Vervanging archiefbescheidecliëntendossiers 1 !l 1 management management Wel was in 1995 onderzoek gedaan naar de rechtskracht van de digitale reproducties. Geconcludeerd werd toen dat er nauwelijks risico wordt gelopen door de vervanging van analoge docu menten door digitale reproducties. In de tussentijd hadden zich ook geen proble men voorgedaan. Er werd een kleine werkgroep ingericht waarin procesmanagement, juridische zaken, functioneel beheer en documen taire informatievoorziening zijn verte genwoordigd. De werkgroep stelde als eerste een werkplan op, met als doel de archivering volledig conform de geldende wetgeving te gaan regelen. In vier stappen wordt gewerkt aan het vaststellen van een besluit tot vervanging van archiefbescheiden en de bekendma king daarvan. Allereerst werd vastgesteld in welke werkprocessen sprake is van vervanging volgens de Archiefwet 1995 en in welke systemen de digitale reproducties worden opgeslagen. Alle proceseigenaren werden geïnterviewd om antwoord te krijgen op de volgende vragen: Worden documenten in het werkproces vervangen? •Zo ja, zijn dit alle documenten in dit werkproces of slechts een deel? Hoe wordt vervangen (de soort vervan ging: van analoog naar digitaal, van digitaal naar analoog of anders)? In welk systeem worden de reproduc ties opgeslagen? Gaat het om te bewaren documenten? Uit de inventarisatie bleek dat er op één beleidsveld sprake was van vervanging in de zin van de Archiefwet, namelijk het beleidsveld Sociale Zekerheid. Bij de andere beleidsvelden van de Dienst Inwonerszaken was geen sprake van ver vanging van archiefbescheiden, omdat na digitalisering de oorspronkelijke ana loge documenten ook bewaard bleven. Bij Sociale Zekerheid gaat het om cliën tendossiers. Dossiers die op grond van de VNG-selectielijst niet voor bewaring in aanmerking komen, maar op termijn vernietigd mogen worden. Daar worden analoge documenten gedigitaliseerd en opgenomen in het zogeheten DIS-systeem (Documentair Informatiesysteem van de dienst Inwonerszaken). De originele archiefbescheiden worden hierna vernie tigd. De inventarisatiefase was eind juni 2007 afgerond. Na de inventarisatie werd de archiefinspectie op de hoogte gesteld van de inventarisatie en de vervolgstap pen. Voordebeschrijvingvandevervanging werd de meest actuele Conceptbeleidsregel digitale vervanging van de LOPAI als richt lijn gehanteerd. Daarnaast werden de Leidraad voor vervanging van archiefbeschei den van het Gemeentearchief Rotterdam en de inhoudsopgave van het Handboek substitutie van de Kamer van Koophandel gebruikt. Met de te beschrijven onder werpen uit deze documenten werd een inhoudsopgave voor het Handboek ver vanging archiefbescheiden in het Digitale Informatiesysteem (DIS) van de dienst Inwonerszaken opgesteld. Het Handboek begint met een verantwoor ding, waarin het archiefwettelijk kader en de procedure zijn opgenomen. In hoofd stuk twee is een beschrijving gegeven van de te vervangen archiefbescheiden: hoe zien ze eruit, waaruit komen ze voort, hoe is de samenhang met andere archief bescheiden en wat is de waarde voor de organisatie en voor recht- en bewijszoe- kenden? In het derde hoofdstuk is het ver vangingsproces zelf beschreven. Aan bod komen onder andere het scannen, de regi stratie, de opname in het beheersysteem en de kwaliteitsprocedure. Hoofdstuk 4 beschrijft de technische inrichting van het DIS. Aan bod komen de algemene eisen die aan het systeem worden gesteld, het zoeken en vinden van documenten, hoe het systeem omgaat met documen ten zoals logging, het gebruik van meta data, de archieftaken (inclusief selectie en vernietiging). Het vijfde hoofdstuk gaat in op het duurzame beheer en de beschik bare middelen voor duurzaam beheer. In een bijlage bij het Handboek zijn de werkprocessen van de dienst IZ opgeno men waarin de vervanging van archiefbe scheiden plaatsvindt. Voor het schrijven van dit Handboek was een strakke planning opgesteld en werden de taken verdeeld over deelnemers van de werkgroep. Eind september 2007 was het Handboek klaar voor een eerste bespreking met de archiefinspectie. De archiefinspec tie was over het algemeen tevreden over de inhoud. Alleen moest een gedetailleer dere beschrijving van de selectie en ver nietiging van de documenten in het DIS worden opgenomen. Op basis van de inventarisatie