DOX Restauratie atelier Sterken BV g ^Support i restauratie en conservering en perkament Documenten W acKt Atelier voor van papier Bewerkinq van archiefbestanden Advisering over informatiebeheer en -beleid Assistentie en detachering Training, begeleiding en opleidingen U kunt ons inschakelen voor: STERKEN Brieven Archieven Boeken Banden Prenten Grafiek 1 ATELIER Kaarten Wandkaarten Charters Zegels cl Engelanderholt 3, 7361 CZ Beekbergen T. 055-5423147 F. 055-5430614 E.info@sterken.nl Meer informatie op: www.sterken.nl educatie en communicatie De stereodia's komen uit een col lectie van in totaal 101 stereoglaspla ten, gemaakt in de periode van 1931 tot 1934 in opdracht van ingenieur De Neef. Voor Nieuw Land Erfgoedcentrum is het een zeer waardevolle collectie, omdat de stereoplaten een bijzondere kijk geven op de grootse werkzaamheden aan het Zuiderzeeproject die op dat moment plaatsvonden. De stereoscoop was vooral eind negen tiende eeuw een populair hebbedinge tje, waar men in de vorm van een drie dimensionale illusie kennis kon maken met allerlei exotische oorden van over de hele wereld. Op de Wereldtentoonstelling van 1851 presenteerde Jules Duboscq in Londen de eerste commerciële stereo- scoop. Twee iets van elkaar verschillende foto's konden op een stukje karton in deze speciale houder geplaatst worden. Als de kijker door twee afgestelde lenzen op de stereoscoop keek, werd één afbeel ding met diepte waargenomen. Een paar jaar later werd de stereoca mera uitgevonden, zodat er in één opna me een stereoplaat gemaakt kon worden. Er hoefde nu niet meer tussen twee opna mes met de camera geschoven te worden. Door de grote populariteit van de handza me en betaalbare stereoscoop van Duboscq ontstond er met name in Engeland een hele industrie die stereobeelden leverde. Zo had de Londense 'Stereoscopic Company' op een gegeven moment meer dan hon derdduizend verschillende stereoparen in voorraad. In Nederland werden de meeste stereobeelden vanuit zulke bedrijven geïm porteerd. Er waren in deze periode maar een aantal Nederlandse fotografen die in eigen land op pad gingen met de ste reocamera. Aan het begin van de twintig ste eeuw nam de populariteit van de stereoscoop langzaam af. De komst van cinema wordt gezien als een van de belangrijkste oorza ken. Maar zowel de stereoscoop als de ste reocamera bleven een geliefde curiositeit, die zich door de jaren heen op technisch gebied steeds verder ontwikkelde. In de stereocollectie van De Neef bevinden zich prachtige opnames van de bouw aan en de sluiting van de Afsluitdijk. Maar ook de aanleg van de betonweg op de dijk en de voltooiing van het monu ment van Willem Dudok is vastgelegd. Daarnaast is er een reeks beelden die de bouw van de militaire verdedigingswer ken, de Kazematten, op de Afsluitdijk volgt. Grijpkranen, keileem dat in het water wordt gestort en hard werkende arbeiders op de dijk krijgen in de stereo scoop letterlijk een extra dimensie. In bijzonder contrast met de foto's van het vele werk dat op de Afsluitdijk verzet wordt, staan tien afbeeldin gen van een boerenfamilie in hun tuin op het voormalige eiland Wieringen. Genomen net na het droogvallen van de Wieringermeerpolder in 1930. Met name de unieke stereobeelden van de Afsluitdijk en de bouw van de Kazematten werden bij de voorbereidingen aan de tentoonstelling over de Afsluitdijk gezien als een mooie toevoeging. De glasplaten zijn echter erg fragiel en de afmeting van de glasplaten kom niet overeen met het huidige gangbare formaat van de stereo scoop. Om de afbeeldingen toch ter bezich tiging te stellen voor publiek werd geko zen vast te houden aan de originele vorm van presentatie in plaats van het pre senteren van de stereoglasplaten als ori gineel object. Door het bedrijf De Wijs, gespecialiseerd in 3-D fotografie, zijn de glasplaten gescand met een transparant scanner. Eenmaal digitaal werden de scans 'schoongemaakt': krasjes en vlek jes werden zorgvuldig weggewerkt. Deze geretoucheerde afbeeldingen zijn vervol gens verkleind van 60 x 130 mm naar 41 x 101 mm, de standaard van de stereo scopen die aanwezig zijn in Nieuw Land Erfgoedcentrum. Na deze aanpassing wer den de scans opnieuw belicht, dit keer op diafilm in plaats van op glasplaat. Met als resultaat dat de stereofoto's, 75 jaar na opname, opnieuw te ervaren zijn als drie dimensionale illusie. 19 Een frisse kijk op informatiebeheer PROJECTBUREAU VOOR DOCUMENTAIRE ONDERSTEUNING EN CONSULTANCY Postbus 18, 1474 ZG Oosthuizen Tel.: 0299 - 40 21 30 Fax: 0299 - 40 21 31 http://www.doxsupport.nl E-mail: info@doxsupport.nl DOXsupport is een landelijk werkende organisatie, die zich bezig houdt met dienstverlening op het gebied van (documentaire) informatievoorziening. Onze klantenkring bevindt zich voornamelijk binnen de overheid, alsmede non-profit organisaties. Aangesloten bij de branchevereniging PIM. DocumentenWacht is een service van Restauratie atelier Sterken BV en gericht op schade preventie. org en belieer DocumentenWacht is de officiële partner van Isotron Nederland BV voor gammabestraling voor de gehele Culturele en Administratieve sector in de Benelux en Duitsland. De Afsluitdijk in stereodia's Door Annelies Cordes Ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de Afsluitdijk is in Nieuw Land Erfgoedcentrum in Lelystad de tentoonstel ling De Verbinding-75 jaar Afsluitdijk te zien. Aan de hand van unieke foto's en film fragmenten wordt een beeld gegeven van de geschiedenis, het heden en de toekomst van de dijk. Onderdeel van deze tentoonstelling zijn ook twee stereoscopen, gevuld met een selectie uit een reeks historische stereodia's. Stereoglasplaten waarop 75 jaar geleden de wor ding van de Afsluitdijk is vastgelegd (coll. Nieuw Land Erfgoedcentrum, Lelystad). Populariteit Stereodia's met een beeldverslag van de bouw van het monument op de Afsluitdijk van achitect Willem Dudok (coll. Nieuw Land Erfgoedcentrum, Lelystad). Extra dimensie Illusie Annelies Cordes is archivaris AVM bij Nieuw Land Erfgoedcentrum. november 2007 archievenblad

Archievenblad | 2007 | | pagina 9