ang lades l A Records r chives anagtenit Projecl MUS i Hl LIBRARY WW OF HEADING ROOMS buitenland Bangladesh is misschien wel het land dat in het westen het meest geassoci eerd wordt met ellende: natuurrampen, honger, geweld. Een ontwikkelingsland dat langzaam wegzakt in het moeras. Bekendheid geniet het bij mijn generatie door de overstromingen van november 1970 (een half miljoen doden) en het benefietconcert van 1 augustus 1971 in Madison Square Garden New York, geor ganiseerd door George Harrison. Hij had zelfs een hit met het klagelijke nummer 'Bangladesh.' Op 16 december 1971 werd Bangladesh na een bloedige afscheidingsoorlog (meer dan 1 miljoen doden) onafhankelijk van Pakistan. De aanloop tot dit conflict werd grotendeels bepaald door de koloniale verhoudingen en religieuze tegenstellin gen. De druk op het Verenigd Koninkrijk om afstand te doen van zijn overzeese gebiedsdelen groeide na afloop van de Tweede Wereldoorlog enorm. Op 3 juli 1946 werd de Brits-Indische provincie Bengalen verdeeld in een overwegend hindoeïstisch West-Bengalen en een over wegend islamitisch Oost-Bengalen. Bij de onafhankelijkheid van India en Pakistan in 1947 kwam West-Bengalen als staat bij India en Oost-Bengalen als provincie bij Pakistan. Enorme volksverhuizingen waren het gevolg: moslims die naar Oost- Pakistan trokken en hindoes die de andere kant opgingen. Ruim 16 miljoen mensen verlieten het verdeelde Bengalen. In 1955 werd Oost-Bengalen omgedoopt in Oost-Pakistan. Pakistan ligt ingeklemd tussen Afghanistan en India en dus ten westen van India. Oost-Pakistan, het hui dige Bangladesh, ligt zo'n 1500 km verder op, vrijwel geheel omsloten door India. Cultureel, taalkundig en historisch hadden Pakistan en Bangladesh nauwelijks iets gemeen; het waren beide moslimstaten, dat wel. In Pakistan werd het Urdu de officiële taal, een voor de Bengalen vreemde taal; zij spreken Bangla en - makkelijk voor de westerse bezoeker - spreekt de mid denklasse/bovenlaag veelal ook Engels. West-Pakistan gebruikte Oost-Pakistan min of meer als wingewest, een situatie die uiteinde lijk leidde tot de bloedige onafhankelijk heidsoorlog. De roerige geschiedenis van het land wordt onvermijdelijk weerspiegeld in de archieven. Voor Bangladesh relevante archiefbescheiden zijn er op tal van loca ties, in verschillende talen en uit verschil lende perioden. Er zijn sedert 1832 dis trictsarchieven en daarnaast is er sinds 1973 een Nationaal Archief. De bij de districtsarchieven behorende bestuurlijke indeling is in 1985 verdwenen. Floor begon in 1995 met het geven van adviezen over verbetering van het management van het Nationaal Archief, het stimuleren van onderzoek in archie ven (contacten met Universiteit Dhaka en Universiteit Rajsjahi), het redden van bedreigde archieven (inspectie), het geven van aanwijzingen over inventari satie en het opzetten van een archiefop leiding. De begrippen good governance (de controleerbare en betrouwbare overheid) en cultureel erfgoed gingen daarbij hand in hand. Mijn bezoek aan Dhaka is een confronta tie met een andere cultuur. Mede dankzij de verslagen van Floor was ik daar redelijk op voorbereid. Dhaka is een sterk vervuil de miljoenenstad met verkeersopstop pingen die ons fileprobleem tot geen pro bleem maken. Er zijn winkels, restaurants en musea en de samenleving functioneert, zij het minder efficiënt dan de onze. De gelatenheid van de bevolking past niet bij onze westerse dynamiek. Wellicht is corruptie mede debet aan die lankmoedi ge houding. Veel mensen beseffen dat ze hun lot eenvoudigweg niet in eigen hand kunnen nemen, omdat ze daar het geld lp(EXCEPTING OFFICIAL HOLIDAYS) en/of de juiste relaties niet voor hebben. Tel daar de kennelijk onvermijdelijke natuurrampen bij op en de onverschillig heid van de buitenwereld en het 'inshal- lah' rolt vanzelf van je lippen. Zelfs als je nog een beetje behoorlijke 30 positie hebt, zoals de families die wij ontmoeten, dan nog is het bestaan een wankel bestaan. Je moet meer ijzers in het vuur hebben en je moet mensen kennen. Waar een goed functionerende rechtsstaat ontbreekt, zijn mensen volledig afhanke lijk van het eigen netwerk. Netwerken is belangrijk voor je baan, de studie van je kinderen, enzovoort. De meeste mensen hebben vaak meer dan één baan. Je hebt er handeltjes en zaakjes bij. Een 72-urige werkweek (zes dagen) is zo niet onge woon. Het is goed om dit allemaal in je ach terhoofd te houden als je ter plekke gaat kijken wat de prestaties op het gebied van archiefzorg zijn. Het is al jaren een kwes tie van twee stappen vooruit en één stap terug. Hieronder twee praktijkvoorbeel den. Op maandag 21 januari bezoeken Floor en ik het Nationaal Archief dat inmiddels een nieuw gebouw, maar geen optimale bezetting kent. De rondleiding die Floor en ik van enkele collega's krijgen is boei end. Op de begane grond staan in een ruimte wat vitrines