Annalen van Esmond Restauratieatelier 'De Tiendschuur' Op zoek naar een echte specialist? 1 m Bij calamiteiten buiten kantooruren: 06 - 538 96 318 BECIS is uw partij voor: Anna'es Egmundenses Het Chronicon u Egmundanum uitgegeven door ,4 ,1 J.W.J. BURGERS literatuur 'Ons archief is eindelijk overzichtelijk en toegankelijk door Adlib Archief. Er zijn zoveel verschillende zoekmogelijkheden datje altijd vindt wat je zoekt. En daar gaat het ons juist om. Met Adlib is het beheer van ons archief een stuk makkelijker geworden". Adlib software is al decennia toonaangevend in informatie-, collectie-, kennismanagement en archiefbeheer. Adlib applicaties staan bekend om hun gebruiksgemak, overzichtelijkheid en flexibiliteit. Bel of e-mail voor meer informatie of voor een geheel vrijblijvende demonstratie. Software voor musea, bibliotheken en archieven. Adlib Information Systems Postbus 1436, 3600 BK Maarssen Tel: 0346 586800 E-mail: sales@adlibsoft.com Internet: www.adlibsoft.com Interim personeel; Interim-management; Archiefbewerking; Digitalisering; Advisering; Archiefbeheer. Meer weten? Op onze website vindt u een overzicht van onze diensten en producten. Voor een vrijblijvend gesprek of een offerte kunt u bellen met: 020-4031147. BECIS, informatiespecialisten van deze tijd. Entrepotdok 37A-bg 1018 AD Amsterdam Postbus 36079 1020 MB Amsterdam 020-4031147 WWW.BECIS.NL info@becis.nl Telefoon: 013 - 46 41 777 Fax: 013 - 46 41 771 E-mail: tiendschuur@diamant-groep.nl onderdeel van Diamant-Groep Tilburg Behandeling van brand-, Archiefrestauratie Papierconservering Charterrestauratie Inlijstwerk Handboekbinderij Vacuümvriesdrogen roet- en waterschade Calamiteitenservice Inktvraatbehandeling Insulindestraat 5, 5013 BA Tilburg Postbus 4123, 5004 JC Tilburg van Egrnond leverde vervolgens een ano nieme voortzetting van 1176 tot 1202. In het handschrift zijn vele, vaak moeilijk identificeerbare gebruiksporen uit latere eeuwen te herkennen. Het Chronicon Egmundanum werd tot aan de herontdekking van de Annales Egmundenses in de negentiende eeuw beschouwd als de oudste historiografi sche bron van het graafschap Holland. om rJjfl'f ff 1|' uitgegeven en t- 4 H vertaald door ;i JH» - f,' fis wm. M i fjkt J marijkegumbert-hepp pgar, .Vc Ijl; - ,seil J.P. GUM BERT Sindsdien is het Chronicon, dat voortaan gezien werd als niet veel meer dan een uittreksel uit de Annales, dan ook in ver getelheid geraakt. Ten onrechte, meent Burgers, omdat uit de relatie tussen de twee werken veel geleerd kan worden over de opvattingen over de geschied schrijving en het gravenhuis in Holland. Bovendien fungeerde het Chronicon eeu wenlang als basis voor de Hollandse mid deleeuwse geschiedschrijving. Anders dan de Annales is het Chronicon bewust opge zet op initiatief van de graaf van Holland (Floris V) of diens onmiddellijke omge ving als een geschiedschrijving van de Hollandse graven. Het moest hun legiti miteit schragen, alsmede hun aanspraken op de West-Friese gebieden. De anonieme schrijver schreef vanuit Egmond en maak te veelvuldig gebruik van de Annales. Maar hij gebruikte deze bron selectief en voegde ande re berichten aan zijn tekst toe, die bevorderlijk waren voor zijn doel. In tegenstelling tot de Annales is van het Chronicon geen origineel exem plaar bewaard. De uitgevers heb ben gekozen voor een bijzondere uit gave: Annales en Chronicon worden geïntegreerd aan geboden, waarbij gekozen is voor een verschillende editietechniek. Zijn de Annales in hoge mate diploma tisch uitgegeven, het Chronicon is, uitgegeven naar één afschrift, sterk genormaliseerd. Door op iedere bladzijde boven aan de tekst van de Annales en onderaan die van het corresponde rende deel van het Chronicon te presenteren en in petit-druk de overeen komstige passages weer te geven, kan de onderzoeker vlot bepalen wat de relatie tussen beide handschriften is. Op de rech terpagina is de vertaling - een noodzake lijkheid tegenwoordig - geplaatst. Rest nog te zeggen dat er een uitgebreid tekstkritisch en verklarend notenappa raat is opgenomen, extra aantekeningen waarin de auteurs op bijzondere kwes ties ingaan, bronnoten, stambomen en een uitgebreide index op plaats- en per soonsnamen. Wie daar nog niet genoeg aan heeft, kan terecht bij een overzicht van de aantekeningen over het weer en de hemelverschijnselen per jaar. Schapen met vijf en kuikens met vier poten moet u zelf tussen de oorlogen en wonderver halen in de tekst gaan zoeken, maar dat is zeker geen onaangename bezigheid. Jan Sanders

Archievenblad | 2008 | | pagina 16