Su 'mm Opl5december 1954werdhetStatuut voor het Koninkrijk der Nederlanden ondertekend door Nederland, Suriname en de Nederlandse Antillen. In 1975 werd Suriname een onafhankelijke staat. In 1986 verwierf Aruba een status apar te. Sindsdien bestaan de Nederlandse Antillen uit Bonaire, Curasao, Saba, Sint- Eustatius en Sint-Maarten. Zoals het er naar uit ziet, krijgen Curasao en Sint- Maarten op 15 december 2008 een status aparte, vergelijkbaar met die van Aruba. De BES-eilanden (Bonaire, Sint-Eustatius en Saba) krijgen een status die verge lijkbaar is met die van de Nederlandse gemeenten. Hoe gaat het met de ontmanteling van de Nederlandse Antillen, wat de archieven betreft? "Voor de archieven is er een expert groep aan de slag. Hierin zitten vertegen woordigers van alle eilanden. Ik ben de voorzitter. Op 18 april 2008 moeten we ons eindverslag met adviezen indienen. Het is een advies aan de bestuurders: aan de vertegenwoordigers van de landsrege ring - de ministers - en de gedeputeerden van de eilandgebieden. Onze expertgroep maakt onderdeel uit van de hele ontman telingscommissie. Er zijn verschillende expertgroepen, zoals voor personeel, boedelscheiding en financiën. Naast de expertgroep zit ik nog in een ministeri ele werkgroep van het Ministerie van Constitutionele en Binnenlandse Zaken. Onderdeel van dit ministerie is, naast de directie Binnenlandse Zaken en de direc tie Constitutionele Zaken, het Nationaal Archief van de Nederlandse Antillen (NANA). De werkgroep gaat over wat er met het ministerie gebeurt bij de ont manteling van de Nederlandse Antillen. Deze werkgroep gaat over de positie van het NANA zelf, als onderdeel van het ministerie." Wat gebeurt er met de archieven van de Nederlandse Antillen? "In augustus 2007 is een eerste confe rentie georganiseerd op Bonaire. Maarten van Boven heeft ons geassisteerd en een presentatie gegeven over de archiefprin cipes, zoals het bestemmings- en struc tuurbeginsel. Daarmee moet rekening worden gehouden. Een van de uitgangs punten van de expertgroep is dat ons archief één geheel blijft. Het archief van de Nederlandse Antillen moet op één plek blijven, maar het moet wel gedeeld kunnen worden met alle partners, waar onder Aruba en Nederland. Archieven worden echter niet alleen op centraal niveau gevormd, ook op eilandniveau. Elk eiland heeft een eigen bestuur. Het archief van de eilandgebieden kan op de eilanden blijven. Maar er zijn ook orga nen van het land op de eilandgebieden aanwezig. Ministeries hebben afdelingen op de eilanden. Dat zijn met name uit voerende onderdelen. Sommigen dach ten dat die archieven verdeeld konden worden. Dat kan niet. De archieven van de Nederlandse Antillen gevormd door de landsorganen op de diverse eilanden zijn zodanig opgebouwd dat je ze niet zo maar kan gaan splitsen. Eigenlijk zouden die archieven bij het landsarchief gevoegd kunnen worden. Maar we hebben gezegd dat het toch handig zou zijn dat ze tóch op de eilanden blijven. Omdat het misschien voor lokaal gebruik handig is en meer waarde heeft dan dat het naar Willemstad gebracht wordt. En misschien zijn het toch stukken die te zijner tijd vernietigd kunnen worden, omdat het uitvoerende onderdelen zijn. De uitgangspunten van de expertgroep zijn: archieven van het land blijven één geheel; archieven van de eilandgebieden blijven op het eiland; archieven van landsorganen op de eilan den blijven óók op de eilanden." Vooral het laatste is bijzonder. "Omdat het één geheel moet zijn en toch gaan we splitsen. We doen het op grond van de ervaring van het begin van de Nederlandse Antillen. Toen heeft Nederland niet gezegd: we nemen de koloniale archieven mee naar Den Haag. Het alleroudste gedeelte is weliswaar naar het Nationaal Archief in Nederland over gebracht, omdat het in een heel slechte staat was. Een deel is op Curasao geble ven: de jaren 1848-1954 hebben wij in Curasao in beheer. Op de eilanden zijn er ook hier en daar wat archieven overgeble ven. Nederland heeft als standpunt genomen: wat lokaal is gevormd, hoort lokaal te blijven. Waarom zou je het verhuizen naar een plaats waar het geen nut heeft voor de gebrui ker? Bepaalde belang rijke onderdelen van het archief van de Nederlandse Antillen willen we overi gens na de ontmanteling digitaal beschikbaar stel len aan alle partners." Wat doet de expertgroep verder? "Het rapport is bijna rond. Ik kwam hier nog wat informatie halen. De expert groep heeft vier aandachtsgebieden: afsluiting van archieven, veertig kilome ter achterstand in selectie, digitalisering van dynamische en historische archie ven, en het inrichten van een nieuwe digitale registratuur. Daarbij willen we rekening houden met zaken waar men in