Het Archievenbhan charter tot chip Li. De archiefervaring LI Nieuws uit het veld Ti colofon noot van de redactie Vaste rubrieken [29 Column 32 Literatuur 138 Agenda 110 Cultuur in Context [13 In memoriam Bihanne Wassink (1957-2008) [14 1 'Toonaangevend in de internationale archiefwereld". [16 Acquisitie met beleid. [24 E-depot Rotterdam 4: hoe zacht kun je landen? dat ze ons in aanraking brengen met de zuivere historiciteit." Cultuur in Context Na Illusie Het Archievenblad is een uitgave van de Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland (KVAN). Het Archievenblad verschijnt tienmaal per jaar. Alle leden van de KVAN ontvangen het Archievenblad. Redactie Chaja Beek, Hans Berende, Jac. Biemans, Patricia Böschen, Roelof Braad (hoofdredacteur), Dick Deuzeman, May Scheepers, Tamara Tesselaar-G root, PatrickTimmermans/Verleden Tijd (eindredactie), Ivo Zandhuis. Vaste medewerkers Dick Bunskoeke, Sophie Devolder, René van Dijk, Adelheid Feryn, Harry Hendriks, Charles Jeurgens, Eric Ketelaar, PeterVlot. Redactieadres Archievenblad, Markt 1,681 I CG Arnhem. Tel.: (026) 352 16 05 E-mail: redactie@archievenblad.nl E-mail (aanleveren van persberichten): nieuws@archievenblad.nl Abonnementen en ledenadministratie Wie geen lid is van de KVAN kan het Archievenblad bestellen bij het KVAN-bureau, Markt 1,681 I CG Arnhem. Tel.: (026) 352 16 05 E-mail: bureau@kvan.nl Ook voor adreswijzigingen. Jaarabonnement: Nederland buitenland (binnen Europa) buitenland (buiten Europa) losse nummers 74,00 86,00 103,00 7,50 Product- en personeelsadvertenties Sales Services geeft inlichtingen over tarieven en plaatsing van alle advertenties. Postbus 23 17, 1620 EH Hoorn. Tel.: (0229) 21 12 11. Fax: (0229) 27 04 04 E-mail: sns@wxs.nl Ontwerp en productie Print Productions BV, Ursem Beeldbewerking cover Print Productions BV, Ursem ISSN 1385-4186 Het volgende nummer van het Archievenblad verschijnt halver wege juli 2008. NHOUDSPGAVE Digitalisering en informatisering: Nancy van Asseldonk Geert de Bruin Sandra den Hamer, directeur van het Filmmuseum Archieven en collecties: Jac. Biemans Een proef tot structurering van de verwerving van archieven Management: Geert Luijkx 120 Heer Muller en de weetmuts. Inventarissen van Samuel Muller onder de digitale loep Onderwijs en onderzoek: Maaike Lulofs Digitalisering en informatisering: Peter Horsman en René Spork 126 Ter herinnering. Subsidiemogelijkheden Erfgoed van de Oorlog Archieven en collecties: Martijn Sobels |3° Het Bangladesh Archives Records Management Project Buitenland: René Spork [40 Jan van Petersen, streekarchivaris van de Citaat van de maand Liemers en Doesburg: "Eigenlijk loop je hier zo de geschiedenis in" Burgerlijke Stand:Hans Berende kracht V3I1 archiefstukkGFI is Uit: Peter Wisse, 'De illusie van archivisme', 1990 (webeditie 2002). Zie: http://home.hccnet.nl/ m.houtman/site/pwisse/htm/de_illusie_van_archi- visme.htm (gelezen op 26 mei 2008). Foto's voorzijde: 2008:Jaar van het Religieus Erfgoed. Het Archievenblad besteedt in het themanummer van september aandacht aan de relatie tussen archieven en religieus erfgoed. De illustraties op het omslag staan in dit licht. Boven: opening van de synagoge in Breda in 1971 in aanwezigheid van de Bredase bisschop Ernst (Stadsarchief Breda/foto H. Chabot): daaronder: de neogotische Jozefkerk inTilburg. architect Henri van Tulder (foto Theo Cuijpers); midden: herdenkingsprentje van Adrianus VI, de enige Nederlandse