Verleden om de hoek Het GemeentearchiGemert-Bakel archieven en collecties archieven en collecties Hendrik van Ruijschenbergh, land commandeur van de Duitse Orde, stichtte in 1587 de Latijnse School 'tot lof van God almachtig en tot voordeel der chris tenheid, voornamelijk voor de bloeiende jeugd'. Deze school paste in het ideële doel van de Duitse Orde en in de con trareformatorische politiek van de land commandeur. De school zorgde voor een De voormalige gemeente Gemert had een eigen gemeentearchief in de oude Latijnse School. Per 1 juli 1977 werd de eerste gemeentearchivaris benoemd, L.C.J.M. Rouppe van der Voort, die tot 1 januari 1997 in dienst is geweest. De voormalige gemeente Bakel en Milheeze was aangesloten bij het streek- archivariaat Peeliand, waarvan Deurne de centrumgemeente was. Dit is samenge gaan met het gemeentearchief Helmond en uiteindelijk opgegaan in het RHCe. Na het vertrek van Leo Rouppe van der Voort is in de nieuwe gemeente Gemert-Bakel een discussie gevoerd over de toekomst van het archief: kiezen voor een zelfstan dig gemeentearchief of aanhaken bij het streekarchief, later het RHC Eindhoven. Op 28 februari 2004 besloot de gemeenteraad tot het behoud van het gemeentearchief op de bestaande locatie binnen de eigen gemeente. Aan het raads besluit lag een 'Advies over de Toekomst van het Oud-Archief' ten grondslag, dat aanzetten gaf tot een nieuw beleid. Per 1 mei 2005 werd een nieuwe gemeente archivaris benoemd, waarmee voldaan werd aan de wettelijke verplichting voor het beheer van een gemeentelijke archief bewaarplaats, een taak die bij het ontbre ken van een gemeentearchivaris toevalt aan de gemeentesecretaris. Dit was tevens een belangrijke stap in de toekomst van een professioneel gemeentearchief, waar bij een beleidsmatige aanpak van het archiefbeheer niet mocht ontbreken. In het voorjaar van 2006 is het beleids plan voor het gemeentearchief 'Een verle den met Toekomst' vastgesteld. De gemeente Gemert-Bakel heeft als enige gemeente in het Samenwerkingsverband Regio Eindhoven (SRE) ervoor gekozen te investeren in een eigen gemeentearchief en de archieven niet onder te brengen bij het Regionaal Historisch Centrum Eindhoven (RHCe). Belangrijkste beweeg reden hiervoor ligt in het feit dat het gemeentebestuur de authenticiteit van het eigen bestuur wil garanderen: het lokale bestuur mag geen 'eenheidsworst' zijn, maar moet maatwerk zijn in de lokale situatie. Het is sturen vanuit het verleden naar de toekomst. De gemeen telijke archieven, waarin het verleden van de gemeente ligt vastgelegd, dienen dan ook organisatorisch (en geografisch) dicht bij het bestuur te staan en beheerd te worden. In het beleidsplan voor het gemeentearchief is dan ook niet voor intellectuele en godsdienstige vorming van de leerlingen. Bij het 300-jarig bestaan van de school werd besloten het oude gebouw te slopen en een nieuw schoolgebouw met rectors woning ervoor in de plaats te zetten. Deze school is in 1891 gerealiseerd. Boven de hoge toegangsdeuren staan de wapens van de stichter Hendrik van Ruijschenbergh met de wapenspreuk 'Soli Deo Gloria' en van paus Leo XIII met de wapenspreuk 'Lumen in caelo'. Pogingen om rond 1955 de school uit te breiden mislukten, waar door in 1958 besloten werd een nieuw complex elders te bouwen. In de voormalige Latijnse School werd in 19 77 het gemeentearchief van de toenmalige gemeente Gemert gevestigd. De twee klaslokalen op de begane grond werden een leeszaal en een kantoor voor de gemeentearchivaris. Aan de achterzij de werd een kluis gebouwd met een sluis, waarin ook ruimte was voor een extra toi let voor de gemeentearchivaris. Midden jaren '80 werd een tweede kluis geplaatst aan de andere kant van de sluis. Hiermee werd de capaciteit verdubbeld naar bijna 400 meter. Deze oude kluizen voldeden echter al enkele jaren