DE ARCHIEFWET JALEMA :fFs Jalema levert complete archiefoplossingen op maat KUNT U NU VOORGOED OPBERGEN - Gratis proefpakket management SBWWÜI Vervolg van pagina 17 En zo ja, hoe dient zoiets actief gedefini eerd en gelokaliseerd te worden als vaak onbekend is dat het er überhaupt is? Een andere mogelijkheid is het (kwalita tief!) verkleinen van het hiaat door het aanpassen van de selectiemethodiek.3 Voor een duidelijk, integrale collec tievorming zijn in de beslisboom allerlei aspecten per categorie archiefvormer bij eengezet en zijn criteria geformuleerd om richting geven aan de te maken keuzes. Zo is er bij toepassing van het beslissings schema besloten om in te zetten op de verwerving van archieven van bepaalde categorieën archiefvormers. Er zijn speci fieke archiefvormers benoemd waarmee actief gesprekken inzake inbewaringge- ving worden geïnitieerd. Er is duidelijk voor gekozen om geen ongeordende en ontoe gankelijke archiefvor mers meer te acquire- ren tenzij... En: er is voor gekozen geen aan vullingen van reeds in beheer zijnde archieven te accepteren, tenzij de archieven ontsloten zijn en de beschrijvin gen aansluiten op een bestaande inventaris. In de meeste gevallen wordt ondersteuning in de vorm van mate riële verzorging gebo den. Daarnaast wordt er actief tijd en energie gestoken in het duur zaamheidaspect van digitale archieven. iUjtolU\ Het beslissingsdiagram helpt een overwo gen beslissing te nemen bij spontaan aan bod van archieven, maar ook al in beheer zijnde archieven en collecties worden aan de hand van dit stroomschema gewaar deerd. Soms leidt dat tot de beslissing deze af te stoten of terug te geven aan de archiefvormer. Het model is nog lang niet af en zal gedu rende het gebruik ervan nog vele malen aangepast moeten worden. Een deel van bovenvermelde aspecten en vragen is in het schema ingebouwd, een ander deel behoeft nadere uitwerking en beschou wing. Maar dat is geen probleem. Alleen zo word je als instelling gedwongen om actief en methodisch na te denken over één van de belangrijke pijlers van je archiefinstelling: de verwerving van bron nenmateriaal. 19 zuurvrij' anHBBi Archiveren is een prachtig vak, maar ook aan strenge regels gebonden, jalema kent de Archiefwet als geen ander en levert comple te archiefoplossingen aan overheidsinstel lingen. Zo weet u zeker dat u aan alle wette lijke eisen voldoet en kunt u zich bezighou den met de inhoudelijke kant van de zaak. jalema heeft ruim 60 jaar ervaring in archi vering en is de absolute expert in opslag en conservering. Een sprekend voorbeeld is de mappenlijn met een ICN1,2 en 12 goedkeuring. Mappen en mechanieken die een langdurige bewaring garanderen en de bewaarde docu menten niet aantasten. Zoekt u een externe archiefoplossing? Ook dan bent u bij jalema aan het juiste adres. Het gebouw voldoet aan de eisen die de Nederlandse Archiefwet stelt aan archief ruimten. Welke oplossing u ook zoekt, jalema is uw partner in archivering. INFORMATION MANAGEMENT! www.jalema.com T (077) 476 76 76 Wilt u meer weten? Vraag nu het gratis informatiepakket aan via info@jalema.com. Experimenteel beslissingsdiagram re ou t ivfBS Basisparameters of de ingewikkeldheid van acquisitie X De doelstelling van acquisitie. A Archief dat door overheden wordt gevormd. Z Selectiebeleid bij overheid. (A-Z) Overheidsarchief dat krachtens AW 1995 na 20 jaar wordt overgedragen aan de archiefbewaarplaats, bi Hiaat dat ontstaat ten opzichte van X door het etatistische karakter van over heidsarchieven. b2 Hiaat dat ontstaat ten opzichte van X door het selectiebeleid bij de overheid. b3 Hiaat dat ontstaat ten opzichte van X door het probleem van digitale duur zaamheid. B Volledige hiaat (bi+b2+b3) dat door verwerving van particuliere archieven wordt aangevuld. C Archief dat door de particuliere archiefvormers wordt gevormd. Y Selectiebeleid bij particuliere archie ven en archiefvormers. (C-Y) Particulier archief waarvan het wenselijk wordt geacht dat het verworven wordt. di Hiaat dat ontstaat doordat parti culiere archiefvormers (delen van het) archief dat wél voor verwerving in aan merking komt niet in bewaring wensen te geven. d2 Hiaat dat ontstaat doordat een deel van particuliere archieven door het pro bleem van digitale duurzaamheid niet in aanmerking komt. d3 Hiaat dat mogelijkerwijs kan ont staan doordat particulieren hun archieven terugeisen. F Documentair materiaal, zoals foto's, opnames, posters, pamfletten en websi tes, van maatschappelijke gebeurtenissen die geen georganiseerde vorm kennen en daarmee dus impliciet geen archiefvor men of complementair zijn aan de archief vorming. De vergelijking van hetgeen zich in een depot bevindt is daarmee dus: (A-Z)+(C-Y-di-d2-d3)+F. De abstracte vragen, waarmee een archief instelling zich geconfronteerd ziet in het opstellen van een acquisitiebeleid, zijn: - Is X gelijkwaardig aan (A-Z)+(C-Y-di-d2- d3)+F? - Welke parameters zijn zodanig positief beïnvloedbaar dat deze vergelijking zoveel mogelijk de ideale situatie benaderd? - Is (C-Y-di-d2-d3)+F wel gelijk aan B=(bi+b2+b3)? Geordend archief, maar de materiële verzorging laat nog heel wat te wensen over (foto Rijckheyt). Geert Luijkx is plaatsvervangend directeur en inspec teur bij Rijckheyt, centrum voor regionale geschiedenis in Heerlen. Noten 1 Commissie Waardering en Selectie, Gewaardeerd Verleden, 54-56. 2 Zie ook: Informatie, grondstof met toekomst waarde, advies van Raad van Cultuur en Raad van Openbaar Bestuur. 3 Ook hierover: Commissie Waardering en Selectie, Gewaardeerd verleden, 35 e.v. juni 2008 archievenblad

Archievenblad | 2008 | | pagina 9