E-depot Rotterdam 4: HOE ZACHT KUME LANDEN? De conclusie dat de voor de pilot gekozen software Dspace niet de goede basis voor het E-depot zou zijn, hield niet in dat het project mislukt was. Integendeel eigenlijk. De ingewik keldheid vertroebelde niet het zicht op de maak baarheid; de horizon was misschien nog ver weg, maar niet onbereikbaar. Je leert scherper formule ren wat je wel wilt. De twee jaar (vanaf 2004) van vergaren van kennis en verwerven van inzicht door het uitvoeren van pilots en onderzoeken hadden voldoende basis gegeven om het project voor de komende drie jaar vorm te geven. De reis was te lang om in één keer afgelegd te worden, dus dan maar in etappes. Dit resulteerde in het vaststellen van drie zogeheten plateaus. Een plateau is een werkend geheel van orga nisatie, mensen en middelen, met gedefinieerde, haalbare doelstellingen die werkenderwijs in de organisatie worden verankerd. Elk plateau kan in een jaar gerealiseerd worden en een volgend niveau bouwt voort op het eerste. Het project- ontwerp voor de komende drie jaar kent drie van zulke plateaus. Plateau 1 is de basis waarop Een plateau is een werkend geheel van organisatie, mensen en middelen, met gedefinieerde, haalbare doelstellingen die werkenderwijs in de organisatie worden verankerd. andere plateaus door kunnen bouwen en behelst alle basisfunctionaliteit van het E-depot. Het Nationaal Archief ontwikkelt dit samen met het Gemeentearchief Rotterdam. Plateau 2 richt zich op de aanlevering van digitale aanwinsten door de archiefvormers en op het gezamenlijk beheer van metadata. Plateau 3 ontwikkelt en bewaakt de functionaliteit voor het publiek en zorgt er ook voor dat alle benodigde activiteiten rond de ontwikkeling en het beheer van het E-depot goed in de organisatie zijn belegd. Uiteindelijk kan het project dan worden 'ontmanteld', omdat de bestaande organisatie het werk overneemt. De doelstellingen per plateau leidden tot de formulering van een aantal deelprojecten. Zo werd het project E-depot opgedeeld in nog kleinere, maar wel haalbare stappen. De 'bood schappenlijst' die zo moet worden afgewerkt bestaat onder meer uit het regelen van: aanlevering en opslag van digitale aan winsten inclusief registratie van alle handelingen één aanwinstenregistratie voor alle te verwerven 'objecten' een overdrachtsprotocol voor de archiefvormers één centraal metadatasysteem met ondersteunend retrowerk door behe rende afdelingen één centrale registratie van authorities, trefwoorden en locaties het opstellen van een preserveringsbe- leid een eerste set van preserveringsplannen voor minimaal tekstdocumenten, web sites en afbeeldingen het online kunnen raadplegen (aanvra gen en bestellen) van alle beschikbare digitale objecten. De projectleider E-depot en de stuurgroep bewaken het geheel en de voortgang van de deelprojecten. Digitale Balie Het laatste punt op de boodschappen lijst is niet het onbelangrijkste. Een pro totype van een 'Digitale Balie' zou alvast kunnen worden gebouwd, waardoor het project niet alleen maar een papieren tij ger zou blijven. Het Stadsarchief Breda werkt al aan een 'virtuele studiezaal'; dus daar werd samenwerking mee gezocht. 'Digitale Balie' (zoek- en raadpleegmodu- le) en de 'Virtuele Studiezaal' (interactieve onderzoeksomgeving) vullen elkaar aan. Het Gemeentearchief Rotterdam wil de archieven en collecties die het beheert op een samenhangende manier vind baar maken via één online loket, de Digitale Balie. Als je deze bevraagt over een bepaald onderwerp, moet je daarover Het Gemeentearchief Rotterdam wil de archieven en collecties die het beheert op een samenhangende manier vindbaar maken via één online loket, de Digitale Balie. alle relevante stukken kunnen vinden die het Gemeentearchief Rotterdam in huis heeft. Het gaat dus niet alleen om het vinden van de digital bom objecten, maar ook om het vinden van de gedigi taliseerde objecten én digitale informatie over analoge objecten die het gemeen tearchief bewaart. Het Gemeentearchief Rotterdam beschikt immers over een enorme hoeveelheid 'objecten', in aller lei soorten en maten, en op verschillende wijzen beschreven. Die beschrijvingen, de