Martin Berendse, directeur Namaal Archief: "In een museum zit alles achtjlas en hier doen ze er nog wat mee OE V VAN erdiEPING NEDERLAND burgerlijke stand burgerlijke stand Waar heb je hiervoor gewerkt? "Mijn werkzame leven tot nu toe valt globaal in twee perioden uiteen: werk zaam in het culturele veld op operatio neel niveau en een algemene culturele beleidsfunctie bij de overheid. Toen ik ging nadenken over mijn verdere loopbaan kwam ik erachter dat ik twee elementen in een nieuwe functie wilde combineren. Ten eerste dat het in het culturele vak - en of je in de overheid en het andere in het cultu rele leven. Eén been dat bijna een particu liere instelling is, terwijl je met het andere been toch nog onderdeel van een rijks dienst bent. Met het ene been in de his torie en het andere been in de actualiteit. Wat speelt er nu en wat ging eraan vooraf? Je zou dat ook historie kunnen noemen." Kende je de archiefwereld al? "Alleen als klant. Toen ik in Utrecht een huisje aan de Vecht kocht, stiefelde ik daar naar het archief om te kijken wat de geschiedenis van dat plekje was. Toen trof ik een prentje van de oude Pelkuspoort aan en daar maakte ik een kopietje van en zo ontdekte ik dat er vroeger een buurtschap Lauwerecht had bestaan. En ik kende het nu in de theatersector, de museumwereld of het archiefveld zit, dat maakt niet uit - in essentie gaat over het betekenis geven aan de samenleving, inhoudelijk laden, voeden en uitdagen. Dat werk vind ik heel erg mooi. Eigenlijk is dat de religie van onze tijd. En ten tweede wilde ik graag in een publieke dienst blijven werken, bij de overheid." Serieus? "Ja, serieus. In die negen jaar bij de overheid ben ik het werk heel mooi gaan vinden. Vanuit een publieke positie kun je een bijdrage leveren aan de inhoud en de kwaliteit van de samenleving. Ik ging op zoek naar een plek waar die twee dingen samenkomen. En toen kwam ik uit bij de vacature van het Nationaal Archief. Het Nationaal Archief is om allerlei redenen een hybride organisatie. Met het ene been archiefwezen ook al beleidsmatig, omdat ik in mijn eerste jaren op het departement hoofd van het stafbureau cultuur was, en in die periode een soort beleidscoördinerende verantwoordelijkheid had voor staatssecre taris Rick van der Ploeg. Die heeft natuur lijk in zijn denken wel een grote beteke nis gehad: zoek nou dat publiek op! In die periode reisde ik met hem het hele cultu rele leven af. Of dat nu musea of archieven of toneelgezelschappen waren, ik kwam overal. Zo kwam ik bijvoorbeeld bij het vers gefuseerde RHC Groningen." Maar aan een archief geroken heb je nog niet echt. Of inmiddels wel? "Geroken... door het depot lopen en de dozen openmaken, de werkelijke geurfascinatie. Ja, dat heb ik inmiddels achter de rug." Wat vind je van de hele discussie over het al dan niet moeten beschikken over het archiefdi ploma? je was er zelf het lijdend voorwerp in. "Weet je nou wat ik het allerliefst had gewild? Dat ik zelf het besluit had geno men: ik ga dat diploma halen. En ik weet zeker dat ik dat besluit had genomen. Want ik vind eerlijk gezegd dat als je de eerst ver antwoordelijke bent bij de eerste instelling op dat gebied in dit land, dat je dan ook de kwalificatie daarvoor moet hebben. Ik vind het een beetje jammer dat daar nu zo'n geur van gedoe om heen hangt." Degenen die roepen: "Hij mist dat diploma", zeggen daarmee wel: "Hij mist ervaring in het archiefbedrijf en die ervaring mag je toch van de algemene rijksarchivaris wel verwachten. "Het is heel belangrijk dat je weet hebt van de inhoud. Ik denk dat voor deze func tie drie kwalificaties nodig zijn. Je moet weten hoe je een grote organisatie leidt, je moet van de inhoud weten, al dan niet op basis van