educatie en communicatie Na de presentatie van Roland Bron over informatiemanagement bij crises konden de bezoekers de diepte ingaan in de presentatie uit Nijmegen. Corrie- Christine van der Woude vertelde over de taken die zij en haar archiefmedewerkers hebben bij een crisis en riepen andere archiefdiensten op deze taak (mee) te vervullen. Grondslag voor die taken is de 'Circulaire verplichting tot bewaren van gegevens voor rampenbestrijding' van de staatssecretaris van BZK. Voor de Gelderland-Zuid zijn het de archiva- de puzzel voor het op orde krijgen van de informatiehuishouding bracht Hugo Butter ons. Hij vertelde over het program ma Baseline dat naar aanleiding van het rapport Informatie op Orde acht actielijnen heeft uitgezet om te komen tot duurzame toegankelijkheid van overheidsinforma tie. Wie de baseline hanteert moet als bestuurder of manager minder risico's gaan lopen, brengt preventief de informa tiehuishouding op orde, sluit aan bij de meest actuele kwaliteitseisen, werkt effi ciënt mee aan deregulering bij de over heid en kent div'ers toegevoegde waarde toe. De komende jaren wordt daarvoor een ambitieus kennisprogramma ontwik keld. Tijdens de sessie van Douwe Huisman (Justitiële Informatiedienst te Almelo) en Ingmar Koch (Provinciale Archiefinspectie Noord-Brabant) werd ED3, Eisen Duurzaam Digitaal Depot, gepresenteerd aan het archiefwezen. De 75 eisen van ED3 vormen hét toetsingskader voor de beheersom- geving van blijvend te bewaren digitale archiefbescheiden. Steeds meer informatie wordt digitaal aangemaakt, en moet dus digitaal bewaard blijven. Om ervoor te zorgen dat de informatie die voor de eeu wigheid bewaard moet blijven, heeft de LOPAI samen met Het Expertise Centrum Maarten Schenk lichtte het project van de stuurgroep over dit thema toe. In het vooronderzoek werd geconcludeerd, dat alleen accreditatie te beperkt zou zijn. Daarom richtte men zich op per soonscertifice ring en register. Redenen voor de certifice ring kwamen uitgebreid aan bod en ook voor wie de cer tificatie zou moe ten gelden. Er was ruimte om daarover van gedachte te wisse len. Geopperd werd dat de beroepsgroep zich moet blijven voeden door meedoen aan studiedagen, de certificering zich zou moeten richten op het brede vak van de archivaris - ook op bijvoorbeeld educatie en de cultuur- taak - en dat duidelijk geformuleerd moet worden wat een 'basis-archivaris' is en wat goede opleidingen zijn. Over de noodzaak van een nieuwe visie op waardering, selectie en acquisi tie spraken Charles Jeurgens en Herman Bongenaar. Het blijkt dat er nauwelijks aandacht is voor particuliere archieven en te veel en te eenzijdig voor overheids archieven. De nieuwe selectie- doelstelling van 'Gewaardeerd verleden' for muleert daar om een nieuw acquisitiepers pectief, niet meer te eta- tistisch, maar 'representatief' en 'bijzonder' voor archieven als 'geheugen van de samenleving' (Cook). Tips tijdens de discussie waren: laat archiefbeheerders (ook gemeenten) collectie- en acqui sitieprofielen op elkaar afstemmen en dat vastleggen in convenanten; diversi teit (van particulier en overheid) is een belangrijk criterium, omdat macroselectie snel een eenheidsworst creëert; en beperk het 'erfgoedcomplex' niet alleen tot papier en documenten. een checklist opgesteld. Hiermee kan het archiefwezen goede digitale depots gaan inrichten. ESTEL EN PROFESSIONALITEIT een organisatie die een houvast is voor de (archief)medewerker in dienst bij zijn instelling en anderzijds de inhoud van het werk dat een archiefmedewerker in die organisatie doet. De vraag die niet werd opgedeeld in archiefmedewerkers en hoge functionarissen van stichtingen. Al snel werd geconcludeerd dat de CCG de inrichting van culturele instellingen betreft, terwijl de Beroepscode juist over de uitoefening van het werk als archi varis gaat. Een verschil tussen enerzijds rissen in Nijmegen die voor, tijdens en na een ramp voor archiefbeheer zorgen. Zij zullen met oranje hesje, pasje en per fiets logboeken en ander archiefmateriaal ophalen en veiligstellen. Zodoende is duidelijk op grond van welke informatie wie welke beslissing neemt. Rolf Hage, Jantje Steenhuis, Mike Anderson maakten een ver gelijking tussen 'onze' Beroepscode voor Archivarissen en de Code Cultural Governance. Anderson lichtte de Code Cultural Governance (CCG) toe en Rolf Hage de 'Beroepscode voor archivarissen'. Jantje Steenhuis leidde de discussie over de relatie tussen de twee codes. De zaal educatie en communicatie Religieus Erfgoed merkte Marga Arendsen dat naast de religieuze objecten de archie ven en de bibliotheken min of meer vergeten zijn, terwijl juist daar veel gegevens over de voor werpen gevonden kunnen wor den. Ze schetste welke maatrege len er in Nederland in het verleden genomen zijn om kerkelijke archie ven veilig te stellen. Ze constateerde dat in de Rooms-Katholieke kerken veel afhangt van de plaatselijke priesters en besturen en dat archiefconsulenten daar nuttig zouden werk kunnen doen. Ook voor de protestantse kerken is een nieuw netwerk van zulke consulenten gewenst. Daarnaast blijft het wenselijk dat de archiefinstellingen voor kerkelijke archie ven in ieder geval hun adviesfunctie helemaal beantwoord werd, was of in de Code Cultural Governance opgenomen kan worden dat de archivaris naar zijn beroepscode handelt. Zijn kerkelijke archieven in het Jaar van het Religieus Erfgoed een onder geschoven kindje? Als lid van de stuur groep 'Roerend goed' van de Werkgroep behouden. Daar komen we in het vol gend nummer op terug: het themanum mer van het Archievenblad in september staan de kerkelijke archieven centraal. Met oranje hesje op de fiets 20 I 1 archievenblad juli 2008 Het digitaal depot in de praktijk: CDD+ en ED3 Lezing van Joyce Pennings in de aula. Accreditatie of certificering Worden we slapend rijk? Luisteren, luisteren en daarna discussiëren. De symposiumcommissie kan terugkijken op een bijzon der geslaagde bijeenkomst in Utrecht. 'Onze' beroepscode Douwe Huisman aan het woord. Ondergeschoven kindje? juli 2008 archievenblad "Hé, dat is lang geleden dat ik jou gezien heb." Alle auteurs zijn redacteuren van het Archievenblad.

Archievenblad | 2008 | | pagina 10