onderwijs en onderzoek De minor Archivistiek is een inten sieve kennismaking met het vak en zijn beroepsproblemen. Zaken die aan bod komen hebben betrekking op de prak tijk van archiefvorming en -beheer: Wat is een archief? Welke functies heeft een archief? Waarom wordt archief gevormd en hoe wordt het geordend? Waar moet je op letten bij de inrichting van een archief? Maar ook de bewerking van reeds gevormd archief komt aan bod: Hoe maak je een archief toegankelijk? Hoe beschrijf je het? Hoe worden archieven gewaar deerd en archiefbestanddelen geselec teerd voor vernietiging of overbrenging? Wat doet men voor het onderhoud, het behoud en het beheer? Vanzelfsprekend worden de archieven vanuit hun context benaderd. Na de minor zijn de studenten in staat om archiefvorming en -beheer te kunnen vormgeven. De competenties waarover de studenten na afronding van de minor beschikken sluiten aan bij de DIVA-pro- fielen die door het archiefveld zijn vast gesteld. De negen modulen van de minor zijn: Archiefvorming, Institutionele con text, Archiefbeheer, Documentanalyse, Archiefbewerking, Preserveren, Waar dering en Selectie, Toegankelijkheid en ten slotte Toezicht en Inspectie. De meeste modulen werken vanuit een casusorganisatie, bijvoorbeeld een minis terie of een bedrijf. Bij iedere module staat een beroepsprobleem centraal en dient een eindopdracht gemaakt te worden. Dat kan een paper zijn, maar ook een rapport, een plan van aanpak of een set met regels. Hieronder geven we van elke module een kort overzicht. Deze module gaat over relaties en structuren in archieven. Er wordt voort durend verband gelegd tussen theorie en praktijk. De module behandelt de rele vantie van ordening, ordeningsmetho den, ordeningsstelsels uit het verleden en hun impact op het heden, ordening in een hybride omgeving, het nut van orde ningsplannen en de relatie tussen orde ningsplan en documentair structuurplan. Tijdens de module werken de studenten aan een paper, waarin zij uitwerken hoe een gegeven ordeningsschema kan wor den onderhouden en geïmplementeerd. Deze module geeft studenten inzicht in de instellingen van staat en bestuur op archiefvorming. Het doel is het plaatsen van deze instellingen en hun functione- ren in de historische context. De module beperkt zich niet tot het verleden, maar neemt ook de institutionele context van vandaag onder de loep. Daarnaast wordt dit collegejaar aansluiting gezocht bij de Historisch Maatschappelijke Analyse die centraal staat in de module Waardering en Selectie. Archiefbeheer is nu typisch zo'n vak waarbij procedures een belangrijke rol spe len. In de module staan de procedureel- juridische kaders van het archiefbeheer centraal. Dat zijn onder meer het archief recht en de NEN-ISO 15489:1, de norm voor Informatie- en Archiefmanagement. De studenten sluiten de module af met een set interne regels voor het archiefbe heer voor een casusorganisatie. Hierbij is tevens aandacht voor Baseline requirements voor het archiefbeheer. Een archief kan beschouwd worden als de som der afzonderlijke documenten. Documentanalyse geeft een caleidosco pisch overzicht van de ontwikkeling van orale naar schriftelijke cultuur en van de manier waarop de (rechts)handeling tot uitdrukking komt in documenten van de middeleeuwen tot vandaag. De vorm en de inhoud (tekstuele kenmerken) van documenten worden geanalyseerd. Ook de procedure waarin een document tot stand komt wordt behandeld, evenals de wijze van bekrachtiging en de perso nen die bij de totstandkoming betrok ken waren. De typologie van archiefdo cumenten uitgaande van hun functie legt dwarsverbanden met de module Archiefbewerking. Hoe maak je van een chaotische hoeveelheid documenten een goed ont sloten informatiesysteem? Een uitdaging met hoog praktijkgehalte. Doen is hier de rode draad die leidt tot een goed geor dend en toegankelijk archief. De studen ten verrichten eerst contextonderzoek, dat wil zeggen dat zij de achtergronden van de archiefvormer en de vorming en het beheer van hun casusarchief analy seren. Aansluitend beschrijven zij daad werkelijk het archief en maken zij het toegankelijk voor het gebruik van derden in de vorm van een ISAD(G)-conforme inventaris, die ook aan de klassieke eisen voldoet (voorzover wenselijk in een digi tale omgeving). We willen het archief langer bewaren dan vandaag, dat betekent: werken aan duurzaam informatiebehoud. Vertrekpunt is de drager van de informatie en factoren die zijn behoud waarborgen. Passieve con servering (klimaat en verpakking) wordt behandeld. Vervolgens wordt ingegaan op actieve conservering en restauratie. Digitale informatie vergt extra aandacht: verschillende dragers en methoden pas seren de revue, naast de organisatie van digitaal behoud. De studenten leren van de fouten en