B NNEN UITENLANDSE EVENEMENTEN agenda Tenloonsiellinaen Kleine exposi tie in het Regionaal Archief Leiden ter gelegenheid van het in beheer geven en toegan kelijk maken van de archieven van de Gereformeerde kerk en de Hervormde Gemeente van Leiderdorp. De archiefstukken getui gen van een bewogen verleden, zoals de stukken rond de afsplitsing van de Hervormde Gemeente en de instelling van de Gereformeerde Kerk. Ook bevat ten de archieven stukken over kunsthisto risch interessante kerkgebouwen, zoals de Hervormde Dorpskerk, de Gereformeerde Hoofdstraatkerk en de veertig jaar gele den gebouwde Scheppingskerk. Er is veel dis cussie over de vraag wat musea wel en niet mogen doen. Mogen we mense lijke resten laten zien, of moeten we ze laten rusten? Welke rol spelen de herkomst en de echtheid van een kunst voorwerp? Moeten we delen van onze collectie afstoten? Over al deze dilem ma's bij het verzamelen en exposeren van objecten gaat de bijzondere tentoon stelling 'Verboden te verzamelen?'. Het Rijksmuseum van Oudheden te Leiden laat hierin duidelijke standpunten zien aan de hand van aansprekende voorbeel den en authentieke voorwerpen. Zo krijgt u een uniek kijkje achter de schermen in een verrassende, interactieve expositie. Mag een museum Egyptische mummies exposeren? En objecten van een ille gale opgraving? Hoe lang blijven aan spraken op verloren bezit uit de Tweede Wereldoorlog geldig? En mogen we een berg scherven restaureren om als 'hele' Griekse vaas te presenteren? Discussieer mee: breng uw stem uit in de expositie en bekijk de resultaten op de website. Rijksmuseum voor Oudheden Info: www.rmo.nl I t/m 31 oktober 2007 Een grote, internationale tentoon stelling voor jong en oud over hekserij, een onderwerp dat volop in de belang stelling staat. De expositie belicht op een speelse manier onder meer de moderne wicca's en hun geschiedenis, het beeld van heksen in literatuur, media en reclame en de heksenvervolgingen in de zestiende en zeventiende eeuw. unimen Breng structuur, efficiency en toegan kelijkheid in uw digitale archief aan. Op dit eendaagse praktijkseminar, georgani seerd door Elsevier Congressen, komen de volgende onderwerpen aan bod: het opzetten van een digitaal archief, de rol van e-mail, internet en intranet, en het aanbrengen van structuur in uw docu mentbeheer. Bestemd voor een ieder die verantwoordelijk is voor het inrichten van het archief en richtlijnen zoekt om het bestaande archief te reorganiseren of een digitaal archief op te zetten. Het seminar wordt nogmaals gegeven op 6 februari 2008. 60 jaar 1947-2007 Bijeenkomsten De Nederlandse Vereniging van Bedrijfsarchivarissen (NVBA) viert feest voor leden en genodigden. Ontvangst om 13.00 uur en tegen 21.15 uur wordt het feest afgesloten. Aanmelden bij de secretaris: secretaris@nvba-info.nl. Locatie: Almelo, Preston Palace Info: www.nvba-info.nl Dé ICT-beurs voor Informatiepro fessionals in Vlaanderen. Dit jaar ligt de nadruk op web 2.0 en de vertaling van deze nieuwe ontwikkelingen naar de bibliotheek-, archief- en documenta tiesector. Nieuw dit jaar is de aandacht voor de erfgoedsector. Daarnaast is er ook ruime aandacht voor bibliotheekma nagement en -vernieuwing, catalografie, digitaal archiveren, elektronische leerom gevingen, informatievaardigheden, werk processen in wetenschappelijke biblio theken. 'Informatie 2007' is dé gelegen heid om iets op te steken van collega's uit andere sectoren. Naast het inhou delijke gedeelte biedt de beurs op 'Informatie 2007' u ook de kans om in één klap alle belangrijke spelers in uw sector te ontmoeten. De organisatie is in handen van de Vlaamse Vereniging voor Bibliotheek-, Archief- en Documentatiewezen (VVBAD). Procesgericht werken, efficiencyver betering, (elektronische) dienstverlening op maat, de burger inzicht geven in zijn 44 agenda 'zaak' en ondertussen beter verantwoor ding afleggen door een compleet digitaal dossier. Een aantal organisaties hebben al flinke stappen gezet om hun dienst verlening digitaal, transparanter en doel matiger te laten verlopen. Is het e-loket daarbij slechts 'window dressing'? Wat moet je allemaal regelen om elektroni sche documenten in het (digitale) dossier te krijgen? Wordt achter het e-loket dan workflow ingezet? Kan de huidige proces gang als uitgangspunt worden genomen? Gaan we 'gewoon' technisch koppelen van frontoffice naar backoffice? Kantelt de hele afdeling DIV richting de afdeling publiekszaken en gaat zij onderdeel vor men van een Klantcontactcentrum? Wat betekent het e-loket voor de functie van postregistratie? Op al deze vragen krijgt u antwoord tijdens dit seminar van Digital display. De derde internationale 'Conference on the History of Records and Archives'. Het thema is: particuliere archieven