L5 KVAN nieuws koninklijke vereniging van archivarissen in nederland Voor het voetlicht: Trixvan Erp-Jacobs Terug naar het begin, toen op 24 september 1947 Beatrix Christina Maria Jacobs in Eindhoven het levenslicht zag. Na het volgen van gymnasium B op het Maria-lyceum in 's-Hertogenbosch ging zij in 1965 Nederlands recht studeren aan de Katholieke Hogeschool Tilburg. Reeds twee jaar later had ze haar kandi daatsexamen op zak en in 1971 studeer de ze af. Een jaar eerder assisteerde ze al als student-assistent bij prof. mr. J.RA. Coopmans. Na haar doctoraalexamen werd ze benoemd tot wetenschappelijk medewerker rechtsgeschiedenis aan de Faculteit der Rechtsgeleerdheid van de Katholieke Hogeschool Tilburg. In 1978 werd ze bevorderd tot wetenschappelijk hoofdmedewerker. Sinds 1986 is ze als universitair hoofddocent rechtsgeschiede nis aan de eerst tot Katholieke Universiteit Brabant (KUB) en in 2002 tot Universiteit van Tilburg omgedoopte instelling ver bonden. Haar halve leven heeft ze gestu deerd. In 1986 promoveerde ze tot doc tor in de rechtsgeleerdheid op het proef schrift justitie en politie in 's-Hertogenbosch voor 1629. De bestuursorganisatie van een Brabantse stad. Hierna volgden andere cursussen, zoals 'Curriculumconstructie en professionalisering vaardigheden wetenschappelijk onderwijs'. En in 1996 behaalde ze het getuigschrift Leergang Management van Professionals (OTM Amsterdam). Reeds in 1972 is zij in contact gekomen met het archiefwezen. Om rechtshisto risch onderzoek te kunnen doen moest zij oud schrift leren lezen. Professor Coopmans, die lid van de Archiefraad en examinator bij de Archiefexamens was, adviseerde haar contact te zoeken met de Rijksarchiefschool. Zij volgde daar in 1972-1973 naast paleografie een groot aantal andere vakken. In 1979 werd ze zelf docent bij de Archiefschool; eerst in Den Haag en daarna in Amsterdam. Dit onderwijswerk heeft ze tot 2000 gedaan. In het Nederlands archieflandschap was en is zij prominent aanwezig. Sinds 2003 is zij lid van de Aanwijzingscommissie Archiefbescheiden van de Rechtbank in Breda en ook van het Gerechtshof en de Rechtbank in 's-Hertogenbosch. Ook als lid Bijzondere Commissie Archieven van de Raad voor Cultuur (2001-2006) heeft ze haar steentje bijgedragen. In 1999-2000 was ze voorzitter van de Commissie Selectiecriteria Rechterlijke Archieven, een adviescommissie van de minister van Justitie. Daarnaast was Trix in haar docententij d bij de Archiefschool lid van de Commissie Overlegstructuur Rij ksarchiefschool Trix heeft allerlei bestuurlijke func ties vervuld die verband houden met de lokale en regionale geschiedbeoefening. Thans is ze nog secretaris van de Stichting Brabantse Rechtshistorische Reeks en lid van de Bibliotheekadviescommissie voor de Brabant-Collectie, die door de biblio theek van de Universiteit van Tilburg wordt beheerd. Daarvoor vervulde zij functies als lid van de Projectgroep Geschiedschrijving Tilburg (1995-2001), secretaris van de Stichting Brabantse Regionale Geschiedbeoefening (1987- 1992), bestuurslid van de Historische Sectie van het Provinciaal Genootschap van Kunsten en Wetenschappen in Noord-Brabant en lid van het algemeen bestuur van hetzelfde genootschap, bestuurslid van de Stichting Zuidelijk Historisch Contact en bestuurslid van de Kring voor Geschiedenis en Heemkunde De Boschboom te 's-Hertogenbosch (1989-1998). Op het terrein van de nati onale geschiedenis was zij actief als voor zitter van de Stichting Geschiedenis van de Overheidsfinanciën in Nederland (1996-2002). Verder is zij bestuurslid geweest van het Juridisch Genootschap 