voor: detachering/vervanging selectie en vernietiging inventarisatie advisering begeleiding projecten Hans Lievestro Hazendiekske 4 Tijdelijke ondersteuning nodig om uw (digitale) informatiehuishouding procesgericht op orde te brengen? D I-facilities is gespecialiseerd in: wegwerken van archiefachterstanden (her-)inrichting van archieven tijdelijke ondersteuning bij de uitvoering van reguliere DIV -taken D I -facilities Documentair Informatiemanagement IJsduikerstraat 23 2492 PM Den Haag Tel. 070-3265588 Mob. 06-53524853 E-mail info@DI-facilities.nl www.DI-facilities.nl burgerlijke stand Cvv C3 Vervolg van pagina 45 want anders hebben die departementen er sowieso geen zin in.' Dat zegt iets over het beeld dat hier in Den Haag bestaat van het Nationaal Archief. Er werd ook gezegd: 'Er zullen allerei dingen gaan gebeuren met informatie en informatiebeleid, dat is heel ingewikkeld en daar hebben we het al moeilijk genoeg mee en dan komt ook nog eens het Nationaal Archief met allerlei aan vullende eisen voor wat er na dertig jaar moet gebeuren.' Waarmee voor het gemak maar vast tien jaar bij de overbrengingster mijn worden opgeteld." Heb je al een idee hoe je dat negatieve beeld zou kunnen veranderen? Het Nationaal Archief heeft de laatste jaren toch aardig wat aan ima goverbetering gedaan. Is het nog niet genoeg geweest? "Aan de naamsbekendheid bij het grote publiek is ongelooflijk veel gedaan. Dat is de grote kwaliteit van mijn voorgan ger Maarten van Boven geweest. Op dat gebied heeft hij echt alle energie en kracht ingezet. Alleen al het idee om naar aan leiding van het 200-jarig bestaan van het Nederlandse archiefwezen te bedenken dat je het hier niet meer Algemeen Rijksarchief noemt, maar Nationaal Archief. Dat vind ik briljant! In 'nationaal archief' zit gevoel en in 'algemeen rijksarchief' niet." Maar bij het ambtelijk apparaat leeft het klas sieke beeld nog. "Als je het heel flauw zegt: het gaat aan de voordeur een heel stuk beter met ons dan aan de achterdeur. Waarbij ik met een zeg dat voordeur en achterdeur geen kwalificaties over het belang zijn, en dat je het net zo goed andersom kunt zeggen. Je zou ook kunnen zeggen: het komt binnen door de voordeur en we verkopen het aan de achterdeur. Toen ik dit voor het eerst tegen mensen zei, was de reactie: 'Je vindt de voordeur dus belangrijker dan de ach terdeur.' Helemaal niet! Daarbij, ik ben een Betuwse jongen en vroeger kwam bij ons thuis iedereen binnen via de achterdeur; via de voordeur alleen maar op zondag." Was jouw beeld ook zo gekleurd? "Ja, maar dat wordt nu wel met meer nuances ingekleurd. Om maar eens een voorbeeld te noemen: ik heb me nooit gerealiseerd dat hier in huis zo'n prachtige kaartencollectie is. Nooit geweten! Dus ik weet niet wat ik meemaak. Mijn zoontje van twaalf, die nam ik mee de dag voor ik hier begon, die liep mee met een rondlei ding door de depots, en zei toen hij eruit liep: 'Goh, papa, ik snap ineens het verschil tussen een archief en een museum.' Ik zei: 'Wat is dat dan?' Hij zei: 'In een museum zit alles achter glas en hier doen ze er nog wat mee.' Mooi hè, zo'n kinderlijke samenvat ting. Een aantrekkelijk beeld: het archief als werkplaats, het archief als iets waar je mee aan de gang gaat, diepgraven, doen, kijken. Dat is toch iets anders dan er langs lopen." Wat voor soort mens is Martin Berendse? "Ik ben vreselijk enthousiast. Zo enthousiast dat ik altijd even goed moet nadenken: ga ik overal op in of laat ik een paar dingen liggen? Ik ben getrouwd met Petra Blok, en we hebben samen drie kin deren en we wonen