yan ya«i thema koninklijke vereniging van archivarissen in nederland koninklijke vereniging van archivarissen in nederland KVAN nieuws KVAN Nieuws Bureau KVAN Redactie Archievenblad Congres '90 jaar Archiefwet: hoe nu verder?' Raadzaal van het Stadhuis van Den Haag, 31 maart 2008 KVAN symposium 'In perspectief...' Het Utrechts Archief, 3 en 4 juni 2008 Administratieve wijzigingen Déclaration Québecécoise sur les archives Nieuw: KVAN Nieuwsservice Nieuwe leden KVAN 40 41 archivarissen Bureau Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland. Voor informatie over de KVAN, bestelling van publicaties, aanmelding voor activiteiten en wijzigingen in de ledenadministratie kunt u contact opnemen met het bureau. Kopij voor het Archievenblad, berichten voor deze rubriek en mutaties in de Almanak van het Nederlands Archiefwezen kunt aan het bureau van de KVAN doorgeven. Markt I 681 I CG Arnhem Tel.: (026) 352 16 05 E-mail: bureau@kvan.nl Internet: www.kvan.nl Postbank Bureaurekening: 1506908 De KVAN is een beroepsvereniging, die alle mensen verenigt die werk zaam zijn in het archiefveld. Het is geen vereiste dat leden het diploma archivistiek bezitten. Het archiefveld is zo divers, dat mensen met zeer ver schillende achtergrond/opleiding daar in werkzaam zijn.Allen zijn welkom als lid van de KVAN! De Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland stelt zich ten doel de belangen van het Nederlands archief wezen te behartigen en de deskundig heid van archivarissen te bevorderen. De vereniging organiseert onder meer studiedagen, internationale uitwisselingen en buitenlandse ori ëntatiereizen. Leden van de KVAN ontvangen kosteloos het Archievenblad en de Almanak van het Nederlands Archiefwezen. Student-leden en begin nende beroepsbeoefenaars kunnen tevens lid worden van de Sectie Nieuwe en Aankomend Archivarissen en Informatiespecialisten (SNAAI). De contributie voor het lidmaatschap van de KVAN bedraagt 64,50 per jaar (een hogere bijdrage is welkom). De contributie voor een student-lid bedraagt 19,50 per jaar. Het vakgebied van overheidsinformatie en archieven is zeer in beweging. Goede, snelle en betrouwbare informatievoorziening door de overheid, in alle bestuurslagen, aan de burgers wordt steeds belangrijker. Digitalisering en digi tale informatievoorziening hebben grote gevol gen voor het werk van de informatiemanagers en archivarissen. Naast deze ontwikkelingen op het gebied van modern informatiebeheer ontwikke len archiefdiensten zich tot bredere erfgoedin stellingen waarin juist historie en publieksbereik een belangrijke plaats innemen. In 1918 trad de eerste archiefwet in werking in Nederland. Deze wet regelde de inrichting van het archiefwezen en de overdracht van de archieven naar openbare archiefbewaarplaatsen. Na twee ingrijpende wijzigingen in 1962 en 1995, lijken het archiefbestel en de ontwikkelin gen op het gebied van e-depot, digitalisering en dienstverlening opnieuw te vragen om een nieu we drastische aanpassing van deze wet. Het bestuur van de KVAN organiseert daarom een congres rondom het thema '90 jaar Archiefwet', gericht op de vraag: 'Hoe nu verder?' Doel van het congres is de vakgenoten op de hoogte te stellen van de beleidsvoornemens met betrekking tot de overheidsinformatievoorziening en het archief wezen van de ministeries van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties en Onderwijs, Cultuur en Wetenschap. Stadhuis Den Haag. Belangrijk is ook de formulering van onze eigen visie. In plaats van reageren op ontwikkelingen moeten de archivaris en de beroepsvereniging proactief ideeën ontwikkelen over de toekomst van het vakgebied. Daarom staat het tweed deel van het congres in het teken van debat en visievorming. Wat betekenen de ontwikkelingen voor onze visie op ons vak en op het bestel? Zijn archieven onderdeel van de overheidsinformatie- huishouding of hebben we een maatschappelijke rol? Wat is de plaats van de particuliere archieven in deze discussie? Wat is een moderne inrichtin; van het archiefbestel? En moet het bestel nog wei bij wet worden geregeld? Hoe staan onze ideeën over toezicht ten opzichte van de terugtredend overheid? In deze debatten wordt de basis gelegd voor het beleid van de vereniging voor de komen de jaren. Het bestuur van de KVAN nodigt u daarom van harte uit om deel te nemen aan dit congres. Het congres vindt plaats op 31 maart 2008 van 10.00 tot 17.30 uur in de Raadzaal van het Stadhuis van Den Haag. U kunt zich aanmelden via www.kvan.nl. Voor deelname aan het congret betaalt u 25,00. Over te maken vóór 26 maait op Postbanknr. 