OOOOtOdOdOOO Digitaal Depot Nationaal Archief een stap dichterbij TTP Talentprijs voor Pieter VermeSj Hier is... DE BASIS! Beeld en Geluid digitaliseert 50.000 uur tv nieuws uit het veld nieuws uit het veld Mail uw nieuws naar: nieuws@kvan.nl Tijdens het congres Zinformatie in Utrecht is de TTP Talentprijs 2007 uitge reikt aan Pieter Vermeij. Vermeij ontving de prijs uit handen van Ronald Giphart voor de wijze waarop hij, met zijn directe medewerkers, de structuur om archieven te bewerken heeft verbe terd. Volgens de jury is zijn werkwijze indruk wekkend, inventief, sti mulerend en doelgericht. Vermeij is werkzaam bij het Project Wegwerken Archief Achterstanden (PWAA), dat als taak heeft om binnen drie jaar 74 kilometer archief weg te werken. Dat lukt alleen als er op een innovatieve manier wordt gewerkt. Pieter Vermeij heeft daarom een database systeem met instructievideo ontwikkeld. Dit systeem dwingt op een vriendelijke wijze uniformering af, geeft inzicht in de wijze waarop collega's selecteren en geeft vraag- en bespreekpunten duidelijk aan. Bovendien bespaart het veel tijd, onder andere omdat real time controle en herstel mogelijk zijn en processen die voorheen zeer bewerkelijk waren en grotendeels handmatig werden uitgevoerd, nu geauto matiseerd zijn. Het systeem is ook toepas baar binnen andere organisaties die met soortgelijke processen te maken hebben. Met de TTP Talentprijs worden talen ten binnen het vakgebied documentaire informatievoorziening en het archiefwezen aangemoedigd om te laten zien wat zij in hun mars hebben en gesti muleerd om zich ver der te ontwikkelen. De talentprijs wordt gedra gen en gejureerd door de Vereniging Nederlandse Gemeenten, Erfgoed Nederland, KVAN, Vereniging SOD en Interlab (samenwerking informatiebeleid minis teries). Voor de win naars en de organisaties waarin zij werk zaam zijn, worden door de sponsoren verschillende prijzen beschikbaar gesteld, zoals een geldprijs, een exclusief inter view in Od en een driedaagse training aan het opleidingsinstituut i-Faculty. Naar de mening van de jury is Vermeij een win naar van wie we nog veel kunnen ver wachten. Bij het Cultuurhistorisch Centrum Oldambt is op 1 januari een nieuwe streekarchivaris begonnen. Marianne Kruijswijk volgt Menno Koopstra op, die vanaf september 2006 streekarchivaris was. Marianne Kruijswijk was tot eind 2007 werkzaam als teamleider informa tiebeheer bij de gemeente Stadskanaal. zijn per 1 maart 2008 als pr-medewer- ker en marketeer in dienst getreden bij CODA (Cultuur onder Dak Apeldoorn). In CODA zijn twee musea, de biblio theek en het archief in één organisatie ondergebracht. Naomi is als communi catieadviseur werkzaam geweest bij zorg instelling De Stromen Opmaat Groep. Daarvoor heeft zij enkele jaren commu nicatie- en marketingwerkzaamheden verricht voor een IT-opleider. Angelique heeft enkele jaren als beleidsmedewer ker kunst en cultuur bij een gemeente gewerkt en heeft daarvoor diverse mar ketingfuncties bij KPN gehad. Voor vermelding in deze rubriek is de redac tie afhankelijk van berichten die aan haar worden doorgegeven. In nauwe samenwerking met experts uit de Nederlandse erfgoedinstellin gen stelt DEN minimale eisen vast voor digitale erfgoedinformatie. De selectie van standaarden en ICT-instrumenten heeft een sprekende naam gekregen: 'DE BASIS', acroniem voor 'Digitaal Erfgoed: Bouwen Aan Succesvolle ICT- Strategie'. De eerste set van zeven stan daarden binnen DE BASIS is gericht op vindbaarheid. Wie DE BASIS voor vind