Archief Depots ieven en collecties archieven en collecties In 2006 is de basis gelegd voor het concept zoals dat door WAD Archief Depots is ontwikkeld. Dit vastgoedcon cept behelst een complex dat gebouwd wordt conform de eisen van Regeling 13, met verschillende depots voor de opslag van archieven. Daarnaast komt er in dit zogeheten WAD-complex een quaran taineruimte, een leeszaal en kantoorruim te. WAD is een afkorting van Wettelijke Archief Depots. Begin 2006 uitte een archiefopslagbedrijf de behoefte aan een nieuw bedrijfsgebouw dat zou voldoen aan de eisen van de wet. De initiatiefne mers van het WAD-complex hebben toen aangeboden dit pand te ontwikkelen en langdurig te verhuren aan dat bedrijf. Na kennis te hebben genomen van de problematiek die verschillende overheids instellingen hebben rond hun archiefde pots, is besloten het complex te voorzien van verhuurbare archiefbewaarplaatsen en archiefruimten. De gebruikers van deze depots nemen géén dienst af, maar huren een eigen depot dat beheerd kan worden met eigen protocollen en eigen archiefbeheerders. Vandaar de beschik bare kantoorruimte. Besluit men echter om alleen de archieven in het WAD-com plex op te slaan, dan kunnen de huurders incidenteel of structureel gebruikmaken van ter plekke gehuisveste dienstverle ners. Deze dienstverleners huren zelf ook depotruimtes en kunnen daarmee kleine gebruikers faciliteren. Bij de introductie van dit vastgoed concept bleek dat de museale wereld ook veel interesse heeft in depotruimte die voorzien is van hoogwaardige klimato logische installaties. Veel musea hebben last van vochtige kelders en tochtige zol ders, alwaar meer dan 90% van ons nati onaal kunstbezit is opgeslagen. Daarnaast spreekt de constructieve kwaliteit van het WAD-complex aan. De muren van de archiefbewaarplaatsen zijn namelijk 25 cm dik beton en daarmee bestand tegen granaatinslag en ander oorlogsgeweld. De eerste officiële huurder van het WAD- complex komt ook uit de kunstwereld: Art Conservation uit Vlaardingen. Dit bedrijf, dat zelf een archiefbewaarplaats huurt, zal de kunstwereld bedienen door voor kortere perioden opslagruimte te huur aan te bieden. Het eerste WAD-complex zal in Alphen aan den Rijn worden gebouwd. Op het nieuwe bedrijventerrein Schans II, langs de Nil gelegen, zal op een zichtlo- catie het pand verrijzen. Het complex zal bestaan uit twee driehoekige 'archiefto rens'. De hoogte van het gebouw bedraagt 20 meter. Tussen deze twee driehoeken in komt een uit glas opgetrokken kantoorge deelte. Op de begane grond is een expe ditieruimte en de ontvangst- en quaran taineruimte. Uiteraard wordt het complex voorzien van strenge toegangscontrole en ander beveiligingsapparatuur. Er is ruim 1000 m2 aan kantoorruimte, een leeszaal en andere gemeenschappelijke ruimten beschikbaar. Elke archieftoren krijgt twee lagen met drie archiefbewaarplaatsen. Elke archiefbewaarplaats is 300 m2 en 3 meter hoog. Precies de grootte van een brandcompartiment. De derde en vierde laag van de torens zijn archiefruimten, elk 900 m2 met een hoogte van 6,2 meter. Hierin kun nen de zogenoemde dubbel dekkers, rijdende archiefkas ten, worden geplaatst. Op het terrein, een kleine 7000 m2, is ruimte om een derde toren te bouwen. De driehoekige vorm biedt naast een stabiel gebouw ook de mogelijkheid om met één toegang te volstaan; de vluchtweg is in alle gevallen minder dan 40 meter. Extra toegangen leiden tot meer bouwkosten en ook meer beveiligingsbehoefte. Daarnaast kunnen de verrijdbare archiefkasten in een drie hoekig depot volstaan met één gangpad; het pad tussen de vaste kast en de laatste verrijdbare kast. Wanneer men namelijk bij de andere gangen moet zijn en de kas ten verrijdt, ontstaat er vanzelf een gang pad aan beide zijden. In het WAD-ontwerp zijn de strenge eisen betreffende klimaatbeheersing en calamiteitenpreventie zo economisch mogelijk vertaald naar een zo bruikbaar mogelijk gebouw, dat decennialang tegen lage kosten geëxploiteerd kan worden. De dikke betonnen wanden zorgen voor een grote thermische traagheid. Bij het klimatiseren wordt hiervan gebruikge maakt. De gebouwen worden verwarmd en gekoeld door middel van eenvoudige, onderhoudsarme en met de betonbewa- pening verbonden thermokoppels die hun energie rechtstreeks ontlenen aan fotovoltaïsche cellen. Het gebouw doet hierdoor zelf dienst als energieopslag en is in principe geheel zelfvoorzienend. Ieder depot wordt eenmaal per uur voorzien van een krachtige stoot lucht, waardoor een beperkte ventilatie wordt