1 Uerhuizing Helmonds archief naar het RHCe L Helmond Tijdvakken krijgen een gezicht Inschrijving Archieven.nl-prijs 2007 geopend nieuws uit het veld Het Historisch Informatiecentrum Helmond (HICh) is definitief gesloten. De archieven, de bibliotheek en de topo grafisch historische atlas van Helmond zijn naar het Regionaal Historisch Centrum Eindhoven (RHCe) overge- <5roeten air bracht. Om het Helmondse publiek tege moet te komen is voortaan op elke dinsdag van 14.00 tot 18.00 uur een medewerker van het RHCe in de Openbare Bibliotheek Helmond aanwezig voor het beantwoor den van vragen op het gebied van de regi onale geschiedenis. Daarnaast is de aldaar aanwezige collectie boeken, die gaat over Helmonds verleden, uitgebreid. Een groot deel daarvan slaat op het indu striële verleden van Helmond. Ook de microfiches van de Helmondse kranten zijn voort aan in de OB te raadplegen. Belangstellenden kunnen ook terecht in het nieuwe bezoe kerscentrum van het RHCe in Eindhoven, dat op 3 juli geopend is. De openingstijden daar zijn van dinsdag tot en met vrijdag van 9.00 tot 17.00 uur. Zie ook: www.rhc-eindhoven.nl Vanaf september 2007 richt Anno, het promotiebureau voor Nederlandse geschiedenis, zich met het project 'Tijdsbeelden' op groep 7 en 8 van het basisonderwijs. Tijdsbeelden bestaat uit een spannende digitale verhalenbank, een educatieve game en een webcam- les: 'Expert in de Klas'. De verhalenbank bestaat uit speels vormgegeven dossiers van 47 fictieve historische personen ver deeld over de tien tijdvakken. Aan de hand van deze dossiers leren leerlingen over kenmerkende aspecten van de tien tijdvakken. Ook leren zij verschillende figuren uit verschillende tijdvakken op een speelse wijze met elkaar te vergelij ken. De game is gekoppeld aan de ver halenbank. Tijdens het spelen van het spel leren leerlingen gebruik te maken van eenvoudige bronnen en aanduidin gen van tijd en tijdsindeling te hanteren. De webcam-lessen vanuit het Archeon en het Archeologisch Depot geven de docent een unieke gelegenheid om hun klas een kijkje te geven achter schermen waar zij normaal gesproken niet kan komen. Het project 'Tijdsbeelden' kan gratis in de klas én thuis gedaan worden. De webcam-les zal eerst onder een beperkt aantal scholen getest worden. Als dit aanslaat dan zullen meer scholen hier aan kunnen deelnemen. Meer informatie: www.tijdsbeelden.nl KVAN bezorgd over profiel algemeen rijksarchivaris Op 1 juni stuurde de Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland (KVAN) een brief aan minister Plasterk, waarin zij haar grote bezorgdheid tot uitdrukking bracht over het gepubliceerde profiel voor de vacature van algemeen rijksarchivaris/ directeur van het Nationaal Archief. De oproep opent met: "De kandidaat is een autoriteit op het gebied van geschiedenis en cultureel erfgoed en heeft affiniteit met de archiefsector." Voor de KVAN is affiniteit, gelet op de zaken waar de algemeen rijksarchiva ris mee te maken krijgt, een te smalle basis voor een deskundige inbreng in de archiefsector, bijvoorbeeld met betrekking tot taken als "de aanpas sing of herziening van de archiefwet en de discussie ten aanzien van een nieuwe informatiewet" en het optre den "als adviseur van de Minister over het te voeren archiefbeleid en wet- en regelgeving op dat terrein". Opmerkelijk in dat verband is ook dat een diploma archivistiek géén vereis te is op het moment van benoeming. Dit betekent dat de algemeen rijks archivaris bij aantreden niet capa bel hoeft te zijn voor wat betreft de archiefwettelijke taken. De algemene ledenvergadering van de KVAN, bij een te Arnhem op 30 mei, stond vrij wel unaniem op het standpunt dat de kandidaat voor de functie algemeen rijksarchivaris al op voorhand een gezaghebbende autoriteit moet zijn binnen de archiefsector, onder meer blijkend uit het bezit van het archief diploma en opgedane ervaring bin nen die sector. Tot op heden heeft de KVAN geen reactie mogen ontvangen en daarom heeft voorzitter Fred van Kan onlangs nogmaals de zorg van de KVAN onder de aandacht van de minister gebracht. nieuws uit het veld ip Mail uw nieuws naar: bureau@kvan.nl Noord-Hollands Archief opent nieuw publiekscentrum in eeuwenoude kerk Debat over NORA De fusie van het Rijksarchief in Noord-Holland en de Archiefdienst van Kennemerland in het Noord-Hollands Archief, die in 2005 plaatsvond, is dui delijk zichtbaar geworden nu het archief over een nieuw publiekscentrum beschikt. In de oudste kerk van Haarlem - de Janskerk - is onder andere een nieuwe studiezaal ingericht. Het publiek kan nu behalve onderzoek doen ook genieten van het monument en de tentoonge stelde archief- en museumstukken. Bij het publiekscentrum is twaalf kilometer nieuw archiefdepot ingericht, waarin de meest gebruikte archieven zijn ondergebracht. Daarnaast