Het Archievenbla van charter tot chip 36 u. De archiefervaring Li Nieuws uit het veld colofon noot van de redactie 1*4 Symposium Archief in Vorm beleeft tweede editie [3_6 Simancas. Het archief van een wereldrijk [35 Column L2§ Literatuur |44 Agenda Citaat van de maand Het Archievenblad is een uitgave van de Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland (KVAN). Het Archievenblad verschijnt tienmaal per jaar. Alle leden van de KVAN ontvangen het Archievenblad. Redactie Chaja Beek, Hans Berende, Jac. Biemans, Patricia Böschen, Roelof Braad (hoofdredacteur), Tamara Groot, Patricia Redder, Peter Sijnke, PatrickTimmermans/ Verleden Tijd (eindredactie), Hanno de Vries, Ivo Zandhuis. Vaste medewerkers Albert Boekhorst, Dick Bunskoeke, Sophie Devolder, Adelheid Feryn, Charles Jeurgens, Eric Ketelaar, Else Laura Rademaker, Harry Strijkers, PeterVlot. Redactieadres Archievenblad, Herengracht 474, 1017 CA Amsterdam. Tel.: (020) 716 73 53 Fax: (020) 716 73 55 E-mail: bureau@kvan.nl Abonnementen en ledenadministratie Wie geen lid is van de KVAN kan het Archievenblad bestellen bij het KVAN-bureau, Herengracht 474, 1017 CA Amsterdam. Tel.: (020) 716 73 53 Fax: (020) 716 73 55 E-mail: bureau@kvan.nl. Ook voor adreswijzigingen. Jaarabonnement Nederland buitenland (binnen Europa) buitenland (buiten Europa) losse nummers Product- en personeelsadvertenties Sales Services geeft inlichtingen over tarieven en plaatsing van alle advertenties. Postbus 2317, 1620 EH Hoorn. Tel.: (0229) 21 12 11 Fax: (0229) 27 04 04. e-mail: sns@wxs.nl Ontwerp en productie Print Productions BV, Ursem Beeldbewerking cover Print Productions BV, Ursem ISSN 1385-4186 Het volgende nummer van het Archievenblad verschijnt halver wege september 2007. 69.50 81,50 98.00 5,00 N H 0 U D S 110 Archieven en maatschappij. Verslag van de KVAN Studiedag 2007 KVAN Studiedag: Ellen Snoep Archieven en collecties:Virginie Mes [16 RHC's in Nederland: het Zeeuws Archief Management: Peter Sijnke 120 Het belangvan openbaarheid. Een vergelijking tussen Nederland en het Verenigd Koninkrijk Juridische zaken: Emiel Mettes [24 De Japanse archieven Buitenland: Fred van Kan 126 Zeelieden en mijnwerkers. Nieuwe ronde subsidies archieventraject Metamorfoze Archieven en collecties: Erik van der Doe 128 Vijftien jaar publiekshistorie bij de Heerlense archiefdienst Management: Roelof Braad [32 Langer dan vandaag. Het duurzaam toegankelijkheid houden van archieven Onderwijs en onderzoek: Susanne Neugebauer Buitenland: Agnes E.M.Jonker Vaste rubrieken 41 KVAN Nieuws 'Er is ons weieens een papierloze toekomst voorgehouden. Nou, vergeet het maar! Er worden enorme hoeveelheden papier geproduceerd. Als je niet scherp selecteert, kom je om in het papier. Maar ja, wij historici zijn net boeren. Zoals een boer klaagt over het weer klagen wij altijd over ons bronnenmateriaal.' Historicus Piet de Rooij, in: FOLIA van 22 juni 2007, nr. 34, blz. 8-9. Zie http://www.folia.nl/NR/rdonlyres/F250B73C-1631- 46D9-89AE-ADEC62D9A2Fi/8o8i/folia34.pdf Foto's voorzijde: Bronnen: Rijckheyt, centrum voor regionale geschiedenis, Heerlen; Nederlands Architectuurinstituut, Rotterdam (exposities '200 jaar Rijksbouwmeesters' en 'P.J.H. Cuypers'), Stadsarchief 's-Hertogenbosch; Stadsarchief Breda; Zeeuws Archief. Zie voor de beschrijving van de foto's aflevering I, pagina 4 van deze