Het archief van een wereldrijk 36 I Instruction para el gobiemo del Archivo de Simancas Karei V was het die de locatie ooit heeft aangewezen, in 1540. Om geheel andere redenen natuurlijk. Het kasteel is een vesting met sterke muren, in geval van nood uitstekend te verdedigen tegen opstandelingen, en niet ver gelegen van Valladolid, alwaar het hof destijds vaak resideerde. verbeelding groeide het kasteel uit tot een droom van een archief. Slechts een paar keer - als 'late roeping' ben ik nog relatief jong in het vak - heb ik de merkwaardige sensatie beleefd van de verbondenheid van archief en gebouw. Archief dat eeu wenlang op dezelfde plaats is opgeborgen. Ik zag en ademde het in Hernhut, tegen de Tjechische grens, bij het archief van de Evangelische Broedergemeente. Houten kisten opgestapeld als kasten, makkelijk op te laden voor het geval dat de broeders en zusters hals over kop zouden moeten vertrekken. (Een situatie die nu niet meer bestaat. De vernieuwingen nadien heb ik echter nog niet kunnen bewonderen.) Karei V begon bescheiden en nam een deel van een toren in gebruik voor de veilige bewaring van belangrijke stukken. Na hem pakte Filips II het grootser aan. Hij liet het kasteel eind jaren tachtig ver bouwen en speciaal inrichten voor de archieven van 's lands bestuur. Het gehele kasteel was voortaan bestemd voor de bewaring van archief. Dynamisch archief. Een jaar of zeven geleden drong het voor het eerst goed tot mij door hoe bij zonder Simancas is: archieven en gebouw zijn al eeuwen onafscheidelijk. In mijn Ik zag en voelde het in Engeland, bij een beroemde public school in Chichester die eind vijftiende eeuw is opgericht. In een kamertje staan daar de kist en kasten waarin sinds de oprichting van de school eeuwenlang de stichtingakte, schoolregels, inschrijvingen en dergelijke zaken zijn bewaard. Dit voorjaar, daags voor vertrek voor een rondreis in midden Spanje, bekeek ik snel de website van het archief te Simancas om nog wat laatste informatie te noteren. Tot mijn teleurstelling ontdekte ik dat bezoekers van het gebouw voorlo pig niet welkom zijn. Er wordt grondig verbouwd en vernieuwd, de inrichting voor medewerkers en onderzoekers moet hoognodig worden aangepast aan moder ne eisen. Een uitzondering is gemaakt voor onderzoekers; tijdens de verbouwing kunnen zij op afspraak nog wel terecht op de studiezaal. Het beantwoorden van de aanvragen duurt wat langer dan gewoon lijk; het grootste deel van de archieven is elders ondergebracht. De zegeningen van e-mail hielpen mij binnen een uur over mijn teleurstel ling heen. Een direct verzoek in mijn beste Spaans, met de mededeling dat ik als collega-archivaris en docent van de Archiefschool dolgraag het archief wilde komen bezoeken, leverde mij een harte lijke uitnodiging op van de directeur, J.L. Rodriguez de Diego. Enkele dagen later werd ik door hem rondgeleid. Het gebouw heb ik nu gezien. Dat was vrijwel leeg. De wind woei fris naar bin nen in de depots. Alleen de studiezaal, met zo'n twintig plaatsen niet echt groot te noemen, was volledig bezet met onderzoekers uit binnen- en buitenland. In het verder kale gebouw werd driftig geschaafd, getimmerd en gesjouwd door werklieden. Daartussendoor liep ik samen met de directeur die met zijn verhaal de leegte op slag deed vergeten. Tegenwoordig geldt Simancas als een archief voor historisch onderzoek; het beheert een rijkdom aan bronnen uit de tijd van de katholieke koningen tot aan de val van het Ancien Régime. Gedurende de langste tijd van zijn bestaan was Simancas het centrale archief van een wereldrijk. Vóór 1540 deden voorgangers van Karei buitenland als archiefruimte, twee verdiepingen met schitterend bewerkt hout en door kruis gewelven overkoepeld. Wat daar terecht komt, zijn geheime archieven, die veilig achter gesloten deuren kunnen worden bewaard en alleen voor sleutelbewaar ders toegankelijk zijn. Het 'Secretum', het geheim archief, beperkte zich tot wat op dat moment als het allerbelangrijkste werd beschouwd: de koninklijke rechten. Onder Filips II, de man die paleis El Escorial liet bouwen en daarmee het bestuur een centrale zetel gaf, is het kasteel in Simancas uitgegroeid tot het bestuursarchief van het gehele rijk. Het belang dat hij hechtte aan het archief, komt in materiële zin naar voren in de verbouwing en doordachte inrichting van het kasteel in Simancas (tot luchtka- nalen aan toe) en in bestuurlijke zin in de regels voor archiefbeheer die in 1588 het licht zagen, Instruction para el gobiemo del Archivo de Simancas. Dertig