management management - RHC's in Nederland Arjan Agema: "Van een bloedgroepievoel is niets gebleken Door Hans Berende Regionale Historische Centra zijn de afge lopen decennia als paddenstoelen uit de grond geschoten. Was de vorming van RHC's aanvankelijk een zaak van de rijksarchieven en de gemeentearchieven in provinciehoofd steden, later verbreedde deze ontwikkeling zich, zoals in Lelystad. Daarom in deel 5 van de serie 'RHC's in Nederland' een gesprek met Arjan Agema, directeur van het Nieuw Land Erfgoedcentrum. Sinds september 2007 ben je directeur. Wat weet je van de totstandkoming van Nieuw Land? "Nieuw Land is uit een fusie ont staan. De verschillende partijen zijn ongeveer drie jaar bezig geweest met de fusie. Het fusieproces vond plaats onder regie van de provincie Flevoland. Op 1 januari 2004 werd het openbaar lichaam Erfgoedcentrum Nieuw Land opgericht. Op 1 februari 2004 werd directeur Ralph Keuning aangenomen. Op 26 februari 2005 ging het museum formeel voor het publiek open. Nieuw Land is een van de eerste centra die volgens de nieuwe ideeën is samengesteld. Het bevat een museum, een studiecentrum voor wetenschappelijk onderzoek, een archeologische bewaar plaats en een archiefbewaarplaats." Gingen er veel mensen mee? En zijn de ver schillende onderdelen waaruit Nieuw Land samengesteld is nog voelbaar? "Het merendeel van het personeel is met plezier overgegaan. Bijna iedereen kreeg een plaats in de nieuwe organisatie. Aan de buitenkant kan de bezoeker meteen zien wat Nieuw Land allemaal in huis heeft (foto's Nieuw Land Erfgoedcentrum). Van een bloedgroepen- gevoel is daarbij niets gebleken. Archivaris sen kijken wel iets anders naar hun werk dan museum men sen. Maar er zijn geen sterke cultuurverschil len. ledereen werkt samen." Wat vinden bezoekers van Nieuw Land? "Het enthousi asme van bezoekers neemt langzaam maar zeker toe. De toeval lige bezoeker komt hier nog te weinig. De bereikbaarheid is momenteel heel erg slecht, maar we werken daaraan. Je ziet wel dat de bezoekersaantallen langzaam stijgen. Bij het studiecentrum zit de stij gende lijn er al goed in." Hoe wordt Nieuw Land bestuurd? "We zijn een openbaar lichaam, dat komt met name door de archieffunctie. Overheidsarchieven kun je niet overdoen aan een private stichting. De partners die betrokken waren bij de totstandkoming van Nieuw Land hebben in principe een vertegenwoordiger in het bestuur. De provincie als grootste subsidiege ver levert de voorzitter van het bestuur. Dat is de gedeputeerde. De gemeenten en het waterschap leveren samen één bestuurder, momenteel de burgemeester van Dronten. OCW levert één bestuurs lid, de Stichting Nieuw Land [voorheen Poldermuseum H.B.] levert twee leden en het Sociaal Historisch Centrum (SHC) één. De bestuur lijke constructie brengt met zich mee dat belangri jke bestuurders direct bij Nieuw Land zijn betrokken en als ambassadeur van het centrum kunnen optreden. Tegelijkertijd heb ben die bestuur ders natuurlijk ook hun eigen verant woordelijkheden. In de praktijk Scholieren op bezoek in Nieuw Land Erfgoedcentrum te Lelystad. werkt de constructie meestal in het voor deel van Nieuw Land, maar in theorie is het mogelijk dat 'dubbele petten' in de weg zitten." Wat is de meerwaarde van Nieuw Land? "We proberen de voordelen van het samenzijn optimaal uit te buiten. Het onderscheid tussen museum, archeologie en archief is een wat kunstmatige schei ding. Het bij elkaar plaatsen heeft wel degelijk een groot voordeel. Als je kijkt wat het Nationaal Archief gedaan heeft met de Verdieping: dat is heel logisch. Er is blijkbaar een grote behoefte om archiefstukken museaal te presenteren, aan zo veel mogelijk mensen. Dat idee is hier een stap verder uitgewerkt door niet alleen maar archieven te tonen, maar tege lijk de thematiek centraal te stellen. Met onze presentaties maken we graag gebruik van de mogelijkheden die de archieven en de depots ons bieden, tezamen met onze expertise over presenteren en ten toonstellen. In de museale wereld hoop ik ook onderscheidend te zijn: omdat we een andere invalshoek hebben en gebruik kunnen maken van unieke voorwerpen. Ik wil niet alleen maar een museum zijn waar je mooie dingen neerzet in de vitri ne met een bordje tekst ernaast en dan maar gaan zitten wachten tot er mensen binnenkomen. De thematiek die centraal staat bij