baarheid als uitgangspunt neemt bij het online aanbieden van digitale erfgoed informatie, vergemakkelijkt hergebruik van de data door de eigen instelling, bin nen samenwerkingsprojecten en door derden. DEN werkt in 2008 samen met het veld verder aan DE BASIS voor ver vaardiging. Het is DEN's ambitie om uit eindelijk een heldere ondergrens voor kwaliteit in steeds een ander aspect van digitale dienstverlening te presenteren. Met DE BASIS wil DEN de erfgoedinstel lingen een hulpmiddel in handen geven voor het kiezen van de juiste standaar den voor het gehele digitaliseringstraject. DE BASIS sluit aan op het ICT-register voor het Cultureel Erfgoed. In dit regis ter biedt DEN een gestructureerd over zicht van ICT-standaarden, voorzien van documentatie en praktijkvoorbeelden. Instellingen die effectief en toekomstge richt ICT willen inzetten, dienen zich aan DE BASIS te committeren. Alle erfgoedin stellingen worden van harte uitgeno digd om via de wiki mee te denken over DE BASIS. Raadpleeg en beïnvloed DE BASIS: http://wiki.den.nl of ga naar het ICT-register: www.den.nl/register/. Op 25 januari hebben het Nederlands Instituut voor Beeld en Geluid en Technicolor (voorheen NOB) een over eenkomst getekend voor het encoderen van zo'n 50.000 uur historisch televisie archiefmateriaal. Dit is de eerste Europese aanbesteding die Beeld en Geluid heeft gedaan in het kader van het project Beelden voor de Toekomst. Het markeert de start van dit digitaliseringstraject van in totaal 280.000 uur aan AV-materiaal van Beeld en Geluid in de komende zes jaar. De opdracht bestaat uit het encode ren van videomateriaal dat nu op digitale betacam staat. Het beeldmateriaal wordt daarbij omgezet naar digitale bestanden. Dit is nodig om de gevolgen van de ach teruitgang van de dragers en het daarop vastgelegde materiaal te stoppen, en om het materiaal beter toegankelijk te maken. Het materiaal zal gedurende de komen de drie jaar worden gedigitaliseerd bij Technicolor Encoding. Het gaat om mate riaal op digibeta dat wordt omgezet naar MXF D10-50: de digitale filenorm die ook in de DDV (De Digitale Voorziening, het digitale productie-, uitzend- en archiveer- proces) en het Digitaal Archief al wordt gebruikt. De digitalisering vindt plaats in een automatisch encoderingssysteem dat efficiënt en zonder kwaliteitsverlies functioneert. Het gaat in totaal om maxi maal 55.000 uur te encoderen videoma teriaal dat voor 1 januari 2011 digitaal beschikbaar moet zijn. Per maand enco- deert Technicolor bijna 2.000 uur mate riaal. Het gaat om televisieprogramma's van de vroege jaren '70 tot en met 2006. Eenmaal gedigitaliseerd zal het materiaal instromen in het Digitaal Archief en kan het via iMMix, de elektronische catalogus van Beeld en Geluid, worden opgevraagd. Het materiaal komt zo, indien rechtheb benden daar toestemming voor geven, beschikbaar voor hergebruik op tv, the makanalen en bijvoorbeeld publicatie op dvd. Maar het materiaal leent zich ook voor toepassingen binnen het onderwijs, zoals de streaming videotoepassingen Teleblik en Academia. Nieuwe collectie in het Geheugen van Nederland Talloze Nederlanders kennen ze: de beroemde afbeeldingen van de in totaal honderd oude beroepen uit het boekje Het Menselyk Bedryf (1694). De plaatjes duiken nog altijd op in glas-in-loodruiten, op wandtegeltjes en plastic winkeltassen. Geestelijk vader van de originele afbeel dingen is illustrator Jan Luyken (1649- 1712). Samen met zijn zoon en enige leer ling Casper Luyken (1672-1708) werkte