bouuuaan cultureel erfgoed beschikte (nog) niet over een archiefbe waarplaats. Als eerste stap om naar een oplossing voor dit probleem te zoeken is het archief goed in kaart gebracht. "Het bleek veel minder te zijn dan we had den verwacht, maar voor de periode tot de gemeentewording in 1984 en rijp voor overdracht, toch nog 65 strekkende meter. Gezien het feit dat het zoveel min der was, hebben we vervolgens de moge lijkheden onderzocht om het beleidsar- chief te digitaliseren. Dat had voor ons archief in het depot in het eigen stadhuis te houden. Dit blijkt met slimme aan passingen toch te kunnen voldoen aan de wettelijke normen van een archiefbe waarplaats. De opdracht diende Europees te wor den aanbesteed. Het was voor Kreuwels geen optie om de digitalisering zelf met medewerkers ter hand te nemen. "Het is niet onze core business en je hebt partijen die het beter, sneller en tegen lagere kos ten kunnen." Alvorens de aanbesteding te starten heeft Stadsarchief Almere, in samenwerking met externe adviseur Anjo Galiart en het bedrijf X-Cago, een dege lijke pilot uitgevoerd om te bekijken wat de resultaten van de digitalisering van de beleidsarchieven zouden zijn. Galiart: "De pilot heeft ons het projectplan opgeleverd op basis waarvan we de aanbesteding kon den schrijven. Eisen met betrekking tot kwaliteit, foutpercentages, de te hanteren bestandformaten en de wijze van trans port en opslag van de (digitale) dossiers. Deze goede voorbereiding heeft zich uit- archieven en collecties archieven en collecties Het Stadsarchief Almere staat op de drempel van een nieuwe fase, na de oprichting in 2002. Het werk zal in omvang aanzienlijk toenemen, onder meer door de overdracht van de gemeen telijke archieven. Uitbreiding van het archief als het gaat om formatieplaatsen is een logisch gevolg. Zeker als je kijkt naar andere gemeenten van een vergelijk bare omvang, scoort Almere ver onder de landelijke norm. Gezien de historie is dat natuurlijk niet vreemd. De gemeenteraad buigt zich dit jaar over de toekomst van het Stadsarchief. Kern van de missie van Stadsarchief Almere is het leveren van een bijdrage aan de identiteit van Almere en de onder linge samenhang van haar bevolking. Daarbij wordt het belang van de modern ste digitale technieken bij het uitvoeren van de reguliere taken onderstreept. Wie een blik werpt op de exposities - zo'n drie a vier per jaar - en de publieksactivitei ten die het Stadsarchief ontplooit, moet concluderen dat veel aandacht wordt besteed aan exposure. Stadsarchivaris Ellis Kreuwels: "Wat een archief is en kan betekenen voor een stad was aanvankelijk onbekend voor het grote publiek. Zowel in als buiten het stadhuis, waar we wer ken. Dan is het belangrijk jezelf te laten zien. Beeldmateriaal is een sterk medium dat een breed publiek aanspreekt. Mede door de hulp van onze vrijwilligers bij het beschrijven van zo'n 14.000 foto's heb ben we een groter draagvlak gecreëerd. Het verwerven van andere archieven is tot dusver gebeurd in het kader van bre dere projecten, bijvoorbeeld voor 'Geloof in Almere!', thema van de Week van de Geschiedenis 2006. Het voltooien van een afgewogen acquisitieplan maakt ten slotte deel uit van de voorstellen in de strategienota." betaald nu het project loopt en wij precies weten hoe we controles moeten uitvoe ren en hoe we kwaliteit kunnen meten." Uiteindelijk kwam Karmac Informatie Innovatie uit Lelystad als 'Economisch Meest Voordelige Inschrijving' (EMVI) uit de aanbesteding naar voren. Kreuwels: "Voor ons was consistentie, dus fysiek en digitaal is één-op-één, en integriteit van de dossiers een belangrijk uitgangspunt. We wilden er zeker van zijn dat documenten en tekeningen die fysiek tot hetzelfde dossier behoren, ook digitaal aan elkaar gekoppeld zouden blijven. Dat heeft Karmac ondervangen door alles in één straat te scannen, met een document en een grootformaatscanner gekoppeld aan één pc. Tabbladen zorgen voor de herkenning van de verschillende dossiers, die de nodige indexen en beschrijvingen meekregen." De service partner levert de scans aan in verschillende outputforma- ten. In de eerste plaats is dat een TIFF- bestand, zodat er niets verloren gaat van het oorspronkelijke dossier. Dit is belang rijk als archief back-up om er bijvoorbeeld in de toekomst nieuwe toepassingen mee te ontwikkelen. Dit formaat is mede van wege de omvang echter niet geschikt om Optical Character Recognition (OCR) op toe te passen. Daarom wordt het bestand geconverteerd naar een JPEG-formaat. Na de OCR-bewerking wordt het bestand omgezet naar PDF (zowel tekst als image). De dossiers in