Ter herinnering Subsidiemogelijkheden van de Oorlog 1 i archieven en collecties archieven en collecties Het programma Erfgoed van de Oorlog is bedoeld als eenmalige en tijdelijke impuls om belangrijk materiaal uit en over de Tweede Wereldoorlog te behouden en het gebruik van dit materiaal om kennis en reflectie over deze periode te bevorderen. De over heid wil het mogelijk maken dat reflectie op de periode '40—'45 en de gevolgen daarvan kan blijven plaatsvinden aan de hand van waardevol erfgoedmateriaal. Als het materiaal bewaard blijft en voor iedereen goed toegankelijk is, kun nen mensen een eigen beeld vor men over de Tweede Wereldoorlog en zo de herinnering invulling geven. Het kabinet heeft ruim 21 miljoen euro beschikbaar gesteld voor het programma. Een groot deel van dat bedrag is beschikbaar voor subsidies. Organisaties, bij voorbeeld op het terrein van erf goed- en archiefbeheer en herinne ring aan de Tweede Wereldoorlog, kunnen subsidie aanvragen. De activiteiten moeten gericht zijn op het behoud van erfgoed en het toegankelijk maken daarvan of op het gebruik van materialen voor publiekstoepassingen. Het beleids kader richt zich op de volgende materialen: voorwerpen/driedi mensionale objecten, foto's, beeld en geluidsmateriaal, persoonlijke verzamelingen, drukwerk, archie ven, monumenten en gedenkte kens en persoonlijke getuigenissen (oral history). Het materiaal moet betrekking hebben op het grond gebied of de ingezetenen van het Koninkrijk der Nederlanden ten tijde van de Tweede Wereldoorlog, dat wil zeggen Nederland, voormalig Nederlands-Indië, Suriname en Nederlandse Antillen. betrekking heeft op de Tweede Wereldoorlog te behouden en toegankelijk te maken voor een breed publiek. Het programma is gestart in 2007 en loopt tot 2010. "Het programma Erfgoed van de Oorlog heeft ook subsidiemogelijkheden voor het digitaal toegankelijk maken van archieven", zegt Caroline Willers. Zij is projectleider 'archie ven' binnen Erfgoed van de Oorlog. Willers: "Het is mogelijk een collectie te digitaliseren en via internet doorzoekbaar te maken danwel de hele collectie online te publiceren." Voor overheidsarchieven geldt dat activiteiten die vallen onder onder de Archiefwet 1995 niet in aanmerking kunnen komen voor subsidie. "Die de Het programma Erfgoed van de Oorlog is er dus op gericht waardevol erfgoedmateriaal dat reguliere taak neemt het programma niet voor zijn rekening. Wel zijn er subsidiemogelijkhe den voor het behoud van particuliere archieven die tijdens de duur van het programma Erfgoed van de Oorlog (2007-2009) zijn aangenomen. We willen daarmee stimuleren dat deze parti culiere archieven in handen komen van professionele, archiefbeherende instellin gen." En extra bewerkingen op overheids archieven die de toegankelijkheid ervan verder vergroten, kunnen ook in aanmer king voor subsidie komen. Er is een 'beleidskader voor subsidi ering' ontwikkeld waarin de subsidiemo gelijkheden beschreven staan. Belangrijke criteria zijn dat het moet gaan om mate riaal uit of over de Tweede Wereldoorlog, dat bovendien waardevol is. Over de vraag of het gaat om waardevol materiaal wordt het programma erfgoed geadviseerd door een toetsingscommissie, waarin deskun digen 'uit het veld' zitting hebben. "Het is overigens nadrukkelijk niet zo dat we alleen geïnteresseerd zijn in de grote lan delijke archieven", aldus Willers. "We wil len juist ook regionale en lokale archieven stimuleren om een aanvraag voor subsi die in te dienen. Mensen zullen immers altijd geïnteresseerd blijven in de lokale geschiedenis." Het programma Erfgoed van de Oorlog heeft een samenwerkingsverband met Metamorfoze, het programma ter behoud van papieren erfgoed. Zo wordt wat betreft technische specificaties gebruikgemaakt van de eisen die Metamorfoze stelt en is er bij Metamorfoze een speci ale coördinator aangesteld, Fieke Smitskamp, die organisaties bij staat in het voorbereiden en uit voeren van conserverings- en digitaliseringstrajecten. In de eerste ronde voor subsidieaanvragen, per 1 november 2007, is een aan tal mooie projecten