's-Hertogenbosch. Ook is zij redactielid of medewerker geweest bij verschillende series en tijdschrif ten, zoals de Brabantse Rechtshistorische Reeks (1986-heden), het Noordbrabants Historisch Jaarboek (1993-2003), de kriti sche bibliografie hertogdom Brabant van de Bijdragen tot de Geschiedenis (1991-2003) en de Boschboom Bladeren (1995-1998). Verder heeft Trix in 2006 de vijfde druk van de Archiefwet 1995 van Schuurman en Jordens bewerkt. Deze serie wordt nu digitaal voortgezet onder de naam 'Lexplicatie' om zo continu bij de tijd te blijven. Zij is bezig de Archiefwet-editie bij te werken en zal dat voortaan elke maand doen. In samenwerking met collega Erik Broers schreef ze de Procesgids Staatse Raad van Brabant, die in 2000 werd uitgegeven, en eveneens met hem De concept-procesor donnantie van 1662 van de Raad van Brabant in Den Haag en de Albertine ordonnantie van 1604 voor de Raad van Brabant te Brussel, in 2003 verschenen. Samen met Gert-Jan Leenknegt en Raymond Kubben was ze verantwoordelijk voor het werk Opstand en Eenwording. Een institutionele geschiede nis van het Nederlandse openbaar bestuur, dat in 2006 werd uitgegeven. Tot slot: Trix is getrouwd, woont in Berkel- Enschot en heeft zelfs de tijd om lekker te koken, gaat graag wandelen, golft en leest veel, ook buiten het vakgebied om. 42 KVAN nieuws koninklijke vereniging van archivarissen in nederland SNAAI'er in beeld: Douwe Huisman Douwe Huisman had, toen hij op de MULO zat, het idee om 'iets administra tiefs' te gaan doen. Maar de directeur van de MULO raadde hem de Pabo aan en dat was dan ook de richting die hij uitging. Hij heeft die opleiding met veel plezier gedaan en is daarna 27 jaar lang onderwij zer geweest. Een heleboel kinderen heb ben ergens in de midden- of bovenbouw les gehad van meester Huisman. Op een gegeven moment raakte Douwe echter uitgekeken op het vak. "Voor de 25 ste keer weer iets nieuws en boeiends verzinnen voor de kerstviering valt niet mee." Ook de omgang met de kinderen werd steeds meer een punt van irrita tie. Dit leidde tot een door de werkgever betaald outplacementtraject, waarbij hij de mogelijkheid kreeg om een oplei ding naar keuze te gaan volgen. "Na lang nadenken rolde daar de opleiding IDM/ Archivistiek aan de HvA uit. Sinds de mid delbare school heb ik altijd al een grote interesse in geschiedenis gehad. Toen ik in een advertentie zag dat een archief dienst een medewerker vroeg met een onderwijsbevoegdheid én een archiefop leiding, viel opeens het kwartje: ik wilde archivaris worden." Het bleek een heel goede keus te zijn! De opleiding heeft Douwe als heel interessant ervaren. "Ik had in een grijs verleden een cursus Programmeren in Basic gevolgd (op zo'n klein Sinclair Spectrumpje), maar mijn ervaring met computers was verder minimaal. Mede daarom opende de opleiding aan de HvA dus een hele nieuwe wereld voor mij." Maar ook het leren werken met classifica tieschema's en bibliotheeksystemen vond hij interessant. De modules Archivistiek vond hij lastig. Het eerste SAP-boek (Paradigma) vond hij in eerste instantie niet te pruimen, maar al studerend ver anderde ook dat. "Nu staan alle delen in volle glorie op de boekenplank." Douwe herkent de kritiek die er op de opleiding te geven is wel een beetje. "Het is inderdaad een theoretische opleiding, maar doordat ik al in een vroeg stadium ben gaan werken was dat niet zo'n pro bleem." Wel had hij, zeker toen hij nog maar pas aan het werk was, heel vaak een gevoel van "Aha...! Bedoelen ze dat?!" Maar hij benadrukt, dat het niet alléén maar een theoretische opleiding is. "Je leert wel degelijk