Omdat het SCcinncn van boeken in kleur veel slimmer kan Demouersie Europese Digitale Bibliotheek LJ ÉS Inburgeren met Thuis in Zuid-Holland KONICA MINOLTA Hoe de Konica Minolta PS5000C uw scanproblemen oplost. The essentials of imaging -!~!- nieuws uit het veld Friese aLi es naamsaannemmg 1811 gefotog ra feerd Kortgeleden heeft Tresoar alle aktes waarin in 1811 de familienamen zijn vastgelegd gefotografeerd. Tot nu toe waren deze aktes alleen op de studiezaal in fotokopie beschikbaar, maar vanaf nu kan iedereen ook thuis de aktes bekijken. De registers van familienamen danken hun ontstaan aan een aantal wetten, waar van het decreet van keizer Napoleon van T'ï i?-**».»» -.1: 18 augustus 1811 voor Friesland het belangrijkste was. Bij dat decreet werden de inwoners verplicht een vaste familie naam aan te nemen. De inwoners die er al een hadden moesten deze eveneens laten vastleggen. Uit een vergelijking met andere provincies blijkt, dat er in Friesland duidelijk meer bewaard is gebleven dan elders. De oorzaken daarvan zijn niet bekend, maar het lijkt niet onwaarschijn lijk dat men in andere delen van het land dit decreet overbodig achtte omdat daar vrijwel iedereen al een familienaam had. In Friesland daarentegen had de grote meerderheid van de bevolking voor 1811 geen familienamen, maar zogeheten patro- nymica (vadersnamen). Enkele voorbeel den: Jan Harmensz(oon) of Jan Harmens, Trijntje Pieters(dochter), Sjoerd Gerbens. Met het invoeren van familienamen had overigens het gebruik van patronymica niet afgedaan; men kan ze tot op de hui dige dag tegenkomen in de geschreven en (vooral) gesproken taal. Natuurlijk waren er ook mensen die een (beetje) gekke of bijzondere familienaam kozen. Misschien dat sommige namen bijna twee eeuwen terug minder curieus waren dan nu, maar wat te denken van namen als: Pottjebier, Manweg, Bokstaart, Haweniks of Profeet van Sion. Sommige van dit soort bijzon dere namen zijn aangenomen door excen trieke vrijgezellen waardoor ze weer vrij snel uit de Burgerlijke Stand zijn verdwe nen. Andere komen nog steeds voor. Het overgrote deel van de aktes dateert uit december 1811, maar ook in de jaren 1812 en 1813 werden er nog namen vastgelegd van degenen die 'vergeten' hadden zich te melden of dachten dat het niet voor hen gold. Ook deze gegevens zijn op de website te raadplegen. De 'Familienamen 1811' zijn te vinden in de website van Tresoar (www. tresoar.nl) via 'Voorouders'. Een database waarin op deze aktes van naamsaanne- ming gezocht kon worden was al jaren lang één van de onderdelen van de web site van Tresoar. Met het plaatsen van de afbeeldingen van de oorspronkelijke akte wordt hier een dimensie aan toegevoegd: het oorspronkelijk geschreven stuk waar onze voorouders voor de eerste keer hun eigen naam onder schreven (voorzover ze hadden leren schrijven!). De European Digital Library (EDL) presenteert zich sinds kort met een demoversie van zijn site op het web: www.europeana.eu. De Euro pese Digitale Bibliotheek geeft toe gang tot digitale informatie uit Europese archieven, musea, audiovi suele collecties en bibliotheken. Op www.europeana.eu wordt in beeld gebracht hoe bezoekers van de nog te verwezenlij ken site in de toekomst op geavan ceerde wijze kunnen zoe ken naar schilderijen, foto's, objecten, boeken, kranten, archie ven, films en geluidsfragmenten uit deze collecties. Op de demosite is tevens een filmpje te zien waarin Europese erfgoedin stellingen worden gestimuleerd hun gedigitaliseerde collecties aan Europeana beschikbaar te stellen. Het bureau van de Europese Digitale Bibliotheek is organisa torisch ondergebracht in de Koninklijke Bibliotheek in Den Haag. Het Erfgoedhuis Zuid-Holland intro duceert met financiële steun van de provincie in een aantal Zuid-Hollandse steden een unieke inburgeringformule. Deze formule 'op een actieve manier inburgeren via historische en culturele instellingen in eigen stad' ontstond een aantal jaar geleden in Rotterdam onder de naam 'Thuis in Rotterdam'. Het bleek een zoda nig succes dat het zonde zou zijn andere steden er niet van te laten profiteren. Delft, Dordrecht en Gouda werden als eerste benaderd; de gemeente Dordrecht hapte meteen enthousiast toe, dus 'Thuis in Dordrecht' is al in de maak! Doel is om via de geschiedenis van Nederland de inburgeraar zich sneller thuis te laten voelen binnen onze samen leving en specifiek de eigen woonplaats. Historisch besef is onderdeel van het nationale bewustzijn en levert cohesie op. 'Thuis in Zuid-Holland' laat inburge- raars op een actieve manier kennismaken met de Nederlandse geschiedenis en cul tuur. Nieuwkomers bezoeken vijf musea en of culturele instellingen als archief, bibliotheek en kerk. Na een typisch Nederlandse ontvangst met koffie, thee en een koekje wordt de groep door spe ciaal getrainde gidsen rondgeleid. De gidsen stemmen hun verhaal af op het ontwikkelingsniveau van de cursisten én op hun kennis van de Nederlandse taal. Begrippen die nieuwkomers moe ten kennen voor het inburgeringexamen worden gekoppeld aan de collecties van de diverse instellingen. Het verhaal over de eeuwige strijd van Nederland tegen het water komt meer tot leven op een rondvaartboot door de Biesbosch dan in een achterafzaaltje in een buitenwijk. Ook Willem van Oranje komt meer tot zijn recht in museum het Prinsenhof in Delft dan op een schoolbord in een wijk- gebouw! Meer info: www.thuisinzuid- holland.nl. Het scannen van boeken is nu eenmaal een lastige klus. Boeken zijn zwaar en geopend moeilijk plat op een scanner te leggen. Gebonden boeken dreigen al snel te beschadigen en teksten en afbeeldingen in de rug van het boek vervormen. Maar niet met de nieuwe Konica Minolta PS5000C. Deze scant boeken van bovenaf en corrigeert automatisch de kromming in de rug. Of het origineel nu zwart-wit of in kleur is, een standaard of afwijkend formaat heeft. De Konica Minolta PS5000C zorgt eenvoudigweg voor de best denkbare reproductie. Meer weten over deze slimme bookscanner? Kijk op www.kn.ni of bel GRATIS 0800 - 022 21 41. KN bv, Postbus 237, 1170 AE Badhoevedorp, tel. 0800 - 022 21 41, fax 020 - 658 41 60, e-mail: info@kn.nl Exclusive Distributor \J Y wt ons ire der Gesteente t 4 - Canto» Lceo. wwden N°- ft» AïTGodjifesaent Lcctvwwvkia, Depaaeajcst Vriesland» ge compareerd; zijnde wntentlc taN<,. beeft tteaiive verklaard, «lat bij airnaeemt de naam van JL-. voor fcmüic naam. V y f :'>Z - En beeft dezen met ons vertekend den r Keimpe Eelkes, wonende in Lekkum, neemt voor zich en zijn kinderen de achternaam Van der Meer aan (coll.Tresoar). ÉüMK EUROPEANA maart 2008 archievenblad

Archievenblad | 2008 | | pagina 4