en de beschrijving werd het besluit tot ver vanging voorbereid. Daarvoor gebruikte de werkgroep de modellen voor besluit en bekendmaking die zijn opgenomen in de Conceptbeleidsregel digitale vervan ging van de LOPAI en in het Handboek Archiefregelingen van SDU Uitgevers. De archiefinspectie is nu officieel gevraagd advies uit te brengen over de vervanging van archiefbescheiden zoals beschreven in het Handboek. Eind januari 2008 heeft zij aangegeven geen bezwaar te hebben tegen de werkwijze zoals beschreven in het Handboek. Dit advies zal samen met het conceptbesluit en de concepttekst van de te publiceren bekendmaking in het voorjaar 2008 aan de zorgdrager (de gemeente Arnhem) worden voorgelegd. Belangrijk voor het besluit is het soort besluit. Volgens Lautenbach en Van der Vlies is het besluit van de zorgdrager tot vervanging van archiefbescheiden niet gericht op publiekrechtelijk rechtsgevolg. Het is dus geen besluit in de zin van de Algemene wet bestuursrecht, noch een andere publiekrechtelijke rechtshande ling, maar het is een feitelijke handeling. Dit heeft onder meer als consequentie dat burgers tegen een besluit tot vervanging geen bezwaar en beroep ingevolge de Awb kunnen instellen, maar wel de burger lijk rechter kunnen inschakelen.1 Om te voorkomen dat burgers bezwaar maken tegen het besluit en dat dit vervolgens 'niet ontvankelijk' moet worden verklaard is de tekst van de conceptbekendmaking aangepast. Weggelaten is de tekst: "Tegen dit besluit kan iedere belanghebbende op grond van artikel 3.13 van de Algemene Wet Bestuursrecht schriftelijk aan bur gemeester en wethouders uiterlijk op (termijn 8 weken) dan wel mondeling op de zitting van (tijd) op in (plaats) zijn haar zienswijze naar voren brengen." Op grond van het positief advies van de archiefinspectie gaat de gemeente Arnhem (de zorgdrager) het besluit op grond van bovengenoemde documenten nemen. Vervolgens zal de bekendmaking gepubliceerd worden. Het Handboek zal bij elke wijziging in de werkwijze of het systeem geactuali seerd worden. Bij iedere opname van een nieuwe categorie documenten in het DIS zal het Handboek moeten worden aange past en opnieuw een besluit tot vervan ging worden genomen en gepubliceerd. Het oude besluit vervanging heeft name lijk geen betrekking op deze nieuwe cate gorie archiefbescheiden. De beschrijving van de selectie en vernietiging (welke archiefbescheiden hoe selecteren en wan neer vernietigen?) moet ook worden uit gebreid. Om de interne procedure voor het nemen van een besluit vervanging te vereenvou digen zal vervangen, net als vernietigen, uitlenen en overdragen, worden opgeno men in het Besluit mandaat, volmacht en machtiging 2004 en gemandateerd aan de directeuren van de diensten. Dit houdt in dat niet meer elke wijziging hoeft te lopen via het bestuurlijke besluitvormingspro ces, maar door de directeur IZ kan worden vastgesteld en gepubliceerd. Ook buiten het besluit tot vervanging moet nog het een en ander gebeuren. De vervanging van deze cliëntendossiers is namelijk een verwerking zoals beschreven in de Wet Bescherming Persoonsgegevens. Dit heeft tot gevolg dat in een aantal gevallen het nodig kan zijn expliciet aan betrokkenen te vragen of de verwerking (dat wil zeggen het vervangen en ver nietigen van de archiefbescheiden) mag. De dienst Inwonerszaken zal dit in haar procedures mee moeten nemen. Ook moet het DIS-systeem worden opgeno men in de lijst met persoonsregistraties van de gemeente Arnhem. Al met al hebben we toch met vier mensen en met de medewerking van de archiefinspectie bijna een jaar gewerkt aan dit traject. Door de goede planning en inzet van de betrokken medewerkers is het bij dit jaar gebleven. Ook het feit dat het DIS een stabiel systeem is met een goed beschreven en eenvoudig functio neel ontwerp werkte daaraan mee. Een bijkomend voordeel is dat het belang van goed beheer van archiefbescheiden weer eens onder de aandacht van proceseige naren is gebracht. Bij de beleidsvelden waar geen archiefbescheiden worden ver vangen is nog genoeg te verbeteren op dit terrein. Daar gaan we ook mee aan de slag. Een soortgelijk vervangingstraject voor het digitale archiefsysteem DIGA (Digitaal Arnhem), dat sinds januari 2007 in de lucht is, zal naar verwachting veel langer gaan duren. DIGA is een veel complexer systeem, waarvoor niet kan worden terug gegrepen op een helder en stabiel func tioneel ontwerp. Daardoor zal vooral de beschrijving van procedures en de gebruikte techniek een stuk lastiger zijn. De beschrijving van de vervanging in het DIS was een behapbare klus die geklaard moest worden; de beschrijving van de vervanging in DIGA is meer iets waar je liever niet aan begint. 