ZO GAAN DIE DINGEN onderwijs en onderzoek bestaande uit de Lijst milieu-informatie Basisarchiefcode (gemeenten) en de Lijst milieu-handelingen (Rijk). Als case study is onderzocht welke consequenties arti kel 15a voor het Nationaal Archief heeft. Daarvoor bestudeerde Kors de Besluiten openbaarheidsbeperkingen en een lijst van de beperkt openbare archieven. Kors heeft ook onderzocht hoe archief bewaarplaatsen in het algemeen omgaan met de gevolgen van wet- en regelgeving voor de openbaarheid van archiefbeschei den die reeds in het depot berusten. Hoe kunnen zij de juiste balans vinden in hun dubbele rol als trusted custodian en access guarantor. De verruiming van de openbaarheid van milieu-informatie wint het van het eventuele belang van privacy en 'derden'. Voor gegevens over emissies in het milieu gelden geen beperkingsgronden meer als 'eerbiediging van de persoonlijke levens sfeer' en 'het anderszins voorkomen van onevenredige bevoordeling of benadeling van betrokken natuurlijke personen of rechtspersonen danwel van derden'. Kors ondervond dat de beperkingsgrond der den-belang niet duidelijk is en vaak wordt toegevoegd 'voor de zekerheid'. Deze beperkingsgrond is voortgekomen uit de Wet openbaarheid bestuur, die voor een juiste toekenning kan dienen als richt snoer. Wat te doen als de wetgeving betreffende openbaarheid verandert? De Beroepscode van archivarissen roept archivarissen op aan alle gebruikers onpartijdig diensten te verlenen en het optimale gebruik van archieven aan te moedigen, uiteraard bin nen de wettelijke bepalingen. Bij vermin dering van de openbaarheid is het niet mogelijk dit met terugwerkende kracht toe te passen. Een eenmaal gegeven toe stemming voor inzage kan niet meer teruggedraaid worden. Bij verruiming van de openbaarheid dient de archiefbe waarplaats de opheffing van de openbaar heidsbeperking bekend te maken. Ook onderzoekers die eerder de beperkt open bare archieven geraadpleegd hebben, die nen hierop geattendeerd te worden (dat kan eenvoudig via het geautomatiseerde aanvragen van stukken). Kors beveelt op basis van haar onderzoek bij het Nationaal Archief én op grond van artikel 6 van de Beroepscode van archivaris sen aan een stappenplan in te voeren voor de implementatie van wet- en regelgeving die gevolgen hebben voor de openbaar heid in archiefbewaarplaatsen. De stap pen: 1. Beschikken over een functionaris openbaarheid; 2. Beschikken over een werkgroep open baarheid; 3. Inventariseren voor welke archieven (c.q. inventarisnummers) een wijziging van de openbaarheidswetgeving geldt; 4. Up-to-date houden van beleid en pro cedures in een handboek openbaar heid en registreren van jurisprudentie; 5. Onderhandelen met overdragers van archief; 6. Wijzigingen duidelijk communiceren naar onderzoekers. (Reageren? Mail naar mathilde.kors@tel- fort.nl). De aanbevelingen van de masterstu- denten sluiten aan bij de nota Gewaardeerd verleden. De alumni hebben een goede neus voor de tijdgeest, want hun scripties verschenen ruim voor de nota. De com- missie-Jeurgens stelt dat het bij de acquisi tie van archieven moeten draaien om het opbouwen van een representatieve collec tie van de Nederlandse samenleving. Net als de commissie-Jeurgens beveelt Kroonen aan het Centraal Register Particuliere Archieven opnieuw in gebruik te nemen. Het Register kan het bestaan, de vind plaats, de beheerder, de omvang en eventu eel de plaatsingslijst van particuliere archie ven in kaart brengen. Zo geeft het Register inzicht in (bewegingen van) particuliere archie ven. Het Nationaal Archief meldt dat het gaat onderzoeken welke rol een opvolger van het CRPA kan spelen bij de vormgeving van de representatieve collec tie Nederland. Mantel concludeert: "Vanuit het perspectief van de archief- beherende organisaties gezien is het belangrijk een documentation strategy te ontwikkelen, een visie op hetgeen de Nederlandse samenleving zou moeten bewaren om een verantwoorde recon structie van de sociaal-economische omstandigheden van de werknemer te kunnen maken. Vakbondsarchieven maken daar een belangrijk deel van uit." Hiermee onderstreept Mantel dat de archieven van de Nederlandse vakbewe ging onderdeel zijn van de 'representa tieve collectie Nederland'. Hoeveel en vooral welke informatie over het milieu is te vinden in overheidsar chieven? Veel milieu-informatie berust daar niet, maar wordt juist beheerd door particuliere organisaties. Ook de zoek tocht naar milieu-informatie in archieven vraagt om een representatieve collectie Nederland. 