Het Archievenblan charter tot chip L±7 Op naar een individuele kleine geschiedenis. LiZ Column 130 Literatuur 134 Agenda colofon ji8 Almere bouwt aan cultureel erfgoed [36 Richard Hermans, directeur Erfgoed Nederland: Vaste rubrieken Almere bouwt aan cultureel erfgoed Citaat van de maand "Geheugen is het pijnlijk onvermogen om te vergeten" noot van de redactie Het Archievenblad is een uitgave van de Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland (KVAN). Het Archievenblad verschijnt tienmaal per jaar. Alle leden van de KVAN ontvangen het Archievenblad. Redactie Chaja Beek, Hans Berende, Jac. Biemans, Patricia Böschen, Roelof Braad (hoofdredacteur), Dick Deuzeman, May Scheepers, Tamara Tesselaar-Groot, PatrickTimmermans/ Verleden Tijd (eindredactie), Ivo Zandhuis. Vaste medewerkers Dick Bunskoeke, Sophie Devolder, René van Dijk, Adelheid Feryn, Harry Hendriks, Charles Jeurgens, Eric Ketelaar, PeterVlot. Redactieadres Archievenblad, Markt 1,681 I CG Arnhem. Tel.: (026) 352 16 05 E-mail: redactie@archievenblad.nl E-mail (aanleveren van persberichten): nieuws@archievenblad.nl Abonnementen en ledenadministratie Wie geen lid is van de KVAN kan het Archievenblad bestellen bij het KVAN-bureau, Markt 1,681 I CG Arnhem. Tel.: (026) 352 16 05 E-mail: bureau@kvan.nl Ook voor adreswijzigingen. Jaarabonnement Nederland buitenland (binnen Europa) buitenland (buiten Europa) losse nummers 74,00 86,00 103,00 7,50 Product- en personeelsadvertenties Sales Services geeft inlichtingen over tarieven en plaatsing van alle advertenties. Postbus 23 17, 1620 EH Hoorn. Tel.: (0229) 21 12 11Fax: (0229) 27 04 04 E-mail: sns@wxs.nl Ontwerp en productie Print Productions BV.Ursem Beeldbewerking cover Print Productions BV, Ursem ISSN 1385-4186 Het volgende nummer van het Archievenblad verschijnt halver^ wege mei 2008. N H 0 U D SP G A V E 112 "Ons archief blijft één geheel". Interview met Nolda Römer-Kenepa, Landsarchivarisvan de Nederlandse Antillen Management: Hans Berende Een aimabele heer van stand. In memoriam drs. P.Th.J. Kuijer In memoriam: Rob van de Laar Startbijeenkomst project 'Wegwijzer Archieven van de Tweede Wereldoorlog' Archieven en collecties: Claudia van Kouwen en Karen Zwart Archieven en collecties:Teun Putter 120 E-depot Rotterdam 2: hoe hoog kun je vliegen? Digitalisering en informatisering: Peter Horsman en René Spork 122 Archiefopslag, een zorg minder Archieven en collecties: Arjen Pels Rijcken [24 Vervanging archiefbescheiden cliëntendossiers Management: Marian van de Wetering |28 Micro op digitaal Format Digitalisering en informatisering: HenkVelders "Steeds op zoek naar verbindende schakels" Burgerlijke Stand:Jac. Biemans 3 De archiefervaring Li Nieuws uit het veld "Ons archief blijft één geheel". Interview met Nolda Römer-Kenepa, Landsarchivarisvan de Nederlandse Antillen Door Hans Berende De Landsarchivaris van de Nederlandse Antillen, Nolda Römer-Kenepa, was begin maart in Europa. Een interview over de archieven in relatie tot de ontmanteling van de Nederlandse Antillen. E-depot Rotterdam 2: hoe hoog kun je vliegen? (Alexander Pola, Nou èn...? Handleiding voor optimisten). Foto's voorzijde: 2008: Jaar van het Religieus Erfgoed. Het Archievenblad besteedt in het themanummer van september aandacht aan de relatie tussen archieven en religieus erfgoed. De illustraties op het omslag staan in dit licht. Hoven: opening van de synagoge in Breda in 1971 in aanwezigheid van de Bredase bisschop Ernst (Stadsarchief Breda/foto H. Chabot); daaronder: de neogotische Jozefkerk in Tilburg, architect Henri van Tulder (foto Theo Cuijpersmidden: herdenkingsprentje van Adrianus VI, de enige Nederlandse paus, circa 1914 (Katholiek Documentatie Centrum, Nijmegen); rondje: reliekenlijst van de Sint-Remigiusparochie in Klimmen, 1441 (Rijckheyt, Heerlen); linksonder: Gereformeerde kerk aan de Meesterstraat te Doetinchem, ca. 1965 (Streekarchivariaat Regio Achterhoek); achtergrond: detail buitenzijde zuidertransept Sint-Janskathedraal te 's-Hertogenbosch (foto Patrick Timmermans). Door Peter Horsman en René Spork Deel 2 van een serie over de ontwikkeling van het E-depot in het Gemeentearchief Rotterdam. Hoe kun je in zo'n depot authentieke digitale bestanden veilig en geordend bewaren en beschikbaar stellen? DoorTeun Putter Met de digitalisering van zijn beleidsarchieven heeft Stadsarchief Almere een deel van het 'cultureel erf goed' voor internet toegankelijk gemaakt. Een flinke stap vooruit voor publiek en het ambtelijke apparaat. Richard Hermans, directeur Erfgoed Nederland: "Steeds op zoek naar verbindende schakels" Door Jac. Biemans In Burgerlijke Stand, waarin de mens achter de archi varis wordt belicht, dit keer een portret van Richard Hermans, directeur van Erfgoed Nederland. Opdat wij niet vergeten Een archivaris is ook maar een mens. Een mens die er zo nu en dan even uit moet, voor vakantie of familiebezoek in het buitenland. Onze gewaardeerde hoofdredacteur, Roelof Braad, moet in dit redactionele welkom helaas verstek laten gaan. U zult het daarom met mij moe ten doen. Een mooie gelegenheid om als eindredacteur eens aan u te melden hoeveel werk de redacteuren onder aanvoering van de hoofdredacteur telkens weer verzetten. Speuren naar geschikte onderwerpen, auteurs zoeken, artikelen lospeuteren, redigeren: het is niet niets, en dat allemaal op vrijwillige basis. Ga er maar eens aan staan: tien keer paar jaar zo'n blad maken, vol gevarieerd nieuws en afwisse lende achtergrondartikelen. Hulde en applaus! Ook in deze editie staan weer veel mooie verhalen uit archie- venland. Het korte bericht over de Wegwijzer Archieven van de Tweede Wereldoorlog bracht mij op het hiernaast vermelde citaat. Geheugen dat je in weg zit als je juist wel iets wilt vergeten. Alexander Pola, pseudoniem van Abraham Polak (1914-1992), was van Joodse komaf. Hij wist tijdens de oorlog door onderduik uit de handen van de nazi's te blijven. Zijn ouders en zuster werden wel gedeporteerd maar overleefden wonderwel Theresienstadt. Na de oorlog ontpopte Pola zich als entertainer Farce Majeur) en tekstschrijver Zeg eertsAaaa). Met zijn humor relativeerde hij zijn pijnlijke herinneringen. Je kunt ook een te groot geheugen hebben... Voor computers kan dat geheu gen echter niet groot genoeg zijn. Zeker als we ertoe over gaan om ons nationale televisiegeheugen te digitaliseren of als we voor taan al onze digitale documenten gaan opslaan in een e-depot. De bits en bytes hebben met een ongelooflijke snelheid hun intrede in archievenland gedaan. Als je de foto bij het in memoriam van de onlangs over leden oud-archivaris van 's-Hertogenbosch Piet Kuijer ziet, dan besef je met een schok dat dit nog eens niet zo heel lang geleden is. Boeken en folianten in plaats van computers. Nog even en ons complete geheugen bestaat voortaan uit nullen en enen. Databanken vol informatie uit vervlogen tijden. Opdat wij niet vergeten... Patrick Timmermans archievenblad april 2008 april 2008 archievenblad

Archievenblad | 2008 | | pagina 2