metadata, zitten echter opgeslagen in verschillende losse databases. Ze zijn niet gekoppeld en ze maken gebruik van eigen software en computertaal. Het Gemeentearchief Rotterdam is daarom op zoek gegaan naar een manier om de bestaande databases te koppelen aan de Digitale Balie, met behoud van alle informatie. Een extra database is aange legd en wordt bevraagd vanuit de Digitale Balie. De velden in de 'raadpleegdatabase' zijn opgeslagen in XML en gelinkt met velden uit de verschillende 'beheerdata- bases', zodanig dat als je iets verandert in een beheerdatabase, ook de beschrij ving verandert in de raadpleegdatabase. De zoekmogelijkheden worden bepaald door de keuze van metadata in de raad pleegdatabase. Het gemeentearchief heeft daarom een lijst met beschrijvende meta data vastgesteld die alle archiefbeherende afdelingen moeten gaan gebruiken. Die lijst is gebaseerd op ISAD- en ISAAR-stan- daarden, richtlijnen voor het maken van archivistische (ISAD) en archivistische geautoriseerde beschrijvingen (ISAAR). De beschrijvende metadata zijn van belang bij het beheer van de collecties en archieven, maar ook voor de ontsluiting in de Digitale Balie. De stukken worden niet als losse treffers aangeboden, maar in hun con text. Je kunt van het ene object naar het andere doorklikken en grasduinen in de archieven en collecties en deze in samenhang bekijken. Je krijgt relevante informatie over het geheel en de samen stellende delen. Binnen de Digitale Balie zijn er onderzoeksomgevingen (de virtu ele studiezaal) speciaal voor doelgroepen/ gemeenschappen. In het beleid moeten deze doelgroepen/gemeenschappen nader worden onderkend en de behoefte wor den vastgelegd. Het publiek kan partici peren middels het aanbieden van digitale objecten en van metadata. Uiteraard is een voorwaarde dat expliciet wordt vast gelegd van welke soort (rechts)persoon de metadata afkomstig zijn. De betrouw baarheid van de informatie staat immers voorop. Inmiddels is er een 'proefdatabase' aange legd met een (beperkte) set metadata. Ook is een eerste prototype van de Digitale Balie opgeleverd. Ook dat hoort - net als Je kunt van het ene object naar het andere doorklikken en grasduinen in de archieven en collecties en deze in samenhang bekijken. het opdelen van het project in behapba re stukken - tot het 'zachte landen'. Een concreet product houdt de moed er in. We zijn nu in de fase waarin we het systeem intern en met collega's van bui ten gaan uitproberen. We testen de func ties en bekijken wat handig is en wat niet, wat we missen, et cetera. In het najaar hopen we een definitief functioneel ont werp te hebben, zodat de programmeur kan gaan bouwen. digitaliseringen informatisering digitalisering en informatisering I Door Peter Horsman en René Spork In de voorafgaande artikelen beschreven we de wil van het Gemeentearchief Rotterdam om een digitaal depot (E-depot) te bouwen voor de te verwachten opname van digitale bestanden. De uitgangspunten waren simpel: de bouw moest binnen het bestaande budget worden gerealiseerd en het E-depot moest passen in de bestaande organisatie. Bovendien zou den de resultaten vrijelijk voor andere archiefdien sten beschikbaar zijn, zowel de documentatie als de software. Dat laatste betekende de keuze voor open source software. Het depot zou verder zodanig in de technische en functionele infrastructuur moeten passen dat bezoekers met één zoek- en raadpleegin- terface zowel analoge als digitale bestanden zouden moeten kunnen vinden, ongeacht het type materiaal. Die mooie voornemens begonnen echter op een utopie te lijken. Het was toch wat ingewikkelder dan aanvankelijk gedacht of gehoopt. Eerst denken, dan doen... en uiteraard klein beginnen. Dan kun je nooit hard vallen, alleen zacht landen. Plateaus Boodschappenlijst Beheren en raadplegen Grasduinen Peter Horsman is docent en coördinator onderzoek bij de Archiefschool. Hij is als adviseur betrokken bij het E-depotproject van het Gemeentearchief Rotterdam. René Spork is projectleider Digitale Dienstverlening bij het Gemeentearchief Rotterdam. archievenblad juni 2008 juni 2008 archievenblad

Archievenblad | 2008 | | pagina 12