O O O O O O O O O Nieuwe versie ICT- Kwaliteitszorgsysteem voor het erfgoed Vlucht route New York Nieuwe studiezaal Stads- en Streekarchief Zutphen Plaats uan Herinnering bp?5 pwjs Historoscoop in Limburgs Museum vernieuwd 1 •ET nieuws uit het veld De interface van het ICT-kwaliteits- zorgsysteem van DEN is een stuk gebruiks vriendelijker geworden. De beschrijvingen van kwaliteitsinstrumenten en innovatie ve projecten kunnen nu eenvoudig gekop peld worden aan achtergronddocumenta- tie op de website van DEN. In het kader van de subsidieregeling Digitaliseren met Beleid registreert DEN welke instellingen subsidie ontvangen voor een informatie plan of een ontwikkelingsproject. Naast het ICT-register en de projectenbank is een overzicht van Terminologiebronnen (bijvoorbeeld thesauri) die in gebruik zijn bij Nederlandse erfgoedinstellingen toege voegd. Ook is de Nationale Inventarisatie Krantendigitalisering een vast onderdeel geworden. Erfgoedinstellingen worden opgeroepen hun kennis te delen en hun innovatieve projecten aan te melden bij DEN. Als u gebruik maakt van ICT-stan- daarden die nog niet in het register zijn opgenomen, vernemen wij dat graag via register@den.nl. Zie ook: www.den.nl/ register De nieuwe themawebsite van het Gemeentearchief Rotterdam, Vluchtroute New York, leidt kinderen door het Rotterdam van rond 1900. Deze web site, die is ontwikkeld door Watt_Worx, is onlangs online gegaan. Op Vluchtroute New York leren kinderen onder meer hoe de Kruiskade er zo'n honderd jaar gele den uitzag, of de Oude Haven of het Noordereiland. Ze kunnen een kijkje nemen aan boord van een schip van de Holland Amerika Lijn. De site geeft ze zelfs recepten van gerechten die aan boord van een HAL-schip werden geserveerd. De website hoort bij het gelijknamige boek van schrijfster Martine Letterie. In deze historische jeugdroman, die in maart verscheen, vertelt Letterie het verhaal van Lisa, Hanna en Avram. Lisa woont nog maar net in Rotterdam als ze Avram en Hanna leert kennen, twee van de duizen den Roemeense joden die via Rotterdam Op 14 juni heeft L. Frissen, commis saris van de koningin in de provincie Limburg, in het Limburgs Museum in Venlo officieel de vernieuwde Historoscoop geopend. De Historoscoop is een specta culaire multimediashow die op adembe nemende wijze de gemeenschappelijke geschiedenis van het land van Maas en Rijn belicht. Een verleden dat geken merkt wordt door grenzen. Landsgrenzen natuurlijk, maar ook symbolische gren zen. Grenzen door machthebbers op de landkaart gezet. Grenzen die we zelf als mens trekken. Grenzen die vervagen en verdwijnen om ergens anders opnieuw getrokken te worden. De vernieuwde Historoscoop vertelt niet alleen een ander verhaal met nieuwe beelden, ook de techniek is sterk verbeterd. Als in een modern Panorama Mesdag worden in de Historoscoop beelden geprojecteerd met 12 beamers op een 360 graden panora- mascherm met een omtrek van bijna 40 meter en 3 meter hoog. Dolby surround, de illusie van beweging en de soms bloedstollende theatereffecten maken de Historoscoop tot een inspirerende beleve nis, tot een werkelijk ondergaan van de geschiedenis. Meer informatie: www.lim- burgsmuseum.nl gebruik maken van de studiezaal op de benedenverdieping. In de studiezaal vin den bezoekers de vertrouwde fiches voor genealogisch onderzoek. De nieuwe boe kenkasten staan vol met historische boe ken over Gelderland en de gemeenten Zutphen, Lochem en Brummen in het bijzonder. Daarnaast zijn er computers met grote schermen beschikbaar. De ver ouderde studiezaal is verbouwd tot een frisse ruimte waarin een gedeelte is inge richt voor het raadplegen van fiches én een hoek waar rustig aan een tafel archiefstukken ingezien kunnen worden. Het Stads en Streekarchief Zutphen is geopend van dinsdag tot en met vrijdag van 9.00 tot 17.00 uur. Kijk voor actuele informatie op www.streekar- chiefzutphen.nl of bel naar het Stads- en Streekarchief Zutphen, telefoon: (0575) 51 21 57. naar Amerika vluchten. Hanna is ziek en moet ach terblijven als de rest van haar familie op een schip van de Holland Amerika Lijn naar New York vertrekt. Avram vraagt Lisa of zij voor Hanna wil zorgen. En vooral: ervoor te zorgen dat Hanna ook naar Amerika komt. Lukt het Lisa of ziet Hanna haar ouders nooit meer terug? Bij dit spannende verhaal geeft de website allerlei interessante achtergrond informatie. Kijk op: www.gemeentear- chief.rotterdam.nl/vluchtroute Het Stads- en Streekarchief Zutphen is weer open voor het publiek. Sinds dinsdag 3 juli kunnen bezoekers weer nieuws uit hetveld De VPRO heeft onlangs een unieke digitale geschiedeniskaart van Nederland gelanceerd: de website 'Plaats van PWKSB Herinnering'. Gedenkwaardige histo rische plekken zijn er gekoppeld aan uitgebreide dossiers vol beeld, geluid, soundwalks en deeplinks, maar dat is niet alles: ook je eigen herinneringen spelen een hoofdrol. In no time heb je uitgebreide historische verhalen in audio, video, foto's en tekst binnen handbereik. Je oog valt bijvoorbeeld op Rotterdam. Mogelijkheden zijn dan plekken als Hotel New York, de Hefbrug, het Kralingen- popfestival, de Kuip of Zadkine's beeld De Verwoeste Stad. Met een simpele muisklik manoeuvreer je vervolgens naar de gewenste plek, waar een uitgebreide selectie historisch materiaal voorhanden is. Ook is het mogelijk herinneringen aan plekken op de digitale geschiedeniskaart met andere geïnteresseerden te delen. Deel je verhalen, herinneringen en foto's met anderen door ze te uploaden in de speciale 'Plaats jouw Herinnering'-log- boeken waarover alle lieux de mémoi res op de kaart beschikken. 