gesubsi dieerd. "Voorbeeld hiervan is een project van het Centraal Bureau voor Genealogie, waar de zoge heten Duitse akten worden geïndexeerd, gedigitaliseerd en via het internet door zoekbaar gemaakt", geeft Willers aan. "Een ander mooi project dat we hebben gesubsidieerd is het via internet toegan kelijk maken van drie archieven van het Stadsarchief Amsterdam. Het betreft de 'Staten van in Duitsland tewerkgestelde arbeiders', 'Transportlijsten van tewerk gestelde arbeiders' en 'Paspoortaanvragen 1940-1945'." Het digitaliseren van de car totheek van het Nederlands Rode Kruis is een van de andere projecten die met sub sidie van Erfgoed van de Oorlog mogelijk is gemaakt. De Europese en Indische car totheken van de afdeling Oorlogsnazorg van het Nederlandse Rode Kruis bevat ten kaarten van mensen die tijdens de Tweede Wereldoorlog vermist waren. Tot op de dag van vandaag raadplegen nabe staanden via deze cartotheek de bijbeho rende oorlogsarchieven, op zoek naar de lotgevallen van de overledenen. "Door de tand des tijds zijn de kaarten erg kwets baar geworden, de kans op verlies van informatie is groot. Door het digitaliseren van deze cartotheek kan deze ook in toe komst nog steeds geraadpleegd worden", aldus Willers. De tweede ronde aanvragen is op 1 april 2008 gesloten. "Ook in deze ronde is weer een aantal bijzondere aan vragen ingediend. We zijn druk bezig met de beoordeling ervan; ik verwacht dat we weer een aantal mooie projecten kunnen subsidiëren", besluit Caroline Willers. 26 27 Door Martijn Sobels Talloze Nederlandse archieven bevatten informatie over de Tweede Wereldoorlog. Die informatie kan van onschatbare waarde zijn voor bijvoorbeeld nabe staanden, wetenschappers of journalisten. Erfgoed van de Oorlog, een programma van het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport (VWS), biedt subsidiemogelijkheden om deze archieven te behou den en toegankelijk te maken voor een groot publiek. Digitaal toegankelijk Erfgoed van de Oorlog. Waardevol materiaal Succesvolle aanvragen li n Er'soed a° de VOor s"bsidiët! o Vragen en antwoorden Waar vind ik informatie over het program ma en het beleidskader voor subsidiëring? Voor informatie over het programma Erfgoed van de Oorlog, het beleidskader en de subsidiecriteria kunt u terecht op de website van het ministerie van VWS: www.minvws.nl/erfgoedvandeoorlog. U kunt zich via de website ook abonneren op de gratis digitale nieuwsbrief over het programma. Deze nieuwsbrief verschijnt vier keer per jaar. Via het secretariaat van Erfgoed van de Oorlog is ook een gedrukt exemplaar van het beleidskader verkrijgbaar (erfgoed@ minvws.nl of 070-3406462). Hoeveel subsidie is mogelijk Als het gaat om activiteiten tot behoud worden de kosten per archief voor 100% gesubsidieerd tot een bedrag van 75.000 euro; voor bedragen tussen 75.000 euro en 200.000 euro wordt 50% gesubsidi eerd. Voor activiteiten die de toeganke lijkheid betreffen is geen maximum sub sidiebedrag vastgesteld en is ook geen eigen bijdrage nodig. Welke stappen moet ik nemen om subsidie aan te vragen? Het beleidskader biedt informatie over de uitgangspunten, voorwaarden en subsidie mogelijkheden van het programma Erfgoed van de Oorlog. Wanneer u verwacht dat uw archief in aanmerking komt voor subsi die, neemt u dan contact op met project leider archieven Caroline Willers voor een gesprek. Tijdens dat gesprek ontvangt u informatie over de haalbaarheid van uw aanvraag en krijgt u advies over de te volgen procedure voor het aanvragen van subsidie. Ter voorbereiding op het gesprek is het van belang een korte omschrijving te maken van hetgeen u met de subsidie wilt realiseren. Wanneer kan ik een subsidie-aanvraag indienen? Er zijn twee momenten per jaar waarop u een aanvraag voor subsidie kan indienen: 1 april en 1 november. Het programma loopt tot en met 2009, dus 1 november 2009 is de laatste mogelijkheid om subsidie aan te vragen. Martijn Sobels is verbonden aan communicatiead viesbureau C-Zicht in Houten. archievenblad juni 2008 juni 2008 mi'MMqg; archievenblad

Archievenblad | 2008 | | pagina 13