Jan van Petersen, streekarchivais van de Liemers en Doesburg "Eigenlijk loop je hier zo digeschiedenis in" burgerlijke stand burgerlijke stand ik een cursus oud-schrift gevolgd en een exemplaar van de Handleiding weten te bemachtigen om me de Honderd Regels eigen te maken." Hoe bent u eigenlijk bij archivistiek geko men? "Van jongs af aan, eigenlijk al op de lagere school, had ik een hartstocht voor oude documenten en boeken. Wanneer de meester ergens over sprak, was ik altijd het jongetje dat zei: 'Daar heb ik een boek over thuis.' De volgende dag nam ik het dan mee. Waarschijnlijk heb ik die inte- was steevast de eerste gang naar het schil derachtige antiquariaat van de oude heer Ten Bosch in Zutphen, waar ik vaak de enige klant was." En die liefde is gebleven? "Het bezoeken van antiquariaten heb ik niet opgegeven. Ik kom er nog steeds, zowel ambtshalve als privé. Vroeger com bineerde ik de vergaderingen van de VAN vaak met een bezoek aan een of meer van dergelijke winkeltjes. Meermalen kwam ik daar dan ook collega Schimmelpenninck van der Oije tegen, die minstens zo'n groot boekenliefhebber is als ik. Helaas wordt het soort antiquariaten waar je heerlijk kunt snuffelen en als ontdekkingsreiziger nog een echte vondst kunt doen, steeds er begerenswaardig uit te zien. Een onfris boek laat ik meestal liggen, tenzij het heel zeldzaam is. Het criterium dat ik hanteer, is dat je het in bed moet kunnen lezen. De waarde is voor mij niet bepalend. Ik koop ook geen boek wanneer ik van te voren weet dat ik het nooit zal lezen. Het is een voorrecht om, wat er ook ter sprake komt, en in welke stemming je ook ver keert, altijd het passende boek in de kast te hebben staan. Ook voor het archief heb ik nogal wat aangeschaft. Toen ik mijn voorgan ger Zondervan opvolgde, hadden we maar een klein handbibliotheekje, van amper twee meter. Dat is nu wel anders. Op een gegeven ogenblik ben ik begon nen een fonds-reconstructie te maken van de Doesburgse uitgevers, die vooral in de negentiende eeuw actief waren. Ter gelegenheid van mijn afscheid dit najaar, hoop ik een kleine tentoonstelling te wijden aan de inmiddels verworven 'Doesburgse Drukken', waarvan sommige in geen enkele andere openbare instel ling te vinden zijn. Vanzelfsprekend komt er dan ook een begeleidende publicatie. Ook na mijn pensioen - emeritaat vind ik eigenlijk een veel mooier woord - hoop ik actief te blijven. Zo moet er nog een vervolg komen van mijn boek over het verkeer: Reizen is tol betalen. Ik realiseer me dat ik inmiddels op een leeftijd ben gekomen dat er moet wor den nagedacht over wat er te zijner tijd met de boeken gaat gebeuren. De kinde ren hebben weinig belangstelling voor die 'oude muk', zoals ze het oneerbiedig noemen. Dit jaar heb ik voor het eerst een schifting gemaakt van boeken die ik menselijk gesproken niet meer in dit leven zal lezen. Die heb ik afgegeven voor de kerkbazaar. Mijn hele huis kraakt toch al onder de boeken, tot angst van mijn vrouw die bang is, dat alles een keer door de vloer zakt." Waarom bent u eigenlijk geen antiquaar geworden? "Ik vrees dat ik een slechte antiquaar zou zijn, omdat ik de meest interessante boeken slechts met de grootst mogelijke tegenzin of misschien wel helemaal niet zou willen verkopen. Een loopbaan in het wetenschappelijk bibliotheekwezen zou misschien als tweede keus ook wel wat voor me geweest zijn. Maar op de HBS stond voor mij al vast: archivaris worden. Dus niet meer of minder dan een roe ping. Toen ik, in dienst, op afzwaaien stond, kreeg iedereen een beroepskeuzeadvies. In alle toonaarden werd me afgeraden archivaris te worden. Archivarissen, zo kreeg ik te verstaan, waren alleen maar gefrustreerde leraren Nederlands. Ik heb me natuurlijk niet van de wijs laten bren gen. Ik zag in de krant een advertentie voor een vacature van schrijver bij het Waterschap van de Berkel in Lochem. Ik nam die baan, in de hoop dat ik daar met het archief te maken zou krijgen. Maar dat werd een teleurstelling. Het was mandaten en loonstroken tikken. Via dorpsgenoot Jan van Ebbenhorst Tengbergen, de tweede man bij de Provinciale Archiefinspectie, kwam ik in contact met archiefinspecteur Pieter Beitjes. Zijn adviezen waren allesbepa lend voor mijn verdere leven. Ik nam ont slag bij het Waterschap, meldde me aan bij de Rijksarchiefschool, toen nog op het Bleijenburg. Ondertussen wist ik, dankzij de bemoeienissen van Beitjes, een plaats als volontair te krijgen op het Arnhemse gemeentearchief bij Klaas Schaap. Om me toch iets te laten verdienen, heeft Beitjes me daar het archief van Polderdistrict Brummen-Voorst en de daarin opge nomen poldertjes laten inventariseren. De stukken arriveerden in zeven grote eierkisten. Het was één grote wanorde: voor een