digitaal beschikbaar ons cultureel verleden anno nu: Paraplu overeenkomst COLUMN Calamiteitenservice, zorg on beheer Nu ook geconditioneerde opslag voor archieven en museumobjecten in onze beveiligde archiefbunker Een beredderingsabonnement op DocumentenWacht voor slechts 28,75 per jaar gedekt bij een calamiteit: 5 /isotron DIGITALISEREN INDEXEREN CONUERSIESLAGEN CONUERSIESLAGEN - IJUU.GMSNL.COM INDEXEREN DIGITALISEREN column Aan de vooravond van de presidents verkiezingen in Rusland publiceerde The New York Times een artikel over de nieuwe autocratie die het land in haar greep houdt ('Putin's Iron Grip on Russia Suffocates Opponents', The New York Times, 24 februari 2008). Het is het begin van een serie, 'Kremlin Rules', over de terugkeer van repressie onder Poetin. Lang voordat de mensen naar de stembus gingen, op 2 maart, bestond er in feite al weinig twijfel over de uitslag: Dmitri A. Medvedev zou de opvolger van Poetin worden. Dit is democratie in de wonde re wereld van de 'neo-Sovjet Unie', zoals weblog La Russophobe het land steevast betitelt (http://russophobe.blogspot. com). Vier maanden eerder berichtte The New York Times over de jurist Ivan Y. Pavlov, directeur van The Institute for Information Freedom Development, gevestigd in Sint burgerrecht op toegang tot informatie. Overheidsinstellingen probeert hij bij te brengen dat overheidsinformatie van iedereen is en wet- en regelgeving vrij beschikbaar dienen te zijn. "There are people in every agency who want to sell their information, not give it away for free", aldus Pavlov (http://www.svobo- dainfo.org). The right to know. Goed overheidsbe stuur heeft een wettelijke basis nodig. Negentig jaar Archiefwet in Nederland heeft zeer zeker daaraan bijgedragen. Dat daar nog vele jaren op mogen volgen, zoals het hoort in een democratisch land. "Archives are fundamental to democracy, accountability and good governance", laat de ICA prominent weten op de web site (http://www.ica.org). Vele collega's herkennen de politieke lading die hierin ligt besloten amper als een prioriteit in hun eigen werk. Persoonlijk risico, vrees Petersburg ('The Defender of a Lesser- Known Guarantee in Russia', The New York Times, 27 oktober 2007). Pavlov werd in 2006 door vier man het ziekenhuis in geslagen. Volgens de politie is de aard van zijn werk niet vreemd aan het geweldda dige voorval dat hem bijna fataal werd. Pavlov strijdt met zijn instituut voor het voor lijf en leden, dat is niet iets waar een archivaris in Nederland van wakker ligt. Kom zeg, het is hier geen Rusland! Archief- of informatiewet, vanaf 1995 was direct al duidelijk dat de wet spoedig op de schop zou moeten. De vooraankondi ging onlangs op de website van de KVAN over een congres rond 90 jaar Archiefwet, eind maart te houden, deed mij verbaasd staan. Discussie die dag ging onder meer over de vraag: 'Hoe nu verder?'. Het rijtje vragen dat er op volgt, vraagt echter al jaren dringend om antwoorden, om een visie. Het is 2008! Staat de beroepsvereni ging, dertien jaar na Archiefwet 1995, met lege handen? Ik weet niet beter dan dat de beroepsgroep aan de overheid gaat vertel len welke kant het uit moet. Negentig jaar geleden was dat tenminste zo en bij de latere wetswijzigingen eveneens. Vanwaar opeens deze omgekeerde wereld? Ruimte die dag voor de beleidsvoorne mens van de ministeries van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties en OCW? Hoezo? Is uit die hoek soms wat nieuws te verwachten? Minder afhankelijk wor den van overheidsubsidies, dat is immers voortdurend de prioriteit van OCW en dus de inzet van het beleid. Het KVAN- congres lijkt hier te worden misbruikt als podium voor een ambtelijke truc, bekend als management by speech"Alleen al door de dingen hardop te zeggen kan een bewindspersoon dingen in beweging brengen." De aandachtige krantenlezer heeft onlangs in een interview met een voormalig topambtenaar kunnen lezen hoe deze aanpak destijds in de kunstwe reld is ingeslagen, in de tijd dat staatsse cretaris Van der Ploeg en zijn medewer kers het subsidiebeleid onder handen namen. Minder afhankelijk worden van overheidsubsidies was de prikkelende boodschap aan kunstinstellingen. Het virus van het cultureel ondernemerschap werd verspreid. Dat archieven gemakshal ve op eenzelfde wijze bejegend worden, illlustreert het ontbrekende begrip bij de verantwoordelijke ambtenaren voor de kerntaken van het archiefwezen. "Het lukt nooit meteen", kopt de krant in, pakweg, februari 2014 boven een gesprek met een voormalig topambtenaar van OCW. Hij blikt terug op de grote onderlin ge vrolijkheid binnen OCW/DCE toen de ingeslapen archiefwereld werd overrom peld door de uitverkoop van archieven. 2 7 Documenten Wacht 16 uren deskundige beredderingshulp, inpakmaterialen, 1 transport met eigen geklimatiseerde bus, 1 maand opslag in onze shockfreezer, schaderapport opmaken voor o.a. de verzekering DocumentenWacht is een service van Restauratie atelier DocumentenWacht is de officiële partner van Isotron Sterken BV en gericht op schadepreventie Nederland BV voor gammabestraling voor de gehele Culturele en Administratieve sector I ster ken in de Benelux en Duitsland. I Engelanderholt 3, 7361 CZ Beekbergen T. 055-5423147 F. 055-5430614 E. info@sterken.nl Meer informatie op: www.documentenwacht.nl www.sterken.nl www.isotron.com Edisonweg 50 d 2952 AD AL8LASSERDAM Postbus 260 2950 AG ALBLASSERDAM Tel.+078-69 31 300*Fax+31 (0)78-6931 123 info@gmsnl.com www.gmsnl.com Op onze website vindt u een overzicht van de mogelijkheden die GMS biedt. Gedrukte boeken Ingebonden handschriften Losbladige handschriften DTB-boeken Registers burgelijke stand Notariële protocollen Foto's Prentbriefkaarten Tijdschriften Kranten Technische tekeningen Alle middelen, kennis en ervaring worden door GMS ingezet bij het digitaliseren van archiefcollecties - zeker als het gaat om cultureel erfgoed. Unieke en dus kostbare archiefstukken die met de grootst mogelijke zorg moeten worden behandeld en waarbij uiterst hoge eisen worden gesteld aan het digitaliseren. Bureau Metamorfoze van de Koninklijke Bibliotheek heeft GMS erkend als een kwalitatieve en deskundige digitaliseringspartner. Een bevestiging van onze kennis en kunde, die al onze klanten de garantie geeft van kwaliteitswerk. Door Sophie Devolder sodevolder@planet.nl Tekening: Peter Vlot. april 2008 archievenblad

Archievenblad | 2008 | | pagina 13