1LJIF jaren - is microfilm nog steeds aanzienlijk goedkoper dan digitale opslag. Hoe snel en in welke mate opslag en onderhoud van digitale informatie in prijs zal dalen is moeilijk te voorspellen. Feit is wel dat we op dit punt zowel nationaal en inter nationaal onze kennis en ervaring probe ren te delen met onze relaties. We werken gezamenlijk aan de beste oplossingen en streven naar digitale duurzaamheid." Tijden veranderen. En alles lijkt op dit moment sneller te gaan dan ooit. Als marktleider op het gebied van de micro grafie kwamen voorheen de opdracht gevers bijna als vanzelf bij MicroFormat terecht. Die tijd is definitief voorbij, de digitale concurrentie is groot. Wat merkt MicroFormat daarvan? Baars: "De manier waarop tegenwoordig opdrachten worden verstrekt, is enorm veranderd. Voorheen was die vaak gebaseerd op het vertrou wen van jarenlange relaties die je zorg vuldig had opgebouwd. Onder andere de dienstverlening, service en de zorg voor de materialen waren aspecten die de doorslag gaven bij het gunnen van een opdracht. Nu gaat het veel meer om geld. In de huidige markt worden opdrachten veelal via (Europese) aanbestedingen ver geven en is prijs daarbij vaak de belang rijkste wegingsfactor. Logisch dat prijs belangrijk is, maar ik ben van mening dat prijs niet uitsluitend de doorslag mag geven. Ik blijf daarom hameren op kwa liteit in de lengte en de breedte." En tot besluit van z'n betoog zegt Jaap: "Kijk, het is voor ons hoe dan ook een uitdaging om over het voetlicht te krijgen dat er meer is dan het digitale proces alleen. Aspecten als ontsluiting, toegankelijkheid, innova tief denken en doen. En niet te vergeten blijvend anticiperen op een veranderende toepassing of vraag in de toekomst. Juist in de unieke combinatie van kennis en visie ligt onze kracht." In zijn kwaliteitsvisie staat Jaap Baars niet alleen. "Met dank aan de Koninklijke Bibliotheek en het Nationaal Archief is Nederland heel ver op het gebied van pre serveren van archieven. Dat vertaalt zich richting de toeleveranciers en partners in de hoge kwaliteitseisen die worden gesteld I 29 "Nederland beschikt over kilometers cultuurhistorisch materiaal. Zeer waarde vol voor onze samenleving en ons nage slacht. De huidige digitale technieken maken het mogelijk om dit materiaal voor een groot publiek toegankelijk te maken," aldus Jaap Baars. "Welbeschouwd is Nederland in dit opzicht beslist een bevoorrecht land. De overheid stelt jaar andere België, Engeland, Duitsland en Tsjechië weten we dat het merendeel daar nog verfilmd wordt. Maar ook daar zal in de nabije toekomst meer en meer een ver schuiving plaatsvinden richting digitaal. In feite exporteren we als MicroFormat onze digitale kennis en ervaring naar deze en inmiddels ook andere landen, zoals Rusland." Gedigitaliseerde documenten bieden de mogelijkheden van grote toegankelijk heid. Je hoeft niet meer naar een biblio theek, een provinciaal archief of een ander land af te reizen om iets te bekijken. Dat kun je gewoon vanuit je luie stoel thuis of op kantoor. Nog lang niet alles staat op internet, maar daar gaat het wel naar toe. Jaap Baars daarover: "Ik kan me voor stellen dat er aparte zoekmachines komen voor ons cultuurhistorisch erfgoed. Nu hebben we Google of Wikipedia, maar ik verwacht dat er in de toekomst speci fieke zoekmachines komen voor deelge bieden. Dat is buitengewoon zinvol." Feit is dat digitaal absoluut de meeste lijks miljoenen euro's beschikbaar om ons historisch erfgoed te conserveren en te preserveren. Bureau Metamorfoze, Het Geheugen van Nederland en SenterNovem zijn hiervan toonaangevende voorbeel den. Andere landen kennen die subsi dies niet of nauwelijks," vervolgt Baars. "En op het gebied van digitaliseren heeft Nederland een voorsprong op de rest van Europa. Van onze vestigingen in onder mogelijkheden kent. De digitale toe passingen voor zowel de profit als non-profit markt zijn ongekend groot. Zo kunnen gemeenten voor hun inwo ners bijvoorbeeld de volledige fotocollec ties op het web publiceren, maar ook aan zakelijke klanten digitale dossiers tegen betaling beschikbaar stellen. Baars ver volgt: "Wij vertrouwen inmiddels op de digitale duurzaamheid, maar we houden de microfilm voorlopig nog even warm. Voor het behoud op de lange termijn - denk daarbij in termen van honderden aan zowel microfilm als digitale beelden. MicroFormat gelooft heilig in de deskun digheid en expertise van de Koninklijke Bibliotheek en het Nationaal Archief. In het streven naar duurzame kwaliteit zijn we bijvoorbeeld sinds het begin actief betrokken geweest bij het formuleren en het aanscherpen van essentiële kwaliteits normen. Een sprekend voorbeeld daarvan is dat we al tien jaar vaste toeleverancier zijn van het Metamorfoze-project. Je zou bijna kunnen stellen dat MicroFormat verweven is met het werken volgens de 'Metamorfoze-methodiek'." Momenteel investeert MicroFormat op grote schaal in het digitale machine park en de digitale deskundigheid van haar medewerkers. "Ik wil koste wat kost dat onze huidige en natuurlijk onze toe komstige klanten de hoogst haalbare kwaliteit krijgen," aldus Jaap. "We bou- wen vandaag om te kunnen wat morgen van ons wordt verwacht. Daarbij is bij voorbeeld ook een verregaande automati sering van de scan- en digitale processen een belangrijke factor om onze kosten te beheersen en een gunstige prijs-kwaliteit- verhouding te realiseren." Jaap Baars tot besluit: "Wij zullen in de toekomst steeds meer gaan naar totaal oplossingen in plaats van enkelvoudige digitale plaatjes. Het gaat immers om de context. Wat wilt u? Wie zijn uw doel en gebruikersgroepen? Duurzaamheid? Presentatie? Efficiency-verbetering? Of toevallig toch die specifieke en op maat gesneden combinatie. Van macro naar micro of digitaal formaat." Digitale concurrentie Jaap Baars in het kort Jaap Baars (1946) studeerde wis- en natuurkunde en werkte onder andere bij TNO aan de ontwikkeling van infra- roodtechnologie. Nadat hij namens Buitenlandse Zaken vertegenwoordigd was in internationale researchgroepen werd hij door de NATO gevraagd om een elektro-optisch laboratorium op te richten. Toen hij in 1995 gepolst werd om eens bij MicroFormat te gaan praten over mogelijke participatie, zag hij dat in eerste instantie niet zitten. "Komend uit de high-techwereld leek het me aanvankelijk nogal 'old fashioned1. Niet echt iets voor mij. Ik ben toen toch maar gaan praten en dertien jaar later zit ik er nog." Behalve de opmars van de digitalisering heeft MicroFormat onder leiding van Baars ook haar vleu gels naar het buitenland uitgeslagen. Niet alleen met diverse toonaangevende internationale projecten zoals 'WWI Burnt soldiers documents' en het kran tenproject 'Newsplan 2000', maar ook met de opzet van vestigingen in onder andere Engeland, België en Tsjechië. Momenteel worden de mogelijkhe den onderzocht voor dienstverlening in Rusland. Ook andere vormen van schaalvergroting sluit hij voor de toe komst niet uit: "Ik kan me zo voorstel len dat we in deze branche een conso- lidatiefase krijgen. Dan is het eten of gegeten worden." Duurzame kwaliteit Het kantoor van MicroFormat in Lisse (foto MicroFormat). april 2008 archievenblad I MicroFormat Systems werd in 1977 opgericht. In eerste instantie lag de primaire focus op de microverfilming van documenten. Al vrij snel daarna ging MicroFormat zich meer en meer toeleggen op het toegankelijk maken van documenten. Onder andere door kranten te verfilmen op microfiches. Dit bleek des tijds een absoluut gat in de markt te zijn. Met het 30-jarig jubileum net achter de rug is de wereld van MicroFormat niet meer dezelfde als in 1977. Anno nu is het 'format' digitaal. "Maar", zegt algemeen directeur Jaap Baars, "digitaal is geen toverwoord en evenmin zaligmakend. Zonder onze analoge kennis, kunde en ervaring zouden wij van daag niet kunnen wat we morgen moeten doen." Schaalvergroting Het digitalisering van oude documenten in bedrijf (foto MicroFormat). archievenblad april 2008 Met het oog op morgen Drs.Jaap Baars, algemeen directeur van MicroFormat (foto MicroFormat). Henk Velders is tekstschrijver bij Campaigns@Results BV, Leiderdorp. digitaliseringen informatisering Door Henk Velders digitaliseringen informatisering

Archievenblad | 2008 | | pagina 14