DE ARCHIEFWET JAIIHIA- jalema levert complete archiefoplossingen op maat Startbijeenkomst project "Wegwijzer Archieven van de Tweede Wereldoorlog' Op naar een individuele kleine geschiedenis KUNT U NU VOORGOED OPBERGEN hoer/"'' archieven en collecties Doel van het project is het maken van een digitale wegwijzer naar de bij Nederlandse archiefinstellingen aanwe zige archieven en collecties met betrek king tot het nationaal-socialisme en de Tweede Wereldoorlog in relatie tot Nederland, Nederlands-Indië, Suriname en de Nederlandse Antillen. Het is van groot belang dat unieke gegevens uit de Tweede Wereldoorlog behouden blijven en voor een brede doelgroep toegankelijk zijn. Met de Wegwijzer zal iedereen zijn weg kunnen vinden in de vele duizen den oorlogsgerelateerde archiefstukken van lokaal en nationaal belang. De start bijeenkomst was vooral bedoeld om de regionale archiefinstellingen enthousiast te maken voor de Wegwijzer en hen te sti muleren om in het eigen archief op zoek te gaan naar het materiaal uit de Tweede Wereldoorlog voor de website. Martin Berendse, directeur van het Nationaal Archief, stelde in zijn ope ningswoord dat de Tweede Wereldoorlog steeds meer in de belangstelling komt te staan bij de Nederlanders. Deze trend is te danken aan het feit dat de ervaringen uit de oorlog van generatie op generatie wor den doorgegeven. Door het vertellen van oorlogservaringen aan kinderen en klein kinderen ontstaat er volgens Berendse naast de 'collectieve grote geschiedenis' een 'individuele kleine geschiedenis' van persoonlijke ervaringen die door dit pro ject verzameld gaan worden. Volgens de directeur van het NIOD, Marjan Schwegman, heeft 'de oorlog toe komst'. Volgens haar wordt de Tweede Wereldoorlog verbonden met de huidige generatie jongeren door de aandacht die de media schenken aan de persoonlijke ervaringen van mensen in de periode 1940-1945. Schwegman benadrukt dat de nieuwe generatie naar de oorlog kijkt met een onbevangen blik: "Vooral het maken van keuzes en het onderscheid tussen goed en fout vinden zij zeer interessant." De derde gene ratie gaat op zoek naar de levensverhalen van familie en haalt daarmee de over leveringen van de Tweede Wereldoorlog weer naar het heden. Het openen van archieven zal nieuw onder zoek stimuleren en waar de vorige papieren archie- vengids vooral van nati onaal belang was, zal de Wegwijzer vooral van regio naal belang zijn. Het is essentieel voor de verbetering van de toe gankelijkheid van archieven met betrekking tot de oorlog dat de regionale archieven hun medewerking verlenen aan het inrichten van een grote database waarin meer bekend wordt over het leven van 'de gewone burger' in de periode 1940-1945. Het belang van archieven voor de geschiedschrijving over de Tweede Wereldoorlog werd benadrukt door de presentatie van Ad van Liempt, onderzoeksjournalist en programma maker van onder andere Andere Tijden. Hij vertelde over zoektochten door gemeentearchieven waarin de bronnen te vinden zijn die de geschiedenis kan ver anderen van een heldenverhaal naar een persoonlijk verhaal. Hierop sloot ook het verhaal van Annejet van der Zijl aan. Zij vertelde dat zij voor haar boek Sonny Boy als een privédetective in allerlei archie ven spitte in de hoop iets levendigs te vinden in het dode papier. Hierbij was de hulp van archivarissen en documen talisten onontbeerlijk en dat zal ook wel zo blijven. Deze inhoudelijk deskundi gen kunnen straks via de Wegwijzer hun archieven onder de aandacht brengen van alle geïnteresseerden die zich als een privédetective in het archief wanen. De Wegwijzer zal daartoe een eigen website krijgen die gaat functioneren binnen het digitale programma waarop de resulta ten van 'Erfgoed van de Oorlog' worden gepresenteerd. Daarnaast zal er een link naar de site komen binnen de websites van het Nationaal Archief en het NIOD. Helaas werd tijdens de bijeenkomst wei nig aandacht besteed aan de archieven van Nederlands-Indie, Suriname en de Nederlandse Antillen. Later bij de borrel vernamen wij dat er soortgelijke projec ten zijn voor het inventariseren van deze archieven en dat er eventueel een samen voeging tot stand zou kunnen komen. 17 INFORMATION MANAGEMENT tuur<Plj Archiveren is een prachtig vak, maar ook aan strenge regels gebonden. Jalema kent de Archiefwet als geen ander en levert comple te archiefoplossingen aan overheidsinstel lingen. Zo weet u zeker dat u aan alle wette lijke eisen voldoet en kunt u zich bezighou den met de inhoudelijke kant van de zaak. Jalema heeft ruim 60 jaar ervaring in archi vering en is de absolute expert in opslag en conservering. Een sprekend voorbeeld is de mappenlijn met een ICN1,2 en 12 goedkeuring. Mappen en mechanieken die een langdurige bewaring garanderen en de bewaarde docu menten niet aantasten. Zoekt u een externe archiefoplossing? Ook dan bent u bij Jalema aan het juiste adres. Het gebouw voldoet aan de eisen die de Nederlandse Archiefwet stelt aan archief ruimten. Welke oplossing u ook zoekt, Jalema is uw partner in archivering. www.jalema.com T (077) 476 76 76 Gratis proefpakket Wilt u meer weten? Vraag nu het gratis informatiepakket aan via info@jalema.com. Door Claudia van Kouwen en Karen Zwart Donderdag 31 januari vond in de Koninklijke Bibliotheek te Den Haag de startbijeenkomst plaats van het project 'Wegwijzer Archieven van de Tweede Wereldoorlog'. Dit is een gezamenlijk project van het Nederlandse Instituut voor Oorlogsdocumentatie (NIOD) in Amsterdam en het Nationaal Archief (NA) in Den Haag, gesubsidieerd door hetVWS- programma 'Erfgoed van de Oorlog'. Op zoek naar grote geschiedenis in het klein. Derde generatie Amerikaanse bevrijders in Brabant, najaar 1944. Hoe heeft de 'gewone burger' die spannende maanden ervaren en wat vinden we van die ervaringen terug in het archief? (foto NIOD). Privédetective Wie heeft met de lepels, gestanst uit dit dun stukje metaal, in KampVught gegeten? Grote geschiedenis in het klein (foto Patrick Timmermans). Claudia van Kouwen en Karen Zwart zijn als selecteurs betrokken bij het Project Wegwerken Archiefachterstanden (PWAA) te Rotterdam. april 2008 archievenblad

Archievenblad | 2008 | | pagina 8