ervaring, en je moet weten hoe in Den Haag de bestuurlijke processen wer ken. Ik denk dat ik twee van de drie reeds in huis heb en aan de derde ben ik aan het werken. Ik ben al over de helft." Wat je net zei, die driedeling.Zo denken een heleboel mensen, die zeggen: "Hij moet per se dat diploma halen. Want anders kan het niet. We zijn geen koekjesfabriek, een generale manager, daar hebben we niets aan.Wat je zelf noemt: inzicht in de werking van bestuur lijke processen is natuurlijk voor deze functie minstens zo belangrijk. "Ja, ik ben er heilig van overtuigd dat het een drie-eenheid is, net als geloof, hoop en liefde. Ik vond het eerlijk gezegd een beetje beledigend voor alle medewer kers van deze organisatie toen die com motie over het diploma ontstond. Alsof het Nationaal Archief een eenmanszaak is, waar de inhoudelijke vakkennis afhanke lijk zou zijn van die ene man die boven aan de top staat. De aardigheid is wel dat ik door al die commotie twee 'cadeaus' heb gekregen. Eén is dat ik nu in de hele rijks dienst de best ingelezen startende direc teur van een nieuwe organisatie ben. Ik heb vier maanden lang, vanaf september 2007, ruimte gekregen om het overgrote deel van mijn functie op het departement neer te leggen en ik ben sindsdien alleen maar aan het inlezen en studeren. Dat is uniek in een rijksdienst. Cadeau twee is dat er de hele dag hier iemand om mij heen is: Paul Brood, een buitengewoon ervaren rijksarchivaris met een lange staat van dienst. Hij zit over mijn schouder mee te kijken. Dus ik heb een fantastische 'inwer- ker' naast mij. Er zijn maar heel weinig instituties die dat hebben en die het zich kunnen permitteren om de beste krachten even vrij te maken om dat samen met jou te gaan doen." Als je nu je nieuwe baan overziet, heb je dan al enig idee waar je met het Nationaal Archief naar toe zou willen? "Het schijnt tegenwoordig gebruikelijk te zijn in het management om te zeggen: 'Ik ga me eerst eens even honderd dagen inlezen.' Ik heb van meet af aan geroepen: 'Hou er maar rekening mee dat het twee honderd dagen worden en dat het eerder praten dan lezen wordt!' Want wat er hier speelt, is echt een veelheid aan onderwer pen, vraagstukken, uitdagingen, kansen, mogelijkheden et cetera en ik zou eigenlijk heel graag niet alleen maar binnen, maar ook buiten de organisatie veel mensen wil len spreken. In mijn jeugdig enthousiasme heb ik bijvoorbeeld het plan opgevat om alle medewerkers van het Nationaal Archief persoonlijk te spreken. Daar ben ik nu mee bezig. Het tweede wat ik intern doe, is op werkbezoek gaan bij alle afdelingen. Dat zijn er dertien. Ik merk - dat is overigens cadeau nummer drie - dat iedere dag dat je hier rondloopt, het werk fantastisch mooi is. En ik stel vragen: hoe doen we dat, heb je wel gedacht aan een verbinding met dat... Ik probeer ook iedere week daarvan een weblog te maken voor de organisatie in huis. Ook probeer ik er reacties mee los te krijgen. Dan is er ook een extern deel. Als je hier in huis zou vragen: met wie denken jullie dat ik de eerste paar maanden kennis zou moe ten maken, dan komt er een enorme lijst van mensen. Eén van de allereerste vraag stukken, waar ik nu heel actueel over moet nadenken is het voornemen dat er ligt om te onderzoeken of de verantwoordelijkheid voor de voormalige rijksarchieven in de provincie kan worden overgedragen aan de provinciale besturen. Dat is nog geen besluit, maar een voornemen. Wat bete kent dat dan voor die collectie? Mijn beeld is dat archieven die onder rijksverantwoor delijkheid zijn gevormd ook eigendom van het rijk moeten blijven. De archieven van de provincie niet, dat snap ik wel [Het archiefwezen is ooit zo georganiseerd dat provincies hun archieven aan de