X si f|ij Paraplu overeenkomst £|pi pfffp 11 DIGITALISEREN INDEXEREN CONUERSIESLAGEN Calamiteitenservice, zorg en beheer DIGITALISEREN UUU.GMSNL.COM Nu ook geconditioneerde opslag voor archieven en museumobjecten in onze beveiligde archiefbunker Een beredderingsabonnement op DocumentenWacht voor slechts 28,75 per jaar gedekt bij een calamiteit: /isotron m INDEXEREN CONUERSIESLAGEN Vervolg van pagina 35 ke, Duitse cultuur beviel hem dat goed. Beiden werden aangestuurd door een overtuigde aanhanger van het Derde Rijk, de Pruisische Generaldirektor Ernst Zipfel. Beiden hadden dezelfde doelen voor ogen. Die doelen bestonden uit het grip krijgen op het archiefwezen in hun gebied en de werkelijke Archivschutz (niet onbelangrijk in oorlogstijden). Zij trachtten de Duitse archieven te verrijken met voor Duitsland belangrijke bronnen. In het interbellum waren archiefruil en de ontwikkeling van het wetenschappelijke Westprogramm al gespreksonderwerp. Voor de centrale bronnenverzameling over de geschiedenis van het Heilige Roomse Rijk zouden docu menten die niet voor ruil in aanmerking kwamen, bewerkt en verfilmd worden. Hiervoor onderhielden zij contacten met historici, met name mediaevisten, zoals met de Utrechtse hoogleraar Opperman. Die betrok Vollmer bij de uitbouw van zijn bescheiden instituut waarin ruimte was voor de niet bestaande Nederlandse archiefopleiding. Santé kreeg al direct te maken met de Duitse wens om de archivalia in en over Eupen en Malmédy op te sporen en uit te leveren. Deze gebieden genoten de 'eer' om opgenomen te worden in het Derde Rijk. Bij de uitwerking van de ruilvoorstellen bleek Santé meer in de Pruisische richtlijn te opereren dan Vollmer. Hiervoor werd hij door het militair gezag op de vingers getikt met de mededeling dat hij geacht werd de archivistische principes hoog te houden maar dat die niet tot gespannen relaties met de Belgische collega's moes ten leiden. Dat brengt ons bij het optreden van Vollmer in Nederland. Op archiefgebied was hij een kenner van Nederland. Het Pruisisch-Nederlandse archiefverdrag van 1926 is een product van hem en de Gelderse archivaris Graswinckel. Het ver drag regelde de uitwisseling van archi valia in de Gelders-Duitse en Limburgs- Duitse grensgebieden. Na 1940 ontmoet ten beide mannen elkaar onder andere omstandigheden. Met zijn diplomatieke behendigheid en de overtuiging dat zijn handelwijze wetenschappelijk ver antwoord was, wist hij in korte tijd een breed Nederlands netwerk op te bou wen. Cultureel-maatschappelijk gespro ken verkeerde hij wat de rijksarchivaris sen betreft, onder zijns gelijken. Zijn zetel was in het Ministerie van OKenW. Op 26 oktober 1940 sprak hij leden van de Vereeniging van Archivarissen in Nederland (VAN) toe en ondervond alle lof van Reichscommissaris Seyss-Inquart. Die meende dat Vollmer een man was die onder moeilijke omstandigheden goed werk leverde, zonder de verhoudingen te verstoren. Dit, terwijl Zipfel Vollmer verweet zich niet in te spannen voor de Duitse wensen en te voorzichtig te werk ging. Vollmer gaf blijk van een naïef ide alisme toen hij zijn ruilprogramma voor Nederland stoffeerde met opmerkingen over de gewenste terugkeer van bestanden die in de Franse revolutietijd naar Parijs waren afgevoerd. Die gedachte werd snel afgeserveerd door Berlijn. Overigens verliep de voorbereiding van de archiefruil niet zonder slag of stoot. Want, als dit zonder dwang moest wor den uitgevoerd, hoe dan te handelen met het Koninklijk Huisarchief (KHA) waarvan de rechtmatige eigenares in het verfoeide Engeland verbleef? Deze instel ling was niet de enige waarop de uit wisseling gericht was. Belangrijk waren ook het Algemeen Rijksarchief (ARA), het Rijksarchief Gelderland (Waldeckse archieven) en een reeks kleinere institu ten. Het moet gezegd, de aanpak bleef methodisch zeer correct. In het KHA zien we tot op de dag vandaag dat af te voeren documenten, stammend uit het archief van de Duitse kanselarij van de Oranje's in Den Haag, in een andere kleur omslag gearchiveerd waren dan de bescheiden uit het archief van de Landesregierung te Dillenburg. De oorlogsomstandigheden in latere jaren verhinderden een adequate uitvoering