rampen uit het archiefveld. Zij stellen een calamiteitenplan op waarin l6 onderwi s en onderzoek aan de Hogeschool van Amsterdam. Daarnaast kunnen studenten van de Reinwardt Academie van de Amsterdamse Hogeschool voor de Kunsten zich inschrijven. Voor voltijdstudenten van de opleiding Informatie Media is de minor in een halfjaar te voltooien. Deeltijdstudenten kunnen daar tweemaal een halfjaar over doen. In overleg met het Instituut van Media en Informatie Management kan een beperkt aantal belangstellenden als contractstudent deelnemen aan de minor Archivistiek. Deeltijdstudenten die studeren voor het diploma Archivistiek B dienen acht modulen van de minor met goed gevolg af te ronden. Voor een module is er dus een keuzemogelijkheid. Om het diploma Archivistiek B te behalen dienen studen ten voldoende relevante archivistische werkervaring te verwerven en de oplei ding te voltooien met een archivistische eindscriptie. In de minor geven professionals uit de archiefpraktijk samen met de docenten van de Archiefschool les. Henk Duits, Robbert Jan Hageman, Daan Hertogs, Kees Schabbing en Jos Wassink werken samen met de reguliere docenten Geert- Jan van Bussel, Maaike Lulofs, Susanne Neugebauer, Chris Streefkerk en Hans Waalwijk. Voor wie? De minor Archi vistiek is primair bestemd voor stu denten van de (deeltijd)opleiding Informatie Media van het Instituut van Media en Informatie Management (MIM) het duurzaam beschermen van alle soor ten van informatie is geregeld. Het gevolg van waardering en selec tie is dat wat uiteindelijk weg is, ook echt weg is. Voor het zover is moet eerst een keuze worden gemaakt. In aansluiting op het onderzoek naar de institutionele con text wordt de sociale en/of geografische samenhang van een archief onderwor pen aan een Historisch Maatschappelijke Analyse. De module besteedt aandacht aan waardering, selectie en verwijdering, de waarderingscriteria, de methoden van selectie en de archiefrechtelij ke bepalin gen die op waardering en selectie van toe passing zijn. Toegankelijkheid valt te definiëren als een samenstel van factoren die betrek king hebben op het archief zelf (de goede, geordende en toegankelijke staat), het archiveringssysteem met daarbinnen het toegangensysteem, de gebruiker en diens competenties en tot slot de maatschap pelijke omgeving waarin archief wordt gebruikt. Hulpmiddelen zorgen voor toe gankelijkheid. Ook in een digitale werk plaats is een archivistisch instrumenta rium nodig. Toegankelijkheid verbetert als je aandacht besteedt aan al deze fac toren. De studenten brengen een advies uit over een beroepsprobleem binnen het domein toegankelijkheid. Actuele onder werpen zijn de verandering en verbreding van de gebruikersgroep, de invloed van ICT, maatschappelijke ontwikkelingen en visies op dienstverlening. Inspectie is te zien als een sluitstuk van de gehele minor, althans, als niet is gekozen voor de module Toegankelijkheid. Vanuit het perspectief van de audit, het toezicht, de inspectie wordt het archief beheer tegen het licht gehouden. Het toe zicht op naleving bij de overheid is het uitgangspunt van de module. De studen ten voeren een inspectie uit, zij het een denkbeeldige. Zij gaan in op het belang van toezicht, de wijze waarop het toe zicht in Nederland is georganiseerd en de bevoegdheden van een toezichthouder. Wat is het object van toezicht en welke methoden van toezicht zijn er? Ook de ethische, the oretische en methodo logische vraagstukken waar archiefinspecteurs mee te maken krijgen komen aan bod. 17 Door Marieke de Haan, Maaike Lulofs en Hans Waalwijk De hbo-opleiding tot archivaris staat niet stil. In 2004 ging de vernieuwde deeltijdopleiding van start. Afgelopen september is de minor Archivistiek begonnen. Archiefvorming Institutionele context De Archiefschool, een van de organiserende partijen van de nieuwe minor Archivistiek (foto Archiefschool, Amsterdam). Archiefbeheer Documentanalyse Archiefbewerking Preserveren archievenblad november 2007 Inschrijving Wilt u de mogelijkheden van inschrij ving voor de minor bespreken? Neemt u dan contact op met: Jelke Nijboer, coördinator opleiding Informatie Media (MIM) Hogeschool van Amsterdam, Singelgrachtgebouw Telefoon: (020) 595 17 12 E-mail: j.nijboer@hva.nl Websites: www.archiefschool.nl/ opleidingen, www.mim.hva.nl, www.deeltijd.hva.nl/informatie-en-media/ Marieke de Haan, Maaike Lulofs en Hans Waalwijk werken bij de Archiefschool als medewerker communi catie resp. docent-onderzoekers. De minor Archivistiek wordt gegeven in het Instituut van Media en Informatie Management, dat gevestigd is in het Singelgrachtgebouw in Amsterdam (foto Hogeschool van Amsterdam). Waardering en Selectie Toegankelijkheid Toezicht en Inspectie november 2007 archievenblad

Archievenblad | 2007 | | pagina 8