Symposium Archiejin Vorm beleeft tweedieditie Archief invorm 02 WILD PLAKKEN archieven en collecties bij het samenstellen van haar bloem lezing 'Visies op Vormgeving - Het Nederlandse ontwerpen in teksten' (www. premsela.org). Voor dit standaardwerk over de geschreven geschiedenis van de Nederlandse vormgeving speurde ze uren in archieven. Correspondentie in vorm- gevingsarchieven bleek van groot belang te zijn. Het geeft inzicht in de opdracht verlening alsook de verstandhouding tus sen opdrachtgever en -nemer. Ze hield een pleidooi voor meer onderzoek, meer designhistorici, meer archieven en meer publicaties. Sjarel Ex, directeur van Boijmans van Beuningen, nam ons mee naar zijn nieuw te bouwen depot. Hij stelde ons de vraag: "Kan een goed depot hiaten in beeld brengen, helpt het te associëren?" Voor zijn 'dynamisch depot' ging hij te rade bij het Schaulager ('kijkdepot') in Basel (www.schaulager.com). Hun col lectie is puur fysiek geplaatst zonder een esthetisch of inhoudelijk verband te sug gereren. Ex liet diverse ontwerpen van het nieuw te bouwen depot de revue pas seren. Niet alleen aan het museum, ook aan verzamelaars wordt depotruimte ter beschikking gesteld. Een museum hoeft immers niet altijd het eigendom te heb ben, het bezit is ook mooi. Hoofd bibliotheek en archief van het Van Abbemuseum te Eindhoven, Diana Franssen, nam ons mee naar de kabinet ten van het project 'Living Archive', een serie documentaire tentoonstellingen. Het archief van het Van Abbemuseum wordt daarbij steeds als uitgangspunt genomen. De eerste Living Archive ging over Jean Leering en de tentoonstellin gen 'People's Park' (1970) en 'De Straat. Vorm van samenleven' (1972) die onder zijn leiding tot stand kwamen. De tweede Living Archive 'Ondertussen.... Achter de schermen' had het 70-jarig jubileum van het museum als uitgangspunt. Uit ieder jaar van het bestaan werd een archiefstuk getoond in relatie tot de wereldgeschiede nis en stromingen in de beeldende kunst. De derde Living Archive 'Wo stehst du mit deiner Kunst, Kollege?' stelt controverses binnen het museale bestel aan de kaak. De volgende Living Archive zal gaan over het Apollohuis, dat van 1980 tot 2001 functioneerde als een alternatief platform voor muziek en beeldende kunst. De laatste spreker van de ochtend was Lies Ros. Zij vertelde ons over de totstandko ming van de tentoonstelling 'Beeld tegen Beeld', die in 1993 te zien was in het Centraal Museum Utrecht. Beeld tegen Beeld keek terug op het werk van het gra fisch ontwerperscollectief Wild Plakken, waarvan Ros deel uitmaakte. Het proces van de totstandkoming van de exposi tie is gedocumenteerd in de catalogus. Op de website van het Nederlands Archief Grafisch Ontwerpers (www.nago. nl) is het archief van Wild Plakken te zien inclusief de daarin opgenomen affiches. Na deze sprekers was het tijd om het CRVa te lanceren. Het CRVa is een data base waarin 1700 ontwerpers zijn opge nomen. Arnoud van Aalst, adjunct-direc- teur van Premsela, en Anja Tollenaar van het RKD verrichtten de openingshande ling. Met het zoeken naar de ontwerper 'Premsela' werd het CRVa gedemonstreerd en in werking gesteld. De database toon de als zoekresultaat het archief van Benno Premsela. Vanuit de hoofdgegevens over het archief kan men vervolgens doorklik ken naar de inventaris van het archief. De database verwijst bovendien naar gerelateerde archieven, zoals het bedrijfs archief van de textielfirma Van Besouw, waar Premsela 23 jaar hoofd vormgeving en productontwikkeling was. Voor de lunch overhandigde Mariet Willinge van het NAi de handleiding Het ontwerpproces bewaard aan Dick van Hoff, industrieel ontwerper voor onder andere Droog Design en Koninklijke Tichelaar Makkum. Dit boekje geeft in het kort instructies aan ontwerpers voor het beheer van hun eigen archief. Na de lunch stonden vijf work shops op het programma. De workshop 'Archief gezocht' zocht voor 25 urgente vormgevingsarchieven een onderko men. De workshop 'Tradities opnieuw bekeken' ging in op de rol van geschie denis als inspiratiebron voor designers. De workshop 'Het oude wordt nooit oud' daagde de deelnemers uit mee te denken over nieuwe presentatiemogelijkheden. De workshop 'De belangstelling voor bedrijfsarchieven' begon met de presen tatie van vier cases van bedrijfsarchie ven. Achtereenvolgens kwamen de 'best practices' van de firma's Gispen, Van Besouw, Fokker en Van Kempen Begeer aan bod. In de discussie die volgde stond de vraag centraal welke maatregelen bij zouden dragen aan het verhogen van het bewustzijn van het bedrijfsleven over het belang van hun archieven. De dag werd afgesloten met de overhan diging van het cahier Bob Noorda door Robert van Rixtel van [ZjOO producties aan de bijna 80-jarige grafisch ontwerper. Esther Cleven van De Beyerd lichtte toe dat, alhoewel Noorda in