niet meer aan de eisen. De leeszaal was veel te klein en één kan toorruimte voor het personeel en de vrij- de adviseurs. Bouwen - en zeker onder gronds bouwen - is in Gemert lastig en niet zonder risico's. Zo is het door de Peelrandbreuk vrijwel onmogelijk om te voorspellen hoeveel water bij de bron nering opgepompt zal worden: ondanks proefbemalingen bleek deze hoeveelheid zelfs de hoogste inschattingen ver te over stijgen. Bovendien moest de kelder vlak voor en naast het rijksmonument gere aliseerd worden, dat bovendien op staal gebouwd is. Uiteindelijk is dan ook de kelder gerealiseerd binnen vier damwan- den, waarvan er twee na de realisatie niet meer verwijderd konden worden. In december 2006 zijn de werkzaamhe den gestart om de huisvesting van het gemeentearchief aan te passen aan de eisen van deze tijd. De begane grond van de voormalige Latijnse School en rectors woning zijn gerenoveerd. De oude kan toorruimte en leeszaal zijn samengevoegd tot één studiezaal; het aantal werkplekken voor bezoekers is gestegen van 8 van elk 0,64 m2 naar 15 van 0,98 m2. De nieuwe kantoren zijn ondergebracht in de rec torswoning: drie kantoren voor perso neel, een werkkamer voor vrijwilligers en een vergaderkamer. Ook de patchruimte heeft hier een plaats gekregen. In de oude keuken en bijkeuken zijn een nieuwe gar derobe en toiletgroep gerealiseerd. Lees verder op pagina 27 niets opgenomen dat de gemeente meer verwacht van het gemeentearchief dan van een archiefbeherende instelling op afstand. Het gemeentearchief moet door de aanwezigheid in de eigen gemeente grenzen in kunnen spelen op thema's die in de gemeentelijke samenleving leven, zowel voor het gemeentelijk apparaat als voor de burger. Naast de digitale dienst verlening kan het gemeentearchief door de aanwezigheid in de gemeente zich ver der ontwikkelen tot ontmoetingsplaats en loket voor geïnteresseerden in de geschie denis van de gemeente. Bovendien kan het gemeentearchief 'om de hoek' staan voor een actieve rol binnen de gemeen telijke organisatie bij de invoering van een document management systeem en recordmanagement applicatie vanuit de rol van gemeentelijk archiefinspecteur. De ver- en nieuwbouw is aanbesteed in een Design, Construct and Maintenance- constructie, waarbij ook het onderhoud van het pand en de installaties voor de komende vijftien jaar is vastgelegd in de totale aanneemsom. De inschrijvingen lagen hoger dan eerder door adviesbu reaus was ingeschat. Mogelijk kenden de inschrijvers de lokale situatie beter dan willigers was niet meer van deze tijd. Het besluit om op deze locatie een zelfstandig gemeentearchief te behouden, hield dan ook een investering in. Door Anette de Lange Archief in schoolgebouw archievenblad maart 2008 Afgelopen oktober is in Gemert het Gemeentearchief van Gemert-Bakel her opend. De gemeente is per 1 januari 1997 ontstaan door de fusie van de gemeente Gemert met de gemeente Bakel en Milheeze. Gemert-Bakel is een uitgestrekte platte landsgemeente en is met een oppervlakte van 12.362 hectare de grootste gemeente in de regio Eindhoven. De gemeente bestaat uit de zeven kernen Bakel, Elsendorp, Gemert, Handel, Milheeze, De Mortel en De Rips en telt 28.000 inwoners. Een kijkje in het nieu we oude gebouw. Behoud op bestaande locatie De voormalige Latijnse School met rectorswoning, waarin het gemeentearchief is gevestigd. maart 2008 archievenblad Maria Martens en burgemeester Jan van Maasakkers maken zich op om het gemeentearchief te heropenen. Illusionist 'Cartouche' ordent de handgeschreven kaartjes van genodigden (foto's Gemeentearchief Gemert-Bakel). Ver- en nieuwbouw Anette de Lange (gemeentearchivaris) leidt Leo Rouppe van der Voort (oud-gemeentearchivaris van de voormalige gemeente Gemert) rond door het vernieuwde gemeen tearchief.

Archievenblad | 2008 | | pagina 12