DEVENT itdfo i1/ v s vp consult Developers Inventors in IT Restauratieatelier 'De Tiendschuur' Hét platform voor multimediaal collectiebeheer m - t///A BK Kr s/JA*. Bibliotheek- collecties Bij calamiteiten buiten kantooruren: 06 - 538 96 318 Tel: (+31) 33 - 2992277 Fax: (+31) 33 - 2992270 office@deventit.nl www.deventit.nl Dieselweg 10 Postbus 60 3750 GB Bunschoten Telefoon: 013 - 46 41 777 Fax: 013 - 46 41 771 E-mail: tiendschuur@diamant-groep.nl Documentair Informatie Management - Archiefbewerking - Tijdelijke ondersteuning - Begeleiding implementeren en optimalisering DMS systemen - Advisering - Scan-voorbereiding, -begeleiding en uitvoering van digitaliseringprojecten Voor inlichtingen over onze dienstverlening neem contact op met: DIM CONSULT Wold 20-38 8225 AW Lelystad Tel: 0320-222806 www.dimconsult.nl E-mail: info@dimconsult.nl Archieven en toegangen Krantenklappers en knipselarchieven Museale collecties Microfiches en -films Akten en registers SSÉIIS Beeldbanken r'/,t O I V 'Liea Virtuele tentoonstellingen Gedrukte bronnen Botanische collecties Straatnamen onderdeel van Diamant-Groep Tilburg Behandeling van brand-, Archiefrestauratie Papierconservering Charterrestauratie Inlijstwerk Handboekbinderij Vacuümvriesdrogen roet- en waterschade Calamiteitenservice Inktvraatbehandeling Insulindestraat 5, 5013 BA Tilburg Postbus 4123, 5004 JC Tilburg Vervolg van pagina 41 charme verloren te zijn gegaan. Het ontdekken en binnenhalen van echt oude archieven komt weinig meer voor. En dan de onderkomens. Vroeger kwam ik geregeld bij de kleine, inmiddels gefuseer de, buitengemeenten. De archieven lagen daar vaak op stoffige zolders, waar ook je werkplek was, met hoogstens een tafel en oude stoel. Als je in Angerlo of Pannerden op de zolder kwam, via een krakende trap, beschenen door het weinige licht van een peertje en een klein zolderraampje, was het eerste wat je zag opdoemen: dood kisten. Die stonden daar gereed voor de drenkelingen die in die gemeenten nogal eens aanspoelden. Ook lagen er nog wapens en munitie van het voormalig verzet. Ja, ook wat dat betreft, waren het burgerlijke stand echte pioniersjaren. Een van de eerste dingen die ik na m'n aanstelling deed, was de plaatselijke kerkar chieven verwerven, en daarnaast andere particuliere archieven en collecties, waaron der de her en der in particulier bezit geraakte leggers van de vroegere Doesburgsche Courant. Het veilig stellen van dergelijk materiaal had voor mij de hoogste prioriteit." U had dus veel aandacht voor particuliere archieven? "Ja zeker. We kennen een rijk en zeer gevarieerd verenigingsleven in Doesburg. En van veel van die verenigingen en instellingen hebben we inmiddels de archieven onder ons beheer. Ook van de minder belangrijke, zoals de kegelvereni gingen." Heeft u naast de belangstelling voor oude boeken nog ande re interesses? "Genoeg. Om er een paar te noemen: rei zen naar nog niet of nauwelijks open gelegde gebieden, lange-afstandwande- len en het opleggen van wijn. Onder onze woning bevinden zich middeleeuwse kruisgewelven, waar de omstandighe den perfect zijn om wijn te laten rijpen. Net zoals er hier voor iedere stemming een boek te vinden is, zo probeer ik ook voor iedere gelegenheid de juiste wijn in huis te hebben." En reizen? "Toen ik nog vrijge zel was, heb ik veel gereisd, bij voorkeur naar ongerepte gebie- den. Zo bezocht ik de overblijfselen van de vikingnederzetting van Erik de Rode op Zuid-Groenland, en het pas opengelegde Nepal, waar we op sommige plaatsen de eerste westerlingen waren. Toen de kinde ren kwamen, werden de Waddeneilanden ons reisdoel, het liefst op de fiets. Onlangs heb ik, met twee kinderen, opnieuw een wat grotere reis gemaakt. Met mijn oudste zoon voer ik op een Russisch expeditie schip van Aberdeen via de Shetlands en de Faer-öer naar Jan Mayen en Spitsbergen. De reis stond helemaal in het teken van de Nederlandse walvisvaart. De sporen daarvan waren overal nog zichtbaar. Op Spitsbergen zagen we ook de mast waar de Italia van Nobile aan verankerd was, de overblijfselen van het kamp waar Andrée in 1897 zijn noodlottig geëin digde ballonvaart begon, en natuurlijk Smeerenburg. En dan heb ik het nog niet eens over de overweldigende natuur en dierenwereld. Dat was ook meer dan zomaar een reis: een levenservaring. Met mijn dochter heb ik gewandeld op de Azoren, ook heel bijzonder. Sinds jaar en dag loop ik met een zeer gemêleerd wandelgroepje, bestaande uit onder meer kunstenaars, een rechter, een oud-kapitein en een bioloog. Iedere maand maken we een dagtocht, ergens in Nederland, die we vanzelfsprekend afsluiten met een goede maaltijd. Ook heb ik nu net met een oud-collega het Naoberpad gelopen, van Nieuweschans naar Emmerik, 375 kilometer lang. Een route waar je bijna niemand tegen komt, maar wel veel historische sporen te vin den zijn. Ik hoop het wandelen nog lang vol te houden." i. M' Mi i V 'V ft a Jan van Petersen in de jaren zeventig. De archiefkelder in Doesburg in de jaren zeventig. Hans Berende is redacteur van het Archievenblad en adviseur bij Digital display. juni 2008 archievenblad

Archievenblad | 2008 | | pagina 21