Erfgoedinstellingen stonden aanvan kelijk sceptisch tegenover digitaliseren. Dat is begrijpelijk, want collectiebeheer ders kiezen voor zekerheid. Alle reden om er uiterst zorgvuldig mee om te gaan. Een digitaal bestand riep daarom lange tijd vragen op, terwijl microfilm zich al breed had bewezen. In de industriële sec tor stapte men al jaren geleden over van microfilm naar digitaal, terwijl erfgoedin stellingen de kat uit de boom bleven kij ken omdat er vragen bleven liggen op het gebied van houdbaarheid, opslag en for maat. Deze vragen zijn inmiddels beant woord: de voordelen zijn overduidelijk en de digitale omslag is onomkeerbaar. De nieuwe techniek heeft zich inmiddels bewezen: gemakkelijk, efficiënt, gebruiks vriendelijk. Groenendijk Microfilm- en Scan service BV (GMS) is een van de voortrek- kers in deze nieuwe ontwikkelingen. GMS heeft al in 2004 een boekencamera ont wikkeld die historische bronnen vanaf het origineel in kleur digitaliseert. Onze accountmanager reisde vanaf die tijd het hele land door om deze manier van digi taliseren toe te lichten en voorbeelden ervan te tonen. Vertegenwoordigers van erfgoedinstellingen raakten enthousiast, bekeken de productieprocessen en woon den presentaties bij van GMS die leidden tot een groot aantal opdrachten. Aanvankelijk werd historisch materiaal gedigitaliseerd vanaf microfilm, en dan nog slechts op beperkte schaal. Maar bij het scannen van microfilm wordt de authenticiteit van het archiefstuk gemist, omdat microfilm een zwartwit-beeld te zien geeft. Kleur daarentegen geeft gevoel en beleving. Een digitaal bestand in kleur geeft het gevoel van: hier zit ik met een (bijna) origineel archiefstuk! Authentiek. Handschriften, lakzegels, handtekenin gen en zelfs droogstempels komen tot leven in een kleurenscan. Bovendien geeft digitaliseren vanaf het origineel een veel beter resultaat. De ontwikkelingen gingen door, waren onomkeerbaar, ook bij erfgoedinstellin gen. In 2004 werd nog slechts mondjes maat gedigitaliseerd. De volgende jaren werden microfilmopdrachten vooral in combinatie met digitaliseren verstrekt. Anno 2007 wordt bijna uitsluitend gedi gitaliseerd. Erfgoedinstellingen hebben de knop omgezet van microfilm naar digi taal, en ook bij GMS is het roer resoluut omgegaan. Investeringen in machines, software en kennis hebben die omslag ingrijpend gemaakt. Na 25 jaar microfil men is dit tijdperk definitief afgesloten! Van een digitaal bestand wordt ver wacht dat het aan bepaalde eisen voldoet. Hierin komen onderwerpen aan bod als halo-effect, kleurzweem, testkaarten, tonale bereik, uitlichting, ruis, etcetera. Zaken die we hier even kort benoemen en toelichten: Haloing: teveel verscherpen van de image, waardoor er een lichte rand ontstaat rondom contrastrijke objecten (bijvoorbeeld tekst); Kleurzweem: een afwijkende kleurwaas in de scan door een foutieve witbalans; Tonale bereik: bedoeld om de lichte en donkere partijen goed te kunnen onderscheiden; Uitlichting: het belichten van het archiefstuk, wat zoveel mogelijk gelijk moet zijn over het gehele oppervlak; Ruis: ongewenste lichtfluctuaties in een afbeelding die geen deel uitmaken van het originele object. Om bovengenoemde punten goed te kun nen beoordelen wordt gebruik gemaakt van test targets. Dit zijn verschillende kaarten die na de opname met software worden doorgemeten. Van de technische eisen zoals hier voor genoemd zullen alle erfgoedin stelling niet alles weten. Dat hoeft ook niet, want van een servicebureau mag worden verwacht dat het hiermee op de juiste manier omgaat. Maar, erfgoedin stellingen ga niet over één nacht ijs. Laat u goed informeren! De Koninklijke Bibliotheek heeft een eisenpakket gefor muleerd waaraan hun digitale bestanden moeten voldoen. Dit is ondergebracht in het project 'Metamorfoze'. Het handboek hiervan is te vinden op www.metamor- foze.nl. Het project 