I 21 educatie en communicatie educatie en communicatie geschreven, dat gericht is op de digitale toekomst. Dit heeft geresulteerd in spraak makende jaarplannen met zeer uitdagende toekomstperspectieven. De insteek is om in een tijdspanne van vier tot vijf jaar toe te werken naar een kleine hoogwaardige DIV-unit op HBO-werk- en denkniveau. Rob heeft het hoogste management en het bestuur weten te overtuigen van de noodzaak van een flinke investering in de digitale documenten- en informatie huishouding. Het resultaat is dat daarmee de slag naar een betrouwbare informatie voorziening en een goed gefundeerde en efficiënte bedrijfsvoering al voor de helft gemaakt is. voor het ontwerpen, bouwen en testen van de MS Access database, het maken van de Excelsheet en het maken van de screencast met instructievideo. Daarnaast coördineerde hij het pilotproject, bewaak te het tijdsplan en motiveerde de andere leden van de projectgroep. Jouke de Boer heeft de evaluatie van het product ver zorgd, onder meer op basis van korte interviews met deelnemers aan de pilot. Zijn andere werkzaamheden bestonden uit het verzorgen van een algemeen over zicht van de resultaten, het koppelen van gedigitaliseerd Document Management Systeem en een gedigitaliseerd archief wordt weergegeven. Het PWAA heeft tot taak binnen drie jaar 74 kilometer achterstanden in de bewerking van de archieven van de rijks overheid weg te werken. Gezien de gege ven tijd van maximaal drie jaar kan dat alleen als er op een innovatieve manier wordt gewerkt. Eelko Schmeits, Pieter Vermeij en Jouke de Boer hebben daarom gezamenlijk een databasesysteem met instructievideo ontwikkeld. Dit systeem dwingt op een vriendelijke wijze unifor mering af, geeft inzicht in de wijze waar op collega's selecteren en geeft vraag- en bespreekpunten duidelijk aan. Bovendien bespaart het ontwikkelde product tijd, onder andere omdat real time controle en herstel mogelijk zijn en processen die voorheen zeer bewerkelijk en grotendeels handmatig werden uitgevoerd, nu geauto matiseerd zijn. Het systeem is ook toepas baar binnen andere organisaties die met soortgelijke processen te maken hebben. Ieder van de drie selecteurs heeft duide- lijk een eigen aandeel in de ontwikkeling van het databasesysteem gehad. Eelko heeft een bijdrage geleverd aan de ana lyse van het selectieproces en heeft de verbeterpunten gesignaleerd. Hij heeft vervolgens de verdere uitwerking van de analyse op theoretisch niveau verzorgd en zorggedragen voor de presentatie van deze analyse. Pieter Vermeij heeft gezorgd deze bevindingen aan de probleemanaly se en het formuleren van conclusies. Dankzij de inzet van Rob Sweijen is het DIV-vakgebied duidelijk geposi tioneerd binnen de gereorganiseerde gemeente Haarlem. Eén van de hoofd afdelingen binnen de nieuwe organisa tie is de afdeling Middelen en Services. Middelen en Services kent een acht tal zelfstandige subafdelingen waar onder ook de afdeling Documentaire Informatievoorziening. Elk van deze sub afdelingen heeft een afdelingshoofd dat deel uitmaakt van het managementteam van Middelen en Services. Rob maakt als afdelingshoofd DIV dan ook deel uit van dit managementteam. In een dergelijke grootscheepse reorganisatie is het rede lijk uniek dat DIV een zelfstandige afde ling omvat. Rob heeft voor de gemeente Haarlem een duidelijk inrichtingsplan Op 20 maart 2008 worden de win naars bekendgemaakt tijdens het congres Z1NFORMATION in Utrecht. Graag wil len we u de genomineerden voor de titel 'het DIV-talent van 2007' voorstellen en daarbij hun door de jury geconstateerde bijzondere prestatie memoreren. volgens