deel zo van de vliering geplukt, met vogelnestjes en al. Ondertussen had resse van mijn grootvaders, die beiden grote boekenliefhebbers waren. Waarom ik dan geen geschiedenis gestudeerd heb? Ik ben opgegroeid in een dorp, waar het al heel wat was als je naar een middelbare school ging. Sommige van mijn school makkers gingen toen zelfs meteen na de zesde of zevende klas werken. Die goed konden leren, kwamen in de vijfde klas in de zogeheten doorwerkgroep om klaar gestoomd te worden voor het toelatings examen voor een van de beide lycea in Zutphen. Ik heb daar het Stedelijk Lyceum, afdeling HBS-A bezocht. De interesse voor de boeken bleef. Na m'n eindexamen ben ik vervroegd in dienst gegaan. Wanneer ik vrijdagsmiddags met weekendverlof ging, schaarser. Sinds het bestaan van internet weten zelfs de eenvoudigste antiquaren hoe zeldzaam een bepaald boek is en wat de prijs is die er voor staat. Op de boeken markt heb je wat meer kans op een treffer, zeker wanneer er particulieren zijn die de zolder van hun vader hebben opgeruimd. Wanneer in Bredevoort boekenmarkt is, stap ik, bij goed weer, om half zes op de fiets en peddel ik heerlijk bij zonsop gang via de eeuwenoude Hessenweg naar Bredevoort. Voor de markt in Deventer heb ik ook een mooie route, langs de IJssel." Wat bepaalt ofu een bepaald boek wilt heb ben? "Het moet interessant van inhoud zijn, of curieus, wanneer het bijvoorbeeld een niet in de handel geweest zijnde privé- uitgave betreft. En natuurlijk dient het En toen u uw diploma's had, naar Doesburg? "Jazeker. Voor ik hier kwam werken, was ik er nog nauwelijks geweest. Het ligt niet bepaald op de route vanuit Warnsveld gezien. In Doesburg met zijn beschermde stadsgezicht en meer dan 150 Rijksmonumenten is het verleden let terlijk tastbaar. Eigenlijk loop je hier zo de geschiedenis in. We hebben natuurlijk ook een zeldzaam compleet archief vanaf zeg maar 1230. Onze dienst zetelt midden in de stad. Ik heb wel eens zo mijn bedenkingen tegen die RHC's. Wat is er nu mooier om dicht bij de mensen, het gemeentebestuur en de administratie te zitten? Ik heb daar nooit enig nadeel van ondervonden, inte gendeel. Ook de inspectie gaat dan onge dwongen, zo tussen neus en lippen door. Doesburg is natuurlijk niet de enige gemeente in het streekarchivariaat. Een belangrijk deel ervan is oud Kleefs gebied en behoort pas sinds 1816 bij Nederland. Daarnaast is er nog een deel dat eertijds tot de Overbetuwe behoorde, maar door de verschillende rivierverleggingen bij Oost-Gelderland is gekomen. Je hebt hier te maken met een zeer gevarieerde geschiedenis, waarover ik graag publi ceer. Nu collega Crebolder met pensioen is, vrees ik dat ik nog een van de weinige archivarissen ben, die een substantieel deel van de werktijd aan het publiceren besteedt. Dat was trouwens een uitdruk kelijke eis bij mijn aanstelling destijds. Het Doesburgse archief zit riant, in een school uit 1907. In 1994 is die als archief bewaarplaats en kantoor ingericht, zon der afbreuk te doen aan het monumen tale karakter van het gebouw. Daarvóór was het ondergebracht in de veertiende- eeuwse wijnkelder van het stadhuiscom plex. We hebben het kunnen inrichten met meubilair met een warme uitstraling: veel hout. Ook de oude paneeldeuren die nog op zolder lagen zijn teruggeplaatst." Is er sinds uw aanstelling veel veranderd? "Ja en nee. Wel lijkt een deel van de Lees verder op pagina 43 Door Hans Berende Na bijna veertig jaar dienst zal Jan van Petersen op 1 november 2008 afscheid nemen bij het oudste streekarchivariaat van Gelderland: dat van de Liemers en Doesburg. Redacteur Hans Berende bezocht hem in zijn werkkamer, jan sprak over zijn liefdevoor oude boeken, oude stukken, oude wijnen en afgelegen plaatsen. Het huidige onderkomen van het Streekarchivariaat de Liemers en Doesburg. Burgerlijke Stand Naam: Jan Willem van Petersen Geboren: 7 november 1943 te Rotterdam, opgegroeid in Warnsveld Burgerlijke staat: gehuwd, drie kinderen Opleiding en werk: 1956-1962 HBS-A te Zutphen 1962-1964 Militaire dienst 1964-1966 Schrijver ter secretarie Waterschap van de Berkel te Lochem 1966-1969 Volontair en archivaris Gemeentearchief Arnhem CO MD ON r^. NO ON Opleiding tot Radicaal wetenschappelijk archiefambtenaar der tweede klasse, SOD-i, SOD-2 1969-1974 Tweede archivaris Streekarchivariaat de Liemers en Doesburg 1974-2008 Streekarchivaris Streekarchivariaat de Liemers en Doesburg Onderscheidingen: 1990 Martens van Sevenhovenprijs 2006 Ridder in de Orde van Oranje-Nassau juni 2008 archievenblad Jan van Petersen, al bijna veertig jaar verbonden aan het Streekarchivariaat de Liemers en Doesburg (foto's Streekarchivariaat de Liemers en Doesburg). archievenblad juni 2008

Archievenblad | 2008 | | pagina 20