wé In BINNEN UITENLANDSE EVENEMENTEN agenda TentoonJtellingei In het Regionaal Archief Rivierenland is een bijzondere tentoonstelling te zien over het leven en werk van de Betuwse kinder boekillustratrice en kunstenaar Lies Veenhoven. Lies Veenhoven heeft jaren lang in Tiel gewoond en is bekend door onder meer het illustreren van ruim driehon derd jeugd- en schoolboeken en waarschijnlijk zelfs meer. Daartoe behoorden vele edities van schoolboekjes voor het leren lezen en rekenen en een moderne versie van Of en Sien. Opvallend is dat de meeste titels meisjesboeken betreffen. Bekende titels van meisjesboeken zijn Floortje Bellefleur, Mieke Moermans, Miesje Sandelhout en Trix. Voor de jongens waren de avonturen van Jaap eveneens in trek. Velen zullen zich van hun lagere school de lesboekjes Ik reken, Taaltaken en Lees je mee? herinneren. In haar werk was Lies Veenhoven heel veelzijdig. In de tentoonstelling zijn ook enkele van haar geveltekeningen, schet sen, portretten en aquarellen te bewon deren. Tussen 1980 en 1992 is verschil lende keren gebruikgemaakt van haar werk voor de omslagen van stadsgidsen. Er is nog veel meer te vertellen over de mens en de kunstenares Lies Veenhoven, maar niets is mooier dan om jezelf een ervaring en een belevenis te gunnen door het komen kijken naar de exposi tie in het Regionaal Archief Rivierenland. In het Flipje en Streek Museum Tiel zijn nog meer werken van Betuwse kunste naars te bewonderen. Cursussen In de maand mei verzorgt GO opleidin gen uit Den Haag de volgende cursussen: Cursus over de algemene begrippen en toepassingen van ICT binnen erf goedinstellingen. Cursus waarin u leert hoe u eindge bruikers doelmatig instructies geeft in het gebruik van de digitale diensten van uw instelling. Workshop over duurzaam digitaal archiveren met het ISO gecertificeerde PDF/A. Alle trainingen kunnen ook op andere data als bedrijfstraining binnen uw orga nisatie worden georganiseerd. Heeft u vragen? Neem dan gerust contact op met GO opleidingen: (070) 351 23 80. Info: www.stgo.nl Op dinsdag 2 september start bij het Nationaal Archief de éénjarige cur sus behoudsmedewerker musea, archie ven en bibliotheken. Na drie jaar heeft Instituut Collectie Nederland (ICN) het stokje overgedragen aan het Nationaal Archief. Ruim 45 cursisten hebben in de laatste drie jaar een certificaat behaald. Het Nationaal Archief zal gebruik blijven maken van de specifieke kennis van het ICN, de Koninklijke Bibliotheek en het Rijksmuseum om de kwaliteit van de cur sus hoog te houden. Ook spelen onge veer twintig erfgoeddeskundigen van verschillende instellingen een rol in deze cursus. De brochure waarin alle infor matie over de cursus is opgenomen is te downloaden op www.nationaalarchief. nl/images/3_15111.pdf, het inschrijffor mulier op www.nationaalarchief.nl/ima- ges/3_15112.doc. Bijeenkomsten Tal van erfgoedinstellingen wor den bij tijd en wijle geconfronteerd met 'boedels' die ergens ondergebracht moeten worden, of waarvan eigenaren of nabestaanden vinden dat die ergens bewaard zouden moeten worden. Deze boedels bevatten vaak van alles en nog wat: archiefmateriaal, boeken en voor werpen van vaak zeer verschillende aard. Na selectie weten archieven wel raad met het 'papier' en musea met de voorwerpen. Maar hoe ga je dan om met de rest? Zijn daar afspraken over met andere erfgoedin stellingen? Hoe houd je toch zicht op het onderlinge verband tussen voorwerpen en het papier, ook als dat in verschil lende instellingen ondergebracht wordt? Tijdens de bijeenkomst zal het thema vanuit verschillende hoeken belicht wor den. Bij het TIN (www.theaterinstituut. nl) worden archief en voorwerpen (ogen schijnlijk) gemakkelijk tezamen onderge bracht. Bij het IISG (www.iisg.nl) ligt het zwaartepunt op papier, maar wat doet het instituut met de voorwerpen? Bij de SKKN (www.skkn.nl) ligt de nadruk op de voorwerpen. Deze instelling beheert zelf echter geen verzamelingen, maar ontsluit het kunst- en cultuurbezit van kerken en kloosters. Is er dan oog voor het bijbeho rende papier? "Overheidsinformatie moet vindbaar en toegankelijk zijn, maar ook betrouw baar, authentiek en volledig." Dat is 34 agenda het beoogde resultaat van de visienota Informatie op Orde van de ministers van Cultuur en Binnenlandse Zaken uit juni 2006. Aanleiding voor deze visienota was dat de bedrijfsvoering binnen de over heid, de verantwoordingsfunctie richting politiek en burger én de beschikbaar heid en toegankelijkheid van informatie behoorlijk onder druk stonden. Een acht tal actielijnen zouden en zullen soelaas moeten gaan bieden. Inmiddels zijn we twee jaar verder. Hoe staat het ermee en welke gevolgen hebben de uitkomsten voor uw werkzaamheden en uw vakge bied? Op deze en vele andere aanverwan te vragen krijgt u antwoord tijdens