Bonnie een combinatie gewor den van al het goede dat de overheid en bedrijfsleven te bieden hebben; een combinatie van de kennis en kunde die een overheidsorganisatie kenmerkt met de slagvaardigheid en flexibiliteit van een bedrijf. Deze mix heeft geleid tot het selecteren en bewerken van één kilometer archief per maand. In de rol van coördina tor vertaalt Bonnie de theorie, wetgeving en verschillende organisatieculturen naar de praktijk en zij streeft naar een efficiën te en pragmatische werkwijze in een tel kens veranderende omgeving waarin men de moed heeft om 'goed is goed genoeg' na te streven. Marjolein Hunsche-van Dam is erin geslaagd om op een enthousiaste en voor iedereen begrijpelijke manier van pre senteren het vakgebied van document- management en archivering in een zon nig daglicht te zetten en 'sexy' te maken. Dit heeft zij gedaan door het belang van digitalise ring van dit vakgebied alsook de toegevoegde waarde ervan voor de bedrijfsvoering op een dynamische en vernieuwende manier neer te zetten. Zij weet het belang van klantgerichtheid op een energieke en humorvolle manier te behartigen. Door de enthousiaste inzet van Marjolein is de gemeente Haarlemmermeer met ingang van juli 2007 gestart met de implemen tatie van het digitale post- proces, waarbij in eerste instantie alle documenten kunnen worden verspreid, verwerkt, beheerd en gearchiveerd. Daarbij verzorgt zij zelf de werkin structies, de opleiding en het oplei dingsmateriaal voor de hele orga nisatie. Ten slotte heeft Marjolein het project van digitalisering van het archief in een kort filmfrag ment weergegeven, waarbij op een heldere en begrijpelijke manier de overgang van de oude manier van werken naar het werken met een Bonnie Nilham is als coördinator verbonden aan het Project Wegwerken Archiefachterstanden van vóór 1975 en levert al twee jaar lang een bijdrage aan het opbouwen van een effectieve pro jectorganisatie. Het project neemt actief deel aan de continue ontwikkeling van het DIV-vak en de processen die daar mee samenhangen. Het project PWAA is Even voorstellen: de genomineerden voor de ITdlentprijs 2007! Door Maartje Weesie* Rob Sweijen. Maartje Weesie is Medewerker Marketing en Communicatie bij de TTP Groep in Leusden en schreef dit artikel namens de jury van de TTP Talentprijs 2007 die bestaat uit: J.C.M. Cox, SOD; R. Hermans, Erfgoed Nederland; F. van Kan, KVAN; W.A. Hoffstadt, InterLAB en K. Duyvelaar, VNG. E-mail: info@ttp.nl archievenblad I Eelko Schmeits, Pieter Vermeij en Jouke de Boer, Selecteurs binnen het Project Wegwerken Archief Achterstanden (PWAA) Foto boven: Eelko Schmeits: foto onder: Pieter Vermeij en foto rechts: Jouke de Boer. Rob Sweijen, Afdelingshoofd DIV bij de gemeente Haarlem maart 2008 20 I 1 archievenblad maart 2008 Marjolein Hunsche-van Dam. Met de TTP Talentprijs wordt talenten binnen het vakgebied documentaire informatievoor ziening en het archiefwezen aangemoedigd om te laten zien wat zij in hun mars hebben en gestimuleerd om zich verder te ontwikke ten. Ook in 2007 stroomden de aanmeldingen voor de TTP Talentprijs binnen en de vakjury had dan ook een zware taak aan het selec teren van zes genomineerden. Opvallend was het grote aantal kwalitatief sterke inzendingen vanuit het Project Wegwerken Archiefachterstanden (PWAA). Dit heeft zich dan ook vertaald in het aantal genomineer den dat binnen dit project actief is. Bonnie Nilhamn, coördinator bij het Project Wegwerken Archief Achterstanden (PWAA) Marjolein Hunsche-van Dam, specialist Informatievoorziening gemeente Haarlem mermeer Bonnie Nilhamn.

Archievenblad | 2008 | | pagina 10