gekoppeld aan een hoge circulatie. Mede vanwege de geringe ventilatie wordt ook geen gebruik gemaakt van een sprin klerinstallatie: eventuele brand dooft al snel uit zichzelf door zuurstofgebrek. De brandrisico's worden verder aanzien lijk gereduceerd door de complete mini malisatie van installaties en de toepassing van onderhoudsarme oplossingen die de menselijke factor zo veel mogelijk uitslui ten. Beide garanderen bovendien een zeer kostenefficiënte exploitatie. In beginsel worden de depots ver huurd voor de periode van twintig jaar. Dit heeft twee redenen: de archiefruimte is voor de opslag tot twintig jaar en de investeringen zijn hoog voor dit speci fieke vastgoed. Een kortere huurperiode is dan financieel onverantwoordelijk. Omdat echter blijkt dat er ook behoefte is aan depots voor kortere perioden, kun nen gebruikers ook voor korte perioden huren van dienstverleners, zoals de eerder genoemde Art Conservator. Het is overi gens ook mogelijk de depots te kopen. De Archiefwet 1995 bepaalt de eisen die worden gesteld aan de ruimten waarin archieven van overheidsorganen worden bewaard, eisen die ook door verschillen de sectoren in het bedrijfsleven worden gehanteerd. Met het oog op het behoud van de archiefbescheiden moeten deze in een zo vroeg mogelijk stadium in een 'beschermde' omgeving worden opge borgen. Het Archiefbesluit 1995 stelt dat nieuwe en vernieuwde archiefruimten zo gebouwd moeten worden dat archieven bij calamiteiten zo min mogelijk gevaar lopen. Archiefruimten moeten derhalve beveiligd zijn tegen brand, inbraak en wateroverlast. Temperatuur- en luchtbe- heersing dienen het natuurlijk verval tot een minimum te beperken. Regeling 13 (Regeling bouw en inrichting archiefbe waarplaatsen en archiefruimten) is een nadere uitwerking van het Archiefbesluit. Deze Regeling wordt momenteel herzien. vaak beter aan te wenden voor andere functies. 4. Het bouwen door een marktpartij gaat over het algemeen efficiënter. 5. De vraag (vervanging en uitbreiding) naar hoogwaardige opslag zal de komende decennia nog blijven stij gen. 6. De depots blijken uitermate geschikt voor de opslag van kunst. 7. De overheid gaat steeds meer diensten uitbesteden. 8. In één complex met verschillende gebruikers kunnen faciliteiten wor den gedeeld. Denk bijvoorbeeld aan gemeenschappelijke ontvangst- en quarantaineruimte, leeszaal en zelfs beheerwerkzaamheden. Ook dit bespaart kosten. De bouw van dit complex vangt aan zodra 2800 m2 is voorverhuurd. Naast meer prestatiegerichte eisen wordt er in de herziening extra aandacht besteed aan de naleving van de regelgeving. Waarom neemt een marktpartij het risico om een complex te ontwikkelen voor de opslag van Nederlands cultureel erfgoed? Acht antwoorden zijn daarop mogelijk: 1. Veel van de bestaande depots voor archiefopslag zijn verouderd en vol doen niet goed aan de eisen van Regeling 13. 2. De kosten om bestaande gebouwen wel te laten voldoen aan Regeling 13 zijn buitenproportioneel hoog. 3. De locaties van bestaande depots zijn De verwachting is dat deze zomer dat niveau is bereikt. Oplevering vindt plaats medio 2009. Bij gebleken succes in Alphen aan den Rijn worden meer complexen gebouwd. De locaties die inmiddels in kaart zijn gebracht zijn Utrecht, Amsterdam, Eist, Boxtel, Venlo en Drachten. Op de website van de ini tiatiefnemers, www.archiefdepots.nl, zijn bouwtekeningen en contactgegevens beschikbaar. 23 Archiefopslag.ee/? zorg minder Door Arjen Pels Rijcken Er zijn in Nederland meer dan 750 overheids organen die de zorg dragen voor deugdelijke opslag van archieven. Dat deze verantwoor delijkheid ook een zorg kan zijn, blijkt wel uit verschillend onderzoek, onder andere van de Erfgoedinspectie bij rechtbanken en parket ten. Uit dit onderzoek, dat pas werd gepu bliceerd nadat er een beroep is gedaan op de WOB, blijkt dat niet één rechtbank, noch kantongerecht, voldeed aan de eisen van Regeling 13. Ook de commissie die in 2007 Regeling 13 heeft herzien, kwam onlangs tot de conclusie dat er nog vele overheidsinstel lingen zijn die de Regeling onvoldoende kennen en toepassen. Een dergelijke situatie biedt mogelijkheden voor de markt. Artist impression van het WAD in Alphen aan den Rijn. Dikke muren Archieftorens 22 Autarkisch Verhuur Wettelijke eisen Planning Markt De glasgevel van het kantoorgedeelte tussen beide archieftorens. Arjen Pels Rijcken is vastgoedontwikkelaar en een van de initiatiefnemers van het WAD. archievenblad april 2008 april 2008 archievenblad

Archievenblad | 2008 | | pagina 11