rijksar chieven overdroegen, dat is vroeger blijk baar zo ontstaan; RB en PS]. Maar er zitten ook onderdelen van rijksorganen in: pro vinciale waterstaat, rechterlijke archieven, kopie-acten van de Burgerlijke Stand. Mijn vraag was dus: 'We gaan toch niet de rijks archieven in elf, twaalf kavels opdelen?"' Dat zijn dezelfde vragen die je ook op museaal gebied wel tegenkomt. "Een archiefcollectie, zeker als het bij voorbeeld om de Burgergerlijke Stand of het kadaster gaat, heeft alleen maar waar de als die blijvend verbonden is met de andere onderdelen en vanuit één gedeel de visie wordt beheerd en ontsloten. Een Nederlandse burger, die op zoek is naar de vraag waar hij vandaan komt, moet niet geremd worden door het wegvallen van samenwerkingsactiviteiten, zoals Genlias. Daarom heb ik van meet af aan ingebracht dat ik me goed kan voorstellen dat de aan sturing van de RHC's als organisatie niet meer door het Rijk gebeurt, maar dat voor mij de Rijkscollectie één en ondeelbaar is. Je zou bijvoorbeeld bruikleenovereenkom sten kunnen afsluiten, waarin ook afspra ken over samenwerkingsprojecten, digitali sering en publieke dienstverlening worden gemaakt. Weet je waar ik mij echt zorgen over maak? In de stuurgroep Informatie op Orde werden onlangs, bij mijn introduc tie aldaar, twee dingen gezegd, waarvan ik dacht: 'Nou, we hebben nog een lange weg te gaan.' Er werd gesproken over een stuk waar allerlei technische specificaties in staan over hoe je met digitaal materi aal moet omgaan. Daar zei degene die het presenteerde letterlijk: 'We hebben daarbij heel erg dankbaar gebruik gemaakt van de kennis en informatie van het Nationaal Archief, maar dat zeggen we er niet bij, Lees verder op pagina 47 44 45 Door Roelof Braad en Peter Sijnke Sinds januari is hij 'de hoogste baas' van de eerste instelling van het Nederlandse archiefwezen. Wie is Martin Berendse? Roelof Braad en Peter Sijnke togen naar het Nationaal Archief in Den Haag en vroegen de nieuwe directeur naar de uitdagingen in zijn nieuwe functie. Martin Berendse, staande voor de publiekspresentatie van het Nationaal Archief, 'De verdieping van Nederland' (foto's Nationaal Archief, Den Haag). Het archiefdiploma Tweehonderd dagen Burgerlijke Stand Naam: mr. M.J. (Martin) Berendse Geboren: 20 mei 1963 te Geldermalsen Burgerlijke staat: gehuwd met Petra Blok; vader van Dim (13), Gijs (12) en Bibi (7) Studie: Nederlands Recht te Utrecht (1981-1986), Archivistiek (UvA) sinds september 2007 Werk: 1982-1984 Coördinator Cultureel Centrum De Fransche School te Culemborg 1984-1986 Projectleider cultureel program ma 350 jaar Rijksuniversiteit Utrecht 1987-1989 FHV/BBDO-groep: Junior Adviseur Leyer Weerstra Management Consultants en Account Manager BBDO Business Communications (reclamebureau) 1987-1991 Oprichter/directeur Festival a/d Werf Utrecht 1991-1996 Directeur Theater Netwerk Nederland (brancheorganisatie) 1996-1998 Directeur RO Theater (repertoiregezelschap van Rotterdam) 1998-2007 Ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap als Hoofd Beleidsontwikkeling Cultuur (1998-2000); Plaatsvervangend Directeur Kunsten (2000-2003); Directeur Kunsten (2003-2007); Plaatsvervangend Directeur- Generaal Cultuur en Media (2004-2007). Sinds 2008 Directeur Nationaal Archief. Bijzonderheden: 1982-1988 Lid Provinciale Culturele Adviesraden Gelderland en Utrecht 1990-1998 Bestuurder van diverse culturele instellingen 2002-2006 Lid en voorzitter PvdA- fractie Stadsdeelraad Amsterdam-Noord Sinds 2008 Lid Bestuur Openbaar Onderwijs Amsterdam-Noord Martin Berendse, sinds I januari 2008 directeur van het Nationaal Archief in Den Haag. archievenblad wu.wjua maart 2008 maart 2008 archievenblad

Archievenblad | 2008 | | pagina 22