Hoever gaan we om een arch te maken? De archivaris als sociaal werker Het programma startte vanwege de botsing tussen een trein en een vorkhef truck op het spoor in Delft een kwartier later. Maar dankzij de strenge leiding van dagvoorzitter Chris Streefkerk was er toch op tijd lunch en borrel. Peter Horsman gaf om te beginnen een overzicht van de onderzoeksagenda die tijdens de bijeen komst van de leden van het AX-SNet net werk in Egmond aan Zee was vastgesteld. Deze onderzoeksagenda werd gepresen teerd in de vorm van een model waarin verschillende lagen tussen de gebruiker en de inhoud van het archief worden onderscheiden: het gaat daarbij onder andere om de betekenis (semantiek) van de inhoud, de wijze waarop deze wordt gebruikt (pragmatiek) en de hulp die een archivaris kan bieden (bemiddeling). De onderzoeksagenda is opgedeeld in zeven onderwerpen, variërend van communi ties tot technologie. Aansluitend vertelden Jackie Spence en Andrea Johnson (Aberystwyth University, Wales) over hun bevindingen in Wales. Daar wordt een Virtual National Archive opgericht waarin veel archiefma teriaal, dat nog niet vanuit Londen naar een fysieke archiefbewaarplaats in Wales kan worden overgebracht, toch toeganke lijk kan worden gemaakt. Jackie Spence vertelde over haar ervaring als project leider van dit project, waarin archivaris sen en ICT'ers moeten samenwerken. Andrea Johnson heeft onderzoek gedaan naar de wijze waarop inwoners van Wales gebruik zouden kunnen en willen maken van het beoogde virtuele archief. Zij stelde de vraag of archivarissen zich zouden moeten inzetten om direct dien sten aan te bieden aan groepen in de maat schappij die anders niet van het archief gebruik zouden maken, zoals 'Natifa', een Marokkaans meisje dat met moeite haar weg vindt in de samenleving in Wales, of 'Lloyd' die van diverse scholen is verwij derd en uiteindelijk helemaal niet meer naar school gaat. Peter Horsman stelde vast dat deze insteek wel past in de his torische ontwikkeling van archivaris naar PR- en educatiedeskundige tot sociaal werker. Hij was er echter niet zo zeker van of dat ook een goede ontwikkeling is. Meet Lloyd Anne Gilliland (University of Califor nia, Los Angeles) kon Peter vervolgens niet geruststellen. Zij presenteerde een paper waarin ze betoogde dat het archief van Los Angeles toegankelijk is voor maar een beperkt gedeelte van de bevolking: 75% van de bevolking spreekt Spaans. Vergelijkbare problemen doen zich voor met archieven voor verschillende bevol kingsgroepen in de Stille Oceaan en de native Americans. Gilliland betoogde dat voor al deze gevallen ook de toegankelijk heid van het archief moet worden gewaar borgd. De native Americans hebben bij voorbeeld richtlijnen opgesteld voor de omgang met hun archieven, die door non-native Americans worden beheerd en ontsloten in het Engels. De native Americans zijn zich van deze problema tiek bewust, zodat het eenvoudiger wordt hen te benaderen en tegemoet te komen aan hun wensen ten aanzien van de toe gankelijkheid. Andere groepen moeten - met de archivaris als sociaal werker? - rechtstreeks worden benaderd. Na een uitgebreide lunch intro duceerde Helen Tibbo (The University of North-Carolina at Chapel Hill, VS) Google Analytics als een hulpmiddel om te onderzoeken wat voor soort eindge bruikers gebruikmaken van de archief website. Google Analytics is een een voudige manier om snel informatie te krijgen, maar zij waarschuwde voor te snelle conclusies. Het is nog niet zo een voudig de statistieken te analyseren. Ze adviseerde goede onderzoeksvragen te formuleren en deze dan afhankelijk van de vragen met kwalitatieve en/of kwanti tatieve methoden te beantwoorden. Titia van der Werf van het IISG stelde de vraag hoe het gebruik van de collecties te meten is als deze - zoals in een