24 25 Door Marian van de Wetering In februari 2007 ontving de dienst Inwoners zaken van de gemeente Arnhem een brief van de gemeentelijke archiefinspecteur waarin werd gevraagd of bij de vervanging van archiefbescheiden met betrekking tot cliëntendossiers, die al vanaf 1995 wordt uitgevoerd, wel de juiste procedures in acht worden genomen. Na een kort onderzoek bleek er in ieder geval nooit een besluit in de zin van de Algemene wet bestuursrecht (Awb) tot vervanging van archiefbescheiden te zijn genomen. Stap 1: Inventarisatie werkprocessen en docu menten Stap 2: Beschrijving vervanging Een deel van de werkprocessen met gegevens in een Excel-bestand. Proceselgenasr Naam Waardering (1 "bewaren, 2-vernietJgen) Worden documenten Vervangen J/n/d (d-Oupllcaat, naast het Zo Ja: alle/deels Wijze van vervanging: digitaal, microfilm, anders Gebruikte applicatie Wijze archiverin 1 Afdelingshoofd IZ/Aanvullend Inkomen Het beoordelen van een aanvraag BB van een bestaande cliënt 2 II 1 i t 4 1 Digitaal Dis 2 Afdelingshoofd IZ/Aanvullend Inkomen Het beoordelen van een aanvraag BB van een nieuwe cliënt 2 J Aanvraagform/rapportage/be schikking/inkomens Digitaal Dis 3 Afdelingshoofd IZ/Aanvullend Inkomen Het beoordelen van een aanvraag voor categoriale BB 2 Zie ad 1 voor bestaande en ad 2 voor nieuwe Digitaal Dis 4 Afdelingshoofd IZ/Aanvullend Inkomen Het beoordelen van een aanvraag voor een langdurigheldstoeslag 2 Zie ad 1 voor bestaande en ad 2 voor nieuwe klanten. Bovendien wordt stappenplan verdisd Digitaal Dis 5 Afdelingshoofd IZ/Aanvullend Inkomen Het beoordelen van een aanvraag voor een minimaregeling 2 Zie ad 1 voor bestaande en ad 2 voor nieuwe klanten. Bovendien wordt stappenplan verdisd. Digitaal Dis Afdelingshoofd IZ/Aanvullend Inkomen. Het terugvorderen BB (lopende uitkering). 2 alle Digitaal Dis Afdelingshoofd IZ/Aanvullend Inkomen, Het uitvoeren van een heronderzoek naar rechtmatigheid periodieke BB en WWB 65+ 2 Rapportage en evt. beschikking voor 8 Afdelingshoofd IZ/Aanvullend Inkomen Het verstrekken van de Arnhem Card 2 Zie 5 ifninimarerjflljng GWS 10 Hot verwerken van gegevens in de urtkerlngsadmlnistralle met betrekking lot de minimareoellna GWS SSS5- Afdelingshoofd IZ/Aanvullend Inkomen- Het beoordelen van een aanvraag voor WWB 65+ Aanvraagform/rapportage/beschlkklng/lnkomens Digitaal Dis Afdelingshoofd IZ/Aanvullend Inkomen Maeltlldvoorzlenlna Zie 5 Afdelingshoofd IZ/Aanvullend Inkomen Uitvoeren van de voormalige vangnetregeling n De dossiers staan beneden in het archief. Afdelingshoofd IZ/Aanvullend Inkomen Uitvoeringsovereenkomst en subsidiebeschikking met Passado In verband met de belastingservice Afdelingshoofd IZ/Aanvullend Inkomen Uitvoeringsovereenkomst met Passado In verband met de formuJierenbrloede Kopie in zakenarchief Edith, origineel m DIGA? Afdelingshoofd IZ/Aanvullend Inkomen Uitvoeringsovereenkomst en subsldlebeschlkklng(Kok????7) met SWOA In verband met de meeltlldvoorzlenlnq Kopie in zakenarchief Edith, origineel In DIGA? Afdelingshoofd IZ/Aanvullend Inkomen Afdelingshoofd IZ/Aanvullend Inkomen Afdelingshoofd IZ/Aanvullond Inkomen Uitvoeringsovereenkomst en subsldlebeschlkklng met 8WOA In verband met de belastingservice Kopie in zakenarchief Edith, origineel In DIGA? Contract met ECS In verband mot het drukken van de Arnhem Card Kopie In zakenarchief Edith, origineel in DIGA? Contract met Menzls Inzake Collectief Aanvullende Ziektekostenverzekering fCAZI Kok zoekt uit Stap 3: Voorbereiden van het besluit Stap 4: Het besluit Nazorg en actualisatie DIGA Marian van de Wetering is beleidsmedewerker documentaire informatievoorziening bij de gemeente Arnhem. Noten 1 J.J.R. Lautenbach en I.C. van der Vlies, Uitbestedingen van archiefwettelijke werk zaamheden. In opdracht van het Nationaal Archief uitgevoerd door de Universiteit van Amsterdam, Instituut voor Informatierecht (Amsterdam 2006), 32. archievenblad april 2008 april 2008 archievenblad

Archievenblad | 2008 | | pagina 12