Nederland tegenaan gelopen is op het gebied van duurzaamheid en selec tie. Dat willen we vanaf het begin goed naar voren brengen. Daarnaast moet er een communicatieplan komen. Er moe ten vervolgens vier werkgroepen aan de slag gaan. Ze moeten de details uitwer ken, zoals wat het gaat kosten. Voor de selectie zal een inventarisatie van volu mes moeten plaatsvinden en een bereke ning van het aantal personen dat nodig is voor de bewerking. Alle bestaande entiteiten, zowel van het land als van de eilandgebieden, zullen bij de ontmante ling worden opgeheven. Ambtenaren zul len opnieuw in dienst worden genomen door de nieuwe entiteiten en sommige ambtenaren kunnen voor de bewerking ingezet worden. Daarvoor is herscho ling nodig en moet een cursus worden opgezet. Ook zijn ruimte en apparatuur nodig en een methode voor de selec tie. Hetzelfde geldt voor de andere aan dachtsgebieden. Dat is ontzettend veel werk. Voor selectie willen we het voor beeld volgen van het PWAA (Project Wegwerken Archief Achterstanden). management ,hT ...i iitiaiii,...ü ii iiiiiiif ifiniiiiiii iiiniHN glliSwIifftl ülllltté Wij hebben op de Nederlandse Antillen een achterstand die teruggaat tot 1951. Twee deskundigen van het PWAA, Marian Pater en Bodien Abels, hebben de expertgroep november vorig jaar reeds ingelicht over hun aanpak. Ook tijdens mijn bezoek aan Nederland heb ik van het PWAA allerhande nuttige informatie gekregen. Voor de selectie is het belang rijk dat sinds kort bij ons de Archiefwet is vastgesteld. In 1989 werd de eerste Archiefwet ingevoerd: daarin stonden dezelfde artikelen als in de Nederlandse Archiefwet 1962, maar dan voor de Nederlandse Antillen. Afgelopen januari is de nieuwe Archiefwet ingevoerd: met dezelfde artikelen als in de Nederlandse Archiefwet 1995, maar dan wederom voor de Nederlandse Antillen. De over brengingstermijn is teruggebracht van vijftig naar twintig jaar. Daarmee heb ik een goed middel in handen waarmee het archief bewerkt en overgedragen kan worden. We hebben er toen champagne op gedronken." Wat gaat er met de archiefdiensten gebeu ren? "Zoals het er naar uitziet gaan de BES-eilanden direct onder Nederland vallen. Sint-Maarten en Curasao krij gen een status zoals Aruba. Een status aparte als autonome staat, die wel onder deel uitmaakt van het Koninkrijk dei- Nederlanden. Je krijgt drie autonome eilandstaatjes met een eigen staatsrege ling en eigen archieven. Aruba heeft een eigen Nationaal Archief. Sint-Maarten heeft gekozen voor een eigen Nationaal Archief en ook Curasao wil er een heb ben, als opvolger van het NANA." Waar gaan de BES-eilanden hun archieven laten? "Bonaire wil met het NANA gaan samenwerken. De archieven van Bonaire zullen dan op Curasao bewaard worden, tot er misschien op Bonaire een eigen archiefbewaarplaats komt. Saba wil dat ook. Voor Sint-Eustatius is het nog niet helemaal duidelijk. Dat zou met Sint- Maarten willen, maar Sint-Maarten is nog niet zo ver. Daar moeten ze nog een Nationaal Archief oprichten. Daar blijft denk ik alles voorlopig zoals het is." De archieven van de Nederlandse gemeentes Bonaire en Saba zullen straks dus bewaard worden in het land Curagao, dat net als Bonaire en Saba tot het Koninkrijk der Nederlanden behoort? "Ja. Daarvoor is samenwerking nodig op grond van het Statuut, artikel 38, lid 2. Hetzelfde zal ook gelden voor de samenwerking met Sint-Eustatius en Sint-Maarten. Maar dit is nog niet beslo ten. De bestuurders moeten nog beslis sen. Misschien willen ze dat wel niet. Er staat nog niets vast. Het wordt span nende tijden voor het archiefwezen van de Nederlandse Antillen." 12 13 "Ons archief blijft één geheel" Interview met Nolda Römer-Kenemdsarchivaris van de Nederlandse Antillen Door Hans Berende De Landsarchivaris van de Nederlandse Antillen, Nolda Römer-Kenepa, was begin maart in Europa. Ze kwam voor een vergade ring van de ICA in Parijs. Meteen een goede gelegenheid om naar Nederland te komen. Om kennis te maken met Martin Berendse, de nieuwe directeur van het Nationaal Archief, en om informatie te vergaren over selectie. Hans Berende wist haar te intervie wen over de archieven in relatie tot de ont manteling van de Nederlandse Antillen. De expertgroep 'Archieven' voor de ontmanteling van de Nederlandse Antillen aan het werk (foto's Nationaal Archief Nederlandse Antillen). Nolda Römer-Kenepa, Landsarchivaris van de Nederlandse Antillen. '.nnnflnni.i .rnmtTTïT^ ''Mtmr Het gebouw van het Nationaal Archief van de Nederlandse Antillen op Curasao. Hans Berende is adviseur bij Digital display en redac- teur van het Archievenblad. archievenb ad april 2008 fflSW maSSS£StS!^SVTSSS'Ai april 2008 archievenblad

Archievenblad | 2008 | | pagina 6