Doe 4{fp Consult WIJ DOEN WAAR WE GOED IN ZIJN DocConsult DE REE archiefsystemen met het oog op de toekomst Documentair management en ondersteuning interim-management quick-scan coaching on the job archiefbewerkingen in-company trainingen wegwerken achterstanden «SB* project- en adviesbureau Nico Maasstraat 51 Tel. 074 - 2500166 7555 LW Hengelo Fax 074 - 2500144 www.docconsult.nl E-mail: docconsult@hetnet.nl Restauratie Atelier Helmond bv Restauratie, en conservering van papier, leer en perkament Ondersteuning bij calamiteiten Nieuw Uw waardevolle documenten gaan bij ons door vakkundige handen. literatuur Robert Kretschmar e.a. (red.), Das deutsche Archivwesen und der Nationalsozialismus. 75. Deutscher Archivtag 2005 in Stuttgart. Verband deutscher Archivarinnen und ArchivareBand 10 35 archiefsystemen "Onze jarenlange ervaring in de archiefwereld is tot een waardevolle bron van kennis voor het vak geworden." Degelijk en betrokken Sinds jaar en dag werken DE REE archiefsystemen en haar klanten op unieke wijze samen. Door deze samenwerking ontstaan toekomstgerichte oplossingen, die naadloos aansluiten op de werkwijze van de archivaris en op zijn dienstverlening aan het onderzoekend publiek. Leverancier van MAIS-Flexis, MAIS-Internet www.archieven.nladvies en conversies. Erik de Ree directeur Lijnbaanstraat 219711 RV Groningen Tel:050 - 311 26001 Fax:050 - 313 73501 E-mail: ederee@de-ree.nl I www.de-ree.nl DOCUMENTAIRE INFORMATIEVOORZIENING Onze ervaren projectmedewerkers hebben veelal een opleiding Bestuursambtenaar, SOD I en 11, WA en Middelbaar archiefambtenaar. Zij staan garant voor een klantgerichte en klantvriendelijke dienstverlening. 4 Boeken en losse stukken Charters en zegels Prenten, tekeningen, kaarten en affiches Brand- en waterschade Schimmelbestrijding incl. verhuizingen Uw rechtstreekse partner voor gammadoorstraling Consultancy betreffende beheer van archieven Verzorgen van digitalisering en verfilming Inktvraatbehandeling zi, uur bereikbaar op+31 (0)6 - 536 50 007 Tijdens kantooruren+31 (0)492 - 55 39 90 Panovenweg 40,5708 HR Helmond (NL) Tel.+31 (0)492 - 55 39 90 Fax +31 (0)492 - 55 24 42 E-mail: infoó)restauratie-atelierhelmond.nl internet: www.restauratie-atelierhelmond.nl Vervolg van pagina 33 Ook vergelijkt de kunsthistorica in haar werk Nederlandse prenten met Duitse, Engelse en Belgische. In Duitsland zijn vooral wensbrieven teruggevonden voor Kerstmis met daarop eventueel een Nieuwjaarsgroet. Hierdoor zijn deze heil wensen veel eenzijdiger. Dit geldt ook voor de Engelse brieven. De Engelse tek sten zijn veel minder persoonlijk dan de Nederlandse. Dat persoonlijke element is iets dat bruikbaar kan zijn voor histo rici, evenals het feit dat de wensbrieven die bewaard zijn gebleven met name uit het protestantse noordelijke deel van Nederland komen. De auteur concludeert dat het schrijven van wensbrieven in het katholieke zuiden minder is aangeslagen. Een heel opvallend thema binnen de Nederlandse wensbrieven is de zogeheten kermiskrans. Kermis is een thema dat bij teruggevonden buitenlandse kransen niet voorkomt. Van zulke, veelal in de acht tiende eeuw uitgegeven, kermiskransen zijn er relatief veel bewaard gebleven. De kermis was volksvermaak voor rijk en arm. Vaak was zo'n kermiskrans een bedel brief voor wat kermiscenten. Toch blijkt ook wel uit teksten op zulke kermispren- ten de afkeuring voor het losbandige ker- misleven. Heel opvallend is dat alleen in Nederland zulke brieven teruggevonden zijn en belangrijker lijken dan de heilwen sen voor godsdienstige hoogtijdagen. Caroline Reilink, historica (Essen-Stuttgart, 2007) ISBN 3-89861-703-3, 530 blz. Van 27 tot 30 september 2005 vonden in Stuttgart de vijfenzeventigste Duitse Archiefdagen plaats. Naast feestelijke trek jes was deze jubileumbijeenkomst gewijd aan een ernstig onderwerp, namelijk de faits et gestes van de eigen beroepsgroep in de periode van het nationaal-socialis- me. Schrijver dezes volgt al ruim dertig jaar het onderzoek door Duitse archiva rissen naar deze beladen periode uit de twintigste eeuw. Voorafgaande aan de hier besproken bundel, verscheen al een keur van publicaties: van inventarissen tot tentoonstellingscatalogi en artikelen. Sinds eind jaren zestig van de vorige eeuw was en is de naziperiode in de voorma lige Bondsrepubliek en in het huidige Duitsland een bespreekbaar onderwerp. Dat onze Duitse collega's een jubileum gebruikten om de eigen beroepsgroep op de snijtafel te leggen, bewijst eens te meer hoe sterk de Vergangenheitsbewiiltigung ernstig genomen wordt. Dit bijzondere onderwerp vormde tevens de aanleiding om de neerslag van het congres niet als een bijzondere aflevering van Der Archivar uit te geven, maar in boekvorm. Dit om een breder publiek te bereiken. De zes thema's van het congres zijn ook in de bundel aangehouden: aspecten van het nationaal-socialistische archiefbeleid; roof, inbeslagneming en misbruik van archieven; Duits archiefbeleid in bezet gebied; Duitse staatsarchieven; Duitse gemeentearchieven in de nationaal-soci alistische periode; en vragen van conti nuïteit na 1945 en omgang met het ver leden. Omdat er geen ruimte is voor het bespre ken van ieder thema, beperk mij tot het Duitse archiefbeleid in bezet gebied, toe gespitst op België en Nederland. Ik beperk mij tot het artikel van Els Herrebout (Staatsarchief Eupen) en dat van van Gerhard Menk (Marburg) en Sierk F.M. Plantinga (Nationaal Archief, Den Haag). In beide staan bekende, na-oorlogse West- Duitse archivarissen centraal. In België was Georg Santé verantwoordelijk voor de Duitse archiefpolitiek, in Nederland Bernhard Vollmer. Tot mei 1940 werk te Santé in Wiesbaden en Vollmer in Düsseldorf. Na 1945 keerden zij terug naar de instellingen die hen 'uitgeleend' haddden en zetten zij hun een loopbaan voort. Zij bleven, in het internationale archiefwezen, tot de geziene persoonlijk heden behoren. Santé werkte als chef - gekleed in uniform - bij de Archivschutz Kommission die onder militair gezag stond. In Nederland kon Vollmer onder het burgerlijke bestuur van Seyss-Inquart als burger optreden. Als representant van de hoogburgerlij- Lees verder op pagina 37 juni 2008 archievenblad

Archievenblad | 2008 | | pagina 17