is het centrum voorzien van een archiefcafé, waar onderzoekers iets kun nen drinken en een pauze kunnen nemen aan de leestafel. De Commandeurszaal is geschikt gemaakt voor activitei ten. Op donderdag 7 juni werd in deze Commandeurszaal het publiekscentrum geopend door de commissaris van de koningin, H.C.J.L. Borghouts en mevrouw J.A. van Kranendonk van het ministerie van OC&W. Daaraan voorafgaand werden de gasten welkom geheten door NHA- directeur Lieuwe Zoodsma en de burge meester van Haarlem, Bernt Schneiders. Van Kranendonk keek terug op het proces van de vorming van RHC's in Nederland, waarbij de rijksarchieven in de provincie fuseerden met een lokale partner. Als ver volg daarop wordt nu onderzoek gedaan of het Rijk niet meer van de verantwoor delijkheid over deze RHC's zou kunnen beleggen bij de provincie. Dat de nieuwe open ruimte die de Janskerk nu weer is zich ook erg goed leent voor muziek, bleek uit het optre den van Haarlem Voices. Dit Haarlemse koor bestaat pas enkele jaren en wordt gevormd door docenten en voormalige scholieren van de Haarlemse Koorschool, een basisschool waar muziek en zang een belangrijke plaats inneemt. Ondanks het ontbreken van één lid, dat op dat moment auditie deed voor het conservatorium, werd een geweldig optreden verzorgd. De Janskerk werd gebouwd in de veertien de eeuw en heeft dus een lange geschiede nis. Ter gelegenheid van de verbouwing tot publiekscentrum is een overzicht gemaakt van de geschiedenis van de kerk en haar gebruikers door de eeuwen heen. De burgemeester mocht van auteur Wim Cerutti het eerste exemplaar van het boek in ontvangst nemen. Ook alle andere aan wezigen kregen na afloop van de receptie een exemplaar mee. De NORA (Nederlandse Overheid Referentie Architectuur) is ook voor de ont wikkeling van de DIV- en Archieffunctie van de elektronische overheid een goed hanteerbaar, richtinggevend kader. Dit concludeerden vakdeskundigen van het Nationaal Archief, de Archief school, de VNG, SOD en het ministerie van BZK in een debat met de ontwerpers van de NORA. Er werd wel gepleit voor meer toe gespitste en systematische aandacht voor een aantal voor het vakgebied relevante delen van de NORA. Dit zorgt voor een betere focus op het werkproces. Het gaat om de delen die verwijzen naar: wet- en regelgeving, beleid dat volgens de visie nota Informatie op orde wordt ontwikkeld, het stelsel van basisregistraties en specifie ke standaarden. De discussiebijeenkomst op 29 mei was een initiatief van het vak blad Od (Overheidsdocumentatie). Het blad zal in een van de komende afleveringen uitgebreid aandacht schenken aan het debat. Voor meer informatie zie: www.e- overheid.nl/atlas/referentiearchitectuur/ Vanaf heden kunt u uw website weer aanmelden voor de Archieven.nl-prijs, editie 2007. Het thema dit jaar is: 'drem- pelvrij internet'. Toegankelijk internet is voor iedereen van belang, maar zeker voor mensen met een handicap. Door mid del van internet kan men zelf standig informatie zoeken en eenvoudig communiceren met anderen. Internet vergroot de wereld en zelfstan digheid van gehandicapten. Iedereen zou dan ook eenvoudig toegang tot internet moeten hebben. Dit is nu echter nog niet het geval. Het is daarom van belang om ons bewust te worden van de noodzaak van toegankelijk internet voor iedereen. Van overheidswege wordt hier steeds meer aandacht aan besteed. Zo eiste voor malig minister Pechtold van Bestuurlijke Vernieuwing vorig jaar dat nieuwe web sites van ministeries uit de lucht worden gehaald, wanneer blijkt dat zij onvoldoende toegankelijk zijn voor gehandicapten. Van de tien duizend websites van ministeries, provincies, gemeenten en water schappen voldoet nu slechts vier procent aan de gestelde eisen voor drempelvrij internet. Binnen drie tot vier jaar moeten alle bestaande websites van overheidsorganisa ties die niet aan de gestelde eisen voldoen, aangepast zijn. Verwacht wordt dat dit ook van invloed zal zijn op websites van bijvoorbeeld gemeentelijke archiefdien sten. Op www.archieven.nl/prijs2007/ vindt u naast het aanmeldformulier en het laatste nieuws over de Archieven, nl-prijs ook uitgebreide informatie over drempelvrij internet, waaronder een uit gebreide checklist waaraan u uw eigen website kunt staven. Meld u ook dit jaar weer aan voor de Archieven.nl-prijs, edi tie 2007! Sluitingsdatum 30 september. NIEUWS u i t Ansichtkaart met'Groeten uit Helmond', voortaan in de collectie van het RHCe te raadplegen. Myrdinn.een van de hoofdfiguren uit het tijdvak Jagers en Boeren op de website van het project Tijdsbeelden' (foto Anno). archievenblad juli 2007 het veld Een volle zaal bij de opening van het nieuwe publiekscen trum van het Noord-Hollands Archief in Haarlem (foto Ivo Zandhuis). juli 2007 archievenblad

Archievenblad | 2007 | | pagina 3