Nederland niet zo bekend is, hij gezien wordt als de stich ter van de corporate identity van Italië. Hij was verantwoordelijk voor het ont werp van talrijke huisstijlen, zoals Agip, Pirelli, Enel en Coop. De tweede editie van 'Archief in Vorm' was een succes. We zagen de resultaten van de drie jaar geleden uitgesproken beloftes. Over drie jaar legt de organisatie wederom verantwoording af op de vol gende editie van het symposium. Welke beloftes zullen dan verzilverd zijn? gunning worden aangevraagd?" Om dit te bepalen is het CRVa de basis voor het verdere strategische beleid. Goed nieuws is dat de Mondriaan Stichting 600.000 euro heeft toegezegd voor deze urgent veilig te stellen archieven. Met dit bedrag worden afzonderlijke projecten voor 40% ondersteund, voor de overige 60% moet dekking gezocht worden. Dit bete kent dus dat in totaal anderhalve miljoen euro geïnvesteerd kan gaan worden in het ontsluiten, beheren en ter beschik king stellen van bedreigde vormgevings archieven. Broze relatie De tweede spreker was grafisch ont werper Irma Boom. De deelnemers kregen letterlijk een kijkje in haar archief, door dat een cameraman haar verrichtingen filmde. Boom liet het gedeelte van haar archief zien dat betrekking had op het door haar ontworpen boek Sheila Hicks. Weaving as Metaphor. Het proces dat zij doorliep met opdrachtgever, uitgever en kunstenaar leverde vele e-mails, dum mies en andere archiefstukken op. Haar verslag van het ontwerpproces was een prachtige illustratie van de totstandko ming van een vormgevingsarchief. Boom won met het boek de gouden medaille bij de competitie 'Best bookdesign from all over the world 2007'. Haar archief is ondergebracht bij de Universiteit van Amsterdam, Bijzondere Collecties. De volgende spreker, Theo Thomassen, directeur van de Reinwardt Academie, ging in op de vraag: "Wat is cultureel erf goed?". Volgens hem is dat niet objectief te bepalen. Iets is cultureel erfgoed wan neer er gemeenschappelijke herinnerin gen zijn over een object, wanneer je dus niet de enige bent die er betekenis aan geeft en deze betekenis bovendien gene- ratieoverstijgend is. Zijn studenten leren vragen te stellen aan een object. Deze zijn eindeloos. De beschrijving van een object is echter een reductie en construc tie van de werkelijkheid. Thomassen gaf aan dat de relatie tussen objecten en de ontwerper zeer broos is. Daarom is een archief zo belangrijk: zonder archiefstuk ken belanden objecten waarschijnlijk op de rommelmarkt en zonder maatregelen verdwijnt ons cultureel erfgoed. Designhistorica Frederike Huygen ver telde vervolgens over haar ervaringen Het symposium, georganiseerd door Premsela, het Rijksbureau voor Kunsthistorische Documentatie (RKD) en het Nederlands Architectuurinstituut (NAi), vond plaats in de Koninklijke Bibliotheek te Den Haag. Dagvoorzitter Jos Holtkamp van Premsela keek terug op de afgelopen drie jaar. Hij consta teerde dat de beloftes die tijdens het eerste symposium zijn uitgesproken ook zijn nagekomen. De projectgroep beloofde een Centraal Register van Vormgevingsarchieven (CRVa) op te stel- len. Dat register is er nu (www.rkd.nl/ crva). Daarnaast stelde men in het voor uitzicht uit de long list van 1200 vormge vingsarchieven een lijst te destilleren van bedreigde vormgevingsarchieven. Deze als urgent gelabelde archieven hebben speciale aandacht nodig. Rudi Ekkart, directeur van RKD, gebruik te in zijn betoog over de toekomst van vormgevingsarchieven de volgende meta foor: "Hoe zien we door de bomen het bos en voor welke bomen mag geen kapver- prrr-rrr- Door Virginie Mes Affiche van de expositie 'Beeld tegen Beeld' uit 1993 (coll. Nederlands Archief Grafisch Ontwerpers). 'Living Archive' archievenblad juli 2007 Database Bob Noorda bladert in het boek over zijn leven als grafisch vormgever (fotoTruus van Gog.Amsterdam). Openingshandeling van de database Centraal Register van Vormgevingsarchieven door AnjaTollenaar van het RKD en Arnoud van Aalst van Premsela (fotoTruus van Gog, Amsterdam). Workshops en cahier juli 2007 archievenblad Een van de workshops in volle gang (fotoTruus van Gog, Amsterdam). Virginie Mes is beleidsmedewerker Nieuwe Media bij het Regionaal Historisch Centrum Eindhoven. B Op 31 mei vond de tweede editie van het symposium 'Archief in Vorm' plaats. Het symposium keek terug op de afgelopen drie jaar. De doelstelling van de eerste editie van Archief in Vorm in 2004 was om het vraag stuk van archivering van vormgevingsarchie ven op de politieke agenda te krijgen. Dat dit gelukt is, blijkt wel uit de financiële steun die de Mondriaan Stichting toegezegd heeft voor het ontsluiten, beheren en ter beschik king stellen van vormgevingsarchieven. Jos Holtkamp van Premsela, dagvoorzitter van Archief in Vorm 02 (fotoTruus van Gog.Amsterdam).

Archievenblad | 2007 | | pagina 7