Vitaal en relevant: archivarissen enArchief 2.0 Archief 2.0 Christian schreef voor het Archieven blad van april 2007 een enthousiast ver slag van zijn Zuidland-project bij het Brabants Historisch Informatie Centrum (BHIC) in 's-Hertogenbosch. In dat pro ject wil hij die organisatie bewust maken van de veranderende wereld in digitale zin, het nut van die ontwikkeling voor hun archiefdienst en de veranderende rol van de archivaris. Als 'digitale archivaris' was Christian ook al enige tijd actief als blogger (http://digitalearchivaris.blogs- pot.com). Ik vertelde over mijn idee om alle informatie in de archieven, elk record in de database van beschrijvingen en nadere toegangen, open te stellen voor de bezoekers. Na deze inspirerende ontmoeting raakten we ervan overtuigd dat we op de goede weg zaten. Welke weg dat is en waar die naartoe leidt is onduidelijk, maar de reis beviel ons prima. Hoe nu verder? Dat was de concrete vraag die bleef hangen. Web 2.0 is een verzamelnaam voor webtoepassingen die de interactiviteit van websites en webinformatie mogelijk maken en verbeteren. De passiviteit van het 'oude' internet, waar je als gebruiker niet verder komt dan communicatie of interactiviteit via e-mail en/of webformu lieren, is de laatste jaren omgebouwd tot het 'nieuwe' internet, waar je als gebrui ker zelf informatie toevoegt. Weblogs (je eigen dagboek online), uploaden van je bestanden via allerlei websites (Flickr, Box, SlideShare, et cetera), online samen werken met Google Does, je agenda behe ren en delen via een website, deelnemen aan communities en fora, chatten met de hele wereld, spelen en mensen ont moeten in prachtig vormgegeven online werelden. Je kennis, bestanden, emoties, ideeën, hobby's, werk, frustraties en fan tasieën delen met de hele wereld! Wat kunnen archivarissen met deze nieu we technieken? Heel veel! Niet alleen als aanbieder van informatie - onze core business - maar ook om onze informatie (mede) te laten beschrijven door bezoe kers en gebruikers van onze websites en studiezalen. Nieuwe, waardevolle context en/of content laten toevoegen aan het archiefmateriaal. Losse archiefstukken laten verbinden via hyperlinks, een nieuw netwerk van informatie laten creëren op basis van de specifieke kennis die onze gebruikers opbouwen tijdens hun speur tochten door archieven en collecties. Én we kunnen Web 2.O-toepassingen gaan gebruiken om met elkaar, als informatie specialisten, deze nieuwe ontwikkelingen te signaleren, er kennis van te nemen en die kennis ook uit te bouwen, te delen en te verrijken. In online communities werken producenten, leveranciers en con sumenten van (historische) informatie samen, waardoor oude rollen vervagen. Onze klanten zijn ook informatieprodu cent en -leverancier, terwijl wij archivaris sen steeds meer informatie consumeren van onze klanten. Een ontwikkeling die zich versneld doorzet de laatste jaren. Het begon simpel met chatten via Meebo (http://www.meebo.com). Deze webapplicatie maakt het mogelijk op een eenvoudige manier tijdens het werk even wat te vertellen of te delen via het beeldscherm. Dat kan zowel met collega's binnen je eigen organisatie en gebouw als daarbuiten. Christian gebruikt dat op kleine schaal al binnen het BHIC. Geïnspireerd door bibliothecarissen, die de community Bibliotheek 2.0 waren gestart, waagde Christian op 7 juni 2007 de stap om ook voor archivarissen een dergelijke community te starten (http://archief20. ning.com). Inmiddels gaan we richting de 50 deelnemers (situatie op 20 november 2007), waaronder ook een aantal biblio theekmedewerkers en genealogen, die van uit hun discipline en hobby met dezelfde problematiek te maken hebben. Webbase d ess Collaboration participation - Community Archiefwiki Acc:e*®iblil,y Images Taking chances Perpetual Beta Standardization RSS-feeds Manifest Forum User Centered File sharing Video Chatbox Links Sharing Deze community verbindt een kleine, maar groeiende groep archiefmedewer kers, die zich wil inzetten om de mogelijk heden van Web 2.0 en de technologische vooruitgang in het algemeen te integre ren in hun werk, website en organisatie. Helaas is in het archiefwezen het aantal mensen dat zich hiermee bezighoudt beperkt en hebben nog niet alle geïnteres seerden de weg naar deze nieuwe commu nity gevonden. In de community zijn al verschillende discussieonderwerpen aan bod gekomen. We houden elkaar op de hoogte van arti kelen die in tijdschriften en online ver schijnen. We delen leuke of bijzondere toepassingen van Web 2.O-technieken die we online zijn tegengekomen. Er is een kalender waarin congressen, studiedagen en dergelijke worden gedeeld. Via RSS kunnen de leden op de hoogte blijven van nieuwe berichten of reacties op hun eigen bijdragen. Documenten die interes sant zijn voor deze community zijn onli ne beschikbaar op de homepage. We zijn ervan overtuigd dat deze commu nity in een behoefte voorziet. De meeste archiefdiensten in Nederland én België hebben niet voldoende medewerkers in dienst om uren vrij