digitaal beschikbaar ons cultureel verleden anno nu Paraplu overeenkomst COLUMN DIGITALISEREN INDEHEREN C U N U E R S11S LAGE N - UUU.GMSNL.COM DIGITALISEREN INDEXEREN CONUERSIESLAGEN Calamiteitenservice, zorg en beheer mam Nu ook geconditioneerde opslag voor archieven en museumobjecten in onze beveiligde archiefbunker Een beredderingsabonnement op DocumentenWacht voor slechts 28,75 per jaar gedekt bij een calamiteit: /isotron] Je hoeft tegenwoordig maar bij een over heid binnen te stappen om te zien welke invloed de automatiseringsgolf van de laatste twintig jaar heeft gehad. Overal zie je beeldschermen en printers en bijna alle ambtenaren zitten braaf ach ter een toetsenbord te werken. Sluipenderwijs zijn we eraan gewend geraakt en is ICT een vaste waarde geworden. Vreemd genoeg heeft dit veel min der gevolgen gehad voor onze manier van archiveren dan je zou verwachten. Jarenlang werd er stug vastgehouden aan de vertrouwde manier van omgang met analoge informatie door dat alles werd uitgeprint en in dossiers gestopt. Schoorvoetend werd hier en daar een poging gedaan om ook digitaal te archi veren. Dit gebeurde echter te vaak zonder de juiste kennis van zaken: een archivaris is nu eenmaal geen automatiseerder en omgekeerd... Er zijn voor de trage reactie op de automatisering veel redenen aan te voeren. Twee daarvan springen er wat mij betreft uit. Enerzijds werd vanuit de toe zichthouders te makkelijk voor de vertrouwde zekerheid geko zen en anderzijds hulden de nieuwlichters zich te graag in een mistig vakjargon. Dit laatste is begrijpelijk, want Engels is de voertaal in automa- tiseringsland. Er zijn bijzondere talenten voor nodig om dat over te brengen op niet-ingewijden. Je moet kunnen afdalen uit de moeizaam beklommen ivoren toren, zodat je men sen van de werkvloer mee omhoog kunt nemen voor het uitzicht. We hebben ons onvoldoende gerealiseerd dat daarvoor zendelingen nodig zijn en dat theologen weinig bekeerlingen voortbrengen. Het eerste is al evenzeer begrijpelijk. Het doel van toezicht is het veiligstellen van overheidsinformatie door bewaking van de naleving van kwaliteitseisen. Wanneer die laatste ontbreken of onduidelijk zijn, wordt maar al te graag teruggegrepen op bekende zekerheden. Dat werkt verlam mend: als een nieuwe ontwikkeling niet vooraf wordt gegaan door regulering of standaardisering, wordt er afwijzend op gereageerd. Het is een teken aan de wand. Wie niet los van de regels kan komen, heeft de achterliggende idee onvoldoende op zich laten inwerken of krijgt daar geen ruimte voor. Er is dringend behoefte aan een flexibelere manier van toezicht hou den, waarbij rekening wordt gehouden met technologische ontwikkelingen. Als altijd is het achteraf makkelijk oor delen, maar in hoeverre is achteraf ver leden tijd? Nog steeds stappen de digi tale zevenmijlslaarzen door. Natuurlijk, we werken aan een DMS of RMA, heb ben (bijna) de NEN 2082 en zelfs een (concept)beleidsregel voor vervanging in digitale vorm. Maar waar blijft het e-depot voor ons erfgoed? Welke garantie heeft de burger, dat de overheidsinformatie van onze tijd ooit in volledige samenhang, betrouwbaar, toegankelijk en begrijpelijk beschikbaar komt? De huidige wetgeving gaat nog steeds uit van een overbren gingstermijn van twintig jaar, maar dat is een eeuwigheid als het gaat om bits en bytes. Dat alles is al jaren bekend, maar van een wijziging van de wet is nog steeds geen sprake. Ook die mechanismen zijn ken nelijk niet flexibel genoeg om op de snel veranderende werk omgeving te kunnen inspelen. We willen de 'Informatie op orde' hebben en werken daar hard aan, maar lopen nog steeds achter de feiten aan (al komen we dichterbij). Dat is echter nog niet alles. Misschien moeten we er ook aan wennen dat we weer op een andere manier beschikbare informatie moeten gaan gebrui ken. Er zit namelijk een sterke overeenkomst tussen een oor konde en een database: alleen een specialist kan beoordelen wat echt en vals is en welke waarde de geboden informatie (contextueel) heeft. De meeste oorkonden zijn inmiddels uitge geven of geannoteerd en daar mee bruikbaar voor een bre der publiek. Een database kan bedrieglijk toegankelijk lijken voor een gewone computerge bruiker, maar is dat zelden. De directe toegankelijkheid van broninformatie verengt zich dus. Dat is heel begrijpelijk bij het binnentreden van een nieuw informatietijdperk. De middel eeuwse kloosterling kent als specialist zijn evenknie in de ICT'er van onze tijd. Het is aan ons om te bepalen of we het bij zo'n constatering laten. De e-oorkonde is beter (en sneller) geannoteerd uit te geven dan destijds zijn analoge voorganger. 31 .ASSERDAM isnl.com Alle middelen, kennis en ervaring worden door GMS ingezet bij het digitaliseren van archiefcollecties - zeker als het gaat om cultureel erfgoed. Unieke en dus kostbare archiefstukken die met de grootst mogelijke zorg moeten worden behandeld en waarbij uiterst hoge eisen worden gesteld aan het digitaliseren. Bureau Metamorfoze van de Koninklijke Bibliotheek heeft GMS erkend als een kwalitatieve en deskundige digitaliseringspartner. Een bevestiging van onze kennis en kunde, die al onze klanten de garantie geeft van kwaliteitswerk. 1 ,"W -V, -,.L Gedrukte boeken Ingebonden handschriften Losbladige handschriften DTB-boeken Registers burgelijke stand Notariële protocollen Foto's Prentbriefkaarten Tijdschriften Kranten Technische tekeningen overzicht van de mogelijkheden die GMS biedt. Documenten Wacht 16 uren deskundige beredderingshulp, inpakmaterialen, 1 transport met eigen geklimatiseerde bus, 1 maand opslag in onze shockfreezer, schaderapport opmaken voor o.a. de verzekering DocumentenWacht is een service van Restauratie atelier DocumentenWacht is de officiële partner van Isotron Sterken BV en gericht op schadepreventie Nederland BV voor gammabestraling voor de gehele Culturele en Administratieve sector in de Benelux en Duitsland. HSTERKEN 1ATELIERw Engelanderholt 3, 7361 CZ Beekbergen T. 055-5423147 F. 055-5430614 E. info@sterken.nl Meer informatie op: www.documentenwacht.nl www.sterken.nl www.isotron.com De e-oorkonde Door Dick Bunskoeke dick@bunskoeke.nl Tekening: Peter Vlot. maart 2008 archievenblad

Archievenblad | 2008 | | pagina 15