moderne omge ving het geval is - ook toegankelijk zijn via andere platforms, zoals Worldcat en YouTube. Dit is voor Tibbo tot nu toe geen onderwerp van haar onderzoek geweest. Het antwoord kan gezocht worden in het bestuderen van de statistieken van deze platformen zelf. In Nederland kunnen deze statistieken bij voorbeeld worden geleverd door De Ree voor het gebruik van www.archieven. nl. Archiefdiensten moeten daar de leverancier nadruk kelijk om vragen, aldus Eric Ketelaar. Beth Yakel (Uni versity of Michi gan, Ann Arbor, VS) heeft de wijze onderzocht waarop de impact van het gebruik van archieven kan worden geme ten in het kader van het archivalmetrics- project (www.archivalmetrics.org). Yakel ging hoofdzakelijk in op het effect dat archiefonderzoek heeft op studenten. Ze leren - zo blijkt uit interviews met studenten en docenten - onder andere zoeken in complexe informatie en kri tisch denken. Eric Ketelaar voegde na afloop van de presentatie een aspect toe. Ook indirect, dat wil zeggen via een inter mediair, kan archiefgebruik impact heb ben. Hij haalde daarbij het voorbeeld aan van Hella Haasse die Nederlanders bekend maakte en beïnvloedde met de brieven van Bentinck door deze te gebruiken als basis voor een roman. De conclusie was dat het moeilijk is om deze aspecten te meten. Terwijl dat toch nuttig is: harde cijfers maken het pas mogelijk om het bestaan en de investeringen in archieven voor de maatschappij te rechtvaardigen. Wendy Duff (University of Toronto, Canada) nodigde ons uit om lid te wor den van AX-SNet, een netwerk van archiefdeskundigen die onderzoek doen naar toegankelijkheid. Behalve nuttig bleek tijdens de afsluitende borrel dat lid maatschap ook erg gezellig is. We hadden geen haast om naar de trein te gaan, want de treinenloop was nog steeds ontregeld. Het was een leerzame dag, hoewel anders van inhoud dan ik had verwacht: de term web 2.0 was niet één keer gevallen. De wijze waarop de gepresenteerde - ove rigens zeer interessante - inzichten over het gebruik van archieven door middel van internet-technologie kunnen worden toegepast, kan onderwerp zijn van een volgende bijeenkomst. management management Door Ivo Zandhuis Op 16 mei j.l. werd in Breda een symposium gehouden ter afsluiting van een week waarin in Egmond aan Zee een schare gerenommeer de archivistische onderzoekers bijeenkwam voor een uitgebreide discussie over toegan kelijkheid. Op de afsluitende dag mocht iedereen in Breda komen luisteren naar de resultaten van het denkwerk dat daarover wordt uitgevoerd. De hele week, inclusief de afsluitende dag, werden georganiseerd door de Archiefschool. Groepsfoto met een aantal van de sprekers van het symposium: Helen Tibbo (vooraan rechts),Wendy Duff (tweede rij links),Anne Gilliland (tweede rij rechts), Peter Horsman (achter Wendy Duff), Beth Yakel (derde rij midden, naast Peter Horsman), dagvoorzitter Chris Streefkerk (rechts achteraan) en Andrea Johnson, staande voor Chris Streefkerk (foto's Susanne Neugebauer). Natifa en LLoyd Helen Tibbo tijdens haar presentatie in Breda. "I don't fit" Native en non-native Statistieken Peter Horsman, die zich afvraagt of de archivaris als soci aal werker wel zo'n goede ontwikkeling .is. Meten is weten? Leerzame dag Aandachtig luisterend naar wat een collega-spreekster allemaal over het thema 'toegankelijkheid' te berde brengt. Meer informatie over het symposium, waaronder enkele Powerpoint-presenta- ties en een uitgebreider verslag van de hand van Monika Lechner, zijn te vinden op de website van de Archiefschool: www.archiefschool.nl Ivo Zandhuis is zelfstandig adviseur voor digitale ont sluiting van culturele informatie en is daarnaast actief als redacteur van het Archievenblad. archievenblad juli 2008 juli 2008 archievenblad

Archievenblad | 2008 | | pagina 14