Het Archievenblaan charter tot chip 44 l LH De digitale archiefinventaris als ingang voor en toegang op archieven LI De archiefervaring IA Nieuws uit het veld colofon 116 De archievenmarkt in Nederland: tijd voor marktmanagement [23 Bezwaar en beroep L24 Verleden om de hoek. [2_8 E-depot Rotterdam: waarheen? [32 Van microfilm naar digitaal [35 Lelystadse depotschatten te kijk. Tekeningen van de Noordoostpolder door Henk Rotgans, 1943-1945 [44 Martin Berendse, directeur Nationaal Archief: "In een museum zit alles achter glas en hier doen ze er nog wat mee" Vaste rubrieken [31 Column L36 Literatuur [42 Agenda Citaat van de maand noot van de redactie Het Archievenblad is een uitgave van de Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland (KVAN). Het Archievenblad verschijnt tienmaal per jaar. Alle leden van de KVAN ontvangen het Archievenblad. Redactie Chaja Beek, Hans Berende, Jac. Biemans, Patricia Böschen, Roelof Braad (hoofdredacteur), Dick Deuzeman, May Scheepers, Tamara Tesselaar-Groot, PatrickTimmermans/Verleden Tijd (eindredactie), Ivo Zandhuis. Vaste medewerkers Dick Bunskoeke, Sophie Devolder, René van Dijk, Adelheid Feryn, Harry Hendriks, Charles Jeurgens, Eric Ketelaar, Peter Vlot. Redactieadres Archievenblad, Markt 1,681 I CG Arnhem. Tel.: (026) 352 16 05 E-mail: redactie@archievenblad.nl E-mail (aanleveren van persberichten): nieuws@archievenblad.nl Abonnementen en ledenadministratie Wie geen lid is van de KVAN kan het Archievenblad bestellen bij het KVAN-bureau, Markt 1,681 I CG Arnhem. Tel.: (026) 352 16 05 E-mail: bureau@kvan.nl Ook voor adreswijzigingen. Jaarabonnement: Nederland buitenland (binnen Europa) buitenland (buiten Europa) losse nummers 74,00 86,00 103,00 7,50 Product- en personeelsadvertenties Sales Services geeft inlichtingen over tarieven en plaatsing van alle advertenties. Postbus 23 17, 1620 EH Hoorn. Tel.: (0229) 21 12 11. Fax: (0229) 27 04 04 E-mail: sns@wxs.nl Ontwerp en productie Print Productions BV, Ursem Beeldbewerking cover Print Productions BV, Ursem ISSN 1385-4186 Het volgende nummer van het Archievenblad verschijnt halver wege april 2008. N H 0 U D S P G A V E 110 RHC's in Nederland. Arjan Agema: "Van een bloedgroepengevoel is niets gebleken" Management: Hans Berende Onderwijs en onderzoek: Evert Florijn Management: Marieke Kroonen |l8 ISAAR(CPF): de vergeten standaard? Digitalisering en informatisering: Chris Streefkerk 120 Even voorstellen: de genomineerden voor de TTP Talentprijs 2007! Communicatie en educatie: Maartje Weesie Juridische zaken: Eric Ketelaar Het Gemeentearchief Gemert-Bakel Archieven en collecties:Anette de Lange Digitalisering en informatisering: Peter Horsman en René Spork Digitaliseringen informatisering:Cees Groenendijk Educatie en communicatie:André Geurts Burgerlijke Stand: Roelof Braad en Peter Sijnke 140 KVAN Nieuws "Hall of knowledge is knowing where to find it." (Samuel Johnson, 1775) gesignaleerd op DIVA Discussielijst op 11 november 2005 doorWim v.d. Hoonaard, Archief Eemland. Foto's voorzijde: 2008:Jaar van het Religieus Erfgoed. Het Archievenblad besteedt in het themanummer van september aandacht aan de relatie tussen archieven en religieus erfgoed. De illustraties op het omslag staan in dit licht. Boven: opening van de synagoge in Breda in 1971 in aanwezigheid van de Bredase bisschop Ernst (Stadsarchief Breda/foto H. Chabot); daaronder: de neogotische Jozefkerk in Tilburg, architect Henri van Tulder (foto Theo Cuijpers); midden: herdenkingsprentje van Adrian us VI, de enige Nederlandse paus, circa 1914 (Katholiek