Doc <1^> Consult fampoint @\VR\digit Group WIJ DOEN WAAR WE GOED IN ZIJN DocConsult I 13 Tijdelijke ondersteuning nodig om uw (digitale) informatiehuishouding procesgericht op orde te brengen? Dl-facilities is gespecialiseerd in: wegwerken van archiefachterstanden (her-)inrichting van archieven tijdelijke ondersteuning bij de uitvoering van de reguliere DIV -taken Dl - facilities Documentair Informatiemanagement IJsduikerstraat 23 2492 PM DEN HAAG 06 - 53524853 070 - 3265588 info@DI-facilities.nl www.DI-facilities.nl Documentair management en ondersteuning interim-management quick-scan coaching on the job ,[f^p archiefbewerkingen «^5 in-company trainingen wegwerken achterstanden Onze ervaren projectmedewerkers hebben veelal een opleiding Bestuursambtenaar, SOD I en 11, WA en Middelbaar archiefambtenaar. Zij staan garant voor een klantgerichte en klantvriendelijke dienstverlening. project- en adviesbureau Nico Maasstraat 51 Tel. 074 - 2500166 7555 LW Hengelo Fax 074 - 2500144 www.docconsult.nl E-mail: docconsult@hetnet.nl KVAN Studiedag Vervolg van pagina 11 ren of vernietigen van archiefbescheiden op grond van politieke motieven', was de titel van de presentatie van Agnes Jonker (Archiefschool) binnen het thema 'Archieven en het maatschappelijk belang van openbaarheid'. Het verkrijgen van kennis over een lastig verleden is moei lijk. Jonker benadrukte dat het recht om te weten niet voor niets een van de men senrechten is. Zij gaf voorbeelden uit het buitenland, zoals archieven die gevormd zijn in de periode van de Spaanse burger oorlog. In 'Het archief in de bestuurlijke context. Hoe organiseer je draagvlak en enthou siasme?' stond de vraag "Hoe profileer ik mijn instelling?" centraal. Deze workshop van Jantje Steenhuis (Gemeentearchief Rotterdam) en Tom van Slooten (Rijck- heyt. Centrum voor regionale geschiede nis) viel binnen de themalijn 'Het belang van archieven voor de maatschappij'. Dat je als instelling draagvlak moet creëren bij bestuurders en gebruikers was een van de aanbevelingen die aan bod kwa men. Door te netwerken en je gezicht te laten zien, of dat nu bij een wedstrijd van Feyenoord of een concours hippique is, vergroot je je zichtbaarheid. Christian van der Ven (Brabants Historisch Informatie Centrum) liet in 'Een Second Life voor de archivaris: wat hebben wij in virtuele werelden te zoeken?' zien dat archivarissen wel degelijk iets te zoeken hebben in virtuele werelden. Nadat hij in het kort de ontwikkelingen van de afgelopen jaren binnen het World Wide Web toegelicht had, gunde Van der Ven de aanwezigen een kijkje in zijn tweede leven als virtueel archivaris in Second Life. Zo liet hij onder andere het 'eiland' zien vanwaar hij advies geeft en toonde hij enkele andere stills uit de dynamische vir tuele wereld waarin hij vele avonduren verslijt. Second Life is geen spel, benadruk te Van der Ven. Het is een proeftuin waarin de mogelijkheden van virtuele werelden voor de toekomst verkend worden. Na een theepauze was er de derde ronde workshops. Pauline Bunt (College Bescherming Persoonsgegevens) stelde het gebruik van persoonsgegevens aan de orde in 'Alles over iedereen vindbaar?', een lezing binnen het thema 'Archieven en het maatschappelijk belang van openbaarheid'. In de Wet Bescherming Persoonsgegevens (WBP) staan veel open normen. Er is dus veel ruimte voor eigen interpretatie, betoogde Bunt. Zorgvuldigheid is gewenst, zowel van de kant van de overheid als van de burger. Je moet niet zomaar alles geven, was een van de conclusies. In 'Het eerste wisselkabinet' werd het gelijknamige project toegelicht door Gieneke Diephuis (GGZ Drenthe) en Joke Wolff (Drents Archief). Het project heeft tot doel verhalen van vroeger te registre ren. Bewoners van verpleeghuizen kun nen aan getoonde gedigitaliseerde foto's en films verhalen toevoegen. Een goed voorbeeld van het belang van archieven voor de maatschappij 'Weg met het instellingsgerichte den ken', zo luidde de titel van de workshop van Fred van Kan (Gelders Archief) bin nen het thema 'De invloed van de maat schappij op de werkwijze van archieven'. Hij gaf een kort historisch overzicht van de concentratie van archiefdiensten in de afgelopen decennia, met als voorlo pig eindpunt de oprichting van regio naal historische centra. Inmiddels zijn binnen het traditionele archiefveld initi atieven genomen om de bereikbaarheid van het cultuurhistorisch erfgoed verder te vergroten. In Gelderland bijvoorbeeld is vorig jaar de website 'MijnGelderland. nl' gelanceerd, met een integraal aanbod op cultureel en historisch terrein van de Gelderse erfgoedinstellingen, waaronder op dit moment de Gelderse Bibliotheek, de Stichting Gelders Erfgoed en het Gelders Archief, en in de toekomst moge lijk nog vele andere. Achter de schermen blijven de oude instellingen voorlopig intact. Maar het publiek dat het erfgoed wil 'beleven', kan zonder voorkennis over de instellingen op de website terecht. 'Historische sensatie' zijn daarbij de sleu telwoorden. In de Van Wijnenzaal sloot de voor zitter van de Commissie KVAN, Klaart je Pompe, de dag plenair af met enkele beschouwende woorden. Zij had alle reden aan te nemen dat de studiedag geslaagd was, afgaand op de geluiden die zij om zich heen had opgevangen. En een studiedag is geen studiedag zonder een borrel tot besluit. 1 DOCUMENTAIRE INFORMATIEVOORZIENING utilize your knowledge Digitalisering backlogscanning Automatische factuurherkenning en -verwerking Alle gewenste formaten en documentsoorten Zwart/wit of (sterk gecomprimeerde) kleurenscans Scanning op locatie of extern Scanning on Demand (SoD) i.c.m. archiefopslag Beheer van uw digitale archief via ons ASP-model tel: 045-5640054 fax:045-5331995 info@scanpointnl.nl www.scanpointnl.nl van bitsen consultancy Archiefbewerking Advisering Interim- project management Detachering Opleiding Applicatiebeheer Implementatie DMS RMS Van Bilsen Consultancy en Scanpoint Nederland zijn onderdeel van de Samen sterk in Document Management! tel: 045-5691584 fax:045-5331995 Info@vanbilsenconsultancy.nl www.vanbilsenconsultancy.nl Ganzepool 6 - 6443 WZ Brunssum juli 2007 archievenblad I Bij de borrel:gezellige onderonsjes of netwerken? De leden van de studiedagcommissie werden aan het eind van de Historische sensatie iedag in de bloemetjes gezet Geslaagd Ellen Snoep is werkzaam bij Erfgoed Nederland en hoofdredacteur van Oud Nieuws. Met dank aan Godelieve Bolten, Dick van der Fluit, Marcel Leechburch en Robert van Vuuren, allen medewerkers van het Noord-Hollands Archief, voor hun bijdragen.

Archievenblad | 2007 | | pagina 6