Omdat het SCdnnGfl van boeken in kleur veel slimmer kan In memoriam BihanneWassink (1957-2008) www.kn.nl KONICA MINOLTA Hoe de Konica Minolta PS5000C uw scanproblemen oplost. The essentials of imaging Dit in memoriam over Bihanne Wassink weerspiegelt gevoelens van mezelf, collega's van de afdeling Restauratie Conservering, de directie en andere collega's van het Nationaal Archief en het cultuurveld in binnen- en buitenland, plus de netwerken waarin zij het Nationaal Archief vertegenwoordigde. In Bihanne waren kwaliteiten en eigen schappen als eerlijkheid, trouw, nuchter, puur, attent, loyaal, analytisch, gedegen, vrolijk, vitaal, intelligent, gedreven, res pect voor iedereen, opgeruimd, vriende lijk, collegiaal, vakkundig en professioneel samengebald. In nationale en internatio nale vakkringen zal ze blijven voortleven als een bijzonder mens. In Nederland, België, Italië, Amerika en de Balkan den ken mensen aan haar en branden kaarsen voor haar. Er zijn via de e-mail veel steun betuigingen binnengekomen. Na een studie kunstgeschiedenis volgde Bihanne Wassink de opleiding Restaurator Papier en Boek. Bij de toen malige Archiefschool volgde zij enkele modules archivistiek, omdat zij dat als een belangrijke aanvulling op haar baan als restaurator zag. Vanaf 1998 vervulde zij de functie van Adviseur Calamiteiten. Zij was hierin verantwoordelijk voor de veiligheid van de collectie van het Nationaal Archief. Preventie, risicoana lyses, het instrueren van omgang met de collectie, het maken van protocollen en gedragsregels waren voor haar instru menten om vorm te geven aan dit wei nig populair onderdeel van beheer. Het geven van workshops en adviezen maakte haar tot een autoriteit, wat zich uitte in het participeren en vaak trekken van net werken als het Haagse netwerk, cursus sen van UNESCO, The Getty Institute en ICCROM. Bihanne beperkte zich niet tot het archiefveld. Het hele papieren Culturele Erfgoed was haar domein. Ze werkte ook voor NWO-organisaties als IADA, ICA en IFLA. In binnen- en buitenland maakte men gebruik van haar expertise, zoals het archief van Wijk bij Duurstede dat kamp te met een grote waterramp. Vlak voor haar overlijden had zij in Brussel en in Paramaribo workshops gegeven over vei ligheid voor collecties. De inhoud van haar werk kreeg, door de liefde voor het vak, haar vak- en fei tenkennis en haar tact, iets persoonlijks. Dat werd herkend en onderschreven door velen, zoals door de toenmalige minister Van der Hoeven die haar op 26 februari 2007 de Apolloprijs (prijs voor beste amb tenaar voor een specifiek onderwerp) uit reikte met de volgende motivatie: "Uniek voor het archiefveld heeft Bihanne binnen de organisatie van het Nationaal Archief de functie van advi seur Calamiteiten. Zij doet er alles aan om de collectie van het Nationaal Archief een veilige toekomst te bezorgen. Ondanks de soms wat stroperige ont wikkeling bleef Bihanne iedereen op de huid zitten om de zaken te regelen zoals ze afgesproken waren. Ook de brandweer Haaglanden heeft ze goede tijden bezorgd. Om snel en adequaat het veld van advies te kunnen voorzien heeft ze een boek verbranding georganiseerd. Dit alles om de werkmethoden die in zwang waren te toetsen aan de realiteit. Alles wat uit dit soort onderzoeken en testen naar voren is gekomen wordt snel geïmplementeerd en vervolgens zowel nationaal als internatio naal uitgedragen. Als het om kleur beken nen gaat is het duidelijk dat waar Bihanne voor staat, ze er ook voor gaat, ook al is dit niet altijd gemakkelijk. Bihanne heeft de functie van adviseur calamiteiten een volwaardige inhoud gegeven, ze heeft het Nationaal Archief leading gemaakt als het om veiligheid en preventie gaat en ze is de Apollo meer dan waard." Bihanne bracht enthousiast ken nis over aan collegae en studenten. Haar boodschap was altijd duidelijk en werd met passie en een grote liefde voor het vak verspreid. Zij stond voor haar zaak en voor haar mening. We verliezen een geweldige vrouw, fantastische moeder en een op en top professionele restaura tor/adviseur. Ik mis een geweldig maatje, waarmee ik kon lezen en schrijven. Ik voel mij ontheemd. Rust zacht, lieve Bihanne. We vergeten je nooit. in memoriam Het scannen van boeken is nu eenmaal een lastige klus. Boeken zijn zwaar en geopend moeilijk plat op een scanner te leggen. Gebonden boeken dreigen al snel te beschadigen en teksten en afbeeldingen in de rug van het boek vervormen. Maar niet met de nieuwe Konica Minolta PS5000C. Deze scant boeken van bovenaf en corrigeert automatisch de kromming in de rug. Of het origineel nu zwart-wit of in kleur is, een standaard of afwijkend formaat heeft. De Konica Minolta PS5000C zorgt eenvoudigweg voor de best denkbare reproductie. Meer weten over deze slimme bookscanner? Kijk op www.kn.nl of bel GRATIS 0800 - 022 21 41. Exclusive Distributor KN bv, Postbus 237, 1170 AE Badhoevedorp, tel. 0800 - 022 21 41, fax 020 - 658 41 60, e-mail: info@kn.nl Door Gerrit de Bruin Bihanne Wendelien Wassink is op 21 april 2008 plotseling overleden. Zij was 27 jaar Restaurator en Adviseur Calamiteiten bij het Nationaal Archief in Den Haag. Autoriteit Apolloprijs BihanneWassink. Foto door echtgenoot Eric Jagtman. Passie voor het vak Gerrit de Bruin is werkzaam bij het Nationaal Archief als Senior Adviseur Conservering. h juni 2008 archievenblad

Archievenblad | 2008 | | pagina 6