te maken voor onder zoek of experimenten op het gebied van digitale dienstverlening. De ene archief dienst is beter uitgerust om dergelijke ideeën verder uit te werken en/of te rea liseren dan de andere. Samenwerking is in deze fase van technologische ontwik kelingen, die zich in razend tempo vol trekken, onontbeerlijk en daarmee het belangrijkste element binnen deze com munity. Dat vereist een open vizier en kennis delen, enthousiasmeren, maar net zo goed kritisch blijven! Om als archivaris een rol te kunnen spelen in al deze nieuwe ontwikkelin gen, moeten we ons ook daadwerkelijk een andere rol aanmeten. Gelukkig zijn we niet de enigen die deze weg inslaan. Op een Engelstalig weblog stond een manifest voor de 2.O-archivaris. Leden van de community Archief 2.0 hebben dit manifest vervolgens vertaald. Het mani fest is - hoe kan het ook anders - geen hard gebod en eeuwig gegeven. Het is vooral bedoeld als aanknopingspunt voor discussie over de nieuwe rol van archiva rissen en een andere manier van werken op archiefdiensten. Herken je jezelf in het manifest of delen daarvan? Meld je dan zeker aan bij Archief 2.0! 36 37 ssgrcCTnaB digitaliseringen informatisering digitalisering en informatisering Door Luud de Brouwer m.m.v. Christian van derVen Na jaren in Tilburg bij het Regionaal Archief aan het pionieren te zijn geweest, vond ik het tijd worden om eens met mensen te gaan praten die er min of meer dezelfde kijk op nahielden. Een artikel in het Archievenblad en de aankondiging in de folder voor de KVAN Studiedag kort daarna, vormden de aanleiding om contact te leggen met Christian van derVen, die zich actief beweegt in een geheel nieuwe, virtuele wereld: die van Second Life. Als collega's van buur- archiefdiensten kenden we elkaar al enigs zins. Er volgde al snel een gezellig gesprek waarbij we, mijn collega Isabelle Heyvaert, Christian en ik, van gedachten wisselden over het gebruik van nieuwe toepassingen in de digitale dienstverlening. Web 2.0 Van samenwerken word je beter Profielfoto's van leden van de Archief 2.0-community, een online sociaal netwerk. Changing roles Open API - Browser Widgets Simplicity Calendar Tagging Social Software Joy of Use Web Standards BlOgpOSt Changing roles Mashp Pod casting Folksonomy Tagcloud van Archief 2.0. Manifest voor de Archivaris 2.0 Luud de Brouwer is webmaster bij het Regionaal Archief Tilburg. Christian van der Ven is coördinator Studiezaal bij het Brabants Historisch Informatiecentrum in 's-Hertogenbosch. Manifest voor de Archivaris 2.0 Ik erken dat het universum van de infor matiecultuur snel verandert en dat archief diensten positief moeten reageren op deze veranderingen om bronnen en diensten aan te bieden die gebruikers willen en nodig hebben. Ik stel mezelf op de hoogte van de informa tiecultuur van mijn gebruikers en zoek naar manieren om wat ik leer te incorporeren in de diensten die mijn archiefdienst aanbiedt. Ik ga kritiek op mijn archiefdienst niet uit de weg, maar houd een open blik op zijn positie en maak een eerlijke inschatting ten aanzien van wat bereikt kan worden. Ik neem actief deel aan het positief ontwik kelen van mijn archiefdienst. Ik erken dat archiefdiensten langzaam ver anderen en werk samen met mijn collega's om sneller te reageren op verandering. Ik durf te pleiten voor nieuwe diensten en nieuwe manieren om diensten aan te bieden, ook al bieden sommige van mijn collega's weerstand. Ik geniet van de opwinding en het plezier van positieve verandering en draag dit uit naar collega's en gebruikers. Ik laat bestaande praktijken los als er een betere manier komt om dingen te doen, zelfs als deze bestaande praktijken ooit zo goed leken. Ik kies een experimentele benadering ten aanzien van verandering en ben bereid fou ten te maken. ik wacht niet tot iets perfect is voordat ik het vrijgeef en ik pas het aan op basis van reacties van gebruikers. Ik ben niet bang voor Google of soortge lijke diensten, maar zet deze diensten in ten voordele van gebruikers, terwijl ik ook excellente diensten lever die gebruikers nodig hebben. Ik vermijd dat gebruikers eerst thuis moe ten raken in de terminologie en systema tiek van de archivaris, maar geef diensten zo vorm dat die een weerspiegeling zijn van voorkeuren en verwachtingen van gebruikers. Ik ben bereid om naar plaatsen te gaan waar gebruikers zijn, zowel online als fysiek, om mijn beroep uit te oefenen. Ik ontwikkel open websites die het gebrui kers mogelijk maken om samen met archi varissen inhoud te leveren, om daarmee hun leerervaring te verbeteren en hulp te bieden aan medegebruikers. Ik lobby voor open toegangen die geper- sonaliseerde, interactieve mogelijkheden bieden die gebruikers verwachten in online informatieomgevingen. Ik moedig professioneel bloggen in mijn archiefdienst aan. Ik bevestig, door mijn acties, de vitale en relevante taak van archivarissen in iedere toekomstige vorm van informatiecultuur. archievenblad februari 2008 februari 2008 archievenblad

Archievenblad | 2008 | | pagina 19