paus, circa 1914 (Katholiek Documentatie Centrum, Nijmegen): rondje: reliekenlijst van de Sint-Remigiusparochie in Klimmen, 1441 (Rijckheyt, Heerlen): linksonder: Gereformeerde kerk aan de Meesterstraat te Doetinchem, ca. 1965 (Streekarchivariaat Regio Achterhoek): achtergrond:detail buitenzijde zuidertransept Sint-Janskathedraal te s-Hertogenbosch (foto PatrickTimmermans). Door Nancy van Asseldonk Cultuur in Context is een samenwerkingsproject van eif instellingen, die diverse collecties beheren maar die niet in samenhang kunnen worden onderzocht. Eind juni worden de resultaten gepresenteerd. Heer Muller en de weetmuts. Inventarissen van Samuel Muller onder de digitale loep Door Maaike Lulofs Is de wijze waarop de klassieke inventaris de hiër archische ontsluiting vormgeeft verenigbaar met ISAD(G)? Hoe bruikbaar is het klassieke ontsluitings model nog in een digitale omgeving? "Toonaangevend in de internationale archiefwereld". Sandra den Hamer, directeur van het Filmmuseum Door Jac. Biemans Eind vorig jaar werd Sandra den Hamer benoemd tot nieuwe directeur van het Filmmuseum in Amsterdam. Deze wereldwijd geroemde instelling is druk bezig met de voorbereidingen voor nieuwbouw op de Ij-oever achter Amsterdam CS. Jan van Petersen: "Eigenlijk loop je hier zo de geschiedenis in" Door Hans Berende bijna veertig jaar dienst zal Jan van Petersen op I november 2008 afscheid nemen bij het oudste streekarchivariaat van Gelderland: dat van de Liemers en Doesburg. Redacteur Hans Berende bezocht hem in zijn werkkamer. Soms bekruipt mij in het historische en archivistieke werkveld het gevoel dat we nauwelijks nog iets weten van onze geschiedenis. We hebben natuurlijk in archiefstukken en kronieken verankerde berich ten van een aantal historische feiten, maar niets is honderd procent zeker, zeker als je naar de bedoelingen achter het gebeurde gaat zoeken. De auteur van het citaat durft met zijn bewering niet verder te gaan dan dat de door ons allen zo gekoesterde archief stukken ons alleen nog meer 'in aanraking brengen met de zuivere historiciteit'. We weten het allemaal wel zo langzamerhand, een archief stuk moet in context bewaard en geïnterpreteerd worden en ze geven een eenzijdig beeld af. Je moet minstens de menin gen van tegenpartijen nog proberen te meten. Dat valt echter niet mee, omdat veel archiefbewaarplaatsen nauwe lijks andere dan overheidsar chieven herbergen, zeker als je het hebt over de periode vóór 1900. Aan overlevering heb je dan ook nog nauwelijks iets. Want wie zegt dat een roepende in de woestijn in zijn pamflet gelijk heeft? Het waarom van het gebeurde in de geschiedenis zal dus altijd wel een bepaalde mate van onzekerheden met zich meebrengen. Zelfs nu, in de huidige tijd, is de waarheid soms al nauwelijks te ach terhalen. De berichten over politici en andere verantwoor delijken die hun e-mail hebben weggepoetst en de afdrukjes ervan in de versnipperaar heb ben gegooid, komen regelma tig in het nieuws. Het fijne van het gebeurde is dan niet meer te bewijzen en het geheugen is 'lek'. Vooral ons papieren geheugen. Groot gelijk dus dat archivarissen zo'n 95% van al het geproduceerde archiefgoed weggooien. Bevat die 5% dan niet slechts een illusie? Ik denk van niet, want de selectie is gebaseerd op het bewaren van de krenten uit de pap over de maatschappelijke processen, toch? Roelof Braad archievenblad juni 2008 BSBH juni 2008 archievenblad

Archievenblad | 2008 | | pagina 2