'Plaats van Herinnering' is een 'work in progress', dat de komende jaren aangevuld en uit gebreid zal worden. Zo is nu in voorbe reiding een serie soundwalks: op I-pod of MP3-speler te downloaden wandelin gen, waarmee historische momenten op de plekken zelf opnieuw te beleven zijn. Ga naar: www.plaatsvanherinnering.nl Miljoenen euro's extra omzet door hoge datakwaliteit Verbetering van datakwaliteit kan zorgen voor miljoenen extra omzet. Dit blijkt uit een onderzoek door dataspecia- list Cendris onder 160 kantoren van een groot bankconcern. Met de toegenomen automatisering wordt de waarborging van kwaliteit van data steeds belangrij ker. Dat slechte datakwaliteit een flinke kostenpost is voor het bedrijfsleven, is uit eerder onderzoek al gebleken, stelt Ron Janssen van Cendris, maar wat het daad werkelijk oplevert was nog een vraag. Uit het onderzoek blijkt dat performance direct wordt beïnvloed door datakwali teit. Daarnaast blijkt uit berekening dat betere datakwaliteit enkele euro's meer omzet per klant oplevert. Voor de betref fende bank levert dit in totaal miljoenen euro's extra omzet op. Daarnaast kan ver betering van datakwaliteit ook een beter klantcontact opleveren. Goed databeheer kan dus ook geld opleveren! Op 1 juni is Bert de Vries aangetreden als de nieuwe directeur van het Historisch Centrum Overijssel in Zwolle. Voorheen was hij plaatsvervangend directeur en sectorhoofd bedrijfsvoering van het Nationaal Archief in Den Haag. De Vries heeft na zijn studie 'Nieuwe en theoreti sche geschiedenis' aan de Universiteit van Amsterdam de hogere archiefschool in Den Haag gevolgd. In april van dit jaar rondde hij daarnaast nog een MBA-studie aan de Haagse hogeschool af. Loek Hermans is benoemd tot voorzit ter van de Raad van Toezicht van Anno, het promotiebureau voor de Nederlandse geschiedenis. Hij volgt daarmee ex- Robeco-topman Jaap van Duijn op. Hermans heeft als minister van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap (1998-2002) het initiatief genomen tot de oprichting van Anno, destijds onder naam stich ting Actueel Verleden. De komende jaren zullen de activiteiten van Anno worden opgenomen in het Nationaal Historisch Museum. Loek Hermans is ook voorzit ter van de Stichting Vrienden van het Nationaal Archief. Na het vertrek van Rudi van Maanen, adjunct-archivaris en hoofd van de afde ling Archieven, heeft er een interne reor ganisatie plaatsgevonden bij het Regionaal Archief Leiden. Archiefinspecteur Cor de Graaf is benoemd tot adjunct-archivaris en hoofd van de nieuwe afdeling Inspectie Beheer. Alle publieksactiviteiten val len voortaan onder de nieuwe afdeling Publiekszaken onder leiding van Peter Brandenburg, tot 1 mei hoofd van de afde ling Documentaire Informatievoorziening (DIV). De afdeling DIV staat sindsdien onder leiding van Ejatu Jallo-Jamboria. Deze afdeling is gehuisvest op het Stadhuis en het Stadsbouwhuis van Leiden. Sandra den Hamer treedt komend najaar als directeur in dienst van het Filmmuseum in Amsterdam. Zij is de opvolger van de huidige directeur, Rien Hagen. Den Hamer is momenteel nog directeur van het International Film Festival Rotterdam (IFFR). Het Filmmuseum ziet zich de komende jaren voor een aantal belangrijke uitdagingen geplaatst. Aan de Noordelijke IJ-oever in Amsterdam verrijst de nieuwe huisvesting van het Filmmuseum. In het nieuw te bouwen Collectiecentrum aan de Asterweg zullen - voor het eerst in de geschiedenis van het Filmmuseum - alle verzamelingen onder één dak worden gebracht. En vanaf 2009 presenteert het museum een geheel nieuw publieksprogramma. De voorzitter van het oprich tingsbestuur van de Genealogische Computer Vereniging, Ton te Meij, stelt zich niet meer verkiesbaar voor een nieuwe termijn. Drukke zakelijke bezigheden zijn daar debet aan. Ook bestuurslid Dick Brinkman stelt zich niet meer verkiesbaar. De taken van Te Meij worden voorlopig waargeno men door Willem van Winterswijk, die die functie zal combineren met het secretariaatschap. Voor vermelding in deze rubriek is de redactie afhankelijk van berichten die aan haar worden doorgegeven. archievenblad Marline Lcttcrie SSSSSSaSsüÈ archievenblad juli 2007 Kaart van Zutphen van de hand van Joan Blaeu. Omslag van het boek van Martine Letterie (foto Gemeentearchief Rotterdam). iHfl" pcats Zwolle llumi.in Brood ss™"— a I'MIHIIill 1 juli 2007

Archievenblad | 2007 | | pagina 4