BINNEN- El BINNEN- ElUITENLANDSE EVENEMENTEN agenda agenda Tentoonstellingen In Paleis Het Loo is deel negen te zien van de tentoonstelling 'Een koninklijk fotoalbum', een fotoreportage over het koningshuis in de Nederlandse samen leving in de twintigste eeuw. Dit grote project belicht jaarlijks tien jaren uit de twintigste eeuw. In 2008 staan de zogenoemde 8-jaren centraal. In tien spron gen ontvouwt zich aan de hand van circa 250 foto's een verras send overzicht van staatkun dige, historische, culturele, sociale en sportieve gebeurtenissen, waarbij leden van de Koninklijke Familie betrokken waren. De foto's belichten een eeuw offi ciële portretten, persfotografie en privé- opnamen. Ze zijn afkomstig van een groot aantal instellingen, met name de Koninklijke Verzamelingen, verder de R.V.D., A.N.P., Spaarnestad Fotoarchief, Capital Press, Davis Fotografie, Sunshine, RBP/Hollandse Hoogte en foto's vanuit het buitenland en de fotocollecties van Paleis Het Loo. Het museum prijst zich gelukkig dat het eveneens uit een aantal privéalbums van de Koninklijke Familie zelf mocht putten. Daarnaast zijn er par ticulieren die spontaan bijzondere foto's hebben aangeboden. Enkele onderwer pen in deze nieuwe presentatie zijn: koningin Emma 50 jaar (1908), de afge wentelde revolutie (1918), Olympische Spelen in Amsterdam (1928), geboorte van prinses Beatrix (1938), inhuldiging van koningin Juliana (1948), staatsbezoek van koningin Elizabeth aan Nederland (1958), geboorte van de prinsen Maurits en Johan Friso (1968), prinses Irene met haar gezin terug in Spanje (1978), konin gin Beatrix 50 jaar (1988) en huwelijk prins Maurits (1998). Cursussen Eind 2007 startte GO opleidingen met de nieuwe ééndaagse cursus 'Langdurig bewaren van digitale documenten met PDF/A'. Vanwege de grote belangstelling is deze cursus in korte tijd drie maal geor ganiseerd; dit voorjaar wordt de cursus opnieuw aangeboden. Centraal staan de verschillende aspecten van duurzaam digitaal archiveren en de rol die het ISO- gecertificeerde Adobe PDF/A hierbij kan vervullen. PDF/A is een methode waarbij de inhoud van digitale documenten over een lange periode gewaarborgd blijft. Na een theoretische inleiding gaan de deel nemers tijdens de cursus ook zelf aan de slag met het Adobe Acrobat pakket. De cursus is specifiek bedoeld voor medewer kers met een MBO/HBO werk- en denkni veau die (veelvuldig) te maken hebben met digitale documenten die voor (lang durige) bewaring in aanmerking komen of daarmee in de nabije toekomst aan de slag willen. Deze workshop verschaft een over zicht van de normen op het gebied van informatiebeveiliging en geeft inzicht in de stappen die genomen kunnen worden binnen een organisatie om de informatie te beveiligen tegen interne en externe risi co's. Wat zijn autorisatieprofielen? Hoe bepaal je in een organisatie wie waarvoor is geautoriseerd? Wie bepaalt wie bij de informatie kan? Is dat de ICT-er? Of de DIV-er? Of misschien de opsteller van het document zelf? Al deze vragen komen aan bod in deze workshop. Tevens zal wor den ingegaan op de ISO-standaard 17099 inzake informatiebeveiliging en het besluit Voorschrift Informatiebeveiliging voor de Rijksoverheid. Bijeenkomsten Ooit was het jaarlijkse Kabelcongres in Den Haag een begrip, maar de tijden én de markt zijn veranderd. In het eerste kwartaal van 2008 komt vanuit politiek Den Haag een zogeheten Distributiebrief die