in Schellingwoude, bij Amsterdam-Noord. En ik doe ontzettend mijn best om een mooie combinatie tus sen mijn persoonlijke en zakelijke leven te maken. En ik hou net zo erg van hard werken als van de fruitboompjes in mijn tuin snoeien." Dat zijn positieve dingen. Enthousiasme, balans tussen je persoonlijke en je zakelijke leven. Maar heb je ook je minder goede kanten? "Bij mijn afscheid bij de Directie Kunsten werd er tegen mij gezegd dat ze me een ontzettend leuke tambour-martre von den en gefascineerd hebben gekeken naar mijn worsteling om niet drie, maar slechts één stap voor de fanfare uit te lopen." Je loop wel eens te snel dus. "Jullie vroegen net of ik het archief al kende. Wat ik dus heel mooi vond, was die kaartencol lectie. Maar wat mij echt verbaasde, was het antwoord op mijn vraag: 'Waar staan alle minister presidenten? Daar wil ik wel eens langs lopen. Ik bedoel de persoonlijke archieven van de MP's.' Weet je wat ze toen zeiden? 'Pak de auto maar om door het land te gaan rijden!'" Komt door oud beleid: we moeten ons vooral met de overheidsarchieven bezighouden en de particuliere archieven moet je vooral aan cate gorale instellingen overlaten, zoals het Neha, IISG en het KDC. "Precies. Want ik moet er inderdaad aan toevoegen dat we de afgelopen jaren veel moeite hebben gedaan om archieven van politici binnen te halen. Die kregen we niet zomaar. Veel personen dragen ze liever over aan KDC of IISG of zo. Wat ik zou willen, is de kans van het digitale tijdperk. We hoeven helemaal niet met de auto door het land gaan en al die archieven gaan vorderen onder het motto dat hoort bij het Nationaal Archief. Maar we moeten wel de verantwoordelijkheid nemen door te zeggen: voor de persoonlijke archieven van de ministers-presidenten en andere politici moet u daar of daar naar toe. Die manier van denken zit bijvoorbeeld in het plan voor een nieuwe gids voor de Tweede Wereldoorlog. Samen met Marjan Schwegman, directeur van het NIOD, heb ik daar de aftrap voor gegeven. Het is heel erg goed dat we dat niet in ons eentje doen maar samen met het NIOD. Met een begeleidingcommissie, goed gefinancierd door de overheid. Alles wat aan de Tweede Wereldorlog gerelateerd is over een tijdje via een zoekmechanisme toegankelijk gemaakt in virtuele zin: dan weten onder zoekers waar ze naar toe moeten. Dat is een mooie werkwijze. En dat kan dus ook met andere archieven." 47 Ons archief is eindelijk overzichtelijk en toegankelijk door Adlib Archief. Er zijn zoveel verschillende zoekmogelijkheden dat je altijd vindt wat je zoekt. En daar gaat het ons juist om. Met Adlib is het beheer van ons archief een stuk makkelijker geworden". Adlib software is al decennia toonaangevend in informatie-, collectie-, kennismanagement en archiefbeheer. Adlib applicaties staan bekend om hun gebruiksgemak, overzichtelijkheid en flexibiliteit. Bel of e-mail voor meer informatie of voor een geheel vrijblijvende demonstratie. Software voor musea, bibliotheken en archieven. Adlib Information Systems Postbus 1436, 3600 BK Maarssen Tel: 0346 586800 E-mail: sales@adlibsoft.com Internet: www.adlibsoft.com 7245 TA Laren (Gld.) Internet: www.archiefburo.nl Tel. 0573 - 22 15 26 E-mail: info@archiefburo.nl Mobiel 06 - 10 93 40 76 Imago Blik op de buitenzijde van het Nationaal Archief in Den Haag. Roelof Braad is hoofdredacteur van het Archievenblad en stadshistoricus van Heerlen, Peter Sijnke is werk zaam bij het Zeeuws Archief, onder meer als conserva tor stedelijke collecties van Middelburg. I maart 2008 archievenblad

Archievenblad | 2008 | | pagina 23