ook allerlei vaardig heden die je in het werkveld nodig hebt. Feitelijk is het gewoon een breed georiën teerde opleiding, zowel in de breedte als in de diepte." Tijdens zijn studie is hij meteen al begonnen met het opdoen van werker varing, onder meer in een project bij het documentatiecentrum van het Womens Global Network for Reproductive Rights. "Hoewel ik de enige man was binnen die vrouwenorganisatie, stuitte dat totaal niet op problemen, omdat ik kennis had die zij in hun documentatiecentrum juist misten, waardoor een hele goede werkre latie kon ontstaan." Na zijn afstuderen viel het niet mee om een baan te vinden, dus begon hij met allerlei kleine baantjes en uit- zendwerk. In 2005 solliciteerde hij bij het Mobiliteitscentrum van de over heid en kwam op die manier als selec teur terecht bij het Project Wegwerken Archiefachterstanden (PWAA). "Binnen dit project heb ik verschillende taken: archiefbewerkingsplannen schrijven, selecteren aan de hand van de geldende selectielijsten, inventarissen maken, ik ben applicatiebeheerder voor MAIS Flexis en ik voer overleg met vertegenwoordi gers van de verschillende departementen. Ik vind het afwisselend en leerzaam werk, heb fijne collega's maar ik mis de histori sche archieven wel!" Douwe is enthousiast over de SNAAI. Niet alleen om de leuke excursies en bij eenkomsten, maar ook omdat het een middel is om nieuwe input te krijgen. Douwe ziet de SNAAI als een middel om te voorkómen dat 'de oude garde' al te zeer zijn stempel op de opleiding en het vak kan blijven drukken. Een opmerkelijke uitspraak uit de mond van een 54-jarige! Als ik hem vraag, wat hij voor ambities heeft als het PWAA-project afgelopen is, hoeft hij niet lang na te denken. "Het liefst een brede functie, bijvoorbeeld een combi natie van selectie en acquisitie, maar ook de combi dienstverlening en educatie lijkt me ideaal. In elk geval zoek ik naar een mogelijkheid om de verschillende taken binnen een archief te verenigen. Al met al is er binnen het archievenveld nog vol doende te onderzoeken", is Douwes opti mistische slotopmerking. van archivarissen Trixvan Erp-Jacobs verkeert volgens eigen zeggen "aan de rand van het archiefwezen": als onderzoeker en bezoeker van archief instellingen, als docent en in een aantal bestuurlijke functies. Zij beschouwt dit als een verrijking van haar wetenschappelijk en onderwijswerk. Halve leven gestudeerd Trix van Erp-Jacobs (foto PatrickTimmermans). Lokaal, regionaal en nationaal Redactie en publicaties Harry Strijkers Betaling van lidmaatschap KVAN Op de toegezonden acceptgirokaart voor het voldoen van de contributie van KVAN voor 2007 staat een foutief nummer, wat automa tische verwerking van de acceptgirokaart niet mogelijk maakt. U kunt op een van de drie volgende wijzen handelen: U maakt via internetbankieren uw contribu- tiegeld over. archievenblad juli 2007 van archivarissen Zijn er veel beroepen waarin zó veel 'tweede- kansers' hun draai hebben gevonden als in het archievenvak? Douwe Huisman is zo iemand die, toen hij de middelbare leeftijd begon te naderen, een grote ommezwaai in zijn leven maakte en nu een enthousiast en succesvol archivaris is geworden. 2. U maakt gebruik van een eigen overschrij- vingskaart. 3. U neemt contact op met het administra tiekantoor van Lonkhuizen van Oosten en vraagt om toezending van een nieuwe acceptgirokaart. Telefoonnummer: (0161) 434 410. Het juiste gironummer van de KVAN is 84767. Vermeld bij overschrijving dat het gaat om 'Contributie 20071. Aha! Werkervaring Oude garde Chaja Beek juli 2007 archievenblad

Archievenblad | 2007 | | pagina 21