jaargang. P G A V E RHC's in Nederland: het Zeeuws Archief De Japanse archieven Door Peter Sijnke Regionale Historische Centra zijn de afgelopen decennia als paddestoelen uit de grond gescho ten. Wat is het uitgangspunt van de RHC's en hoe succesvol zijn ze? In deel 2 van de serie 'RHC's in Nederland' een gesprek met Roelof Koops, directeur van het Zeeuws Archief. Vijftien jaar publiekshistorie bij de Heerlense archiefdienst Door Fred van Kan Tijdens zijn bezoek aan Kyoto voor de vergadering van ICA-SPA dit voorjaar was er gelegenheid om kennis te maken met het Japanse archiefwezen en onze Japanse zustervereniging, de Japan Society of Archives Institutions (JSAI). Een verslag uit het Verre Oosten. Simancas. Het archief van een wereldrijk Door Roelof Braad Al je speren zetten op het bekend worden als archief en schatkamer van de geschiedenis was vijftien jaar geleden geen gewone zaak in de archiefwereld. Het archief in Heerlen deed dat.Wat levert het op en wat is de impact voor de archiefdienst? Door Agnes E.M. Jonker TussenValladolid en het 'wereldberoemde'Tordesillas ligt in Simancas een kasteel dat al meer dan vierhon derd jaar archieven herbergt. Het kasteel ligt tegen woordig pal naast de autoweg E3 en is voor heden daagse bezoekers eenvoudig te bereiken. Zij mogen Karei V daarvoor dankbaar zijn. De zomer van 2007 Na een hete lente kwakkelt de zomer van 2007 tot nu toe nog maar wat aan. Voor velen een reden om niet in eigen land op vakantie te gaan, maar zonniger oorden op te zoeken. Over het algemeen ervaar ik de zomers in mijn werk als perioden van rede lijke rust. Niet al te veel telefoon tjes en e-mail en dus tijd om eens wat te schrijven en wat archiefon derzoek te doen. Wat dat betreft worden mijn zinnen geprikkeld door het artikel van Agnes Jonker in dit nummer over Simancas. Ik weet dat er aardig wat nauwe lijks bekeken bronnenmateriaal ligt voor de geschiedenis van onze regio. Jammer genoeg zal mijn baas, denk ik, zo'n dienst- reisje wel niet direct willen ver goeden... Bovendien heeft het dit jaar vanwege de verbouwing daar waarschijnlijk ook nauwelijks zin. Al eerder heb ik in een aantal noten gewag gemaakt van de steeds groter wordende papier bergen en het weggooien van dat wat een historicus voor zijn onderzoek nu wel zou bewaren. Maar ja, bewaren kost geld, veel geld. Zie bijvoorbeeld de projecten voor archieven van Metamorfoze in het artikel van Erik van der Doe. Gelukkig dat archiefbronnen op die manier veiliggesteld kunnen worden en onderzoek in digitale bestanden straks op eenvoudiger wijze mogelijk wordt. Moge het goed koper worden, ook voor onze Spaanse collegae, zodat de bulk opgeslagen informatie over de Lage Landen ook via het web raadpleegbaar mag worden. Een goede ontwikkeling is dat we als archivarissen steeds meer mogelijkheden krijgen om de klaagzang over te weinig geld enigszins te laten verstommen. Studiedagen, seminars en discussie geven ons handreikin gen om beter toegerust te zijn om het gevecht om middelen te verwerven aan te gaan. Tijdens het zomerreces zijn daarvoor weinig politici te benaderen. Gelukkig maar, want je hebt zo'n zomer hard nodig om de beno digde schrijverij voor te bereiden en uit te werken. En om van je vakantie te genieten natuurlijk! Roelof Braad archievenblad juli 2007 juli 2007 archievenblad

Archievenblad | 2007 | | pagina 2