26 column "Er is een voorontwerp Informatiewet, dat in den lande nog nauwelijks bekend, laat staan bediscussieerd is, maar dat onge twijfeld niet voor niets is opgesteld." Dit intrigerende zinnetje komt uit De binden de kracht van BRAIN, het beleidsplan dat eerder dit jaar is ingebracht voor de eerste algemene ledenvergadering (15 februari 2008). Ik voelde me aangesproken. Van wanneer dateert dat voorontwerp? Wat wist ik er van? U begrijpt: ik schaar mij in het leger van de onwetenden. Informatievaardigheden zijn mij niet vreemd en in luttele minuten vond ik een willekeu rig aanknopingspunt in een Kamerstuk van najaar 2007 (31200 VIII, nr. 23). "Er ligt bij het ministerie van BZK op dit moment een voorontwerp voor een Algemene wet overheids informatie van de Wageningse hoogleraar Van der Meulen. Na een uitgebreide consultatieron de is nu een reactie op dit voor ontwerp in voorbereiding." BZK en Van der Meulen, die sporen zou ik gaan volgen. Toegegeven, nieuwsgierig ben ik ook naar de 'consultatieronde', vooral dat 'uitgebreide', maar ik laat dat eventjes liggen. De associatieve zoektocht bleek al snel verma kelijk, alhoewel... Een impres sie van de rondgang. De website van BZK laat weten dat het betreffende vooront werp op 4 juli 2006 aan minis ter Pechtold is aangeboden. Achter tab 'publicaties' is het voorontwerp te vinden. De website van de universiteit in Wageningen (http://www. law.wur.nl/NL/WOB/) biedt meer. Voor 'Archiefwet' (hfd. 7) is deskundig advies dringend geboden: geen jota staat daar over op papier. Daarom geef ik hier de suggestie aan BRAIN, of aan de KVAN, of aan de Archiefschool misschien, om een groepje collega's aan het werk te zetten. Verder terug in de tijd, mei 2006, stuit ik op kamervragen van Duyvendak (GroenLinks): "(1) Wat is de precieze opdracht aan prof. Van der Meulen met betrekking tot een voorontwerp van wet voor een gewijzigde Wet openbaarheid van bestuur? (3) Waarom hebt u prof. Van der Meulen deze opdracht gegeven, aangezien hij niet bekend staat als een deskundige op het terrein van de Wob? Hoe is de opdrachtsverlening verlopen? (6) Hebt u kennisgenomen van de uiterst kritische ontvangst van het voor ontwerp op de conferentie over de Wob op vrijdag 19 mei jl? (7) Bent u bereid conclusies te verbinden aan deze kriti sche ontvangst en de huidige opdracht aan prof. Van der Meulen in te trek ken? Van der Meulen is hoogleraar Recht en Bestuur aan de Universiteit van Wageningen, antwoordde Pechtold 8 juni 2006 op de vragen van Duyvendak. Hij vergat erbij te vertellen in welk perspec tief Wageningen een dergelijke vakgebied onderhoudt. "Het onderzoek van de leer stoelgroep Recht en bestuur richt zich op de cruciale rol van recht (het geheel van regels, overeenkomsten en instituties) in de voedselproductie, -kwaliteit en veilig heid, toegang tot en bezit van natuurlijke hulpbronnen en de levensvoorwaarden voor agrarische producenten en rurale ondernemers." Publicaties van Van der Meulen, een waslijst, bestrijken een breed scala van agrarisch recht. Ik begon intussen aan te voe len waar Duyvendak op uit was met zijn vragen. Van der Meulen had 'een vrije opdracht' van de minister voor Bestuurlijke Vernieuwing en Koninkrijksrelaties, staat in het verslag van een symposium te Wageningen op 19 mei 2006. Als ik lees 'een vrije opdracht' wil ik helemaal weten wat er die dag is gebeurd. Wie waren daar bij? Hoe zit dat eigenlijk met die 'kritische ontvangst'? In de korte periode dat Alexander Pechtold als minister verant woordelijk was voor bestuur lijke vernieuwing, heeft hij in een spraakmakend interview in OPZIJ, waarin hem de maat werd genomen, een ferm geluid laten horen over de Haagse politieke cultuur en mores. Hij zei toen hij onder meer: ach ter eikaars rug om is het vuiler en vunziger dan mensen den ken; machtspelletjes, persoon lijke belangen, partijbelangen die meespelen bij de benoeming van personen of het nemen van besluiten. Nee, dan de mores op Wageningse dreven, want daar ligt het territorium waar Pechtold als voormalig burgemeester zelf goed thuis is. Van der Meulen komt uit Wageningen. "Goeiemorgen buurman. Tijd voor 'n, eh, vrije opdracht?" sodevolder@planet.nl 27 eischap Vallet Eem - lijst m 0 O g 0htto //ww«.wve.nl/tok«l/mllleu_lnformatle "MMêiS SCHAPr._ yalletQem Lijst milieu-Informatie (Verdracj van Aarhus <2003,M/CG) Met uiiwntj van 14 fcbriiorl 2005 II dc/e EG n-litlljn 2003/4/EG vat mogelijk gaat Ivar,delen volgent de bepalingen van de EG-rtchtlljn. Dcre bepaling ,b hul.lmudalijk af iMvB glastuinbouw ,b vaste objecten Een voorbeeld van een webpagina vol lijsten met milieu informatie op basis van het Verdrag van Aarhus. Neus voor tijdgeest Marieke de Haan is medewerker communicatie bij de Archiefschool in Amsterdam. archievenblad juli 2008 Door Sophie Devolder Tekening: Peter Vlot. juli 2008 archievenblad

Archievenblad | 2008 | | pagina 13