Nieuw Land leent zich daar ook minder goed voor." Wat is de plaats van archief binnen Nieuw Land? "Archieven hebben een dubbel nut. Ze moeten natuurlijk voor lange termijn zorgvuldig beheerd en geconserveerd worden. Tegelijkertijd is archief een gigantische bron van informatie die je heel graag ter beschikking stelt van een zo breed mogelijk publiek. Nieuw Land is zelf grootgebruiker van het archief. Je kunt het presenteren zoals het Nationaal Archief, waarbij vooral de schoonheid en het uniek zijn van voor werpen en archiefstukken op een mooie manier naar voren komt. Voor een deel van het publiek zou dat heel interessant zijn. Maar wil je echt voor een breed publiek toegankelijk zijn, dan zul je ook iets in de vertaling moeten doen. Die stukken in een bepaalde context presen teren, met verklaringen en mogelijkheid tot interactiviteit. Mensen willen het ori gineel wel zien, maar willen ook wel iets doen. Die combinatie kunnen wij binnen Nieuw Land veel beter waarmaken dan in een archief. Dat is een groot voordeel. Ik kan me voorstellen dat archivarissen niet allemaal zo publieksgericht willen of kunnen zijn als wij." Dient archief daarbij alleen het museum? "Maar in het studiecentrum staan ook opstellingen. Daar wordt óók gepre senteerd. We proberen zo veel mogelijk te integreren, maar de collecties hebben hun eigen merites en hun eigen doel groep en hun eigen doelstelling. Die mag De bibliotheek van Nieuw Land. niet in het gedrang komen, omdat ze toe vallig in een breder instituut zitten. We willen van elkaar profiteren zo ver het kan, maar tegelijkertijd bedienen we onze specifieke doelgroep. Van de mensen die hier geconfronteerd worden met tentoon stellingen is een klein deel geïnteresseerd tot nader onderzoek. Dan kunnen ze hier Arjan Agema, directeur van Nieuw Land Erfgoedcentrum. ook terecht. Het is niet zo dat iedereen die hier binnenkomt gedwongen wordt om naar het studiecentrum te gaan. Voor ons is het publieksbereik belangrijk: hoe veel mensen maken gebruik van Nieuw Land? Daarbij maakt het niet uit of ze het museum of het studiecentrum bezoe ken. Nieuw Land is één." Waarom spreek je liever van Nieuw Land dan van Nieuw Land Erfgoedcentrum? "Dat is een achterhoedegevecht. Het is een discussie over een naam die niet in alle gevallen even voor de hand ligt. Nieuw Land is prima. De discussie tot nu toe gaat over de onbekendheid van het profiel van Nieuw Land: zijn we een erfgoedcentrum, een museum of een archief? We zijn een gefuseerde instelling met een breed arsenaal van waar we mee bezig zijn. Dat komt de herkenbaarheid niet steeds ten goede. Je moet steeds uit leggen dat we én, én en én zijn. Wat ik in feite wil, is dat door specifieke activitei ten invulling te geven, zodat mensen een bepaald gevoel krijgen bij Nieuw Land. De vraag of Nieuw Land museum, archief of restaurant is, is dan niet meer relevant. Dan kan een naam Erfgoedcentrum wat belastend zijn. Het heeft een bepaalde connotatie. Aan de andere kant gaat het meer om de inhoud dan om de naam van het beestje. Ik wil daar niet te zwaar aan tillen." Toekomstplannen? "We bestaan als instelling pas kort. Dat is ook het leuke om hier te werken. We zijn nog een beetje aan het pionie ren. We zijn, juist omdat we zo breed georiënteerd zijn, erg geneigd om het in de breedte te zoeken. Dat is voor een deel onze kracht en dat moeten we ook zeker zo houden. Maar tegelijkertijd is een beet je focus wel nodig om de herkenbaarheid van Nieuw Land verder te versterken. We zitten nu midden in het proces van de focus. Niet in de zin van wat stoten we af en wat gaan we doen, maar meer in de zin van waar gaan we onszelf in de komende tijd in eerste instantie op concentreren: dan is het vooral het bereiken van een breder publiek en het structureel bereiken van het onderwijs." En wat betreft archieven? "Wat betreft archieven gaan we ons vooral richten op het conserveren, digita liseren en het op vele wijzen presenteren van de archieven. De verwerving van col lecties gaat automatisch door." Ga je dan ook actief archieven verwerven waarmee je je rot als expertisecentrum bena drukt? "Ja, je zou een hoop archieven graag willen hebben omdat ze bij onze thema tiek aansluiten. Er zijn veel particuliere Lees verder op pagina 13 10 archievenblad maart 2008 maart 2008 11 archievenblad

Archievenblad | 2008 | | pagina 5