PDF worden gekoppeld aan de beschrijvingen die vooraf zijn aange bracht en dat maakt het mogelijk docu menten eenvoudig terug te vinden, wan- Belangrijk onderdeel van het Almeerse erfgoed is het beleidsarchief van de gemeente. Dit loopt uiteen van bouw tekeningen en nota's tot vergunningen en wetgeving en reikt terug tot de jaren '70 van de vorige eeuw, toen de polders bestuurd werden door de voorloper van de gemeente, het Openbaar Lichaam Zuidelijke IJsselmeer Polders (OL ZIJP). Voor wie de schepping van een new town wil bestuderen, kan niet om dit archief heen. Het depot waarin deze documenten liggen opgeslagen, voldeed niet aan alle wettelijke eisen die worden gesteld aan een dergelijke archiefomgeving; Almere het voordeel dat je het fysieke archief niet meer per se in eigen huis hoeft op te slaan, terwijl je de stukken toch op een professionele manier beschikbaar maakt. Dat hebben we afgezet tegen de kosten voor het bouwen of inrichten van een nieuwe archiefbewaarplaats die aan alle eisen zou voldoen. Mede ingegeven door de kwaliteitsslag die we willen slaan heb ben we voorgesteld het beleidsarchief te laten digitaliseren." De gemeenteraad heeft in 2005 budget vrijgemaakt (voor de dossiers vanaf medio jaren '70 tot en met 1994). De verwachting is dat het project deze zomer wordt afgerond. Inmiddels is gebleken dat'het tóch mogelijk is om het neer deze eenmaal gepubliceerd zijn in de archiefapplicatie Scope. "Zodra de bestan den op een externe harde schijf worden aangeleverd, voeren we steekproefsgewijs een controle uit om te zien of de afspra ken in het contract worden nageleefd. Tot nog toe blijven de resultaten erg goed met een foutpercentage dat beduidend onder de gestelde grens van 0,5 procent blijft", aldus Galiart die belast is met het testen. "Knelpunten worden snel verholpen." Op de goede weg Kreuwels stelt vast dat de digitali sering naar tevredenheid verloopt. "Het materiaal dat gescand is, komt beschik baar. Nu is het zaak de webinterface en de koppelingen met de bestanden te verbe teren. Dan leveren wij pas echt een goede service." De toegankelijkheid van het beleidsarchief op www.almere.nl/stadsar- chief neemt toe, zeker wanneer aan het eind van het project zo'n 200 meter is gescand. De dossiers beschikken over een uniek nummer en de rubricering zie je in het zoekscherm steeds terug. Dat maakt het mogelijk ook aanverwante stukken op te roepen. In 2010 komen de dossiers van 1984-1989 online en in 2015 zal ook tot en met 1994 beschikbaar komen voor het publiek. Gewerkt wordt aan de mogelijk heid om de meer actuele dossiers nu al voor de Almeerse ambtenaren toeganke lijk te maken via het intranet. Er is voor gekozen om de fysieke bestan den te bewaren. Vooralsnog lijkt een keuze voor substitutie voor deze archiefstukken, die zo belangrijk zijn voor het ontstaan van new town Almere, niet voor de hand liggend. Dit betekent wel dat Almere werk moet gaan maken van een archiefbewaar plaats. Zodra die wordt gerealiseerd, kun nen we concluderen dat Almere met haar stadsarchieven digitaal en fysiek op de goede weg is. 18 19 Almere, stad met een jong verleden maar met steeds meer archief (foto Geert fotografeert). Complexe dossiers Stadsarchief Almere is genomineerd voor de VIP Applicatie van het Jaar 2007. Het gaat in het bijzonder om het digitaliseren van de beleidsarchieven van de gemeente Almere door Karmac. VIP is een toonaangevend vakblad op het gebied van documentmanagement. De lezers en redactie van het tijdschrift kennen jaarlijks een prijs toe aan de meest aansprekende toepassingen. Het is opvallend dat een archiefappli catie zich kan meten met toepassingen voor Enterprise Content Management. Het geeft aan dat innovatie in het archiefdomein wordt gewaardeerd door kenners in de markt. Almere Door Teun Putter Met de digitalisering van zijn beleidsarchie ven heeft Stadsarchief Almere een groot deel van het 'cultureel erfgoed' voor internet toegankelijk gemaakt. Zowel voor het publiek als voor het ambtelijke apparaat betekent dat een flinke stap vooruit. Dit complexe project geeft aan dat het Stadsarchief Almere open staat voor innovatie en groei, net zoals de stad zelf. Reden te meer om het project en de ambities onder de loep te leggen. Reikwijdte vergroten Almere-buiten (foto Geert fotografeert). Integriteit Kwaliteitsslag De C-passage in het stadhuis vanAlmere.de plek waar het stadsarchief zijn schatten in exposities aan het publiek kan laten zien (foto Gemeente Almere). Teun Putter is freelance journalist. ybÉtivk archievenblad april 2008 april 2008 archievenblad

Archievenblad | 2008 | | pagina 9