vergaande consequenties kan heb ben. Broadcast Press speelt daar op in door, in nauwe samenwerking met Peter Jelgersma, op 26 maart een nieuw initia tief te lanceren: Media Distribution Day (MDD). Een inhoudelijk ijzersterk con gres onder dagvoorzitterschap van voor malig D66-Kamerlid en mediawoord voerder, thans zelfstandig consultant Bert Bakker, en ex-OCW-directeur Media, Letteren en Bibliotheken Harry Kramer, tegenwoordig adviseur voor informatie- en media-ontwikkelingen. Alle betrokke nen bij mediadistributie geven hun visie en gaan met elkaar én met u in debat. Hoe zien de infrastructuuraanbieders hun eigen en eikaars positie? Wat is de rol van de ministeries van EZ, OCW en de programma-aanbieders? En wat willen de toezichthouders? Kabelmaatschappij en, etherpartijen, satellietaanbieders, poli tici, overheidsorganen, omroepen: ze komen allemaal aan bod om u helemaal bij te praten over de 'Informatie- en com municatie-infrastructuur in de komende decennia', zoals de ondertitel van dit nieuwe congres luidt. Het vakgebied van overheidsinfor matie en archieven is zeer in beweging. Goede, snelle en betrouwbare informa tievoorziening door de overheid, in alle bestuurslagen, aan de burgers wordt steeds belangrijker. Digitalisering en digitale informatievoorziening hebben grote gevolgen voor het werk van de informatiemanagers en archivarissen. Naast deze ontwikkelingen op het gebied van modern informatiebeheer ontwik kelen archiefdiensten zich tot bredere erfgoedinstellingen waarin juist historie en publieksbereik een belangrijke plaats innemen. In 1918 trad de eerste archiefwet in wer king in Nederland. Deze wet regelde de inrichting van het archiefwezen en de overdracht van de archieven naar open bare archiefbewaarplaatsen. Na twee ingrijpende wijzigingen in 1962 en 1995, lijken het archiefbestel en de ontwikke lingen op het gebied van e-depot, digi talisering en dienstverlening opnieuw te vragen om een nieuwe drastische aanpas sing van deze wet. Het bestuur van de KVAN organiseert daarom een congres rondom het thema '90 jaar Archiefwet', gericht op de vraag: 'Hoe nu verder?' Doel van het congres is de vakgenoten op de hoogte te stel len van de beleidsvoornemens met betrekking tot de overheidsinformatie voorziening en het archiefwezen van de ministeries van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties en Onderwijs, Cultuur en Wetenschap. De komende maanden zijn in het Limburgs Museum in Venlo tal van boei ende historische films te zien. Een greep uit het aanbod: Levensgang (Zuiderfilm, 1938). Voorlichtingsfilm van de RK Bond van Groote Gezinnen. In het kader van 2008 Jaar van het Religieus Erfgoed. De torens zullen zingen (Hub. Leufkens, 1941). Documentaire over de instel lingen voor armen-, zieken- en zwakzinnigenzorg, opgericht van uit het gedachtegoed van priester Jozef Savelberg. Met reportages uit heel Nederland. In Limburg is onder meer gefilmd in Heel, Koningslust en Heerlen. Film in het kader van 2008 Jaar van het Religieus Erfgoed. Heilige Rosa (Hans Heijnen, 2005). In het kader van 2008 Jaar van het Religieus Erfgoed. Zuid-Limburg, land van orchidee en nachtegaal (Hub. Leufkens, 1938- 1962). In het kader van Open Monumentendag. Bronsgroen en anders zwart. Limburg in films van Hub. Leufkens en tijdgeno ten (Limburgs Museum, 2006). Poëtische docu mentaire waar in het arcadi sche Limburg dat Leufkens in kleur filmde, wordt gespiegeld