BINNEN BINNEN- E NB U I T E N L A N D S E EVENEMENTEN agenda agenda Tentooistetlinoen In het Zeeuws Archief is momen teel de tentoonstelling 'Veelstromeniand - Kerken en godsdiensten in Zeeland' te zien. In de middeleeuwse kelders van de voormalige Commanderij van de Duitse Orde trekken twintig eeuwen religie voorbij in archief stukken, prenten, foto's, films, geluid en voorwerpen. Met deze tentoon stelling brengt het Zeeuws Archief het roerend kerke lijk erfgoed onder de aandacht. In dit Jaar van het Religieus Erfgoed staat met name het onroerend kerkelijk erfgoed centraal. Maar hoe zouden we iets weten over de geschiedenis van het gebruik van religi euze gebouwen als we geen archieven en afbeeldingen hadden? Het onroerend en roerend kerkelijk erfgoed is onlosmake- lijk met elkaar ver bonden. Die ver binding wordt in de tentoonstelling gemaakt door een audiovisuele presenta tie van nagenoeg alle religieuze gebou wen in Zeeland. De tentoonstelling laat de vele religieu ze stromingen zien die het godsdienstig leven in Zeeland kleur hebben gegeven. Beginnend bij Nehalennia, de inheem se godin die al voor de Romeinse Tijd werd vereerd, volgen we het spoor van Willibrord, die de Zeeuwen omstreeks 690 kwam kerstenen. Na bijna acht eeu wen rooms-katholicisme, kloosters en de machtige abdij ging Zeeland eind zes tiende eeuw over naar de Hervorming. De grote zestiende en zeventiende- eeuwse stromingen en hun religieuze voormannen komen aan bod, zoals de Nadere Reformatie met Willem Teellinck, Godefridus Udemans en Jacobus Koelman, en het Piëtisme met De Labadie en Smytegelt. Ook is er aandacht voor enkele geloofsrichtingen die tijdens het protestantisme werden gedoogd, zoals de lutheranen, de joden en de doopsgezin den. Zij werden vervolgd en verjaagd en vonden een toevluchtsoord in Zeeland. In de periode vanaf 1802, als er vrijheid van godsdienst komt, komen het rooms- katholicisme, de Afscheiding met Johan Willem Vijgeboom en Huibert Jacobus Budding en de Doleantie onder leiding van Pieter Johannes Willem Klaarhamer aan bod. De tentoonstelling laat aan de hand van archiefstukken, beeld en geluid en beeldende scènes hoogtepunten zien uit twintig eeuwen religie in Zeeland. Locatie: Middelburg, Zeeuws Archief Info: www.zeeuwsarchief.nl Twintig absolute topstukken zijn het: de boeken die Stadsarchief en Athenaeumbibliotheek (SAB) onder de titel 'Verborgen Schoonheid' in het stadhuis exposeert. Ter gelegenheid van de twintigste editie van de Deventer Boekenmarkt toont SAB de mooiste boekwerken uit haar schatkamers aan het grote publiek. De getoonde boeken, afkomstig uit de periode 1200-1600, zijn van nationaal en internationaal belang: door hun schoon heid, geschiedenis of boekhistori sche achtergrond. Onder de te expo seren boeken bevinden zich zeven handschrif ten met kleurrijke miniaturen en veel bladgoud. Deze schatten uit de 'golden age of Dutch manuscript painting' werden nooit eer der gezamenlijk geëxposeerd. Verder zijn er prachtig versierde gebedenboeken te zien, afkomstig uit Deventer kloosters die verbonden waren met de beweging van de Moderne Devotie. Bij de keuze van de boeken is de grens gelegd bij het jaar 1600 met 1477 als scharnierpunt: het jaar waarin drukker Richard Pafraet het eerste in Deventer gedrukte boek van zijn pers liet rollen: het Liber Bibliae Moralis. Locatie: Deventer, Burgerzaal Stadhuis Info: www.sabinfo.nl .ursussen Op dinsdag 2 september start bij het Nationaal Archief de éénjarige cur sus behoudsmedewerker musea, archie ven en bibliotheken. Na drie jaar heeft Instituut Collectie Nederland (ICN) het stokje overgedragen aan het Nationaal Archief. Ruim 45 cursisten hebben in de laatste drie jaar een certificaat behaald. Het Nationaal Archief zal gebruik blijven maken van de specifieke kennis van het ICN, de Koninklijke Bibliotheek en het Rijksmuseum om de kwaliteit van de cur sus hoog te houden. Ook spelen onge veer twintig erfgoeddeskundigen van verschillende instellingen een rol in deze cursus. De brochure waarin alle infor matie over de cursus is opgenomen is te downloaden op www.nationaalarchief. nl/images/3_15111.pdf, het inschrijffor mulier op www.nationaalarchief.nl/ima- ges/3_15112.doc. Bijeenkomsten Vijf wereldspelers tonen informa tiestructurering anno 2010. De meest prestigieuze organisaties op het gebied van informatiestructurering. Niet de grote Nederlandse namen, maar spelers op wereldniveau. Wat dacht u van de BBC: mediareus met de grootste collec tie audiovisuele content ontsloten voor het web; Linnaeus: de grondlegger van alle taxonomieën, zijn Linnean Society heeft een wereldvermaard kenniscen trum; School of Library, Archive and Information: de autoriteit inzake kop studies voor informatieprofessionals en verbonden aan een van de top tien uni versiteiten; National Archives: de natio nale aanjager van innovatief informatie- en recordmanagement van het Verenigd Koninkrijk, en beheerder van 900 jaar roemrijke historie; The British Library: de nationale bibliotheek van het Verenigd Koninkrijk, tevens een van de grootste bibliotheken ter wereld. Ontmoet deze vijf zware jongens in een Heterdaad Special van drie dagen in Londen. Alle vijf met live bezoek achter de schermen en contact met deskundigen die hun ervaringen en inzichten delen. In januari 1609 werd de Amsterdamse Wisselbank opgericht. Tijdgenoten en historici hebben aan deze instelling een belangrijke rol toegekend bij de ontwik keling van Amsterdam als handels- en financieel centrum. Het moment lijkt daar om terug te kijken op de rol die deze instelling gespeeld heeft, en in het bij zonder om stil te staan bij de vraag of we hier te maken hebben met een institutie die (geleidelijk) de rol van Centrale Bank is gaan spelen. Op deze NEHA-studie- dag zal een aantal vooraanstaande eco- nomisch-historici die recent belangrijk nieuw onderzoek op dit terrein gedaan hebben, ingaan op de rol en betekenis van de Wisselbank. Op donderdag 19 juni 2008 vindt het zeventiende 'KBenP event' plaats. Dit event heeft als thema: 'KBenP aan zee'. De locatie is het Kurhaus te Scheveningen. De opening wordt verricht door Martin Berendse, directeur van het Nationaal Archief. Evenals in andere jaren wordt dit event u aangeboden door verschil lende partijen uit het vakge bied 'informatie op orde', zoals EMC2, Google, Iron Mountain, Karmac, Mavim, Microsoft, Nashuatec, Smartsite en KBenP. Er is de gehele middag een informatie markt in zaal Jan Toorop. Naar keuze en voorzover er plaatsen beschikbaar zijn kunt u deelnemen aan verschillende ses sies. Dit event is voor u kosteloos toegan kelijk mits van tevoren aangemeld. Locatie: Scheveningen, Kurhaus Info: www.formdesk.com/kbenp/aanmeld- formulier event2oo8 Informatiedag in het Gemeentear chief Rotterdam. Tijdens deze dag wor den de deelnemers op de hoogte gebracht van de ontwikkelingen, de stand van zaken en de komende activiteiten bij het project E-depot GAR. Aan bod komen onder meer de vraag waarom het Rotterdamse gemeentearchief een E-depot wil hebben, wat de stand van zaken is bij de verschillende onder delen en de gevolgen van het E-depot voor de organisatie en de mensen die er werken. Niet alleen zitten en luiste ren, maar actief meedoen is het motto van die dag. We dagen u uit! Op het programma onder meer: opening door dagvoorzitter Jantje Steenhuis; Ronald Grootveld over 'metadata en authority files'; Jacqueline Schuurman Hess over preservering; Martin de Bruijn over De Digitale Balie; Josje Everse over het E-depot en de gevolgen voor de organisatie. Ingressus organiseert dit jaar weer een gratis productpresentatie over het beschrijven van werkprocessen. Steeds vaker worden informatiespecialisten en bibliothecarissen gevraagd om te beschrijven (en verantwoorden) welke werkzaamheden hoeveel tijd kosten en wat je dan precies doet. Ingressus wil deze bijeenkomst gebruiken om ervarin gen uit te wisselen en te laten zien welke bijdrage wij hierin kunnen leveren. Deze bijeenkomst vindt plaats op ons kantoor te Rotterdam. Meer informatie over deze ochtend kunt u lezen op de website van Ingressus (opleidingen productpresen taties), alwaar u zich ook kunt aanmel den. Studiemiddag van de Werkgroep Stedengeschiedenis in samenwer king met de Faculteit Letteren van Universiteit Utrecht. Dagvoorzitter: prof.dr. Pim Kooij. Lezingen: Drs. Wouter Beekers (Vrije Universiteit Amsterdam), 'Woningcorporaties en het belang van de volkshuisvesting'; Drs. Cor Smit (zelfstandig historisch onderzoeker),'Woningbouwverenigingen en de nieuwe stedelijke arbeidersklas se'; Prof.dr. Vladimir Stissi (Universiteit van Amsterdam), 'Wie bouwde? De Amsterdamse vooroorlogse sociale woningbouw achter de imagebuilding'. De studiedag is gratis toegankelijk. Locatie: Utrecht, Sweelinckzaal, Drift 21 Info: Jan van den Noort (010-436 60 14) of www.stedengeschiedeni s.n l. 38 39 fit GE ND A I t/m 9 januari 2009 KcrkeOpo jjadidlti Veelstromeniand Lieven Jacobsz. De Huybert zijn vrouw CatharinaVermandtsdr. en hun dochters in gebed, 18e eeuw. Tekening in kleur, z.n. en z.j (bron:Zelandia lllustrata, cat. nr. ZI-IV-459a2). I t/m 17 augustus Verborgen Schoonheid ■iiNËaM W»l.« «Ml ini/Ww m.wtij-u VJKICM f. <i rxhr .ilnfiw /-..V.-h S..- - Initiaal uit een passieboek uit 1475. Vanaf 2 september 2008 Cursus behoudsmedewerker 12-14 juni Op Heterdaad Special w Locatie: Londen Info: www.PapierenTijger.neL I 13 juni Studiemiddag NEHA Info: www.iisg.nl/~neha/about/agenda.php 19 juni KBenPaan zee lift 19 juni E-depot: de Rotterdamse praktijk Locatie: Rotterdam, Gemeentearchief Aanmelding: aan melden @garuotterdam.nl (onder vermelding van 19 juni en uw naam, organisatie en adres). 26 juni Beschrijven van werkprocessen Locatie: Rotterdam, Ingressus, Stationsplein 45 Info: www.ingressus.nl/index.php?option= cpm_cqntent8ltask=yiew&id=62&ltem|d=59 I 1 oktober Vereend bouwen: volkshuisvesting en corporaties archievenblad juni 2008 juni 2008 archievenblad

Archievenblad | 2008 | | pagina 19