Omdat het SCdlfflGn van boeken in kleur veel slimmer kan Hoe de Konica Minolta PS5000C uw scanproblemen oplost. KONICA MINOLTA The essentials of imaging management Vervolg van pagina 17 Vind je de RHC-vorming eigenlijk een goede ontwikkeling? "Ik vind het een heel goede ontwik keling. Het is wel een schoolvoorbeeld van hoe er bij de overheid een dubbelslag tot stand is gekomen. Begin jaren negen tig zaten we heel erg op de lijn van het records continuüm (het archief als ver lengstuk van de overheid), we zouden steeds meer opschuiven naar de admi nistratie. Door staatssecretaris Aad Nuis is echter een beweging richting erfgoed ingezet. Het administratieve deel is dus wat ondergesneeuwd en het idee van archieven als beheerders van het cultu reel erfgoed is vooral de boventoon gaan voeren. Daarbij hoorde meer naar buiten treden en nieuwe publieksgroepen aan boren. Dat is de nieuwe wind die sinds ongeveer 1995 is gaan waaien. Ik denk dat we de administratie en de inspectie mede daardoor relatief hebben verwaar loosd. Dat gaan we binnen de nieuwe organisatie weer aanpassen." In het verlengde daarvan: wat zijn de sterke en wat de zwakke punten van 'jouw' RHC? "Een heel sterk punt is dat wij als erfgoedin stelling op de provinciale erfgoedkaart zijn terechtgekomen. We zijn gesprekspartner van de provincie en nemen inmiddels bin nen de provincie een niet meer weg te den ken plaats in. Dat hadden we nooit bereikt als we met z'n drieën apart waren geble ven. Het heeft ook met de naam te maken: Zeeuws Archief. Wij staan daardoor in de beleving toch op één lijn met andere wel door de provincie gesubsidieerde instel lingen als de Zeeuwse Bibliotheek, het Zeeuws Museum en de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland. Een negatieve kant is dat het conglome raat rijksarchiefdienst het in het verleden vaak vrij snel eens was over inhoude lijke zaken. Nu de rijksarchiefdienst niet meer bestaat, is dat niet meer zo. DIVA heeft dat weliswaar voor een gedeelte in kunnen lossen. Hoe dat binnen Erfgoed Nederland zal gaan, moeten we afwach ten. En ik heb het al eerder gehad over de kosten, we hebben weliswaar een prachtig gebouw, maar het is ook heel duur!" Wat je tegenwoordig wel ziet, is dat er aller lei erfgoedorganisaties, zoals bibliotheken, musea en archieven, in één organisatie samengaan. Wat denk je daarvan? "Daar ben ik wat dubbel in. Als je dezelfde 'tak van sport' beoefent, gaat dat prima. Eén heel groot RHC voor de gehele provincie Zeeland, een soort koepelorganisatie waarbij alle bestaan de archiefdiensten in de provincie zijn aangesloten of meer bescheidener drie of vier van dergelijke organisaties, zou in ons geval heel mooi zijn. Maar dan heb je het uitsluitend over archieven. Op het moment dat je met anderen, als bibliotheek en museum, samengaat ver ruim je weliswaar je blikveld, maar zie je denk ik toch ook dat het vak van archi varis wat onder druk komt te staan. Maar in Zeeland hebben we wel hechte samenwerkingsverbanden met ande ren, zoals de Zeeuwse Bibliotheek en de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland, waar mee we bijvoorbeeld een webportal (www. geschiedeniszeeland.nl) hebben opgezet." Vind je dat de directeur van een RHC moet beschikken over een diploma archivistiek? "Puur theoretisch vind ik dat een noodzaak. Een directeur van een derge lijke organisatie moet archiefinhoudelijk opgeleid zijn. Aan de andere kant heb ik ook wel begrip voor een directeur, die uit een andere discipline afkomstig is, uit het museumwezen bijvoorbeeld. Maar in dat geval moet, vind ik, de archiefcomponent toch wel op een zware manier in het MT vertegenwoordigd zijn." Ten slotte, waar staat het Zeeuws Archief over vijfjaar? "We hebben dan een organisatie die op adequate wijze de digitale toekomst ingaat en we zullen als hét historisch centrum van Zeeland nog meer geworteld zijn in de pro vincie, met de nadruk op digitale dienst verlening. Daarnaast zul len we de andere kant niet verwaarlozen: men sen blijven welkom in de expositieruimte en de stu diezaal en ook via rondlei dingen en open dagen, om kennis te nemen van het rijke, veelvormige verleden en om zelf onderzoek te doen. Het tastbare houden we ook vast.'-' 19 Het scannen van boeken is nu eenmaal een lastige klus. Boeken zijn zwaar en geopend moeilijk plat op een scanner te leggen. Gebonden boeken dreigen al snel te beschadigen en teksten en afbeeldingen in de rug van het boek vervormen. Maar niet met de nieuwe Konica Minolta PS5000C. Deze scant boeken van bovenaf en corrigeert automatisch de kromming in de rug. Of het origineel nu zwart-wit of in kleur is, een standaard of afwijkend formaat heeft. De Konica Minolta PS5000C zorgt eenvoudigweg voor de best denkbare reproductie. Meer weten over deze slimme bookscanner? Kijk op www.kn.nl of bel GRATIS 0800 - 022 21 41. KN bv, Postbus 237, 1170 AE Badhoevedorp, tel. 0800 - 022 21 41, fax 020 - 658 41 60, e-mail: info@kn.nl Exclusive Distributor De nieuwbouw, waarin materialen als glas, staal en beton zijn gebruikt, kenmerkt zich door transparantie en toe gankelijkheid. Hier bevinden zich de receptie, het audito rium, het archiefcafé en de drie ondergrondse depots van het Zeeuws Archief (foto Rijksgebouwendienst). Zeeuws Archief in cijfers Het Zeeuws Archief is gevestigd in het Van de Perrehuis, een achttiende-eeuws stadspaleis van architect Jan Peter van Baurscheit, in combinatie met een high tech gebouw van Jan Benthem van architectenbureau Benthem Crouwel. De organisatie is in 2000 ontstaan door een fusie van het Rijksarchief in Zeeland en de gemeentearchieven van Middelburg en Veere. Sinds 1 januari 2007 is op basis van een dienstverle ningsovereenkomst ook het volledige beheer over de archieven van het Waterschap Zeeuwse eilanden (1,6 km) aan het Zeeuws Archief opgedragen. Het Zeeuws Archief is een openbaar lichaam; het bestuur bestaat uit twee leden aangewezen door de staats secretaris van OC&W, twee leden aan gewezen door de gemeenteraad van Middelburg en één lid aangewezen door de gemeenteraad van Veere. Voorts is er een adviserend lid namens het College van GS van Zeeland en is de directeur adviserend lid en ambtelijk secretaris. Er werken (cijfers 31 december 2006): 43 personen (op 30 fte's). Daarnaast zijn er zo'n 35 vrijwilligers werkzaam en ver leent het archief onderdak aan de archi varis van de rechtbank, de regioarcheo logen Walcheren, de conservatoren van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen en de Stichting Genealogisch Centrum Zeeland. Het Zeeuws Acrhief beheert 23 km archieven en collecties. In totaal brachten in 2006 zo'n 15.000 mensen een bezoek (studie zaal, exposities, rondleidingen en open dagen) aan het Zeeuws Archief. Peter Sijnke is werkzaam bij het Zeeuws Archief en is tevens redacteur van het Archievenblad. juli 2007 archievenblad

Archievenblad | 2007 | | pagina 9