Documentatie Centrum, Nijmegen); rondje: reliekenlijst van de Sint-Remigiusparochie in Klimmen, 1441 (Rijckheyt, Heerlen); linksonder: Gereformeerde kerk aan de Meesterstraat te Doetinchem, ca. 1965 (Streekarchivariaat Regio Achterhoek); achtergrond:detail buitenzijde zuidertransept Sint-Janskathedraal te 's-Hertogenbosch (foto PatrickTimmermans). RHC's in Nederland. Arjan Agema: "Van een bloedgroepengevoel is niets gebleken" Door Hans Berende In deel 5 van de serie 'RHC's in Nederland' een gesprek met Arjan Agema, directeur van Nieuw Land Erfgoedcentrum in Lelystad. Verleden om de hoek. Het Gemeentearchief Gemert-Bakel Door Anette de Lange Afgelopen oktober is in Gemert het Gemeentearchief van Gemert-Bakel heropend. Een kijkje in het nieuwe oude gebouw: de voormalige Latijnse School. De archievenmarkt in Nederland: tijd voor marktmanagement Door Marieke Kroonen In Nederland ontmoedigen archivarissen de archie venmarkt door zo weinig mogelijk archieven te kopen. Is deze houding nog wel voldoende effectief om de handel te beperken? Martin Berendse, directeur Nationaal Archief: "In een museum zit alles achter glas en hier doen ze er nog wat mee" Door Roelof Braad en Peter Sijnke Hij is de nieuwe hoogste baas van de eerste instel ling van het Nederlandse archiefwezen. Wie is Martin Berendse? Op naar het Nationaal Archief in Den Haag. Wegwijzers Druk in de weer met allerlei internettoepassingen zijn de archiefinstellingen allemaal actief om het voor de archiefgebrui kers gemakkelijker te maken bronnen te ontdekken. Bronnen die iets over het verleden van dorp, stad, regio of land in een bepaalde context kunnen vertel len. Zelf weten we wel door onze gedegen cursus methodiek van archiefonderzoek en onze ervaring met het gebruik van archieven en de door onszelf via onze standaard aangeleerde methode van inventariseren meestal de kortste weg naar een archiefstuk te vinden dat we voor ons eigen historisch onder zoek nodig hebben. Bij het implementeren van de archieftoegangen op internet hoor ik de laatste tijd echter steeds vaker enkele roepers in de woestijn zeggen dat het sim pelweg omzetten van de klassie ke inventaris naar bijvoorbeeld Archieven.nl niet meer van deze tijd is. Gelijk hebben ze. De gebruikers van onze websites en archiefgebruikers bevestigen dat. Maar was dat niet al een gebruikersvraag van vóór de tijd dat we de slag naar toeganke lijkheid op internet maakten? 'Kennis maakt macht' is een bekend gezegde. Soms heb ik de indruk dat niets onze eer zo streelt als dat wij een vraag van een archiefgebruiker zo maar uit ons blote hoofdje kunnen beant woorden met de juiste vind plaats in het juiste archief, soms zelfs met het nummer van de magazijnstelling erbij. Toch zou dat juist onze eer niet moeten strelen. Zelf denk ik dat het voor ons pas een hele eer zal zijn als we onze systemen zo gebouwd hebben dat elke gebruiker de weg naar die verborgen archief schat voor zijn onderzoek zelf vindt. Een uitdaging dus! Een klus die lang niet eenvoudig is, omdat archieven dan met meer diepgang en meer in con text beschreven moeten worden. En dat naast al onze andere archiefwerkzaamheden.... Geleidelijk aan komen er echter technieken die ons helpen te leren vinden. In dit nummer enkele artikelen die helpen de weg te vinden om de omslag te maken naar de 'online archiefas sistent', zoals Evert Florijn de digitale inventaris wil noemen. Veel leesplezier ook weer met dit nummer met voor elk wat wils. Roelof Braad archievenblad maart 2008 maart 2008 archievenblad

Archievenblad | 2008 | | pagina 2