hij schetsen van oud-Hollandse beroepen uit tot etsen en bundelde deze in een boek. De uitgave was een enorm succes. De pren ten uit Het Menselyk Bedryf vormen slechts een fractie van het omvangrijke oeuvre van Jan en Casper Luyken. In totaal heb ben zij samen bijna 4500 verschillende boekillustraties gemaakt, waarin de meest uiteenlopende onderwerpen zijn ver beeld: geneeskunde, bijbelse geschiede nis, scheepsbouw, tekenkunst, vaderland se geschiedenis, reizen, noem maar op. Vader en zoon Luyken worden dan ook gerekend tot de belangrijkste Nederlandse boekillustratoren van hun tijd. De verza meling is oorspronkelijk bijeengebracht door Christiaan Pieter van Eeghen (1816- 1889) en is - overeenkomstig zijn wens - door zijn kinderen geschonken aan de stad Amsterdam. Op www.geheugenvan- nederland.nl kan sinds kort de hele ver zameling van vele duizenden prenten en tekeningen van het tweetal worden bekeken. Het Geheugen van Nederland is het nationale programma voor gedigitaliseerd cultureel erfgoed. Op 11 maart ondertekende het Nationaal Archief een contract met soft wareleverancier Sogeti voor de ontwikke ling van het digitaal depot. Het Nationaal Archief ontwikkelt het digitaal depot in samenwerking met nationale en inter nationale archiefinstellingen en toe leveranciers van de overheid. Digitale informatie van de Nederlandse overheid blijft hierdoor in de toekomst langdurig bewaard en beschikbaar. Door de snelle ontwikkelingen in de informatietech nologie is de houdbaarheid van digitale informatie beperkt. Ook de Nederlandse overheid heeft hiermee te maken. Het Nationaal Archief ontwikkelt daarom een digitaal depotsysteem dat bestaande digitale informatie toegankelijk houdt en anticipeert op toekomstige ontwik kelingen in de informatietechnologie. Door de ervaring met complexe over heidsprojecten en de krachtenbundeling met het Britse Tessella Support Services plc is Sogeti voor het Nationaal Archief de beste partner voor dit project. Bij de ontwikkeling van het digitaal depot werkt het Nationaal Archief nauw samen met de toeleveranciers van het materiaal bin nen de overheid. Doel hiervan is om te komen tot een systeem dat optimale effi ciëntie bij overbrenging, opslag en ont sluiting garandeert. Pilotpartners zijn het Ministerie van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties en het Ministerie van Verkeer en Waterstaat. Daarnaast heeft het Nationaal Archief in het Gemeentearchief Rotterdam en de Regionale Historische Centra partners gevonden voor de ont wikkeling van een breed toepasbaar digi taal depot voor het gehele archiefveld. Het Nationaal Archief en the National Archives in Londen ontwikkelen op dit moment beide een eigen digitaal depot, maar wel met gebruikmaking van eikaars expertise en ervaring. De verwachting is dat in 2009 voor het eerst proefgedraaid wordt met het digitale depotsysteem van het Nationaal Archief. NIEUWS u i Ih e t veld Pieter Vermeij, winnaar van deTTPTalentptijs 2007. Rechts schrijver Ronald Giphart. Naomi Venus en Angelique Dijkers De boekbinder, een van de vele fraaie prenten uit Het Menselyk Bedryf van Jan en Casper Luyken. Df 'Boeckhitider. 3 Hrtoo^Yu/ifojg/littm Kant botrktmhatoi kam Lacht Tvccftn heiinlyck in rle hoockctij Waar dal Jen T-lVy ten 1 kemel lad Ht-or waard de Iveecdd door Ie toecken; Maac nut de Ment woed klaar geterd, Int Heilig voeck, Van Godgegeeven. Steekt hem cle "walg wnt. heilig lecven. archievenblad april 2008 april 2008 archievenblad

Archievenblad | 2008 | | pagina 3