aan andere filmbeelden van Limburg: actualiteiten, stad en dorp, wederopbouw, en natuurlijk de mijnindustrie. Deze productie van het Limburgs Museum is samenge steld door Frank Holthuizen en jan Besselink. Wiel Kusters is de verteller. Met muziek van Mare Perrone, Servais Haenen en Robert Weirauch. Weerzien in 2008. Programma met filmfragmenten uit de collecties van het Limburgs Film en Video Archief die in 2008 toegankelijk zijn gemaakt. Jaarlijks terugkerend programmaon derdeel waarmee we het publiek een kijkje gunnen in collecties die voor heen verborgen waren. Info: www.limburgsmuseum.nl Jaarlijks KVAN symposium, dat pro fessionals uit het archiefwezen de kans biedt in twee dagen geïnformeerd te raken over onderwerpen die het archief vak en het bestel raken. Het programma is ook interessant voor professionals uit het cultureel erfgoed en records manage ment. Thema dit jaar is 'In perspectief...'. Welke kant gaat het archiefwezen op? Wat zijn belangrijke ijkpunten in de nabije toekomst? Aan de hand van de drie presentatielijnen 'Zichtbaarheid', 'Good Governance' en 'Bestel en Professionaliteit' werkt een keur van sprekers dit thema uit. Het KVAN sym posium combineert een verdieping en uitwisseling van kennis met de gele genheid te netwerken met vakgenoten. Beroepsbeoefenaren uit het gehele veld, van inspecteurs tot inventarisatoren, van medewerkers dienstverlening tot records managers, van directeuren tot studenten, ontmoeten elkaar. De KVAN organiseert het symposium in samenwerking met de Archiefschool, Erfgoed Nederland en Het Utrechts Archief. ICHORA4 Van 3 tot 5 augustus 2008 vindt in Perth (Australië) de vierde ICHORA (International Confe rence on the History of Records and Archives) plaats. De drie voorgaande ICHORA conferenties waren in Toronto, Amsterdam en Boston. Data en plaats van ICHORA4 zijn gekozen met het oog op geïnteresseerden die - na het ICA- congres in Kuala Lumpur bijgewoond te hebben - nog 'even' verder down under willen reizen (Perth ligt op slechts vijf uur vliegen van Kuala Lumpur). 42 43 -T-i'ilWHM Ofitm I t/m 4 januari 2009 Prinses Beatrix en 'Ome Willem' (Edwin Rutten), 1978 (foto Paleis het Loo). Een koninklijk fotoalbum, deel 9 Locatie: Stallencomplex Paleis het Loo, Apeldoorn Info: www.paleishetloo.nl 4 maart, 8 april, 28 mei 2008 Langdurig bewaren van digitale documenten met PDF/A Info: www.stgo.nlof bel: (070) 351 23 80 I 31 maart 2008 Informatiebeveiliging in de praktijk Locatie: KBenP innovatie- en studiecentrum, Voorburg Voorburg I n f0www.we Ikom bijdeverandering.nl 26 maart 2008 Media Distribution Day Locatie: World Forum Convention Center, Den Haag Info: www.nederland.broadbandtvnews.com I 31 maart 2008 Congres '90 jaar Archiefwet: hoe nu verder?' Locatie: Raadzaal Stadhuis Den Haag Info: www.kvan.nl 13 april -14 december 2008 Festival van historische films in Limburg Zondag 13 april Zondag 13 juli Zondag 10 augustus Zondag 14 september Zondag 9 november Zondag 14 december I 3 en 4 juni 2008 KVAN symposium 2008 'In perspectief...' Locatie: Het Utrechts Archief Info en aanmelding: www.kvan.nl I 3-5 augustus 2008 Tilt IOBith International Confcrer On Uw Histsty of Records and Archil Western Auilralia. Penh. August .V5. 2C Conferentie ICH0RA Infowww.archivists.org.au/ichora/ ICH0RA4/index.html archievenblad 1..11IJ..1II 1.11,1 IMliaHafe maart 2008 maart 2008 archievenblad

Archievenblad | 2008 | | pagina 21