en de praktijk van het archiveren van derge lijke verzamelingen. Een vorstelijk programma met inlei dingen door dagvoorzitter dr. Rob van der Laarse (UvA), prof. drs. A. van Grevestein (directeur SRAL) over Huis Ten Bosch, dr. Paul Rem (con servator Paleis Het Loo) over formele residen ties, drs. Carla Oldenburger- Ebbers over de geschiedenis van koninklijke tui nen, ir. Krijn van den Ende over de archi tectuur en bouwhistorie van paleizen en ir. Jan Kamphuis (monumentenadviseur/ bouwhistoricus Rijksgebouwendienst) over Paleis Soestdijk. In de middag excursies naar vroegere paleizen rond de Gotische Zaal, grafelijke zalen en de koninklijke stallen. Voor de organisatie tekent de KNOB in samenwerking met Koninklijk Verbonden. I 11 en 12 oktober Een internationaal symposium over de betekenis en het gebruik van erfgoed in sectoren als toerisme, ruimtelijke orde ning en de ontwerppraktijk. Speciale aandacht voor de archeologische over blijfselen van de limes, de grens van het Romeinse rijk. Met sprekers als dr. Andreas Thiel, prof. Gregory Ashworth, dr. Son ja Jilek, prof. Willem J.H. Willems en vele anderen. Organisatie: Wageningen University, Programmabureau de Limes en Katholieke Universiteit Leuven, in samenwerking met GAIA-heritage. Locatie: Utrecht, Centraal Museum Info: www.thepast.nl I 12 t/m 21 oktober Het thema van de vierde Week van de Geschiedenis 2007 is 'Wonen in Nederland'. Van plaggenhut tot designvil la en van rijtjeshuis tot jachtslot: het ene wonen is het andere niet. Hoe woonden de arbeiders van de Twentse textielindu strie? Hoe de middeleeuwse adel? Welke huisdieren zijn er populair geweest? Wanneer werd de douche gemeengoed? Talloze activiteiten door heel Nederland, te veel om hier op te noemen. I 13 oktober De Landelijke Archievendag is een vast onderdeel van de Week van de Geschiedenis. Archiefinstellingen door het hele land organiseren op deze dag bijzondere activiteiten voor het publiek. Een initiatief van Erfgoed Nederland. 20 oktober De vierde Nacht van de Geschiedenis wordt een geweldige happening met amu sement, muziek, inter views met bekende politici en historici. Daarnaast worden er ook twee bijzon dere prijzen uitgereikt, namelijk de Anno Week van de Geschiedenisprijs en de Historisch Nieuwsblad/Volkskrantprijs, de prijs voor het beste historische boek. Wanneer u verzekerd wilt zijn van gratis entreebewijzen, moet u zich snel aan melden. Want vol is vol. Thema: 'Archives, Governance and Development: Mapping Future Society' Locatie: Maleisië, Kuala Lumpur Info: www.kualalumpur2008.ica.0rg 9th International Conference on Urban History European Association for Urban History. Tweejaarlijks congres voor historici, geografen, antropologen, kunst- en architectuurhistorici, sociolo gen, economen, ecologen en anderen die zich bezighouden met aspecten van stedelijke geschiedenis. Call for papers: sluitingsdatum 1 november 2007. 45 Litho door G.J. Bos van de Oude Rijn in Leiderdorp met links de Hervormde Kerk, ca. 1850 (coll. Regionaal Archief Leiden). t/m 3 augustus Hervormd, Gereformeerd en Geïnventariseerd Regionaal Archief Leiden Info: www.leidenarchief.nl I t/m 28 oktober Verboden te verzame len? Mummie van een jongetje (foto Rijksmuseum voor Oudheden, Leiden). Zwerkballen, grobbebollen en toverkollen Limburgs Museum Venlo Info: www.toverkollen.nl 12 september Digitaal archiveren en Documenten Structuurplan Locatie: Utrecht, SpectraFacility Info: (organisatorisch) Myung van Leeuwen, (070) 441 57 26; (inhoudelijk) Valerie de Bie, (070) 441 57 45. 8 september Zestigjarig jubileumfeest NVBA I 13 en 14 september Informatie 2007 Locatie: Universiteit Gent, Faculteit Economie en Bedrijfskunde Info: www.wbad.be/informatie2007 1 27 september 2007 De documentaire (achter)kant van het e-loket 'infoi-rudije2007 archievenblad juli 2007 Locatie: Amersfoort, congrescentrum De Eenhoorn Info: www.ddisplay.nl I 27-29 september I-CHORA3 Locatie: Boston Info: www3Tis.j1toronto.ca/research/ i-chora/home.html I 28 september Twee eeuwen koninklijke paleizen Locatie: Den Haag, Gotische Zaal van de Raad van State Info: www.knob.nl Paleis Het Loo in Apeldoorn. Visiting the past, meeting the limes Landelijke Archievendag 13 oktober 2007 Week van de Geschiedenis Locatie: door heel Nederland Info: www.weekvandegeschiedenis.nl Landelijke Archievendag Locatie: door heel Nederland Info: www.weekvandegeschiedenis.nl Nacht van de Geschiedenis 2007 Locatie: Amsterdam, Grand Hotel Krasnapolsky Info: www.nachtvandegeschiedenis.nl 21 t/m 28 juli 2008 16th International Congress on Archives I 27 t/m 30 augustus 2008 Comparative History of European Cities Locatie: Lyon Info: http://eauh.ish-lyon.cnrs.fr/ juli 2007 archievenblad

Archievenblad | 2007 | | pagina 22