paragrafen over functionarissen, verantwoordelijk heden, manier van werken, ordenen en beschrijven. waarheen sindsdien overheidsarchieven worden overgebracht. En Barcelona ont ving archieven die betrekking hebben op Aragon. De omvang van wat Simancas herbergt, is nog steeds aanzienlijk en voor onder zoekers uit de gehele wereld van emi nent belang. Voor archivarissen lijken mij de archieven een goudmijn voor nader onderzoek naar de administratieve geschiedenis van de opeenvolgende heer sers. Spaanse collega's beamen dat hier nog veel werk ligt te wachten. Bij een latere gelegenheid hoop ik uitge breider in te gaan op de instructie uit 1588. Maar eerst ga ik terug naar Simancas, als de verbouwing is voltooid. De Instruction para el gobiemo del Archivo de Simancas is V al een poging om het bestuursarchief op een vaste plaats te vestigen. Koningin Isabella (van Castilië) werd rond 1500 in Valladolid bijgestaan door een goed georganiseerde kanselarij. De kwaliteit van het archief berustte volledig op het vertrouwen van Isabella in de integriteit en bekwaamheid van de mensen die daar werkten. In Spanje wordt de kanselarij te Valladolid gezien als de voorlaatste stap naar centralisering van het dynamisch archief. Vijf jaar na de dood van Isabella gaf haar echtgenoot Ferdinand (van Aragon) de opdracht verspreid bewaarde stukken van de monarchie bijeen te brengen in de kanselarij te Valladolid. Een regelrech te voorloper derhalve van een centraal archief. Van 1509 tot 1516, het jaar waar in Ferdinand overleed, heeft de kansela rij als zodanig gefungeerd. De opvolger van de koning was de jonge Karei (voor Spanjaarden Karei I), de latere keizer van Duitsland. Het archief te Simancas, dat tegen woordig valt onder de verantwoorde lijkheid van het Spaanse ministerie van Onderwijs en Cultuur, is vanaf 1844 opengesteld voor historisch onderzoekers die in de begintijd vrij toegang kregen tot de meeste stukken uit de zestiende en zeventiende eeuw. Oorspronkelijk omvatte het archief alle bestuursorganen van het Spaanse koninkrijk van de vijftiende tot en met de achttiende eeuw, van Habsburgers tot en met Bourbon. Door de overweldigen de omvang van de archieven puilde het gebouw steeds meer uit. In de loop der tijd zijn drie grote blokken naar elders verplaatst. Een deel uit de collectie werd reeds in 1785 naar Sevilla overgebracht, naar het nieuw opgerichte Archivo General de Indias, en in dat jaar open gesteld voor onderzoekers ter bevorde ring van de geschiedschrijving van het koloniale verleden. Dit moet, zo vertelde mijn gids Rodriguez de Diego, worden gezien als een typische daad uit de tijd van de Verlichting: het bevorderen van het vrije onderzoek. Een ander deel kwam terecht in het Archivo Historico Nacional in Madrid, opgericht in 1866, de plaats Een moderne staat kan niet zonder centraal archief, moet ook Karei V al spoedig hebben begrepen, mede op inge ven van zijn secretaris Francisco de los Cobos. In 1545 wordt een zekere Antonio Catalan benoemd die als opdracht mee krijgt om alle stukken betreffende de kroon en de koninklijke domeinen te verzamelen. In datzelfde jaar onderzoekt Catalan uiterst nauwkeurig welke per sonen in welke steden van het rijk zijn belast met het opstellen en bewaren van archiefbescheiden, ook in vroeger jaren. Tevens gaat hij na welke vesting in het land geschikt is als centrale bewaar plaats. Hij komt terecht bij het kasteel in Simancas en laat een toren inrichten in 1998 opnieuw uitgegeven, voorzien van een informatieve inleiding door José Luiz Rodriguez de Diego. Zie verder onder meer Luis Martinéz Garcia "El Archivo de Simancas en el Antiguo Régimen: secreto, patrimonio, justificación y legitimidad real", in Boletin de la Anabad, Tomo 49, nr. 2, 199, 77-116. Door Agnes E.M. Jonker Tussen Valladolid en het 'wereldberoemde' Tordesillas ligt in Simancas een kasteel dat al meer dan vierhonderd jaar archieven herbergt. Het kasteel ligt tegenwoordig pal naast de autoweg E3 en is voor hedendaagse bezoekers eenvoudig te bereiken. Zij mogen Karei V daarvoor dankbaar zijn. Het kasteel van Simancas, al meer dan vierhonderd jaar archief (foto's auteur). Merkwaardige sensatie Teleurstelling Voorgeschiedenis Gevelsteen van het kasteel van Simancas. 1 archievenblad juli 2007 archievenblad Ut. Er is zelfs een straatje genoemd naar het archief van Karei V. Wereldwijd De laatste stap Omslag van Instruction para el gobierno del Archivo de Simancas. Agnes Jonker is docent en onderzoeker aan de Archiefschool in Amsterdam.

Archievenblad | 2007 | | pagina 18