'Metamorfoze' stelt hoge eisen, zoals trouwens ook eerder het geval was bij microverfilming. Slechts een klein aantal bedrijven (waaronder GMS) voldeed aan die eisen. GMS is de eerste die voldoet aan de hoge eisen voor het digitaliseren van conserveringprojecten. De 'Metamorfozen-lat' ligt hoog en het is voor een dienstverlener lastig om de top te bereiken. De kwalificatie die GMS heeft om 'Metamorfoze-projecten' uit te voeren garandeert ook andere erfgoedinstellin gen dat kwaliteitswerk wordt geleverd. Wilt u digitaliseren, dan is de voor bereiding van groot belang. Het belang ervan wordt wel eens onderschat. Metadata moet overeenkomen met de gedigitaliseerde bestanden. Het servicebu reau scant zoals de originelen worden aan geleverd, want de scanoperators kunnen niet beoordelen of iets wel of niet moet worden gescand. Zij scannen dus alles dat wordt aangeleverd. Ook bijvoorbeeld een papiertje met een aantekening dat aan een akte is gehecht. De keuze van wel of niet scannen van losse bijgevoegde aan tekeningen ligt dus bij de opdrachtgever. Bij het microfilmen hoefde dit geen pro bleem te zijn, want één of twee beeldjes meer maakte niet uit. Maar bij het digita liseren worden de beelden gekoppeld aan databases, en daarom is een beeld meer of minder wel degelijk van belang en kan dus problemen veroorzaken. Oplossen van onregelmatigheden kost meer tijd en werk dan een gedegen voorbereiding! De opdrachtgever maakt eerst een heldere analyse van het te digitaliseren materiaal. Hierbij is het zogenoemde las tenboek erg nuttig. Daarin komen zaken aan bod als aantal pagina's, staat van de originelen, ontbrekende pagina's, losse of ingebonden supplementen, uitvouwbare pagina's, instructies over wel of niet scan nen van voorbladen, naamgeving van de bestanden, splitsen van opnamen, etce tera. Een opdrachtgever moet dus nooit zomaar zijn archieven meegeven aan de digitaliseerder! Ook de opdrachtnemer draagt natuurlijk zijn verant woordelijkheid. Die bestaat uit het opstel len van een gedegen plan van aanpak, waarin zaken worden beschreven als trans port en intake van de materialen, beschrij ven van de werkwijze, nabewerking van de digitale bestanden, controle, etcetera. Allemaal zaken die van essentieel belang zijn voor de juiste uitvoering van een digitaliseringpro j eet. Er komt heel wat bij kijken om een project op de juiste manier te laten uit voeren. Daarin is betrokkenheid en des kundigheid van beide partijen van groot belang. Alleen dit leidt tot een goed resul taat. Onderschat de voorbereiding niet. We kunnen ook hier met recht zeggen: "Een goede voorbereiding is het halve werk" en "Voorkomen is beter dan gene zen!" Ook adviezen van servicebureaus zijn van onschatbare waarde. Die bureaus hebben vaak veel ervaring opgedaan bij soortgelijke projecten. Ze kunnen de opdrachtgevers behoeden voor allerlei onvoorziene omstandigheden. Gebruik die adviezen! En werk samen aan een per fect en tijdloos product: digitalisering. digitalisering en informatisering digitalisering en informatisering Door Cees Groenendijk Microfilm is tientallen jaren een uitstekend en onmisbaar middel geweest als back up. Het was ook een handig hulpmiddel bij het raadplegen van historisch materiaal. In leeszalen zijn microfilmreaders nog steeds een vertrouwd beeld. Maar dat verandert. Digitaliseren van cultureel erfgoed is het motto! Bijna origineel Vanaf 2004 zijn ook de ontwikkelingen op camera- en scangebied bij GMS continu doorontwikkeld.Vanaf 2004 zijn jaarlijks camera's ontwikkeld waarmee technische en ergonomische verbeteringen worden gerealiseerd. De laatste versie is in 2007 verschenen. Eisen digitale bestanden Metamorfoze Voorbereiding maart 2008 archievenblad Cees Groenendijk, directeur van GMS. Lastenboek archievenblad maart 2008 Cees Groenendijk is directeur van GMS. Betrokkenheid en deskundigheid

Archievenblad | 2008 | | pagina 16