DEVENT it<fo Developers Inventors in IT FILES FACILITIES M- Hét platform voor multimediaal collectiebeheer irnr 'imififi Restauratie Atelier Helmond bv Beeldbanken Restauratie en conservering van papier, leer en perkament Ondersteuning bij calamiteiten Nieuw Uw waardevolle documenten gaan bij ons door vakkundige handen. Tel: (+31) 33 - 2992277 Dieselweg 10 Fax: (+31) 33 - 2992270 Postbus 60 3750 GB office@deventit.nl Bunschoten www.deventit.nl Zonneschijn na donkere dagen! Archieven en toegangen Krantenklappers en knipselarchieven Museale collecties Microfiches en -films Akten en registers R f Virtuele tentoonstellingen Gedrukte bronnen Botanische collecties Straatnamen Bibliotheek collecties archieven en collecties J a' Boeken en losse stukken Charters en zegels Prenten, tekeningen, kaarten en affiches Brand- en waterschade Schimmelbestrijding incl. verhuizingen Uw rechtstreekse partner voor gammadoorstraling Consultancy betreffende beheer van archieven Verzorgen van digitalisering en verfilming Inktvraatbehandeling 24 uur bereikbaar op: +31 (0)6 - 536 50 007 Tijdens kantooruren+31 (0)492 - 55 39 90 Panovenweg 40, 5708 HR Helmond (NL) Tel.+31 (0)492 - 55 39 90 Fax +31 (0)492 - 55 24 42 E-mail: mfoaJrestauratie-atelierhelmond.nl internet: www.restauratie-atelierhelmond.nl Specialisten in Documentaire Informatie Voorziening Jeroen Boschstraat 16, 5025 NV Tilburg, 06-38033704 en b.g.g. 013-4685392 Archiefbewerking EgjUg1 Wegwerken van achterstanden Detachering Interim management Archiefopslag (bewerking, inventarisatie, opvraagservice) Breng licht en overzicht in Uw archief, contact F F voor een vrijblijvend onderhoud Ook Internationaal actief: o.a. Curasao, Aruba, St. Maarten E-mail: r.steba@home.nl \r 4. 1 V Vervolg van pagina 25 De verbouw van het bestaande pand kost te 341.000 euro. In de oksel achter de rec torswoning is een nieuwe serre gebouwd die dienst doet als kantine. Onder het voorterrein is een kelder van 300 m2 gebouwd, waarin de quarantaineruimte, de archiefbewaarplaats en de technische ruimte zijn ondergebracht. De toegang tot de kelder is naast de Latijnse School gebouwd in een glazen aanbouw met een cortenstalen helling. De nieuwbouw kostte 684.000 euro. De verwarming en koeling van de kelder en de publieks ruimten zijn grotendeels aangesloten op vijf warmtepompen, die onder de par keerplaats naast de kelder zijn geplaatst. De archiefbewaarplaats is volledig volgens de richtlijnen uit de ministeriële rege ling ontworpen. Toch was het nodig om bij de bouwvergaderingen deze regeling steeds erbij te hebben, omdat lopende het bouwproces steeds oplossingen wer- De nieuwe vergaderkamer. ring komt neer op circa 2270 euro per vierkante meter. De kapitaallasten worden lineair afge schreven: de nieuwbouw in 40 jaar, de liftinstallatie in 25 jaar, de verbouw in 20 jaar, de overige installaties in 15 jaar, en het meubilair in 10 jaar. Het eerste jaar Een kijkje in de nieuwe studiezaal. den gezocht die niet in overeenstemming waren met de regeling. Er is gekozen voor een plateaulift die over de trap loopt, de enige toegang tot de kelder. Voor de installaties inclusief de lift is 275.000 euro uitgegeven. Kantoren en publieksruimten zijn ingericht met nieuw meubilair. In de kelder is in totaal 2200 meter planklengte gerealiseerd in verrolbare stellingen. Voor meubilair en stellingen is 140.000 euro beschikbaar geweest. De totale investe- komt daarmee de jaarlast van de inves tering inclusief rente op 123.616 euro. Inmiddels hebben vele lokale en regionale onderzoekers de weg naar het vernieuwde gemeentearchief weten te vinden. Anette de Lange is gemeentearchivaris van Gemert- Bakel. Latijnse School in Gemert Hendrik van Ruijschen- bergh speelde met de stichting van de Latijnse School in Gemert in op het Concilie van Trente, waar in 1563 besloten werd om te komen tot degelijk godsdienston derwijs in het algemeen en een betere opleiding van geestelijken in het bijzonder. Hiervoor werden seminaries opgericht of colleges verbonden aan een katholieke universiteit. Er werden twaalf beurzen verbonden aan de school, met name voor arme studenten; leerlingen uit adellijke kringen en hoge burgerstand werden uitgesloten van de beurzen, maar konden wel op basis van school geld onderwijs genieten aan de Latijnse School. De helft van de beurzen was bestemd voor leerlingen uit Gemert. De beurszittenden mochten vier jaar blijven en stonden onder toezicht van de conrector. De studenten werden voor 6 uur 's ochtends op school verwacht om gezamenlijk naar de H. Mis in de kerk te gaan. In de eerste decennia van de Opstand (1568-1648) stierven veel Latijnse Scholen een zachte dood of degradeerden tot lager onderwijs. Dat gold niet voor de Latijnse School in Gemert. Het Latijn was het eenheids principe op school waar heel het onder wijs om draaide. De leerlingen studeer den de twee figuren etymologica en syntaxis poësis, en later ook retorica. De school werd een groot succes: in de zeventiende eeuw konden vrijwel alle inwoners van Gemert schrijven. Veel leerlingen van de Gemertse school gingen studeren in Leuven; een groot aantal studeerde daar theologie. Het is dan ook niet voor niets dat er in Leuven in 1728 de studentenvereniging 'Congregatio Municipii Gemertanii' werd opgericht. maart 2008 archievenblad

Archievenblad | 2008 | | pagina 13