van het Westprogramm en de archiefruil. De archivalia uit het KHA werden door de langdurige bewerking en burocratische vertragingingen in zo'n laat stadium naar Duitsland vervoerd, dat Graswinckel ze in mei 1945 onberoerd aantrof in de ves ting Ehrenbreitstein en naar Nederland liet terugvoeren. Overigens interveni eerde Mussert bij Hitier om het KHA zo volledig mogelijk te houden. Vollmers laatste plannen - het KHA te ontdoen van Duitse archiefbestanden en tot een afdeling van het ARA te maken - zijn niet gerealiseerd. Vollmer bleef tot de Duitse capitulatie in functie en opereerde in de laatste oorlogsperiode vanuit Arnhem. De auteurs laten zien dat Bernhard Vollmer vóór, in en na de oorlog zijn eigen koers uitstippelde. Zijn grote ken nis van het Nederlandse archiefwezen publiceerde hij in 1957 in de Inventare von Quellen zur deutschen Geschichte in Niederlandischen Archiven (München). De lang gewenste terugkeer van de Gelderse charters uit de Wittelsbacher collecties, waar Martens van Sevenhoven in 1928 al de aandacht had gevestigd en die Vollmer in zijn Nederlandse ambtspe riode graag binnen had gehaald, beland den in 1954 in het Gelderse archief. De omvangrijke studie van Menk en Plantinga is zeer lezenswaard en een waar devolle aanvulling op de bestaande lite ratuur over de bemoeienis van de bezet ter met het Nederlandse archiefwezen. Nu zij aangespoord zijn om de materie uit te werken tot een biografie van Vollmer, dienen er wel een paar indringende vra gen gesteld en beantwoord te worden. Hoewel Vollmers verhouding tot het nati- onaal-socialisme koel was, heeft hij het regime zowel voor als tijdens de oorlog niet de rug toegekeerd. Of dat tot een innerlijke worsteling leidde, is tot nu toe onduidelijk. In dit verband wijs ik op het op de omslag afgebeelde document (uit 1938) waarin maatregelen staan tegen het gebruik van staatsarchieven in Duitsland door Joden. Ten tweede is de vraag of het optreden van een gentleman in bezet tingstijd geen aanleiding gaf tot een gevaarlijke soort verwarring in het bezette gebied, een vorm van psychologische misleiding. Dat zouden de auteurs zich mogen afvragen. Dit ongeacht het feit, dat we ons gelukkig mogen prijzen, dat juist Vollmer het Nederlandse archiefwe zen onder zijn hoede kreeg. "Die Ehre der deutschen Staatsarchivare und Historiker zu wahren": dit citaat uit een nota van Vollmer en de titel van de bijdrage van Menk en Plantinga is, gelet op het hoog houden van de beginselen van het vak, juist. Maar er speelde meer dan dat. 37 Edisonweg 50 d 2952 AD ALBLASSERDAM Postbus 260 2950 AG ALBLASSERDAM Tel.+078-69 31 300* Fax+31 (0)78-69 31 123 info@gmsnl.com www.gmsnl.com DocumentenWacht overzicht van de mogelijkheden die GMS biedt. 16 uren deskundige beredderingshulp, inpakmaterialen, 1 transport met eigen geklimatiseerde bus, 1 maand opslag in onze shockfreezer, schaderapport opmaken voor o.a. de verzekering Engelanderholt 3, 7361 CZ Beekbergen T. 055-5423147 F. 055-5430614 E. info@sterken.nl Meer informatie op: www.documentenwacht.nl www.sterken.nl www.isotron.com DocumentenWacht is een service van Restauratie atelier Sterken BV en gericht op schadepreventie DocumentenWacht is de officiële partner van Isotron Nederland BV voor gammabestraling voor de gehele Culturele en Administratieve sector in de Benelux en Duitsland. - Alle middelen, kennis en ervaring worden door GMS ingezet bij het digitaliseren van archiefcollecties - zeker als het gaat om cultureel erfgoed. Unieke en dus kostbare archiefstukken die met de grootst mogelijke zorg moeten worden behandeld en waarbij uiterst hoge eisen worden gesteld aan het digitaliseren. Bureau Metamorfoze van de Koninklijke Bibliotheek heeft GMS erkend als een kwalitatieve en deskundige digitaliseringspartner. Een bevestiging van onze kennis en kunde, die al onze klanten de garantie geeft van kwaliteitswerk. Ingebonden handschriften Losbladige handschriften DTB-boeken Registers burgelijke stand Notariële protocollen Foto's Prentbriefkaarten Tijdschriften Kranten Technische tekeningen Bernard Woelderink, oud-directeur van het Koninklijk Huisarchief juni 2008 archievenblad

Archievenblad | 2008 | | pagina 18