deze seminar. Speciale dagvoorzitter is prof. dr. Dan leFay, Professor of Information Logistics, University of Michigan, Lansing (USA). Jaarlijks KVAN-symposium, dat pro fessionals uit het archiefwezen de kans biedt in twee dagen geïnformeerd te raken over onderwerpen die het archief vak en het bestel raken. Het programma is ook interessant voor professionals uit het cultureel erfgoed en records manage ment. Thema dit jaar is 'In perspec tief...1. Welke kant gaat het archiefwe zen op? Wat zijn belangrijke ijkpunten in de nabije toekomst? Aan de hand van drie presentatielijnen, 'Zichtbaarheid', 'Good Governance' en 'Bestel en Professionaliteit', werkt een keur van sprekers dit thema uit. Het KVAN-sym posium combineert een verdieping en uitwisseling van kennis met de gele genheid te netwerken met vakgenoten. Beroepsbeoefenaren uit het gehele veld, van inspecteurs tot inventarisatoren, van medewerkers dienstverlening tot records managers, van directeuren tot studenten, ontmoeten elkaar. De KVAN organiseert het symposium in samenwerking met de Archiefschool, Erfgoed Nederland en Het Utrechts Archief. 1 II pew V f Van 3 tot 5 augustus 2008 vindt in Perth (Australië) de vierde ICHORA (International Conference on the History of Records and Archives) plaats. De drie voorgaande ICHORA conferenties waren in Toronto, Amsterdam en Boston. Data en plaats van ICHORA4 zijn gekozen met het oog op geïnteresseerden die - na het ICA-con- gres in Kuala Lumpur bijgewoond te heb ben - nog 'even' verder down under willen reizen (Perth ligt op slechts vijf uur vlie gen van Kuala Lumpur). Het International Institute for Conservation of Historic and Artistic Works houdt van 15 tot 19 septem ber 2008 in Londen zijn 22ste congres onder de titel 'Conservation and Access'. Hieronder de informatie uit de uitnodi gingsfolder: "Enabling people to access and enjoy art and heritage is our shared aim. Cultural institutions throughout the world strive to provide and encourage physical and intellectual access to their collections and sites. Conservators and conservation scientists play a vital part in enabling cultural heritage to be enjoyed while not compromising its condition or survival. .Jthk. The programme will examine the central role of conservation in the presentation and protection of the world's cultural heritage. It will explore the many ways that heritage professionals engage in this sharing worldwide, whether that invol ves people going to see that heritage or the heritage itself travelling the globe. An impressive range of over 40 speakers is lined up to report on contemporary thinking, current research and examples of best practice. Topics will include con servation involvement in: safe packing and transport; managing the exposure of vulnerable objects and sites; collabora tion in education projects and enabling handling of collections; strategic con servation management and prioritising access; the use of computer technology for access; discovering public attitudes to restoration; public engagement with conservation. The varied locations for conservation involvement cover the range of archae ological sites, monuments, historic hou ses and churches, museums, libraries and archives. The types of object dealt with range from manuscripts to murals and from fossils to fireboats. The approaches vary from technical experimentation to philosophical analysis, yet there is a com mon theme of assessing risks and jud ging the critical balance between access now and preservation for the benefit of future generations." 35 O GENU t/m eind april 2008 v 'Winter', tekening van Lies Vreenhoven. Wat een plaatje... Locatie: Regionaal Archief Rivierenland, Tiel Info: www.regionaalarchiefrivierenland.nl m I 13 mei 2008 Basiskennis ICT voor archivarissen I 20 mei 2008 Presenteren en instrueren van digitale diensten I 28 mei 2008 Langdurig bewaren van digitale documenten met PDF/A 1 Vanaf 2 september 2008 Cursus behoudsmedewerker 17 april 2008 Particuliere Archieven 'Boedels, een last of een lust?' Locatie: CODA, Apeldoorn Aanmelden: j,vanamersvoort@coda-apel- doorn.nl (per direct) I 22 mei 2008 Doxis Seminar 2008 'Weg met informatiebeleid' archievenblad april 2008 Locatie: Utrecht, Stadion Galgenwaard Info: www.doxis.nl I 3 en 4 juni 2008 KVAN-symposium 2008 'In perspectief...' Locatie: Het Utrechts Archief Info en aanmelding: www.kvan.nl 13-5 augustus 2008 Conferentie ICHORA Locatie: Perth Info: www.archlvists.org.au/ichora/ ICHORAa/index.html 15-19 september 2008 IIC Congress 2008: 'Conservation and Access' •JM «fKII Queen Elizabeth II Conference Centre.de locatie van het IIC Congres 2008. Locatie: Londen Info: (e-mail) iic@iiconservation.org. (website) www.iiconservation.org. april 2008 archievenblad

Archievenblad | 2008 | | pagina 17