@11 Bidigit Group Op zoek naar een echte specialist? ff* ff, /'r ff ff/'/. Jout point BECIS is uw partij voor: Een oud Nederlands gezegde luidt: "Wie wat bewaart, die heeft nog eens wat." De betekenis kan verbonden worden met een in ons land favoriete bezigheid: hergebruik van materialen. Weggooien kan altijd nog, je weet nooit hoe het nog van pas kan komen. Het is de oorsprong van de rommelzolder en de volgestouwde garage. Het is ook prima te rijmen met een milieubewuste houding en ook rommelmarkten en kringloopwinkels reduceren de afvalberg aanzienlijk. Het is ook leuk om daar te snuf felen en je loopt de kans een verrassende ontdekking te doen. Toch doen we in archieven- land iets heel anders, en met een goede reden. We probe ren alleen de essentiële din gen te bewaren en vernieti gen zonder scrupules de rest. Hergebruik door liefhebbers zit er bij geselecteerde bestan den niet in, want er is een wettelijke plicht tot vernieti ging. Het is dan ook materiaal van de overheid en daar moet je zorgvuldig mee omgaan. Wat weg kan, moet onherroe pelijk weg; daar moet de bur ger op kunnen vertrouwen. verstommen. Daar hoeven we ons ook geen zorgen over te maken: elke genera tie vormt een archief voor het nageslacht, dat een afspiegeling is van de eigen idee enwereld. Historici zijn daaraan gewend en hebben er hun vak van gemaakt om beelden uit het aldus gekleurde verleden te vertalen naar hun eigen tijd. De magie daarvan maakt een groot deel van het succes van bijvoorbeeld Geert Mak uit. Interessant is de vraag in hoeverre we moeten blijven vasthouden aan de ver nietigingsplicht van de overheid. Zouden particuliere partijen niet in staat moeten worden gesteld om - desgewenst - onder eigen verantwoordelijkheid archieven te 'recyclen'? Dat zou dan uiteraard wel met de nodige waarborgen moeten wor- den omgeven, maar in het opstellen van regeltjes zijn we in dit kikkerland altijd al goed geweest. Het idee is te aardig om niet serieus in overweging te nemen. Een voordeel zou kunnen zijn, dat de acceptatie van de altijd betwiste rol van de overheid toeneemt. Burgers kunnen immers zelf actief worden als ze vinden dat de overheid verkeerde keuzes maakt. Een bijkomend voordeel zou kun nen zijn dat de betrokken heid bij archieven als geheel daardoor toeneemt. Het klinkt ook logisch: als er een naadloze overgang van ver antwoordelijkheden van rijk naar provincie en uiteinde lijk gemeenten loopt, zouden burgers zelf best de laatste schakel mogen zijn. Het zou de spanning van het zoeken naar informatie kunnen ver groten. Problemen zijn er genoeg te verzinnen bij een derge lijke private inbreng bij de archiefzorg. Dat is immers altijd zo bij out of the box denken. Het zou ook best wel eens zo kunnen zijn dat we voorlopig geen oplossing voor die problemen kunnen verzinnen. Toch zou de over weging mee moeten worden genomen bij het denken over nieuwe vormen van informa tiebeheer, zeker als het over digitale overheidsinformatie gaat. Genealogen zouden bij voorbeeld wel historische GBA-inschrij- vingen, die nu vaak gelimiteerd bewaard worden, liefdevol (binnen de privacyre gels) kunnen 'recyclen' vanuit hun focus op bepaalde personen. Het bewaren zit ons waarschijnlijk in het bloed; niet zo vreemd voor verzamelaars. Daarom moeten we het vernietigen ook altijd weer opnieuw beoordelen op nut en noodzaak. I 29 Er ligt nu een advies om de selectie anders in te richten. Dat zou wel eens kunnen betekenen dat bijvoorbeeld niet alles van de overheid wordt bewaard en dat ook particulier materiaal liefdevol wordt omarmd. Terecht heeft de Commissie Waardering en Selectie met dat advies haar blik verruimd, want de samenleving als geheel moet onderdeel zijn van onze bewaarstrategie. Daarbij moet de over heid zelf betrouwbaar en controleerbaar blijven, maar dat betekent inderdaad niet dat al haar handelingen van historisch belang zijn voor ons nageslacht. Zoals altijd zit de moeilijkheid in de juiste keuze; dat verandert in geen geval. Integratie van acquisitie en selectie zal de discussie daarover zeker niet doen Van Bilsen Consultancy en Scanpoint Nederland zijn onderdeel van de Samen sterk in Document Management! Bellweg 11 - 6101 XA Echt utilize your knowledge Digitalisering backlogscanning Automatische factuurherkenning en -verwerking Alle gewenste formaten en documentsoorten Zwart/wit of (sterk gecomprimeerde) kleurenscans Scanning op locatie of extern Scanning on Demand (SoD) i.c.m. archiefopslag Beheer van uw digitale archief via ons ASP-model tel: 0475-411170 info@scanpointnl.nl fax: 0475-411741 www.scanpointnl.nl Archiefbewerking Advisering Interim- project management Detachering Opleiding Applicatiebeheer Implementatie DMS RMS tel: 0475-411481 info@vanbilsenconsultancy.nl fax:0475-411741 www.vanbilsenconsultancy.nl Interim personeel; Digitalisering; Interim-management; Advisering; Archiefbewerking; Archiefbeheer. Gezocht: (senior) informatiespecialisten - adviseurs - accountmanagers Prima (secundaire) arbeidsvoorwaarden en legio doorgroeimogelijkheden. Om blijvend aan de vraag van de klant te kunnen voldoen zijn we op zoek naar uitbreiding van ons team op ieder niveau. Bent je geïnteresseerd of weetje iemand? Stuur een e-mail naar info@becis.nl of bel! Meer weten? Op onze website vindt u een overzicht van onze diensten en producten. Voor een vrijblijvend gesprek of een offerte kunt u bellen met: 020-4031147. BECIS, informatiespecialisten van deze tijd. Entrepotdok 37A-bg 1018 AD Amsterdam Postbus 36079 1020 MB Amsterdam 020-4031147| www.becis.nl info@becis.nl Door Dick Bunskoeke juni 2008 dick@bunskoeke.nl Tekening: Peter Vlot. archievenblad I

Archievenblad | 2008 | | pagina 14