1506908 o.v.v. Congres 31 maarl 2008, t.n.v. KVAN te Arnhem. Het programma voor de dag is als volgt: ïo.oo uur 10.30 uur 10.35 uur 10.45 uur 11.15 uur 11.45 uur 12.00 uur 12.30 uur 14.00 uur 14.15 uur 15.00 uur 15.30 uur 16.00 uur 17.30 uur Ontvangst Welkom door mevrouw drs. J. Klijnsma, wethouder Cultuur van de gemeente Den Haag Inleiding door KVAN Presentatie door de heer R.IJ.M. Kuipers, directeur-generaal Organisatie en Bedrijfsvoering Rijk i.o., ministerie van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties Presentatie door mevrouw drs. J.A. van Kranendonk, directeur-generaal Cultuur en Media, ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap Samenvatting en conclusies Lunch Debatsessies (1) Theepauze Debatsessies (2) Discussie Conclusies door KVAN Borrel Einde Op dinsdag 3 en woensdag 4 juni 2008 bent u welkom op het jaarlijkse KVAN symposium. Het KVAN symposium biedt professionals uit het archiefwezen de kans in twee dagen geïnformeerd te raken over onderwerpen die het archiefvak en Wenteltrap in het voormalig gerechtsgebouw, toekomstig Utrechts Archief, Hamburgerstraat, Utrecht. het bestel raken. Het programma is ook interes sant voor professionals uit het cultureel erfgoed en records management. Thema van het sym posium is 'In perspectief....' Welke kant gaat het archiefwezen op? Wat zijn belangrijke ijkpunten in de nabije toekomst? Aan de hand van drie pre- sentatielijnen, 'Zichtbaarheid', 'Good Governance' en 'Bestel en Professionaliteit', werkt een keur van sprekers dit thema uit. Martin Berendse, de nieu we directeur van het Nationaal Archief, is een van de key note sprekers. Het KVAN symposium combineert een verdieping en uitwisseling van kennis met de gelegenheid te netwerken met vakgenoten. Beroepsbeoefenaren uit het gehele veld, van inspecteurs tot inventa- risatoren, van medewerkers dienstverlening tot records managers, van directeuren tot studenten, ontmoeten elkaar. Kortom, dagen die u moet bij wonen! Plaats: Het Utrechts Archief is gastheer en ont vangt het symposium in zijn nieuwe locatie in de binnenstad van Utrecht. Organisatie: De KVAN organiseert het symposium in samenwerking met de Archiefschool, Erfgoed Nederland en Het Utrechts Archief. Noteert u alvast de data in uw agenda! Het programma en het aanmeldingsformulier volgen spoedig op www.kvan.nl. Per 1 januari 2008 is de leden- /financiële administratie van de KVAN en de abonnementenadmi nistratie van het Archievenblad over gegaan van Van Lonkhuizen van Oosten te Bavel naar het Bureau van de Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland, Markt 1, 6811 CG te Arnhem. Declaraties, rekeningen en derge lijke zaken tot en met 31 decem ber 2007 moeten nog naar Van Lonkhuizen worden gestuurd. Alle stukken vanaf 1 januari 2008 dienen naar het nieuwe adres in Arnhem gestuurd te worden. Onze Canadese collega's hebben op 24 april 2006 de Déclaration Québecécoise sur les archives gelanceerd. Die ver klaring is inmiddels door velen onderte kend, in Canada maar ook daarbuiten. Tijdens de CITRA in Québec is de SPA (Section on Professional Organizations) van de ICA gevraagd om deze tekst te bewerken tot een internationale verkla ring. Het KVAN-bestuur onderschrijft de verklaring van Québec en vindt de tekst zonder meer geschikt om te dienen als internationale verklaring. Het is de bedoeling om tijdens het ICA-congres de definitieve verklaring te presenteren. De folder met daarin de tekst is te downloaden: www.archi- vistes.qc.ca/evenement/declaration/ declaration.html LA DECLARATION QUÉBÉC0ISE SUR LES ARCHIVES archivarissen Wilt u het nieuws op de KVAN website op de voet blijven volgen? Dat kan. Schrijf dan snel in op de KVAN Nieuwsbrief via http://archiefstartpunt.nl/ kvan. U ontvangt dan met enige regelmaat de laatste berichten van de KVAN in uw mailbox. Het enige dat u hiervoor hoeft te doen, is naar boven staande link te gaan en u in te schrijven. In de tweede helft van 2007 hebben we een aantal nieuwe leden mogen verwelkomen: De heer H.J. Mepschen, Coevorden De heerJ.S. Nederpel, Delft De heer J. Fontijn, Almere De heer M. lager, Leiden De heer Beckers, Heerlen De heer S. Vonk, Groningen Mevrouw K. van der Heiden, Utrecht Mevrouw A.M. Bannink-van der Tier, Ernst De heer M. van Boven, Sint-Michielsgestel De heer J. van de Kempe, Groningen Mevrouw P.M.M. van Kalmhout, Oegstgeest De heer van Unnik, Domburg (student-lid) Mevrouw E. Evers, Amsterdam (student-lid) archievenblad ,1IJjljjggggM! maart 2008 maart 2008 archievenblad

Archievenblad | 2008 | | pagina 20