met archiefstukken, waaronder enkele beschreven palmblade ren uit de achttiende eeuw. Op de eerste etage betreden we enkele bewaarplaat sen zonder klimaatbeheersing. Er is een gebrek aan dozen en aan stellingen en aan medewerkers. In sommige ruimten zien we letterlijk een lawine aan archiefmateri aal. In andere depots staan archiefstukken keurig in stellin gen en we zien ook een aardig stuk in zuurvrije dozen verpakt archief. De meeste archieven zijn afkomstig van ministeries. Er zijn ministeries die de archieven zelf hou den, zoals dat van Buitenlandse Zaken. Krantenleggers liggen op de grond of bovenop de stellingen. Er blijkt een serie per onderwerp geordende krantenknip sels te bestaan afkomstig van een pers agentschap, een waardevolle bron zolang de krantenleggers niet gedigitaliseerd zijn. Gedigitaliseerd wordt er overigens momenteel niet wegens gebrek aan finan ciën. De staf van het NA is de laatste jaren enorm teruggelopen. Directeur Latifur Raman is van huis uit een beta-weten- schapper en hij ziet zichzelf als 'facilita tor' en niet als 'expert'. Ik vraag me af wat hij zoal 'faciliteert'. De grootte van het gebouw is omgekeerd evenredig aan de bezetting ervan. Het werk vordert lang zaam en afspraken met Floor worden moeizaam nageko men. Een geheel ande re ervaring wacht ons de volgende dag in de universiteitsstad Rajsjahi, zo'n vijf uur rijden van Dhaka. Daar bezoeken we de Heritage Room van prof. Mahbub. De 'Heritage Room' is let terlijk begonnen in de huiskamer van Mahbub en beschikt nu - mede dankzij steun van Willem van Schendel van het IISG en natuurlijk ook Floor - over een eigen gebouw. De 'Heritage Room' is een geweldig initiatief om particuliere archie ven, documentatie, pamfletten, posters, cd's, tijdschriften, kortom al het materi aal dat van belang is voor de geschiedenis van Bangladesh en dat zich niet in over heidsarchieven bevindt, veilig te stellen. In de Heritage Room hebben we een ont moeting met ruim tien enthousiaste his- torici en andere belangstellenden, deels verbonden aan de plaatselijke universi teit. Aanwezig is de gepensioneerde lui tenant-kolonel van het leger Muhammed Lutful Haq. Hij is bezig met een onder zoek naar Bengal Heroes (Liberation War), hij is bijzonder scherp en bevlogen en hij heeft een goed beeld van hoe de 'Heritage Room' zich op een website - één van de besproken onderwerpen - zou kunnen presenteren. Legerofficieren zijn bijzonder goed opgeleid en spreken goed Engels. Deze man toont daadkracht en levert een zinvolle bijdrage aan de discus sie. Wanneer enkele aanwezigen praten over het verschil tussen een 'bibliotheek' en een 'archief' komt hij er als een echte studiezaalbezoeker tussen en zegt dat het hem niet zo interesseert. Zijn zoektocht op internet naar een afbeelding van een bepaald legerinsigne bracht hem tever geefs bij het Nationaal Archief in Londen en daarna bij een veilinghuis dat een der gelijk insigne ooit had geveild en er nog een afbeelding van bezat. Zorg dat je de informatie kunt vinden, was zijn terechte mening. In de 'Heritage Room' liggen onder meer keurig gestapelde tijdschriften die prof. Mahbub bij een ongeletterde papierboer per kilo koopt voor een bodemprijs. De oud-papierhandelaren kennen hem inmiddels en als iemand eens een schrif telijke 'nalatenschap' inlevert dan waar schuwen ze hem: een eenvoudig maar doeltreffend systeem. buitenland Door René Spork Collega Floor Geraedts, archivaris van Leidschendam-Voorburg, begon in 1995 in Bangladesh met het ondersteunen van het Bangladesh Archives Records Management Project (BARM). Zijn bemoeienis met de archiefzorg in Bangladesh begon toen hij vrienden op de Nederlandse ambassade in Dhaka bezocht. Sindsdien gaat hij elk jaar voor een week of zes naar Bangladesh, onder meer om te helpen bij het opzetten van een archiefopleiding. Zelf zit ik al weer bijna tien jaar in de begeleidingscommissie van het BARM-project, dat mede gedragen wordt door de Kring van Zuid-Hollandse Archivarissen. In januari 2008 besloot ikzelf maar eens een kijkje te nemen. Het Nationaal Archief van Bangladesh: de grootte van het gebouw is omgekeerd evenredig aan de bezetting ervan (foto's auteur). Wankel bestaan Een lawine aan archiefmateriaal in het Nationaal Archief. archievenblad juni 2008 Twee stappen vooruit, één terug De 'Heritage Room' probeert al het materiaal dat van belang is voor de geschiedenis van Bangladesh en dat zich niet in overheidsarchieven bevindt, veilig te stellen. 'Heritage Room' Bezoek aan de 'Heritage Room' in Rajsjahi. In het mid den de gepensioneerde luitenant-kolonel van het leger Muhammed Lutful Haq. René Spork is projectleider digitale dienstverlening bij het Gemeentearchief Rotterdam. Zie voor het volle dige verslag van zijn reis naar Bangladesh: http://www. erfgoedhuis-zh.nl/index.phpT47 juni 2008 archievenblad

Archievenblad | 2008 | | pagina 15